Najlepsze PREMIERY książkowe na wrzesień! #WartoCzytać

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
3 komentarze
Udostępnij:

Przyznam, że uwielbiam takie miesiące, kiedy wydawnictwa masowo zasypują rynek nowościami książkowymi. Taki będzie właśnie nadchodzący wrzesień. Będziecie mieli ogromny wybór nowości! Ja, tradycyjnie postarałam się przedstawić Wam najciekawsze propozycje. Są wśród nich książki dla każdego. Jest wyjątkowo dużo powieści kryminalnych, ale jest też coś dla miłośniczek romansów. Zachęcam do lektury. Na pewno każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

1. „Zarzut” Steve Cavanagh

Data wydania: 7.09.2016

Debiutancka powieść Cavanagha to „Obrona”, która ukazała się na polskim rynku w tym roku. Książka zebrała świetne recenzje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Myślę, że Steve Cavanagh nie rozczaruje Czytelników i „Zarzut” okaże się kolejnym bestsellerem.

Eddie Flynn był oszustem. Postanowił zmienić fach i został prawnikiem. Uznał, że to jedno i to samo. Kolejna jego sprawa jest niezwykle ważna. Od wygranego procesu może zależeć życie Eddiego. FBI wzięło na tapetę firmę Harland & Sinton. To duże, nowojorskie przedsiębiorstwo kantuje na światową skalę. Oszustwa finansowe nie jest jednak łatwo udowodnić, bo wszystko jest sprawnie tuszowane. Potrzebni są zatem świadkowie.

David Child, jeden z klientów Harland & Sinston, zostaje zatrzymany. Jest podejrzany o morderstwo. Jego zeznania mogą obciążyć firmę. FBI chce, żeby to Eddie Flynn reprezentował Childa. Liczą na to, że zmusi go do zeznawania przeciwko Harland & Sinston. Taki układ nie pasuje Eddiemu, ale okazuje się, że nie ma wyjścia. FBI ma dokumenty obciążające jego żonę, Christine.

Eddie odkrywa, że jego klient jest niewinny, choć wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu. Tylko jak to udowodnić? Jak jednocześnie ochronić żonę?

Ten kto czytał pierwszą książkę Steve’a Cavanagha, wie, że autor oscyluje w kierunku Lee Childa, czy Johna Grishama. Pozostaje mi życzyć kolejnej wciągającej lektury.

2. „Zostawić Islandię”  Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Data wydania: 8.09.2016

Tę książkę na pewno przeczytam. O Islandii marzę od dawien dawna. Ta wyspa żywiołów kusi swoim pięknem. Można o niej powiedzieć – kraina ziemi, ognia i lodu. Tysiące wodospadów, rzeki, jeziora lodowcowe, malownicze klify i fiordy, niezwykłe lodowce, bezkresne zielone przestrzenie, pola gejzerów, aktywne wulkany i zaklęta na wieki lawa. Cuda natury! Filmowe plenery. Do tego latem słońce świeci prawie 24 godziny na dobę! Poza tym Islandia jest też krajem ciekawym. Największą mniejszością są Polacy. Życie towarzyskie wyspy toczy się często w odkrytych basenach, bez względu na porę roku. Podobno Islandczycy piją więcej Coca-Coli niż ktokolwiek na świecie, a ich lokalnym przysmakiem jest – hakarl, czyli popsute mięso rekina.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki był zafascynowany Islandią od najmłodszych lat. Podjął tam studia i miał różne prace. W sumie spędził na wyspie ponad 10 lat. Dzięki temu poznał kraj od wewnątrz. Odkrył to, co dla turysty zawsze pozostanie tajemnicą. Teraz przyszedł czas, żeby zostawić Islandię…

Hubert Klimko-Dobrzaniecki znany jest z całą pewność wielu Czytelnikom jako autor książki „Dom Róży. Krysuvik”, za którą był nominowany do Literackiej Nagrody Nike w 2007 roku.

3. „Najnowsza powieść Marka Krajewskiego”  Marek Krajewski

Data wydania: 14.09.2016

Pisarz, którego nazwisko zapisane jest wyraźnie wśród polskich autorów kryminałów. Marek Krajewski dobrze znany jest wszystkim fanom gatunku. To on jest autorem bestsellerowych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Dlatego wśród premier literackich na wrzesień nie mogło zabraknąć jego najnowszej książki. O czym będzie?

W opisie wydawcy można przeczytać: „Nikt nie rodzi się niewinny. Gdzie czai się prawdziwe niebezpieczeństwo? Kto zginie tym razem? Kto jest mordercą, a kto ofiarą? Czy to spisek masonerii? A może rytualne samobójstwo? Kto odpowie na te pytania? Kto odważy się spojrzeć prawdzie w oczy?”. Same pytania. Odpowiedzi brak. Marek Krajewski zapewnił jednak na swoim fanpage’u, w filmiku, że 20 sierpnia na Festiwalu Literackim Sopot ujawni tytuł powieści i zarys fabuły. Czekam!

4. „Szumowiny”  Jorn Lier Horst 


Data wydania: 14.08.2016

Któż może lepiej pisać kryminały niż były policjant? Jorn Lier Horst w policji przepracował szmat czasu. Pewnie stąd bierze się fenomen jego książek. Za ostatnią powieść Horst otrzymał nagrodę The Petrona Award dla najlepszej skandynawskiej powieści 2016 roku. Mowa oczywiście o „Jaskiniowcu”.

Jorn Lier Horst stworzył cykl kryminałów, w których głównym bohaterem jest William Wisting. „Szumowiny” to kolejny tom serii. Tym razem inspektor William Wisting ma przed sobą bardzo trudną sprawę.

W miejscowości Stavern znaleziono nad wodą odciętą lewą stopę w bucie do biegania. Okazało się, że to dopiero początek, ponieważ w ciągu zaledwie tygodnia znaleziono cztery lewe stopy, które zostały odrąbane. W tym śledztwie inspektor nie tylko będzie musiał zająć się odrąbanymi stopami, ale też będzie musiał rozwiązać zagadkę skazanych morderców. Do tego dojdą ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind i gigantyczne składy nielegalnej broni.
William Wisting będzie miał co robić. To śledztwo postawi także pod znakiem zapytania najbardziej fundamentalne zasady pracy policjanta.

5. „Gorączka o świcie”  Peter Gardos

Data wydania: 14.09.2016

Peter Gardos to węgierski reżyser filmowy, który obecnie prowadzi własny teatr w Budapeszcie. „Gorączka o świcie” to jedna z tych literackich perełek, których nie zauważono od razu. Światowe wydawnictwa dopiero po kilku latach zainteresowały się powieścią Gardosa. Nowe wydanie książki przetłumaczono na osiem języków, a na jej podstawie powstał film.

Peter Gardos w „Gorączce o świcie” opowiada historię swoich rodziców, którzy przeżyli Holokaust i znaleźli się a Szwecji na rekonwalescencji.

Miklos słyszy szokującą diagnozę. Okazuje się, że jest śmiertelnie chory. Lekarze dają mu kilka miesięcy życia. Miklos zaczyna pisać listy do kobiet, które tak jak on, przebywają w Szwecji. Liczy, że uda mu się nawiązać kontakt z jedną z rekonwalescentek. Pisze 117 listów, które trafiają do różnych adresatek. Jego marzenie spełnia się. Na jeden z listów odpowiada Lili. Teraz Miklos ma jeszcze większą motywację, żeby nie poddać się. Walczy o życie i bierze z Lili ślub.
„Gorączka o świcie” to powieść, która pokazuje jak wielką moc ma miłość…

6. „Spójrz na mnie”  Nicholas Sparks

Data wydania: 28.09.2016

W książkach Sparksa zaczytują się kobiety na całym świecie. Nazywany jest królem romansów i co ciekawe powiedział, że pisze takie książki, jakie sam lubi czytać. Nikt inny nie opowiada o miłości jak Nicholas Sparks. Dlatego miliony wielbicielek pisarza już nie może doczekać się jego najnowszej powieści „Spójrz na mnie”. Premiera najnowszej książki Sparksa już we wrześniu i jak zapowiada wydawca, powieść zaskoczy Czytelniczki…

Bohaterem książki jest Colin Hancock. Miał trudne dzieciństwo przez co nie raz wpakował się w poważne kłopoty. Złe decyzje, groźba więzienia, sprawiły, że Colin postanowił unikać problemów, a ostatnie, czego oczekiwałby od życia, to poważny związek.

Maria Sanchez to córka meksykańskich imigrantów. Zawsze była pracowita, a rodzice wspierali ją, jak tylko mogli. Zdobyła prawnicze wykształcenie i pracę w prestiżowej firmie. Maria jest nie tylko mądra, ale i piękna. Maria i Colin to dwa przeciwieństwa. Przeciwieństwa tak silne, że aż się przyciągają. Przyciągają się do tego stopnia, że zostają parą. Ich związek nabiera rozpędu i wszystko idzie świetnie, dopóki Maria nie dostaje wiadomości od tajemniczego prześladowcy.

„Spójrz na mnie” to powieść pełna emocji i doprawiona suspensem. Nie mogę się doczekać nowego oblicza Sparksa!

7. „Ultimatum”  Anders de la Motte

Data wydania: 28.09.2016

Fani szwedzkich kryminałów już mogą szykować miejsce na półce. We wrześniu pojawi się w księgarniach nowa książka Andersa de la Motte „Ultimatum”. Szwedzi uwielbiają tego pisarza, czego dowodem jest między innymi fakt, że został laureatem nagrody Swedish Academy of Crime Writers.

W Sztokholmie dochodzi do brutalnego morderstwa. W wodzie przed rządową posiadłością na obrzeżach miasta znaleziono zmasakrowane ciało. Sprawa trafia na biurko Julii Gabrielsson. Pojawia się mnóstwo pytań. Kim jest zamordowana osoba? Dlaczego zmasakrowano zwłoki, tak, żeby uniemożliwić identyfikację? Julia szybko zdaje sobie sprawę, że są ludzie, którzy zrobią wszystko, by nie odkryto prawdy.

W najnowszym kryminale Andersa de la Motte wraca oficer David Sarac. Zmaga się on z demonami przeszłości w ośrodku psychiatrycznym daleko od stolicy. Zanim jednak poradzi sobie z dręczącymi wspomnieniami, musi dowiedzieć się, kto stoi za tajemniczym morderstwem.

„Ultimatum” to thriller naładowany adrenaliną. Pokazuje świat, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje, a wszystko kręci się wokół bezwzględnej walki o władzę. „Ultimatum” to drugi tom bestsellerowej serii de la Motte, pierwszy to „Szczątki pamięci”.

8. „Tajemnica zaginionej ślicznotki”  – Eduardo Mendoza

Data wydania: 28.09.2016

Kolejna wrześniowa zapowiedź literacka to dzieło niezwykle cenionego pisarza z Półwyspu Iberyjskiego. Po tych słowach już wiecie, że chodzi o Eduarda Mendoze. Już niebawem ukaże się „Tajemnica zaginionej ślicznotki”.

Hiszpański pisarz zadebiutował w 1975 roku powieścią „Prawda o sprawie Savolty”, za którą rok później otrzymał nagrodę Premio de la Critica. Natomiast w 2010 roku dostał nagrodę Primo Planeta za powieść „Walka kotów”. Zobaczymy jak zostanie przyjęta „Tajemnica zaginionej ślicznotki”.

Znana modelka Olga Baxter ginie w niejasnych okolicznościach. Damski fryzjer zostaje wrobiony w morderstwo. Musi udowodnić, że jest niewinny. To niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ musi zmierzyć się z tajemniczym syndykatem. Rządzą nim bogacze, którzy trzymają w garści przestępczy półświatek Hiszpanii. Sytuacja zmienia się, gdy niespodziewanie nadchodzi pomoc – transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse.

„Bardziej przenikliwy niż Herkules Poirot, kreatywny w działaniu niczym Sherlock Holmes, bezkompromisowy w dążeniu do prawdy jak Mikael Blomkvist. Kultowy bohater Eduardo Mendozy, damski fryzjer, mierzy się z najtrudniejszą kryminalną aferą w swojej karierze.

Przezabawna i trzymająca w napięciu historia kryminalna, którą mogliby wymyślić Pedro Almodóvar z Agathą Christie na wspólnej herbatce „z prądem”.

9. „Uratuj mnie”  Anna Bellon

Data wydania: 28.09.2016

Zapowiedź książkowa dla młodzieży, a dokładniej dla nastoletnich Czytelników. Do tej pory ta historia dostępna była na Wattpadzie. Publikacja cieszyła się ogromną popularnością, stąd zainteresowanie wydawców twórczością Anne Bellon i  jej serią The Last Regret. Opowiada ona o  grupie przyjaciół z liceum, którzy zakładają zespół rockowy.

Maia Hamilton przeżyła traumę. Siedemnastolatka straciła brata, z którym była bardzo związana. Dziewczyna pogrążyła się w smutku i odcięła od świata. Ucieczką od rzeczywistości stały się książki i muzyka. Maia przyzwyczaiła się do takiego życia. Mijał rok za rokiem, aż pojawił się on…

Życie Kylera Seymoura to ciągłe przeprowadzki. Chłopak jest zbuntowany i niepokorny. Ma fatalne relacje z ojcem, którego obwinia o to, że nie może żyć jak inni i mieć normalnego domu, bo ciągle wszystko się zmienia. Jedyny constans w jego życiu to miłość do muzyki. I to właśnie ona połączy go z Maią. Dziewczyna jest niedostępna, ale to Kylera jeszcze bardziej intryguje. Czy uda mu się do niej dotrzeć?

10. „Ofiara”  Joyce Carol Oates

Data wydania: 28.09.2016

Ta amerykańska pisarka ma szeroki wachlarz twórczości. Pisze zarówno horrory, jak i bajki dla dzieci i jest laureatką wielu nagród i autorką wielu bstsellerów. We wrześniu ukaże się najnowsza książka Oastes „Ofiara”. Pisarka dotyka w niej wielu problemów: rasizmu, przemocy seksualnej i przemocy władz wobec niewinnych ludzi, stereotypów, uprzedzeń, tego, że prawda jest złożona i tego, że jesteśmy żądni sensacji.

W New Jersey od lat wyczuwalne jest napięcie na tle rasowym. Sytuacja zaognia się, kiedy dochodzi do rasistowskiego ataku na czternastolatkę. Choć opowieść jest fikcją, Czytelnik może mieć wrażenie, że historia jest prawdziwa. Faktycznie została zainspirowana przypadkiem Tawany Brawley. Pisarka pozwala dojść do głosu każdej ze stron. Policja, media, ofiara, jej rodzina, każdy pogląd, każda emocja, każde zachowanie jest zauważone. Oates tworzy dzięki temu szokujący i przejmujący portret społeczeństwa i pokazuje prawdę o nas samych.
Na tę wrześniową premierę książkową czekam najbardziej.

A Wy, po którą lekturę sięgniecie?

Udostępnij:
19 sierpnia 2016

3 odpowiedzi na “Najlepsze PREMIERY książkowe na wrzesień! #WartoCzytać”

  1. Avatar Dar pisze:

    Mimo twoich zapewnień, nie znalazłem nic dla siebie. 😀

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Cóż, może powinieneś spojrzeć łaskawszym okiem na niektóre propozycje 🙂 Wrzesień na pewno ma coś dla Ciebie, być może ja tego nie ujęłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.