Polecamy

Najlepsze książki o koniach dla dzieci, młodzieży i dorosłych

książki o koniach
Avatar
Napisane przez Gandalf

Konie są jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt stąpających po ziemi. Towarzyszą człowiekowi od wieków – w odległych czasach pomagały się przemieszczać i usprawniały pracę na roli, dziś głównie wykorzystywane są w terapii i rozrywce. Są bardzo wierne, co czyni je również jednymi z najlepszych zwierzęcych przyjaciół człowieka. Bliżej poznać chcą je nie tylko dorośli, ale i dzieci. Co jednak zrobić, kiedy mieszka się w środku dużego miasta, a okoliczną stadninę można odwiedzać tylko okazjonalnie? Pora sięgnąć po książki o koniach! W naszym zestawieniu coś dla siebie znajdą zarówno ci, którzy chcą zgłębić teorię jeździectwa i nauczyć się dbać o swojego rumaka, jak i poszukiwacze pięknych historii i bajkowych opowieści o tych zwierzętach.

Na dobry początek – kompendium wiedzy o koniach

Trudno mówić o koniach, nie znając ich ras, gatunków i odmian. Czytanie książek o koniach warto zacząć więc od kompendium wiedzy na temat tych zwierząt, czyli książki „Rasy koni” autorstwa Martina Hallera. Jest to doskonała, wciągająca encyklopedia dla miłośników koni, amatorów jazdy konnej, hodowców, a także dla osób, które jeszcze nie znają dobrze tych czterokopytnych przyjaciół. W książce znaleźć można informacje o najpiękniejszych zwierzętach świata, dowiedzieć się więcej o ich naturze, charakterze i możliwościach. Autor przemyca także całe mnóstwo nowinek i ciekawostek branżowych.

Konie dla najmłodszych, czyli encyklopedia duetu Volant – Vogel

Pięknie zilustrowana książka Iris Volant wprowadzi każde dziecko (ale i dorosłego!) w świat koni. Przybliży ich historię, pokaże, jakie role odgrywały przez wieki, odkryje ich budowę i charakter, zapozna z rasami, a także pozwoli poznać sylwetki legendarnych i sławnych rumaków takich jak Pegaz, Bucefał, Czarny Książę czy Seabiscuit. A wszystko to przekazane zostanie w sposób przyjazny i atrakcyjny dla najmłodszych czytelników. Lektura „Konie” to mnóstwo wiedzy, rozrywki i zabawy dla dzieci.

Ta niezwykła książka o koniach zachwyca jednak nie tylko treścią, ale i unikatowymi, nowoczesnymi grafikami autorstwa Jaroma Vogla. Przedstawia on konie w sposób magiczny – są one potężne i dumne, ale zarazem lekkie, zwinne i pełne powabu. Książka o koniach duetu Iris Volant i Jaroma Vogela sprawi, że pokocha się te niesamowite czworonożne zwierzęta szczerą miłością i zapragnie poznać je z bliska.

O koniu, który zamieszkał na werandzie

W zestawieniu najlepszych książek o koniach dla dziewczynek (i nie tylko) pora na klasykę. Kto nie zna Pippi Pończoszanki, ten niech szybko sięga po książki Astrid Lindgren! Lektura jest obowiązkowa zarówno dla małych, jak i dla dużych fanów czworonożnych zwierząt – wszak to klasyka literatury. Na kartkach serii książek o Pippi spotkać można nie tylko ekscentryczną rudowłosą dziewczynkę, ale i jej przyjaciół, wśród których nie zabraknie słynnego konia w kropki.

Przygodę z Pippi warto rozpocząć od tytułu „Czy znasz Pippi Pończoszankę?”, który wprowadzi w świat fascynujących historii i szalonych zdarzeń. W przygodach rudowłosej dziewczynce towarzyszyć będą najlepsi przyjaciele, czyli małpka o imieniu Pan Nilsson oraz koń Alfonso, który mieszka na werandzie w Willi Śmiesznotce.

Jeśli nie dość będzie Ci wizyt złodziei czy odwiedzin w cyrku, sięgnij po kolejne książki z cyklu powieści o Pippi. Na ich kartach również spotkasz konia Alfonsa i psotną małpkę, Pana Nilssona. Na fanów Pippi czekają między innymi książki „Ucieczka Pippi”, „Pippi na Południowym Pacyfiku” czy „Pippi wchodzi na pokład”.

O dziewczynce, która (nie tak) łatwo została amazonką

„Marta jeździ konno” to propozycja książki o koniach dla małych i trochę starszych dziewczynek. Cykl, na który obecnie składają się dwie części (druga to „Marta galopuje”), opisuje wielką miłość tytułowej Marty do koni, jej życie w stajni i przyjaźń, jaka może się zrodzić pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Lektura ma również wymiar edukacyjny – ma uczyć dzieci, że nie wszystko udaje się od razu.

Marta jest dziewczynką, która nie od razu stała się amazonką. Jej miłość do koni na początku nie była łatwa – zwierzęta nie chciały jej słuchać, jedne były ospałe, inne „wredne”. Na drodze Marty do zostania amazonką stoi też mama, która wątpi, czy jej zapał do jeździectwa nie będzie słomiany.

Seria o Marcie to znakomita lektura edukacyjna i jedna z pierwszych książek o koniach, po które warto sięgnąć, kiedy dziecko chce rozpocząć naukę jeździectwa. Erika Eklund Wilson przemyca w niej proste słowa i sformułowania, które powinien znać każdy fan jeździectwa – zarówno ten mały, jak i duży.

Zuzia, Plamka i przygody

Czas na najlepszą książkę o koniach dla najmłodszych! Zuzia, czyli główna bohaterka serii Mądra Mysz, po raz pierwszy wsiada na konia (a właściwie na kucyka) na festynie. I tak zaczyna się jej miłość do tych zwierząt. Dziewczynka uczęszcza na lekcje jazdy konnej w stadninie, gdzie poznaje najsympatyczniejsze czworonożne zwierzę na świecie, czyli konia Plamkę. W czasie swoich lekcji nie tylko nabiera zwinności i wprawy, ale i poznaje podstawowe obyczaje koni, oswaja się z nimi, uczy odpowiedzialności i oszczędzania, bowiem największym marzeniem Zuzi jest kupić sobie własnego konia.

„Zuzia jeździ konno” to doskonała książka o koniach dla dziewczynek w wieku 1,5 – 3 lat. Proste teksty i estetyczne ilustracje zachęcają, aby do książeczki wracać bardzo często i bliżej zapoznać się z przygodami Zuzi i konia Plamki.

Konno po Wirginii – seria książek o koniach dla młodzieży

25 tomów tworzy jedną z najbardziej znanych książkowych serii o koniach. Autorka, Lauren Brooke, przenosi swoich czytelników we wtulone między wzgórza Wirginii nietypowe schronisko dla koni. W tym niezwykłym miejscu skrzywdzone zwierzęta uczą się od nowa ufać ludziom i zyskują nowe życie. Pomoc okazuje im Amy Fleming wraz z przyjaciółmi i rodziną.

Cykl Heartland to książki nie tylko do poduszki i nie tylko dla nastolatków. U Lauren Brooke nie brakuje łez smutku i szczęścia, zabawnych sytuacji, emocji, wsparcia bliskich i ważnej nauki (między innymi jak budować wiarę w siebie).

Swoją przygodę ze schroniskiem dla koni Heartland warto rozpocząć od książek „Heartland. Powroty” oraz „Heartland 2. Po burzy”, które stanowią początek całej serii. Powieść spodoba się każdemu, kto odkrył w sobie miłość do koni. Lekka fabuła, nieskomplikowany język, urzekająca tematyka i świadomość, że wszystko dobrze się kończy sprawia, że te książki o koniach są idealną pozycją dla młodzieży, która przy lekturze chce się oderwać od problemów dnia codziennego. Po serię sięgnąć powinni nie tylko nastolatkowie! Lekturę powinno się przeczytać chociażby po to, aby zrozumieć, jak ważne jest dobre traktowanie zwierząt.

Jak rozmawiać z koniem?

Książki o koniach to nie tylko propozycje dla najmłodszych czytelników. Amelia Kinkade, ekspert w dziedzinie komunikacji ze zwierzętami, podpowiada jak odnaleźć z nimi wspólny język i stworzyć głęboką więź. Jej wskazówki pozwalają czerpać siły od zwierzęcych przyjaciół.

Pozycja „Język cudów. Jak nauczyć się rozmawiać ze zwierzętami” Amelii Kinkade odpowie na wiele nurtujących pytań, a także na takie, które nie przyszłyby nam do głowy. Czy każdy człowiek może rozmawiać ze zwierzętami (i jak nauczyć się tej umiejętności)? Czy zwierzęta potrafią przepowiadać przyszłość? W jaki sposób odnajdywać zaginione zwierzęta i czy rozumieją one ludzką mowę? Współczesna dr. Dolittle w spódnicy odpowiada w swojej książce na pytania dotyczące zarówno koni, jak i innych domowych zwierząt.

 

Książki o koniach to propozycje nie tylko dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o teorii jeździectwa. Wzruszające, ciepłe i zabawne historie zaciekawią każdego miłośnika zwierząt. Wśród najlepszych książek o koniach znaleźć można propozycje dla najmłodszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także lektury, które bawić będą całą rodzinę. Czytać można je galopem lub bez pośpiechu – stepem przemierzać ich kartki, delektując się zgromadzoną w ich wiedzą i przesłaniem.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione książki o koniach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf