Aktualności Archiwum

Najlepsze książki pierwszego półrocza 2018!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Lato to świetny czas na doczytanie, zaczytanie… Nowości, zaległości, książki w połowie przerwane albo te, których kiedyś przeczytaliśmy dwa rozdziały. A może te, do których chcemy wrócić. Każdy ma swoje czytelnicze zobowiązania. Co do zaległości czytelniczych ja mam je podzielone na półkę sprzed lat (tona książek!) i na aktualności (ostatnie dwa lata) 🙂 Jeśli więc macie podobnie, ten wpis może ciut Wam pomóc.

Zebrałam w nim najlepsze książki pierwszego półrocza 2018. W tym subiektywnym wyborze postanowiłam zachować jak najwięcej obiektywizmu. I co ważne, wybierałam po jednej książce miesiąca. Zatem jest książka stycznia 2018, książka lutego 2018 itd. Jeśli Wasze typy są inne piszcie w komentarzach. Oto moja lista najlepszych książek pierwszego półrocza 2018!

Styczeń 2018

W domu  – Harlan Coben 

Książki Harlana Cobena czyta się świetnie. Mogę powiedzieć, że to jeden z moich ulubionych pisarzy thrillerów. Doskonała forma go nie opuszcza.

Najnowsza książka Cobena „W domu” to lektura, która pali się w rękach. Czyta się ją bardzo szybko, tak jak większość książek amerykańskiego autora. Harlan Coben dał swoim fanom to na co długo czekali – ponowne spotkanie z Myronem Bolitarem i Winem Lockwoodem.

Pisarz lubi poruszać się w znanych sobie okolicach. Tym razem sprawa dotyczy zdarzenia sprzed lat, które miało miejsce w New Yersey. Dziesięć lat temu zaginęło tam dwóch sześcioletnich chłopców.Patrick Moore i Rhys Baldwin mieszkali w bogatej dzielnicy. Zostali porwani. Zażądano okupu, jednak na tym kontakt porywaczy się skończył. Zrozpaczone rodziny chłopców zostały z wieloma pytaniami bez odpowiedzi. Policja porzuciła śledztwo. Skąd zatem ponowne zajęcie się porwaniem? Win jest krewnym jednego z chłopców. Mężczyzna otrzymuje dziwnego maila. Anonimowy nadawca mówi, gdzie przebywają uprowadzone dzieci, dziś już nastolatkowie. Informacje wskazują na dzielnicę Londynu, która cieszy się wyjątkowo złą sławą. Win zwraca się z prośbą o pomoc do Myrona Bolitara. W Londynie dochodzi do dziwnego zdarzenia. Kiedy Win i Bolitar spotykają jednego z poszukiwanych chłopaków ten ucieka. Muszą działać. Rozpoczynają własne śledztwo. Czy to na pewno porwane dziecko? A jeśli tak, to czy coś pamięta? Myron Bolitar to były koszykarz, który ukończył prawo. Pracuje jako agent sportowy. Win Lockwood to ekscentryczny multimilioner postrzegany jako snob.

„W domu” Harlana Cobena to najlepsza książka 2018. Oczywiście pierwszej połowy, a dokładnie stycznia. Jeśli macie inne typy piszcie w komentarzach. Ja zastrzegam sobie prawo do zmiany zdania. Nie wykluczone, że coś styczniowego doczytam do końca roku.

Luty 2018

Na skraju załamania  – B. A. Paris 

Wśród najlepszych książek pierwszego półrocza 2018 znalazła się powieść „Na skraju załamania” autorstwa B.A. Paris. Brytyjska pisarka zadebiutowała pod pseudonimem ponad dwa lata temu książką „Za zamkniętymi drzwiami”, która błyskawicznie stała się bestsellerem. B.A. Paris pisze też dla dzieci, tyle że nie pod literackim pseudonimem.

Nowa książka B.A. Paris „Na skraju załamania nerwowego” wciąga Czytelnika od początku. Sytuacja, która spotyka Cass Anderson może przytrafić się każdemu. Gdzieś w pamięci każdy z nas ma pewne zdarzenie lub odczucie albo choćby w jakiejś części poczucie, że powinien postąpić w danej sytuacji inaczej. Pewnie dlatego tak łatwo jest poczuć niepokój czytając nową książkę Paris… Cass Anderson minęła w nocy auto przy leśnej drodze. Siedziała w nim kobieta i mogła potrzebować pomocy. Cass nie zatrzymała się, a wkrótce okazało się, że nieznajoma faktycznie potrzebowała pomocy. Kobietę znaleziono martwą. Wstrząsnęło to Cass i zaczęło odciskać się na jej życiu każdego dnia. Wyrzuty sumienia spędzały jej sen z powiek. Kochający mąż i praca – to nie wystarczało, by poczuła spokój, tym bardziej, że nie przyznała się partnerowi do tego co się wydarzyło. Dodatkowo zauważa u siebie pewne niepokojące objawy… symptomy choroby, która zniszczyła jej matkę. O szybsze bicie serca i lęki przyprawiają ją też głuche telefony…

„Na skraju załamania nerwowego” to mocny psychologiczny thriller. Jeśli jeszcze go nie czytaliście zapewniam, że warto.

Marzec 2018

 Testament Remigiusz Mróz

Popularność kryminałów Remigiusza Mroza nie słabnie. W marcu ukazał się „Testament” Mroza. Kolejna książka z bestsellerowej serii z Joanną Chyłką. Bohaterka cyklu kryminałów jest prawnikiem, tak jak Remigiusz Mróz. Jednak nie sądzę, żeby pisarz mógł mieć z nią więcej wspólnego. Mecenas Chyłka pierwszy raz pojawiła się w „Kasacji”.

Jaka jest Joanna Chyłka? Tytan pracy. Kancelaria to nie jest jej drugi, a pierwszy dom. Choć pracuje od rana, to nie lubi spotkań przed południem. Uwielbia za to szybkie auta. Pali, klnie i ma problem z nadużywaniem alkoholu. Nagina przepisy do swoich potrzeb. Nie owija w bawełnę. Mówi co myśli. Jest bezpośrednia, bezczelna i bojowo nastawiona. W niektórych budzi respekt, inni jej się obawiają.

W tytułowym testamencie znany ginekolog otrzymuje spadek – pewną nieruchomość. Fakt nieco go zaskakuje, ponieważ zapisała mu ją jego była pacjentka. Lekarza nic nie łączyło z kobietą, a na wizycie w jego gabinecie była tylko raz. Zdecydowanie to nie jest lokum na wysoki połysk. Na domiar złego w willi zostają znalezione zwłoki, które były tam od dłuższego czasu. Ginekolog budzi podejrzenia policji. O pomoc zwraca się do ekscentrycznej prawniczki. Zna Chyłkę, bo była jego pacjentką. Ona jednak nie jest pewna, czy weźmie tę sprawę…

 Kwiecień 2018

Macbeth  – Jo Nesbo 

Wśród najlepszych książek 2018 nie mogło zabraknąć Jo Nesbo. „Macbeth” nie należy do serii z Harrym Hole, ale nie znaczy to, że to gorszy Nesbo. Ten norweski pisarz to kryminały na najwyższym poziomie bez względu na to, kto jest bohaterem. Choć przyznam, że serię z Harrym lubię najbardziej.

Jaki jest nowy bohater Nesbo? To współczesna wersja Makbeta. Pomysł na tę postać nie jest inicjatywą Jo Nesbo. To efekt Projektu Szekspir. Zainicjowało go brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press. Pomysł zakłada, że współcześni autorzy napiszą po swojemu dzieła Williama Szekspira. W ten sposób wydawnictwo chce uczcić 400 rocznicę śmierci wybitnego pisarza.

Jak poradził sobie Nesbo budując bohatera i akcję w oparciu o światowej klasy arcydzieło? Moim zdaniem doskonale. Napisał kolejny rasowy kryminał.

Macbeth Jo Nesbo to policjant z krwi i kości. Nie jest wzorowym funkcjonariuszem. To raczej typ świetnego gliny, który ma swoje „za uszami”. Akcja książki osadzona jest w latach 70. Karty rozdają przestępcy. Służby idą im na rękę. Jednak nie Macbeth. On dowodzi specjalną jednostką uderzeniową policji – Gwardią. Na brak pracy nie narzeka, bo w mieście szerzy się korupcja, a narkotyki to chleb powszedni. Gwarantują one pieniądze, a te z kolei wpływy.
Macbeth to skuteczny policjant, a o jego brawurowych akcjach jest głośno. Po udanym przejęciu dużego ładunku narkotyków Macbeth dostaje awans, którego nikt się nie spodziewał. To część przepowiedni… Policjantowi nie daje spokoju dalsza jej część.

„Macbeth” to kawał dobrego kryminału, a do tego Nesbo w udany sposób przemycił prawdy rządzące światem od wieków. Książka kwietnia była trudnym wyborem. Tytuły, które są równie dobre to między inny „Między falami”  – Sarah Moss, „Czwarta małpa” – J.D. Barkera, czy „Zamęt” – Vincenta V. Severskiego .

Maj 2018

A żem jej powiedziała  – Katarzyna Nosowska 

Książka Katarzyny Nosowskiej „A żem jej powiedziała” to jej literacki debiut. Wokalistka potrafi pisać świetne teksty piosenek, co nieraz pokazała. Od dawien dawna związana jest z zespołem Hey, ale to chyba wie każdy. Za osiągnięcia muzyczne Nosowska była nagradzana dziesiątki razy. Jak będzie z pisaniem? Mam nadzieję, że na debiucie nie skończy.

Katarzyna Nosowska o swojej książce nie śmie mówić, że to książka. Książka to dla niej wyjątkowo ważne słowo, a swojego dzieła za takie nie uważa. Dumna jest jednak, że „A żem jej powiedziała” stanie obok innej literatury.
Czy Nosowska jest dobrą pisarką? Nie wiem. Wiem, że jest błyskotliwą obserwatorką życia. Wiem, że często trafia w punkt nazywając różne kwestie, poruszając rozmaite sprawy. Śpiewa tak, że chce jej się słuchać. Pisze tak, że chce ją się czytać.

„A ja żem jej powiedziała, Kaśka, szczęścia nie poudajesz” – mówi Nosowska. I nie udaje. Jest sobą. Nie gra, nie lansuje się, nie stawia siebie na piedestale. Opowiada o życiu, świecie celebrytów, o relacjach z bliskimi, radościach i smutkach. Nie poucza. Nie daje mądrych wskazówek. Nie mówi jak żyć. Mówi jak sama żyje.

„A ja żem jej powiedziała” to przemyślenia Kaśki Nosowskiej, w które warto się wsłuchać. Nie ma w nich odkrywczych prawd o życiu, ale są prawdy o nas…

Czerwiec 2018

Outsider Stephen King 

Stephen King – król horroru i mocnych opowieści. Ileż razy można to pisać? Ale jak inaczej skoro to prawda 🙂 King to ikona amerykańskiej literatury. Pisarz czytany na świecie i chętnie ekranizowany. W czerwcu ukazała się nowa powieść Stephena Kinga „Outsider”. Kolejna jego książka, po której ciężko zasnąć.

W parku zostaje znalezione zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Zbrodnia jest wstrząsająca. Dowody z miejsca zbrodni dowodzą winy mężczyzny lubianego przez lokalną społeczność. Terry Maitland, tak się nazywa, jest trenerem drużyn młodzieżowych i uczy angielskiego. Ma rodzinę, żonę i dwie córeczki. Mężczyzna ma alibi na czas popełnienia zbrodni. Mocne alibi. Był w innym miejscu co nagrały kamery. Mimo to zostaje aresztowany. Ta trudna sprawa trafia w ręce detektywa Ralpha Andersona. W słuszności decyzji prokuraturę utwierdzają dodatkowo wyniki badań DNA. One też wskazują na Maitlanda. Jeśli myślicie, że to koniec mrocznego klimatu, to nic bardziej mylnego. Akcja coraz bardziej zagęszcza się i oscyluje w kierunku thrillera. Niepewność narasta. Bestialskie morderstwo chłopca wstrząsa mieszkańcami miasteczku Flint City. Rodzina ofiary i rodzina oskarżonego o zbrodnię Terryego Maitlanda napędzają machinę zła… nie brzmi to może zbyt finezyjnie, ale tak właśnie jest. A w toku śledztwa na jaw wychodzą przerażające fakty…

Stephen King „Outsiderem” uderza mocno, bardzo mocno. Gwarantuję, że nową książkę Kinga choć ma grubo ponad 600 stron, pochłoniecie w dwa dni. King dowiódł po raz kolejny, że jest mistrzem i trudno nie podpisać się pod stwierdzeniem, że to najlepsza książka 2018 roku, jedna z najlepszych.

A jakie są Waszym zdaniem najlepsze książki 2018 roku?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf