Polecamy

Najlepsze książki o ciąży i macierzyństwie – 7 propozycji

książki o ciąży
Avatar
Napisane przez Gandalf

Rodzice oczekujący swojego pierwszego dziecka zwykle niewiele wiedzą na temat ciąży czy wychowania malca. W głowach mają mnóstwo pytań. Zastanawiają się, jak będzie przebiegać sama ciąża i poród, co można, a czego nie można jeść przyszłej matce, jak wyglądać będą pierwsze dni i tygodnie malucha w domu, w jaki sposób kąpać noworodka… Innymi słowy – jak przygotować się do jednego z największych życiowych wyzwań? Wiedzę na ten temat najlepiej pozyskiwać z rzetelnych źródeł, takich jak książki o ciąży i macierzyństwie. Stanowią one kompendium wiedzy dla każdej przyszłej mamy. Po dobre książki o ciąży mogą (a nawet powinni!) sięgnąć również panowie, którzy przygotowują się do roli taty.

Czy warto czytać książki o ciąży i macierzyństwie?

Poradniki dla przyszłych rodziców od lat cieszą się nieustającą popularnością. Kobiety oczekujące swojego pierwszego dziecka szukają w nich najróżniejszych informacji i podpowiedzi. Jak zdrowo przetrwać 9 miesięcy? Jak rozwija się dziecko? Jak przygotować się do porodu i przyjęcia w domu noworodka? Dobre książki o ciąży odpowiadają na te i jeszcze więcej pytań. Publikacje opracowywane są przez ginekologów, położne, psychologów czy też specjalistów ds. rozwoju dzieci. Wiedzą na temat ciąży i macierzyństwa dzielą się też celebrytki i gwiazdy szklanego ekranu, które już zostały mamami.

Pozycji książkowych, po które mogą sięgać przyszli rodzice, nie brakuje. Muszą oni jednak pamiętać, że doświadczenia nabywa się wraz z praktyką. Kiedy dziecko pojawia się na świecie, wiele rzeczy przychodzi naturalnie i intuicyjnie. O pomoc zawsze można też poprosić położną lub własną mamę, które zawsze będą wsparciem i źródłem nieocenionych rad i wiedzy.

Jakie książki o ciąży warto czytać?

Na rynku wydawniczym nie brakuje książek o ciąży. Przyszli rodzice mają do wyboru zarówno pozycje z zagranicy, jak i nasze rodzime, polskie. Większość poradników odpowiada na podstawowe pytania dotyczące okresu oczekiwania na dziecko i opiekowania się nim.

Szukając jednak dobrych książek o ciąży i macierzyństwie, warto sięgać po te napisane przez polskich autorów. Dlaczego? Ponieważ odnoszą się do realiów, w których na co dzień funkcjonują przyszli rodzice. Znaleźć w nich można na przykład normy dotyczące suplementacji witamin ciążowych zalecanych przez polskich lekarzy czy też rodzime standardy opieki okołoporodowej. Nie oznacza to jednak, że zagraniczne publikacje są złe i niewarte uwagi! W dalszym ciągu pozostają kopalnią wiedzy. Wczesne objawy ciąży, zmiany zachodzące w organizmie kobiety, etapy rozwoju płodu, zasady zdrowej diety i bezpiecznej aktywności fizycznej są identyczne pod każdą szerokością geograficzną.

Wiedza z pierwszej ręki

Nasze zestawienie najlepszych książek o ciąży rozpoczyna poradnik przygotowany przez profesor Lesley Regan – światowej sławy ginekologa i położnika, doświadczonego praktyka. „Twoja ciąża tydzień po tygodniu” jest traktowana przez wiele przyszłych mam jako osobisty doradca, który towarzyszy im od momentu poczęcia dziecka do ukończenia przez nie 6 tygodnia życia. Przyszła mama dowie się z niniejszej lektury między innymi jak przygotować się do porodu i opieki nad noworodkiem. Uzyska również odpowiedzi na pytania dotyczące problemów i zmian, jakie mogą występować w okresie oczekiwania na maluszka. Dużym plusem tej książki o ciąży są zamieszczone wewnątrz tabele ze zdjęciami, które ukazują zmiany ciała kobiety tydzień po tygodniu, jak również zdjęcia płodu wykonane w macicy, które obrazują rozwój malucha.

Po książkę „Twoja ciąża tydzień po tygodniu” sięgać mogą nie tylko przyszłe mamy, ale i tatusiowie. Profesor Lesley Regan przygotowała dla nich rozdziały dotyczące porodu i postepowania w pierwszych tygodniach życia potomka.

Najsłynniejszy poradnik dla rodziców

19 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie mówi samo za siebie – tytułu „W oczekiwaniu na dziecko” nie mogło zabraknąć w naszym spisie najciekawszych książek o ciąży. Przyszli rodzice znajdą tu wyczerpujące informacje na temat przebiegu ciąży, porodu, badań prenatalnych, diety przyszłej mamy i każdego z aspektów macierzyństwa i ojcostwa. Informacje przekazane przez Heidi Murkoff i Sharon Mazel poparte są najnowszymi badaniami naukowymi, a wiedza zgromadzona w lekturze odpowiada na aktualne problemy osób budujących rodzinę opartą na nowoczesnych wartościach.

Instrukcja, która przydaje się w życiu

Sarah Jordan i David Ufberg to autorzy publikacji z wytycznymi dla ciężarnych. „Ciąża. Instrukcja obsługi” skierowana jest do przyszłych mam i ojców. Została napisana z dużą dawką humoru, dzięki czemu poprawia samopoczucie w ciężkich chwilach, a jednocześnie przedstawia najważniejsze informacje na temat tego, co czeka kobietę w ciąży. Przystępny język oraz zwięzła forma sprawiają, że zawiera ona najważniejsze informacje, bez wdawania się w zbędne szczegóły.

Nie zabrakło w niej też kilku stron dedykowanych przyszłym tatusiom, mogą oni jednak przeczytać i całą lekturę. Pozycja ta pomoże im lepiej wczuć się w sytuacje partnerki i zrozumieć okres ciąży. Ciekawe i oryginalne ilustracje oraz rzetelna wiedza zawarta w tej pozycji sprawiają, że „Ciąża. Instrukcja obsługi” znajduje się na naszej liście najciekawszych książek o ciąży dla debiutujących rodziców.

Podpatrzone u sław

O tym, jak przygotować się i dbać o siebie w ciąży piszą też sławy znane z pierwszych stron gazet. O ciąży i macierzyństwie opowiedziała między innymi Anna Lewandowska. Jej książka „Healthy mama. Poradnik zdrowej mamy” gromadzi osobiste doświadczenia sportsmenki, która radzi w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia w trakcie ciąży. W książce można znaleźć porady na temat zdrowej diety (razem z przepisami na proste i smaczne potrawy) oraz zestaw trzech bezpiecznych bloków ćwiczeniowych na każdy trymestr. To jednak nie wszystko! Anna Lewandowska w swojej książce o ciąży zawarła również informacje dotyczące opieki medycznej potrzebnej kobiecie przed, w trakcie i po ciąży czy wskazówki na temat zachowania

Ciąża na wesoło

Poradniki i książki o ciąży pisane przez lekarzy czy położne są bardzo pomocne i rzeczowe, ale w większości z nich na próżno szukać rzeczywistego obrazu macierzyństwa. Ciążę i macierzyństwo bez lukru na kartach swojej książki opisuje natomiast Joanna Woźniczko-Czeczott. „Macierzyństwo non-fiction” to zaprzeczenie cukierkowej wizji rodzicielstwa, w której dziecko zawsze jest grzeczne i urocze, mama wyspana, a tata chętny do pomocy. Autorka pokazuje, że wychowanie dziecka jest prawdziwym wyzwaniem i każdy ma prawo do gorszych chwil i momentów załamania. Jednoczenie autorka wspiera swe czytelniczki i uczy cieszyć się z macierzyństwa bez fikcji.

Po 9 miesiącach

Książki o ciąży i macierzyństwie mają nie tylko przygotować do porodu, ale i do przyszłego rodzicielstwa. Wiele przyszłych mam wykorzystuje więc czas ciąży, aby zgłębić tajniki opieki nad maluchem, jego rozwoju i wychowania. Nie chcąc pominąć żadnych istotnych informacji, warto sięgnąć po kontynuację wcześniej już polecanej książki „W oczekiwaniu na dziecko”.

Heidi Murkoff i Sharon Mazel przygotowały poradnik „Pierwszy rok życia dziecka” specjalnie dla świeżo upieczonych rodziców. Lektura jest znakomitym źródłem informacji na temat rozwoju malucha w czasie pierwszych 12 miesięcy życia. Poszczególne rozdziały traktują o karmieniu piersią, odżywianiu i pielęgnacji, opiece medycznej, chorobach wieku dziecięcego czy podróżowaniu z dzieckiem. Po tę książkę o macierzyństwie sięgnąć mogą zarówno kobiety, które rodziły samodzielnie, jak i pary, które zdecydowały się na adopcję. Dla nich przeznaczone są osobne rozdziały pomagające przystosować się do nowej sytuacji.

Rady od położnej

Przy opiece nad noworodkiem najlepiej zdać się na rady i wskazówki specjalistów. Takie uzyskać można w książce polskiej położnej rodzinnej, Lucyny Mirzyńskiej. „Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa” to kompendium wiedzy dla debiutujących rodziców. Lektura pozwoli uniknąć podstawowych błędów i opisze w jaki sposób prawidłowo pielęgnować i dbać o malucha. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, Lucyna Mirzyńska pomaga przygotować się kobietom do porodu, połogu, karmienia piersią i pierwszych miesięcy z maluchem.

 

Wybór książek o ciąży i macierzyństwie jest bardzo duży. Nasze propozycje to tylko krótkie zestawienie najciekawszych tytułów. Znaleźć można w nim zarówno kultowe poradniki znane od pokoleń i publikowane w nowych wydaniach, jak i nowości wydawnicze. W rankingu najciekawszych książek o ciąży znajdują się zarówno fachowe poradniki, jak i książki, które pozwalają spojrzeć na okres oczekiwania oraz na macierzyństwo z przymrużeniem oka. Po każdą z wymienionych lektur może sięgnąć nie tylko przyszła mama, ale i tata. Książki o ciąży są także doskonałym prezentem dla przyszłych rodziców czy ciekawym upominkiem na baby shower. Młodzi rodzice powinni jednak pamiętać, aby domowej biblioteczki nie uzupełniać o wszystkie dostępne na rynku poradniki, ponieważ nadmiar informacji może wywołać dodatkowy (i tak już niemały) stres. Czytanie poradników warto więc łączyć z beletrystyką.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione książki o ciąży i macierzyństwie możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf