Najlepsze z najlepszych – seriale ostatnich 15 lat

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
2 komentarze
Udostępnij:

Nagrody Emmy rozdane! To już 67 raz! Tytułem wstępu kilka słów o samym wyróżnieniu. Emmy to amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną. Inaczej nazywana jest telewizyjnym Oscarem. Statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę trzymającą w podniesionych rękach model atomu. Po raz pierwszy Emmy wręczono w 1949 roku. Podobnie jak Oscary przyznawana jest w wielu kategoriach, między innymi za najlepszą reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż, efekty specjalne, kostiumy, charakteryzację, scenografię, muzykę, grę głosem, najlepsze fryzury… Emmy otrzymują również aktorzy, aktorki, filmy i seriale. Właśnie ta ostatnia kategoria będzie tematem tego wpisu. A dokładnie najlepszy serial dramatyczny i najlepszy serial komediowy. 
Emmy_StatueUważam, że fajnie jest od czasu do czasu cofnąć się i przypomnieć sobie to i owo. Może zainspiruje Was ten tekst do serialowego powrotu do przeszłości? A może wśród tych seriali znajdziecie coś na długie jesienne wieczory? Przygotujcie się. Podróż będzie długa!  Zabiorę Was aż do roku 2000!

Tegoroczne rozdanie Emmy totalnie zawłaszczyła „Gra o tron” na podstawie sagi George’a R.R. Martina. Twórcy „Gry o tron” w końcu zostali stosownie nagrodzeni za swoje serialowe dzieło. Zgarnęli rekordowe 12 statuetek, w tym za najlepszy dramatyczny serial roku. Osobiście nie mam najmniejszych zastrzeżeń do tej wygranej! Kto jeszcze nie oglądał, to gorąco polecam cytatem „Winter is coming”, a sens tych słów jest jednocześnie ostrzeżeniem… Fantastyczna opowieść dziejąca się w Siedmiu Królestwach to genialna fabuła, błyskotliwe zwroty akcji, intrygi, zdrady, mistrzowsko pokazane emocje…

cdn.indiewire.com
Powody do radości w tym roku miała także ekipa „Figurantki”. Ta produkcja telewizyjna została uznana za najlepszy komediowy serial 2015. Sukces jest tym większy, że „Figurantka” pokonała, wydawałoby się niezwyciężoną, „Współczesną rodzinę”, której po raz szósty nie udało się wdrapać na szczyt. A teraz czas na przypomnienie zwycięzców ostatnich lat! Oto seriale, które rządziły w ubiegłych latach!

EMMY 2014 i 2013

W tych latach w kategorii najlepszy serial dramatyczny zwyciężył „Breaking Bad”. Historia Waltera White’a, spokojnego nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że ma raka. Mężczyzna chce zabezpieczyć finansowo rodzinę i bierze sprawy w swoje ręce. Zostaje producentem metaamfetaminy podbijającym narkotykowy rynek…

breaking bad

Najlepszym serialem komediowym (po raz czwarty i piąty) została „Współczesna rodzina” pokazująca codzienne życie amerykańskiej rodzinki. Powiedziałabym, że to taki familijny miszmasz. Ponieważ ta wielopokoleniowa familia jest dość nietypowa, a perypetie jej członków bawią i to bardzo!

EMMY 2012

„Homeland” okazał się najbardziej dramatyczny i zgarnął aż sześć Emmy, a do tego sporo innych statuetek. Z całą pewnością przez ten serial nie jedna osoba zarwała noc oglądają i oglądając. Dlaczego? Bo fabuła jest bardzo ciekawa i zaskakująca, scenariusz przewrotny, bohaterowie „z duszą”, a całość pokazana realistycznie. Wszystko to w konwencji thrillera psychologicznego. Sierżant korpusu Piechoty Morskiej wraca do Stanów Zjednoczonych jako bohater wojenny. Spędził osiem lat w niewoli w Iraku. Carrie Mathison agentka CIA zostaje ostrzeżona przez tajnego informatora, że mężczyzna współpracuje z Al-Kaidą. Podejrzewa, że może on planować zamach terrorystyczny. Nikt nie wierzy Mathison. Musi działać sama.

„Współczesna rodzina”  – po raz trzeci.

EMMY 2011 i 2010

„Mad Men” triumfował kilka lat z rzędu jako serial dramatyczny. Widzów bez reszty pochłonęła historia Donalda Drapera osadzona w Nowym Jorku na początku lat 60. Akcja serialu dotyczy agencji reklamowej i jej pracowników. Jednym z nich jest właśnie Draper – uosobienie sukcesu, ceniony fachowiec od reklamy, który bez problemu wspina się po kolejnych szczeblach kariery. Ma pieniądze, stanowisko, kobiety. I ma jeszcze coś – tajemnice z przeszłości, które nie dają mu spokoju…

„Współczesna rodzina”  – po raz pierwszy i drugi.

EMMY 2009 i 2008

„Mad Men” – w sumie zdobył aż 15 nagród Emmy!

mad men

„Rockefeller Plaza 30” został uznany za najlepszy serial komediowy dwa razy. Tytuł tej telewizyjnej produkcji to adres budynku na Manhattanie, gdzie mieści się stacja NBC. Tam właśnie powstaje rozrywkowy program „The Girlie Show”, którego scenarzystką jest Liz Lemon. Jej praca nie jest łatwa. Musi ogarnąć niesforną ekipę, rozkapryszone gwiazdy i spełnić wymagania swojego szefa. Co ciekawe Tina Fey, aktorka wcielająca się w główną bohaterkę do tego pomysłodawczyni serialu i producentka, „Rockefeller Plaza 30” tworzyła na bazie własnych doświadczeń 🙂 Wcześniej aktorka była scenarzystką programu „Saturday Night Live”.

EMMY 2007

„Rodzina Soprano” w sumie zebrała dużo nominacji i nagród Emmy, jednak jako serial dramatyczny zwyciężyła tylko dwa razy.  Mówię tylko, ponieważ produkcja HBO była doceniana – 51 razy została nagrodzona, a nominowana do różnych nagród była aż 174 razy. Serial opowiada o losach włosko-amerykańskiej mafijnej rodziny na czele której stoi Tony Soprano. Boss stara się pogodzić „obowiązki służbowe” z codziennym życiem, gdzie musi zatroszczyć się o dwójkę dzieci i żonę. Sytuacja zaczyna go jednak przerastać. Pojawiają się ataki paniki. Tony Soprano postanawia pójść na terapię…

„Rockefeller Plaza 30” w tym roku po raz pierwszy jury doceniło produkcję.

30 ROCK -- NBC Photo: Mary Ellen Matthews

EMMY 2006

Tym razem za najlepszy został uznany serial „24 godziny”. W tym przypadku jest dramat z domieszką sensacji, albo odwrotnie. Tytuł produkcji nawiązuje do tego, że pokazane zdarzenia rozgrywają się w czasie rzeczywistym w ciągu 24 godzin. Formuła jest ciekawa, bo każdy odcinek to inna historia, a jej głównym bohaterem jest agent Jack Bauer – pracownik specjalistycznej antyterrorystycznej. Jest co oglądać ponieważ jego życie jest ciągłym pasmem nieoczekiwanych zdarzeń.

EN_00971764_0035

Najlepszym serialem komediowym zostało „Biuro”. U nas serial nie cieszył się wielką popularnością, co mnie dziwi, bo jest naprawdę zabawny. Tytułowe biuro należy do firmy, która handluje papierem. W serialu obserwujemy codzienne życie jego pracowników. Na czele zespoły stoi manager regionalny Michael Scott, który ma o sobie wyjątkowo dobre zdanie. W rzeczywistości jest okropny i nielubiany. Pracownicy żyją w ciągłym stresie i martwią się, że zostaną zwolnieni. Mają też inne perypetie, dużo weselsze 🙂

EMMY 2005

Na szczycie w roku 2005 znalazł się serial „Lost: Zagubieni”. Ta produkcja skutecznie trzyma w napięciu i przed ekranem. Twórcy zadbali, żeby widz nie mógł się oderwać od telewizora. „Lost: zagubieni” to losy pasażerów samolotu, który rozbił się na trasie z Sydney do Los Angele. 71 rozbitków znalazło się na pełnej tajemnic tropikalnej wyspie. Od tej chwili muszą wspólnie walczyć o przetrwanie. Pozornie łączy ich tylko to, że byli pasażerami pechowego lotu 815. rzeczywistość jest jednak inna… Produkcja, zgodnie z tytułem, pokazuje zagubionych ludzi. Są zagubieni nie tylko w czasie i przestrzeni. Każdy z bohaterów pogubił się też we własnym życiu. Każdy kolejny odcinek odkrywa przed widzem, jak wpływa wyspa na ich osobiste problemy.

TERRY O'QUINN, JORGE GARCIA, EMILIE de RAVIN, MIRA FURLAN, TANIA RAYMONDE, BLAKE BASHOFF, NAVEEN ANDREWS, JOSH HOLLOWAY, ELIZABETH MITCHELL

Najzabawniejszy okazał się serial „Wszyscy kochają Raymonda”. Tytułowy bohater bez problemów zyskał sympatię widzów. Niby wszystko w jego życiu jest ok. Pracuje jako dziennikarz sportowy, ma fajną żonę, ładny dom i … nadgorliwych rodziców mieszkających po drugiej stronie ulicy. W takim układzie musi być zabawnie!

EMMY 2004

„Rodzina Soprano” oprócz licznych wyróżnień ma miliony fanów na całym świecie.

soprano

W tym roku „Bogaci bankruci” okazali się bardzo zabawni. Serial opowiada o rozmaitych tarapatach Michaela Blutha, wdowca wychowującego trzynastoletniego syna George’a Michaela. Kłopoty zaczynają się, gdy jego ojciec zostaje aresztowany za malwersacje finansowe. Rodzina Michaela, która jest bardzo liczna, zostaje bez pieniędzy. Mężczyzna musi ratować sytuację, a bliscy muszą dostosować się do nowych warunków.

EMMY 2003

Statuetkę za najlepszy serial dramatyczny otrzymał „Prezydencki poker”. Przedstawia on życie administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Najważniejszą postacią jest prezydent Josiah Bartlet, jednak większość wątków dotyczy pracy jego doradców. Pokazuje działania senatorów, posłów, ministrów. Bohaterowie dyskutują o problemach społecznych – edukacji, służbie zdrowia, czy udzielania pomocy innym krajom. I choć na ekranie widzimy politykę w świetnym wydaniu, to twórcom udało się uniknąć mocnego upolitycznienia produkcji. Oczywiście odczuwalne są tendencje polityczne. Liberałowie są bardziej inteligentni, ogarnięci, rzeczowi, a Republikanie nierozgarnięci, opryskliwi.

prezydencki poker

„Wszyscy kochają Raymonda” po raz pierwszy został najlepszym serialem komediowym.

EMMY 2002

W Polsce wyemitowano cztery pierwsze sezony „Prezydenckiego pokera”. Oglądalność była niska i nie zdecydowano się na wyemitowanie kolejnych.

Tym razem podium dla serialu „Przyjaciele”. Osobiście uwielbiam perypetie szóstki przyjaciół, bo są jedyni w swoim rodzaju. Każdy z nich jest inny i każdy przedstawiony jest wyraziście. Fani serialu bez problemu rozpoznaliby po kilku krótkich tekstach Rachel, Monice, Phoebe, Chandlera, Rossa, czy Joey’a. Słysząc piosenkę z czołówki już chce mi się oglądać, choć serial widziałam nie raz! Odcinki są krótkie, ale pełne. Świetny humor, doskonałe żarty i błyskotliwe dialogi. Czego chcieć więcej 🙂

EMMY 2001

Uważa się, że w serialu „Prezydencki poker” niektóre przedstawione postaci były mniej lub bardziej zainspirowane prawdziwymi politykami.

„Seks w wielkim mieście” dostał Emmy w kategorii serial komediowy. Przedstawia on losy czterech zwariowanych przyjaciółek. Każda z kobiet potrzebuje czegoś innego. Główna bohaterka Carrie poszukuje prawdziwej miłości i redaguje kolumnę o seksie w nowojorskiej gazecie. Z kolei Charlotte kocha sztukę i pracuje w galerii. Pragnie miłości do tego stopnia, że jest gotowa na wszelkie poświęcenia. Samantha to wyzwolona kobieta sukcesu. Jest specem od reklamy. Nie goni za uczuciami, a seks traktuje jako rozrywkę. Ostatnia z kobiet to Miranda – na pierwszy rzut oka stanowcza i zasadnicza pani prawnik. Każda z nich jest piękna i niezależna. Każda z nich ma marzenia.

EMMY 2000

W serialu „Prezydencki poker” wybory odbywały się z przesunięciem wobec tych prawdziwych. Na przykład wybory prezydenckie wypadały w 2004 roku, a w serialu w 2006.

„Will & Grace” zdobyli statuetkę dla najśmieszniejszego serialu. Tytułowi bohaterowie to para przyjaciół. On zadeklarowany gej pracujący jako prawnik. Ona dekoratorka wnętrz, której rozpada się poważny związek. Grace wprowadza się na chwilę do Willa. W efekcie jednak zostają współlokatorami na dobre. Sitcom z takimi bohaterami musi być zabawny. will grace

Jak Wy oceniacie te seriale? Czy wieloletni faworyci zasłużyli na takie laury? A może, któryś serial Waszym zdaniem został niedoceniony? Piszcie proszę!

Udostępnij:
23 września 2015

2 odpowiedzi na “Najlepsze z najlepszych – seriale ostatnich 15 lat”

  1. Fajne podsumowanie 🙂
    Jestem fanem klimatów fantasy, więc mi najbardziej do gustu przypadł serial „Gra o tron”. Inne tytuły z Twojego artykułu też moim zdaniem są godne polecenia np. „Lost”, „Rodzina Soprano” i oczywiście kultowy serial „Przyjaciele”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.