Aktualności Polecamy

Najlepsze książki Remigiusza Mroza. Czy do tej listy dołączy premiera Głosy z zaświatów?

Najlepsze książki Remigiusza Mroza - świat polskiego kryminału
Avatar
Napisane przez Gandalf

Kiedy wydawało się, że o Remigiuszu Mrozie głośniej już być nie może, polski mistrz suspensu zaczął oficjalnie spotykać się z polską Agatą Christie, czyli Katarzyną Bondą. Autor kryminałów z partnerką intensywnie pojawiali się nie tylko jako temat pism i portali tematycznych dotyczących literatury, ale też tytułów plotkarskich. Niestety, związek pisarzy stosunkowo szybko się rozpadł (jakkolwiek niektórzy nie wierzą, że w ogóle był prawdziwy). Czy miało to wpływ na twórczość Katarzyny Bondy, mogliśmy się już przekonać dzięki powieści Miłość leczy rany. Czy Głosy z zaświatów Remigiusza Mroza będą nosiły ślad ostatnich doświadczeń pisarza? O tym przekonamy się już 29 stycznia. Tymczasem przyjrzyjmy się dotychczasowym sukcesom mistrza suspensu.

Głosy z zaświatów Remigiusza Mroza – co wiemy?

To już druga po Listach zza grobu historia o Sewerynie Zaorskim. W poprzednim tomie patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny niejakiej Kai Burzyńskiej. Podczas remontu odkrywa w nim skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na dochodzenie sprzed dwóch dekad. Sprawa splata się z tajemnicą dawnej mieszkanki lokum, która otrzymuje od swojego ojca listy, chociaż zmarł 20 lat wcześniej. Do tej pory Kaja traktowała przesyłki jako zaplanowaną i zleconą przed śmiercią tradycję, ale po odkryciach Zaorskiego zaczyna dostrzegać w nich drugie dno.

Głosy z zaświatów Remigiusza Mroza, czyli dalszy ciąg historii o Sewerynie Zaorskim

W drugim tomie cyklu o Zaorskim i Burzyńskiej, czyli Głosach z zaświatów, bohaterowie zmagają się z nowymi problemami. Do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy. Nie noszą jednak żadnych znamion zabójstwa. Zaorski uważa jednak, że potrafi rozwiązać tę tajemnicę i zakończyć okrutny cykl. Tymczasem Burzyńska rozwiązuje skomplikowane sprawy rodzinne oraz rozprawia się z własnym sumieniem.

Najlepsza książka Remigiusza Mroza – Kasacja

Nie ma wątpliwości, że do pozytywnej oceny tej powieści przyczyniła się jej popularność, którą zagwarantowała serialowa adaptacja w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Odcinkowa produkcja o prawniczce Joannie Chyłce pracującej dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji gromadziła przed telewizorami średnio 1,83 miliona osób. Niepokojąca intryga Kasacji naprawdę potrafi wciągnąć i z pewnością spore grono z widzów zdecydowało się sięgnąć po powieść Mroza właśnie pod wpływem serialu oraz z chęci wyprzedzenia prezentowanej na ekranie akcji. Kolejne odcinki serialu ukazywały się bowiem – w przeciwieństwie do tendencji znanych z takich platform jak Netflix – w odcinkach. Z pewnością niewielu udało się oprzeć pokusie dotarcia do informacji, czy młody biznesmen, który spędził w zamkniętym pokoju 10 dni z ciałami dwóch zamordowanych osób, faktycznie okazał się ich zabójcą.

Niewinni Bibliofile przedstawiają Remigiusza Mroza

Behawiorysta Mroza uznany przez amerykańską mistrzynię

„Potężna dawka emocji, nieustanne napięcie i fascynujący bohater! Behawiorysta to książka, której nie odłożycie do ostatniej strony!” – tymi słowami Tess Gerritsen zachęca polskich czytelników do przeczytania pierwszego tomu cyklu o Gerardzie Edlingu, czyli Behawiorysty. Bazując na opiniach czytelników zamieszczonych w sieci, można dojść do wniosku, że znana pisarka nie minęła się z prawdą. A o czym jest Behawiorysta? O przestępcy, który bierze za zakładników wychowawców oraz dzieci jednego z przedszkoli. Mężczyzna nie zgłasza przy tym żadnych żądań. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że transmisja z całego zajścia pojawia się na żywo w Internecie. W akcie desperacji policja prosi o pomoc Gerarda Edlinga

Dlaczego Edling?

Edling to były prokurator, który po dyscyplinarnym zwolnieniu zajął się kinezyką – badaniami komunikacji niewerbalnej. Powszechnie uważany za dziwnego, może być jedyną nadzieją na ocalenie zakładników. Jak dotąd bowiem nie było sprawy, której nie udałoby mu się rozwiązać. Czy tak pozostanie?

W kręgach władzy Remigiusza Mroza, czyli polskie House of Cards

W 2017 roku House of Cards był jednym z ulubionych i wyczekiwanych seriali. Do czasu, kiedy na jaw wyszły wydarzenia z przeszłości Kevina Spacey. Afera doprowadziła do zwolnienia z produkcji odtwórcy głównej roli i zamknięcia tytułu po 6. sezonie już bez jego udziału. Początek 2017 roku był jednak jeszcze czasem błogiej nieświadomości i reklamowanie powieści hasłem „polskie House of Cards” miało ogromny sens. Zwłaszcza, że intryga W kręgach władzy faktycznie posiada punkty styczne ze słynnym serialem. Książka została również bardzo ciepło przyjęta przez czytelników.

O czym jest W kręgach władzy?

Daria Seyda to marszałek sejmu. Pewnego dnia budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając nic z ostatnich 10 godzin. W tym samym czasie jej polityczny oponent, Patryk Hauer, wpada na trop politycznego spisku na najwyższym szczeblu. Chociaż Seyda i Hauer stoją po przeciwnych stronach barykady, intryga łączy ich życia.

Najlepsze książki Remigiusza Mroza

Pierwszy tom kultowej sagi – Prędkość ucieczki

Chociaż hasło „kultowy” jest dzisiaj wyraźnie nadużywane, to w kontekście Remigiusza Mroza może mieć sens. To właśnie od cyklu „Parabellum” jego kariera nabrała tempa. Z czasem grono fanów autora się powiększało, ale przy tak dużym tempie pracy pisarza niewielu było w stanie nadrobić wszystkie jego książki. Zwykle czytelnicy starali się być na bieżąco i sięgali po najnowsze tytuły, znając jedynie swoistą legendę Prędkości ucieczki. Co ciekawe, nie jest to powieść kryminalna, a historyczna. Powieść przybliża historię z 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Czytelnik śledzi historię dwóch braci, z których jeden rusza na front, drugi zaś stara się obronić ukochaną narzeczoną żydowskiego pochodzenia. Powieść zwróciła na siebie uwagę dzięki nietypowej perspektywie. Czytelnik ma szansę spojrzeć na wojenny świat oczami oficera Wehrmachtu, Christiana Leitnera.

Chór zapomnianych głosów, czyli Remigiusz Mróz i sf

Chociaż dzisiaj mistrz suspensu słynie przede wszystkim z powieści kryminalnych, nie były jego pierwszym wyborem. Obok powieści historycznych w jego dorobku znajduje się też science fiction. Chór zapomnianych głosów przez wielu uważany jest za najlepszą książkę pisarza w ogóle. Opowiada o dramatycznych wydarzeniach na pokładzie okrętu badawczego Accipiter. Astrochemik Håkon Lindberg budzi się przedwcześnie z kriogenicznego snu i zostaje świadkiem zamordowania ostatniej osoby z jego załogi. Poza nim rzeź przetrwał jedynie nawigator, Dija Udin Alhassan. W związku z zaistniałymi wydarzeniami w Lindbergu tli się wiele pytań. Czy uda mu się odnaleźć na nie odpowiedzi?

Czy jest coś, co łączy wszystkie książki Remigiusza Mroza?

Mistrz suspensu od samego początku chętnie dokonuje gatunkowych mariaży. Chociaż zawsze da się wskazać główny kierunek jego historii, autor chętnie wzbogaca je o rozwiązania pochodzące z innych typów literatury. Jego bohaterowie nie istnieją jedynie tu i teraz, mają też swoją przeszłość oraz plany. Ważnym elementem łączącym powieści autora jest również jego dbałość o warstwę językową. Mróz może i nie eksperymentuje zanadto ze słowem, ale do swoich tekstów podchodzi z warsztatową dokładnością godną uznania. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Głosy z zaświatów Remigiusza Mroza nie będą pozbawione dotychczasowych znaków rozpoznawczych. Nie możemy się już doczekać, by je przeczytać! A Wy?

 

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf