Polecamy

Najlepsze książki popularnonaukowe, które warto przeczytać

najlepsze książki popularnonaukowe
Avatar
Napisane przez Gandalf

Najlepsze książki popularnonaukowe to nie tylko solidna dawka informacji. To przede wszystkim przekazanie skomplikowanej wiedzy w taki sposób, aby zrozumiał ją nawet laik – i aby nie mógł oderwać się od lektury. Nauka może być w końcu niezwykle ciekawa, zwłaszcza jeśli sięgniemy po nią z własnej woli. Książki popularnonaukowe wyróżniają się tym, że ich autorzy podchodzą do tematu sumiennie i z należytą rzetelnością, a jednocześnie stawiają na żywy, prosty język. Dzięki temu czytelnicy mogą poznać uproszczone wersje badań i problemów badawczych, z którymi na co dzień by się nie zetknęli.

Człowiek – wczoraj, dziś, jutro?

Yuval Noah Harari uchodzi za autora jednych z najpopularniejszych i najlepszych książek popularnonaukowych związanych z ewolucją Homo sapiens. Jego zainteresowania krążą głównie wokół biologii i historii człowieka, w tym wokół kwestii, jak rozwój ludzkości wpłynie na przyszłość naszego świata. Jedną z jego sztandarowych książek jest „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. To naukowa opowieść o tym, jaką drogę przeszedł nasz gatunek w ciągu tysięcy lat, jak osiągnęliśmy tak nagły rozwój technologiczny i jak nasza ekspansja oddziałuje na Ziemię: na zwierzęta, przyrodę czy klimat. Harari zastanawia się w swoim dziele nad tym, dokąd może prowadzić nasze panowanie nad światem – i czy na pewno powinniśmy być pewni tego, że mamy władzę nad wszystkim, co nas otacza.

Ja, grzyb

„W czym grzyby są lepsze od ciebie?” to wywiad Karoliny Głowackiej przeprowadzony z doktor Martą Wrzosek, której zainteresowania naukowe krążą właśnie wokół królestwa fungi. Badaczka przedstawia garść niesamowitych faktów na temat grzybów, z których niejedna informacja może zadziwić. Czy wiesz, że istnieje gatunek grzybów zamieniający mrówki w zombie i wyrastający z ich ciała? Oraz taki, który wystrzeliwuje swoje zarodki osiągające prędkość 90 km/h, i to zaledwie po paru milimetrach lotu? Albo że opieńka ciemna ma największą powierzchnię ze wszystkich żywych organizmów na świecie? To tylko wybrane ciekawostki spośród tych, którymi dzieli się z nami doktor Wrzosek – a czeka na ciebie jeszcze wiele innych faktów, w tym tych najbardziej fascynujących, czyli obrzydliwych, drastycznych czy wprawiających w konsternację!

„Drobina kurzu zawieszona w promieniach Słońca…”

Carl Sagan jest autorem popularnego cytatu o Ziemi, który jednocześnie przeraża i zachwyca – a przede wszystkim uświadamia nam ogrom wszechświata. Podobnie jego książka, „Błękitna kropka”, potrafi dobitnie pokazać czytelnikowi, jak niewielką rolę nasza planeta (a nawet cały Układ Słoneczny) odgrywa w całym kosmosie… a jednocześnie jak ogromne możliwości stawia to przed nami. Czy kolonizacja innych planet i galaktyk będzie możliwa? Sagan przekonuje, że dla ludzkości może się okazać nawet koniecznością, jeśli chcemy, aby nasz gatunek dalej istniał. Co to jednak oznacza dla nas, dla innych światów i dla samej Ziemi, czyli tytułowej błękitnej kropki? I czy faktycznie może gdzieś istnieć planeta, której warunki pozwolą nam na egzystencję? Sagan w niesamowity sposób odsłania przed nami kosmos i wspólnie z nami przemierza jego zakątki.

Neil deGrasse Tyson

Astrofizyka od lat jest coraz chętniej wybieraną dziedziną przez miłośników książek popularnonaukowych – i nic w tym dziwnego, w końcu otaczający nas wszechświat to zachwycająca zagadka, której ciągle nie rozwiązaliśmy! Istnieje także wielu popularyzatorów nauki, którzy kochają astronomię i astrofizykę oraz chętnie dzielą się swoją wiedzą w książkach – wśród nich jest choćby Neil deGrasse Tyson, niezwykle charyzmatyczny naukowiec, którego „Kosmiczne zachwyty” i „Astrofizyka dla zabieganych” stały się światowymi bestsellerami. Te dwa tytuły w przystępny i nieraz zabawny sposób wyjaśniają, czym są przestrzeń i czas, jak działa grawitacja oraz jak w perspektywie ogromu kosmosu prezentuje się nasza Ziemia (wraz z jej mieszkańcami!). Obie książki to także zbiór ciekawostek, o których na co dzień nawet byśmy nie pomyśleli – czy wiesz, jaki kolor ma wszechświat? Albo czy wiesz, że zanim światło przedostanie się ze środka Słońca do przestrzeni kosmicznej, musi minąć… aż pięć tysięcy lat?

Pierwszy organizm

Richard Dawkins to kolejny twórca najlepszych książek popularnonaukowych na świecie. Podobnie jak Harari, zajmuje się on między innymi kwestią człowieka, ale sięga jeszcze głębiej – przygląda się genom samym w sobie, bez względu na to, skąd pochodzą i jaki organizm tworzą. Wspólnie z Yanem Wongiem napisał dzieło „Opowieść przodka”, w którym stara się znaleźć pierwotny gen. To on w teorii Dawkinsa dał początek wszystkim żywym organizmom na naszej planecie – a nawet nie tyle gen, co początkowy stan pozwalający na zaistnienie dziedziczenia i ewolucji. Czytelnik odbywa więc podróż w przeszłość wraz z wieloma gatunkami zwierząt i po kolei odkrywa, przez jakie etapy przechodziło życie na Ziemi. Staje się też świadkiem wymierania poszczególnych organizmów, poznaje wyniki przeróżnych badań genetycznych, a nawet dowiaduje się, kiedy na Ziemi istniał jeden wspólny przodek dla wszystkich ludzi – z którym każdy z nas jest obecnie spokrewniony.

Kwanty, czyli jak wiedzieć i nie wiedzieć jednocześnie

Ostatnia z książek popularnonaukowych, które według nas warto przeczytać, opowiada o świecie tak małym, że nieraz nawet mikroskopy nie pozwalają na jego zobaczenie. „Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie” Arta Hobsona to książka mogąca zmienić twoje wyobrażenie o świecie. Niby wszyscy wiemy, że cała materia zbudowana jest z cząstek. Wiemy, czym są atomy, protony czy elektrony, wiemy nawet, czym są kwarki i gluony… ale co to dla nas tak naprawdę oznacza i jakie możliwości daje ta wiedza? Czy faktycznie rozumiemy chociaż w małym stopniu teorię kwantową? Hobson próbuje nam uzmysłowić, że dopiero zaczynamy odkrywać otaczającą nas mikrorzeczywistość i dostrzegać zjawiska, jakie w niej zachodzą. Pokazuje też, że choć wszechświat jest ogromny, to jednak zbudowany z cząstek tak niewielkich, że bywają dla nas większą zagadką niż galaktyki oddalone o tysiące lat świetlnych.

 

To nie wszystkie książki popularnonaukowe, które warto przeczytać. Równie interesujących propozycji jest od groma – a podobnych tytułów pojawia się z roku na rok coraz więcej. Nauka potrafi być uzależniająca, a każda z takich lektur pobudza apetyt na kolejne. I jest to jak najbardziej korzystne! Wszystkie pieniądze zainwestowane w książki popularnonaukowe to jednocześnie inwestycja we własną wiedzę i świadomość otaczającego nas świata. Produkty wymienione w artykule możesz jak zawsze zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • elzbieta muciek

    Prawdę mówiąc, to o kwantach mnie rozśmieszyło ;p . Naprawdę, więc może wezmę i kupię. Może i ja je zrozumiem. Chociaż ostatnio skupiam się na Darwinie i jego poglądzie. Wiele książek czytałam z tego zakresu i szykuje mi się następna. Ikony ewolucji od En Arche 😉 . Będziecie ją mieli w sprzedaży?