Polecamy

Najlepsze seriale młodzieżowe – oto wybrane propozycje z różnych gatunków. Jakie produkcje będą idealne dla nastolatków?

Avatar
Napisane przez Gandalf

Najlepsze seriale młodzieżowe sprawiają, że widz nie chce oderwać wzroku od ekranu i zarywa niejedną noc, aby dokończyć sezon lub odcinek. Choć zazwyczaj takie produkcje przeznaczone są dla nastolatków, to jednak bywają uwielbiane też przez dorosłych – bo ze względu na wartką fabułę, liczne romanse czy fantastyczne wątki ogląda się je z przyjemnością niezależnie od wieku. Niektóre z wybranych przez nas serii, choć liczą już sobie wiele lat, stały się kultowe i nadal są popularne wśród młodych, inne to z kolei intrygujące nowości, być może nie wszystkim znane. W naszym rankingu seriali skupiliśmy się na amerykańskich produkcjach przeznaczonych dla młodzieży, choć wiemy, że istnieje wiele tytułów z innych krajów, w tym z Polski, które warto obejrzeć.

Nagła sława

Główna bohaterka „Famous in love”, Paige Towsen, jest zwyczajną studentką, która marzy o aktorskiej sławie, jednak nie traktuje swoich pragnień poważnie. Przez namowy przyjaciół bierze udział w przesłuchaniu do głównej roli w głośnym filmie Hollywood… i – ku własnemu zaskoczeniu – ją dostaje! W jednym momencie jej życie staje do góry nogami, a ona sama poznaje od kuchni świat celebrytów i show-biznesu – który nie tylko wprawia ją w zachwyt czy pokazuje urok romansów wśród „wyższych sfer”, ale i uświadamia, że za pięknymi ludźmi niekoniecznie stoją piękne czyny. Choć produkcja może początkowo wydawać się jednym z tych lekkich i fajnych seriali dla młodzieży, to widz szybko zdaje sobie sprawę z tego, że fabuła do najłatwiejszych wcale nie należy, a hollywoodzka rzeczywistość jest bardziej gorzka niż słodka…

Z wampirem za pan brat

Wśród seriali młodzieżowych typu fantasy prym wiodą opowieści o wampirach – nic więc dziwnego, że „Czysta krew” zdobyła taką popularność. Główna bohaterka, Sookie Stackhouse, to młoda kelnerka obdarzona niezwykłą mocą: kobieta jest w stanie czytać w myślach ludzi. Nie jest jej to jednak na rękę, bo niemal ciągle słyszy czyjeś głosy. Wyjątkowo docenia za to towarzystwo wampirów, których myśli jako jedyne są przed nią skryte – jest więc zwolenniczką ich pełnej asymilacji. Sami krwiopijcy dopiero od niedawna jawnie mieszkają wśród zwykłych ludzi, ponieważ dzięki wynalazkowi syntetycznej krwi nie muszą już pożywiać się krwią człowieka. Kiedy Sookie poznaje Billa, przystojnego i żyjącego od ponad półtora wieku wampira, a następnie się w nim zakochuje, wszystko wydaje się dobrze układać… gdyby nie nagłe zaginięcia kobiet w ich miasteczku. Czy możliwe jest, że wampiry nadal nie wyzbyły się swojej krwiożerczej żądzy? A może to ludzie coraz bardziej stają się potworami? To świetny, młodzieżowy serial, w sam raz dla osób kochających nadprzyrodzone zjawiska.

Klasyczna przyjaźń

To klasyka wśród seriali amerykańskich, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych – „Przyjaciele”, choć powstali lata temu, nadal cieszą się niesamowitą popularnością i zdobywają nowych widzów. Nic w tym dziwnego: ta dziesięciosezonowa produkcja zdobyła ogromną liczbę nagród i jeszcze więcej serc fanów na całym świecie. Szóstka przyjaciół z Nowego Jorku i ich przygody – miłosne zawirowania, próby odnalezienia się w wielkim mieście, szukanie idealnej pracy – już od pierwszego sezonu rozśmieszali widzów i udowadniali, że nawet zwykłą codzienność da się zmienić w niezapomniane dni. Ten serial to niesamowita komedia, która tylko z pozoru jest nudna – w rzeczywistości nadrabia humorem i barwnymi postaciami. Jeśli jeszcze nie znasz „Przyjaciół”, koniecznie napraw ten błąd – to ponadczasowy serial, który zachwyci i współczesną młodzież, i dojrzałe osoby.

Psst!

Wśród najlepszych seriali młodzieżowych przez długi czas popularna była „Plotkara” – produkcja opowiadająca o grupce młodych i pięknych przyjaciół (lub niekiedy wrogów) z Manhattanu. Główna bohaterka, Serena, powraca po rocznej nieobecności do dawnej szkoły. Nikt nie wie, dlaczego wyjechała i dlaczego wróciła. Serena stara się odnowić kontakt z dawną przyjaciółką, Blair – ta jednak wcale nie jest z tego powodu zadowolona. Rozpoczynają się miłosne gry i zdrady, a także pojawia się tajemnicza sieć spisków, w którą zaplątanych jest wielu bogatych i pięknych uczniów oraz uczennic. Jednak tylko jedna osoba wie wszystko każdym z osobna – tytułowa Plotkara, która na skandalicznym blogu szczegółowo opisuje życie każdego z manhattańskich dzieci. Skąd to wszystko wie? Czy i ona ma swoje własne tajemnice? Oraz najważniejsze pytanie – kim właściwe jest?

Skraj świadomości

„Fringe. Na granicy światów”, choć może być nieco mniej znaną produkcją, to jednak z powodzeniem da się go umieścić w naszym rankingu najlepszych seriali. Dla młodzieży taki seans może być atrakcyjny choćby z jednego powodu – mnóstwo w nim tajemniczych zdarzeń, paranormalnych zjawisk i wątków sci-fi, które zwykle cieszą się ogromną popularnością wśród nastolatków. Główni bohaterowie produkcji to młoda agentka FBI Olivia, stary naukowiec Walter oraz jego syn Peter – razem badają różne przerażające sprawy, które wymykają się ludzkiej kontroli i wiedzy. Ich uwaga skupia się przede wszystkim na zagadkowym „Wzorcu” – serii zbiorowych, momentami zatrważających eksperymentów. Doprowadza on do wielu zgonów i zaginięć, jednak nikt nie wie, kto we „Wzorcu” tak naprawdę sprawuje władzę. Olivia, Walter oraz Peter są zdeterminowani, aby odkryć prawdę – jednak zagłębianie się w świat, w którym królują teleportacja, niewidzialność czy kontrola umysłu, może okazać się naprawdę niebezpieczne…

Młodzieżowe seriale zazwyczaj cieszą się popularnością nie tylko wśród młodszych, ale także wśród starszych widzów. Ci pierwsi mogą utożsamić się z nastoletnimi lub wchodzącymi w dorosłość bohaterami, z kolei drudzy mogą przypomnieć sobie dawne czasy i na nowo zachwycić się pierwszymi związkami, magicznymi wydarzeniami czy zabawnymi dialogami. Nasz ranking najlepszych seriali młodzieżowych zawiera co prawda produkcje amerykańskie, ale inne kraje, w tym Polska, również mogą poszczycić się podobnymi tytułami. To, co zazwyczaj wyróżnia takie seriale, czyli dynamiczna i wciągająca fabuła, znajdziemy w końcu w wielu świetnych seriach! Jak zawsze, pamiętaj, że wszystkie wymienione seriale młodzieżowe możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf