Polecamy

Najlepsze seriale fantasy – Ranking 5 historii nie z tego świata

Avatar
Napisane przez Gandalf

Od najlepszych seriali fantasy trudno się oderwać – wciągają na długie godziny dzięki magicznym krainom, niebanalnym postaciom z nadprzyrodzonymi umiejętnościami, niespotykanym stworzeniom i alternatywnym rzeczywistościom, w których wszystko jest możliwe. Jeśli do tego fantastycznego rdzenia doda się otoczkę tajemnicy, ludzkie żądze, morderstwa i spiski, to dostajemy prawdziwy hit, którego akcja wciska w fotel. Poniższe seriale są taką właśnie mieszanką wybuchową – nie tylko przedstawiają nieziemskie historie, ale i zatrzymują przed ekranem na całe wieczory. Oto nasz ranking 5 najlepszych seriali fantasy!

Ekranowa „Pieśń lodu i ognia”

Jeśli chodzi o najlepsze seriale fantasy, to w rankingu nie mogło oczywiście zabraknąć najważniejszej produkcji ostatnich lat, która zgromadziła przed ekranami miliony widzów. Mowa oczywiście o siedmiosezonowej (jak na razie – premiera 8. sezonu została zaplanowana na kwiecień 2019 roku) opartej na bestsellerowej sadze „Pieśni lodu i ognia” George’a R.R. Martina – „Grze o tron”. Walka wielkich rodów o siedem Królestw, magia, Biali Wędrowcy, ziejące ogniem smoki, ciemna strona ludzkiej natury, morderstwa, wielkie miłości i fałszywe sojusze – nie da się w jednym akapicie opisać wszystkiego, co prezentuje widzom „Gra o tron”. Serial ma niezwykle rozbudowaną fabułę, gąszcz wątków i multum postaci, dlatego spodoba się szczególnie tym widzom, którzy lubią skomplikowaną, ciągnącą się przez wiele sezonów i pełną nagłych zwrotów akcję. Świetny scenariusz, genialne aktorstwo oraz przede wszystkim wciągająca historia sprawiają, że każdy odcinek „Gry o tron” ogląda się z zapartym tchem.

98%

Z całego świata w niewyjaśnionych okolicznościach znika nagle 2% populacji ludzkości. Nikt nie wie, co się stało, gdzie szukać zaginionych ani czy kiedykolwiek wrócą. Pozostałe 98% musi więc zmagać się z utratą bliskich i kochanych osób, zupełnie nową rzeczywistością oraz – przede wszystkim – z własną psychiką. Oto „Pozostawieni”, czyli trzysezonowy serial HBO, który sprawia, że widz zamiera z wrażenia. Właściwa akcja rozgrywa się trzy lata po tajemniczym zniknięciu, z którym bohaterowie próbują poradzić sobie na różne sposoby: starają się normalnie żyć, zamykają się na innych i stają odseparowanymi od społeczeństwa odludkami, albo reagują agresją. Nadal znajdują się też grupy, które – pomimo braku jakichkolwiek śladów po tragedii sprzed lat – chcą rozszyfrować jej tajemnicę i odnaleźć zaginionych. Szukając odpowiedniego sposobu, znajdują rozwiązania, które nie zawsze odpowiadają pozostałej części społeczeństwa…

Wampiry są wśród nas

Wyobraź sobie, że wampiry nie tylko istnieją naprawdę, ale dzięki specjalnej, syntetycznej krwi nie muszą już dłużej polowaći zaczynają mieszkać wśród ludzi. Tak właśnie rozpoczyna się pierwszy sezon „Czystej krwi”, łącznie siedmioczęściowej sagi, której akcja rozgrywa się w Bon Temps, w Luizjanie. Główna bohaterka to młoda kelnerka Sookie, która choć jest zwykłym człowiekiem, ma niesamowitą i uciążliwą jednocześnie umiejętność: słyszy myśli innych ludzi. Ludzi, ale nie wampirów, dlatego gdy przybywają do miasteczka, docenia ich towarzystwo i przychylnie patrzy na integrację. Wśród grupy krwiopijców znajduje się Bill, ponad 170-letni wampir, który jak się okaże, będzie miał ogromny wpływ na życie Sookie. „Czysta krew” to serial o walce pomiędzy wampirami i nieakceptującą ich częścią społeczeństwa, o miłości (nieraz wystawionej na próbę) i nadprzyrodzonych mocach, nad którymi nie wszyscy potrafią zapanować. Jeśli uwielbiasz produkcje o wampirach, koniecznie musisz go zobaczyć!

Da Vinci – na pograniczu prawdy i mistycyzmu

Leonardo da Vinci był jednym z najgenialniejszych umysłów wszechczasów. Jego wynalazki, tajemnicze zapiski i rysunki stały się sławne do tego stopnia, że wokół jego życia zaczęło krążyć mnóstwo legend. Serial „Demony da Vinci” łączy prawdę z fantazją i przedstawia mistyczne, pełne namiętności i tajemnic życie Leonarda da Vinci na tle rzymskich konfliktów. Malarz-wynalazca próbuje odnaleźć magiczną „Księgę Liści”, dzięki której będzie w stanie odkryć wszystkie tajemnice wszechświata. Choć jest geniuszem obdarzonym darem „widzenia” przyszłości, pragnie sam ją planować i tworzyć, a to możliwe tylko dzięki sekretnej księdze. Jego poszukiwania doprowadzają jednak do chaosu, za co przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę. Dodatkowe niesnaski pomiędzy Medyceuszami a Watykanem oraz miłość Leonarda do ukochanej jego patrona sprawią, że serial spodoba się zarówno fanom fantastyki, jak i intryg oraz gorącego romansu.

Legendy arturiańskie

Najlepsze seriale fantasy często rozgrywają się w czasach średniowiecznych. Jedną z wyjątkowo popularnych historii wykorzystywanych przy tego typu produkcjach jest życie króla Artura oraz jego Rycerzy Okrągłego Stołu. Po tę legendę sięgnęli twórcy ostatniego z wymienionych w tym artykule seriali – „Camelota”. Artur zostaje osadzony na tronie przez Merlina, czarodzieja uzależnionego od magii, który dostrzegł mroczną przyszłość królestwa – młody król jest jego zdaniem jedynym wybawieniem. Ten wybór nie podoba się jednak Morganie, bezwzględnej, amoralnej siostrze przyrodniej Artura, która zrobi wszystko, aby zdobyć władzę dla siebie. Okaże się, że walka o Camelot to nie tylko spiski, intrygi i psychologiczna gra, ale także tajemnicze, nadprzyrodzone siły i magia – które mogą okazać się niszczycielskie dla każdego z bohaterów.

Smoki, alternatywne światy, niewyjaśnione zjawiska nadprzyrodzone – to elementy obowiązkowe w serialach fantasy. Najlepsze produkcje łączą jednak magię z ukazaniem psychologicznej gry i problemów społecznych, z którymi spotykamy się na co dzień także w naszym prawdziwym świecie. Intrygi, walki pomiędzy rodami, zdrady i wielkie miłości sprawiają, że seriale fantasy stają się wielosezonowymi hitami, których fabułę z zapartym tchem śledzą miliony widzów.

Każdą z wymienionych produkcji możesz znaleźć na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf