Nastoletnie jeszcze nieletnie

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl 171 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

 Nastolatki 2004

   Wohooa! Gandalf stał się pełnoprawnym nastolatkiem! Co prawda, jesteśmy już po urodzinach, ale z przyjemnością będziemy je wspominać. Właściwie czemu nie zrobić tego od razu? W związku z tym mam dla Was ciekawostkę związaną z naszym 11-letnim istnieniem na rynku. Pamiętacie największe książkowe hity, dzieła the best of the bests, topowe tytuły, które osiągały szczyty Anno Domini 2004? Nie? To zapraszam do wehikułu, by przywrócić do życia zapomniane gwiazdy. Trzymajcie się mocno, bo emocje gwarantowane!

Najgłośniejszy tytuł roku. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że 60 rocznica wydarzeń roku ’44 to wystarczający powód aby nadać dziełu Daviesa takie miano. Historia wydarzeń sprzed sierpnia 1944 r., poddana głębokiej analizie i próbie oceny, została okraszona osobistymi doświadczeniami uczestników Powstania.  Książka poruszająca, zmuszająca do polemiki. 

Papieska autobiografia w 2004 roku znalazła rzesze czytelników, wiernych zresztą do dzisiaj. Ojciec Święty Jan Paweł II w przejmujący sposób opowiada o powołaniu i prawie 50 latach biskupiej posługi. Fenomen ostatniego dziesięciolecia. 

Osobiste doświadczenia wpelcione w antyczną historię. Ten swoisty autoreportaż zabiera czytelników do świata wspomnień. Kanwę zbioru esejów stanowią podróże po Azji i Afryce. Z wieloletniej lektury Dziejów Herodota Ryszard Kapuściński czyni refleksje natury filozoficznej, etycznej i kulturowej. Starożytny kronikarz staje się Alter ego… 

Ile jest polskości w Polsce? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć były współtwórca „Faktów”. Wskrzesił ducha narodu i tym samym pobudził szare komórki. Choć książka wydana pod koniec 2003 r., długo nie schodziła z list bestsellerów.    

Mianowana „Biblią antyglobalistów”, stała się słownym narzędziem walki z ekspansją światowego kapitalizmu. Naomi Klein – Kanadyjka z pochodzenia – opisuje surowy świat brandingu, środowisko wielkich korporacji jak Microsoft, Nike, McDonald’s. Przestrzega przed poważnym zagrożeniem dla mechanizmów demokracji i idei społeczeństwa obywatelskiego. Czy grozi nam globalne „ometkowanie”?

W Polsce namieszał przede wszystkim „Kod Da Vinci”. „Anioły i Demony” oraz „Zwodniczy punkt” to, w 2004 roku, jeszcze hity światowe. Niewątpliwie jednak Dan Brown zawładnął czytelniczymi duszami Polaków, przedstawiając niemalże filmową historię. Kontrowersyjną sensację z wątkiem biblijnym w tle czyta z wypiekami pół Polski. Brown zyskał przydomek heretyka i mistrza antykatolickiej propagandy. 20 mln czytelników i 300 tys. sprzedanych egzemplarzy rekompensuje wszystko. 

Na ten tytuł czekały miliony dzieci i nastolatków. Dzieci polskie dostały Zakon Feniksa, reszta świata – Księcia Półkrwi. Dalsze przygody najpopularniejszego czarodzieja z orgomnym potencjałem magicznym. Za pasem 15 rok życia, piąty rok nauki w Hogwarcie i… poważne uczucia. Niezawodne tomisko zawiera tyle stron, że spokojnie zajmie spragnione umysły na długie tygodnie. 

Utalentowany doktor informatyki już po raz czwarty zadziwia rozległą i wielopłaszczyznową wiedzą o świecie uczuć. Tym razem wciąga czytelników w historię dwojga współczesnych Polaków stojących przed trudnym wyborem między miłością a samotnością, osadzoną w rodzimych realiach. Saga rodzinna stanowi zapis postaw i stanów emocjonalnych wobec miłości, cierpienia, nadziei, wierności, pożądania, uczciwości, przyjaźni, honoru i śmierci. Nie zabrakło internetowego wątku i gorzkiego smaku miłości. Jak się okazuje – powtórzone, ale się nie nudzi. 

Bestsellerowa lektura. Niepozorna, niewielkich rozmiarów, ale z wielkim serduchem i niezwykle wzruszająca! Stała się ulubienicą wszystkich – małych i dużych. Sentymentalna opowieść o umierającym na raka chłopcu oraz jego przyjaciółce – mądrej, ciepłej, wyrozumiałej. Choć historia niezbyt radosna, to jednak niepozbawiona humoru. 

Tytuł przewrotny. Swoją karierę zawdzięcza niezwykle błyskotliwym przesłaniem i nietuzinkowymi bohaterami. Ta całkiem inteligentna przypowieść opowiada o zmianach, jakie zachodzą w naszym życiu. Główni bohaterowie to myszy Nos i Pędziwiatr oraz miniaturowi ludzie Zastałek i Bojek, którzy żyją wewnątrz labiryntu i poszukują sera – źródła pokarmu i szczęścia. Interpretację zostawiam do Waszej dyspozycji. Daje do myślenia i życiowego „kopa”. 

  • Chłopiec z latawcem
    Khaled Hosseini

8 milionów sprzedanych egzemplarzy i ekranizacja Marca Forstera mówią same za siebie. To historia niezwykłej przyjaźni dwóch chłopców, podłej zdrady i wyrzutów sumienia na tle trudnych wydarzeń w Afganistanie lat 70 – od upadku monarchii do talibańskiego reżimu. Jedna decyzja, mająca ogromny wpływ na przyszłe życie. Porusza do głębi. 

Ostatni okazał się pierwszym. John Grisham to niekwestionowany mistrz sensacji – aż do dziś. Wtedy, czytelnicy pokochali go za doskonałą, choć mocno rozbudowaną dziennikarsko-prawniczą fabułę. Jak zawsze zaskakuje doskonałą konstrukcją kryminału. Uwaga, silnie wciąga! 

Obozowe wspomnienia to temat zawsze gorący, a Tadeusz Borowski ma niezwykły talent do snucia opowieści. Porusza tematy niełatwe, przywraca brutalne obrazy: pogwałcenie wszelkich wartości moralnych, świat więzienny, walkę na śmierć i życie. Sześć boleśnie przytomnych opowiadań. Zbiór doskonale kompletny, ujęty w czasowe klamry, poruszył serca Polaków, dając mu zaszczytne miejsce.

Któż nie zna słynnych cytatów krążących po czeluściach Internetu, z wizerunkiem słynnego brazylijskiego pisarza obok? Większość z nich stała się życiowym mottem wielu z nas. No cóż, może nie o takiej sławie marzył sam pisarz, ale zdobył uznanie czytelników roku 2004. Gorzkie doświadczenia, zderzenie marzeń z przykrą rzeczywistością i w efekcie pełnia wyniesionych wartości to recepta na zdobycie najwyższego miejsca na literackim podium.

Irracjonalizm i metafizyka w najlepszej formie. Pilch w szczytowym momencie pisarskiego rozwoju. Niepowtarzalny styl. Powieść pełna przewrotnego humoru i celnych obserwacji. Główny bohater Patryk Wojewoda, student prawa, który zostaje obdarzony umiejętnością słyszenia wystukiwanych w bankomatach PIN-ów, stał się wizytówką Autora. I kartą przetargową do świata najlepszych z najlepszych. 

   Zaskoczeni? Jak zawsze czekam na Wasze komentarze!

Udostępnij:
18 marca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.