Najlepsze komiksy dla dzieci. Które historie obrazkowe wybrać dla młodego fana popkultury?

najlepsze komiksy dla dzieci Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Sekwencyjne historie obrazkowe, popularnie zwane komiksami, narodziły się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo były jedynie urozmaiceniem w codziennych gazetach, jednak z czasem udało im się zyskać samodzielność. Pierwsze komiksy nie kojarzyły się najlepiej. Uważano je za infantylne, zbyt proste, wręcz ogłupiające. Wystarczy jednak spojrzeć na dzisiejszą pozycję tej formy i rozliczne filmy powstające na jej podstawie, by wiedzieć, gdzie ostatecznie ulokowała się w kulturze. Współczesne komiksy potrafią poruszać skomplikowane problemy społeczne, opowiadać o traumach i cierpieniach, dokonywać psychologicznych analiz. Już dawno przestały być niemądrą rozrywką. Oczywiście komiksy nie są tworzone wyłącznie z myślą o dorosłych. Historie przeznaczone dla najmłodszych zyskały jednak coś na ogólnym trendzie przemian. Dzisiejsze najlepsze komiksy dla dzieci opowiadają o dorastaniu, pomagają rozwiązywać problemy, dają małym czytelnikom nadzieję i kształtują u nich właściwy kompas moralny. Nie wierzycie? Tylko zerknijcie na naszą listę propozycji! Przekonacie się, że komiksy w XXI wieku to naprawdę bogate znaczeniowo teksty kultury!

Komiksy dla dzieci z problemami w szkole

Zjawisko bullingu jest szczególnie intensywnie komentowane w ostatnich latach. Szkolne prześladowania były jednak obecne na całym świecie od dawna. Okres dorastania to czas nieoczywistych frustracji i prób znalezienia swojego miejsca. Skomplikowane relacje rodzinne, nagromadzenie trudności związanych z dojrzewaniem czy niewłaściwe wzorce mogą doprowadzić do przemocy. To naprawdę ważne, by świadkowie podobnych zajść, a przede wszystkim ofiary, potrafiły poradzić sobie w takich sytuacjach – by wiedziały jak walczyć z lękiem, jak się obronić, do kogo zwrócić o pomoc.

„Jane, lis i ja” to powieść graficzna opowiadająca o Helenie. Dziewczynka ma 11 lat i jest prześladowana przez szkolne koleżanki. Ucieczką i wsparciem jest dla niej literatura. Towarzyszy jej ona podczas fizycznych zmian związanych z dorastaniem oraz stanowi nieocenioną pomoc w chwilach wyjątkowo dokuczliwej samotności. Komiks był wielokrotnie nagradzany i jest polecany dorastającej młodzieży.

Najlepsze komiksy dla dzieci… i ich rodziców

Wspólne czytanie dziecka i rodzica pogłębia więź, buduje nowe płaszczyzny porozumienia, tworzy przestrzeń dla wspólnego doświadczania. Im bardziej rodzic wydaje się zaangażowany w spędzanie czasu ze swoją pociechą, tym bardziej wartościowe są to chwile. Jeżeli więc dziecko przepada za komiksami, warto pokazać mu te tytuły, które sami lubiliśmy w młodości.

Kolekcja „Tytusa, Romka i A’Tomka” to aż 25 zeszytów z przygodami bohaterów autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, zwanego Papciem Chmielem. „Tytus, Romek i A’Tomek” to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa. Jej tytułowi bohaterowie, Romek i A’Tomek, to dwaj harcerze, którzy biorą sobie za cel uczłowieczenie małpy, Tytusa. W kolejnych odsłonach cyklu trójka przyjaciół przeżywa wiele fantastycznych, naukowych przygód. Każda księga to zupełnie nowa historia, ale wszystkie łączy jedno – chłopcy wiecznie pakują się w tarapaty. Seria znana jest z nieco abstrakcyjnego humoru oraz ogromnej wartości edukacyjnej (zwłaszcza z zakresu geografii, ekologii czy historii).

Komiksy dla dzieci, które mają rodzeństwo

„Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę” to bardzo specyficzny rodzaj edukacyjnego komiksu. Stanowi adaptację opowiadań bajek Iwana Kryłowa. Wiesław Zaręba i Tomasz Kleszcz stworzyli niezwykle uroczą i mądrą opowieść o dwóch siostrach – 11-letniej Oli i 5-letniej Zuzi.

Starsza dziewczynka odkrywa pewnego dnia, że Zuzia wykazuje pewne mankamenty charakteru i postanawia ją wychować. W pakiecie koniecznej do przekazania wiedzy znajduje się między innymi nauka mycia zębów, utrzymywania porządku w pokoju, odpowiedzialności (w końcu wkrótce w domu może pojawić się pies), cierpliwości i wiele, wiele innych. Gdyby uszeregować komiksy dla dzieci w ranking, ten na pewno zająłby wysokie miejsce. Wszystko dzięki atrakcyjnej dla młodych odbiorców formie oraz ogromnemu ładunkowi życiowych mądrości przekazywanych w lekki i przyjemny sposób.

Komiksy dla dzieci wychowywanych przez samotnego rodzica

Samotne rodzicielstwo to w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechna sytuacja. Wiele rodzin się rozpada, coraz więcej kobiet decyduje się z własnej woli na samodzielne wychowanie. Funkcjonowanie w niepełnej rodzinie nie zawsze jest jednak dla szkraba łatwe. Dojrzewający rówieśnicy potrafią być niezwykle okrutni i dworują sobie z każdego przejawu „inności” (nawet jeżeli ta „inność” jest równie powszechna).

Wsparciem podczas oswajania się z nową sytuacją życiową lub podczas odkrywania różnic między modelami rodziny może być komiks „Lou. Codziennik”. Opowiada on o 9-latce wychowywanej jedynie przez matkę. Czytelnik towarzyszy małej Lou w odkrywaniu świata i doświadczaniu typowych zjawisk związanych z dojrzewaniem, zawieraniem przyjaźni i przeżywaniem pierwszych miłosnych uczuć. Komiks stanowi fantastyczne wsparcie dla wszystkich dziewczynek w wieku bohaterki.

Najlepsze komiksy dla dzieci o przyjaźni

Seria telewizyjnej animacji „My Little Pony” podbiła serca dzieci na całym świecie. Wszystko dzięki niezwykle dynamicznym, pełnym zwrotów akcji historiom i niebanalnym przygodom końskich bohaterów. Komiks „My Little Pony” to jeszcze więcej tego samego, ale w innej formie.

Pomysłem na komiksowy cykl jest przedstawianie w kolejnych odsłonach wyłącznie par bohaterów – zarówno tych pobocznych, jak i głównych – by można było bliżej ich poznać i zrozumieć. Odbiorcy spotkają tu raz jeszcze ulubione postaci, które doświadczą kolejnych przygód i nauczą się nowych rzeczy. Przede wszystkim jednak przypomną swoim fanom, że w życiu najważniejsze są relacje z innymi, a na prawdziwych przyjaciołach zawsze można polegać.

Komiksy dla dzieci o zmianach

Wiele z zeszytów w tym zestawieniu to historie o dojrzewaniu i odkrywaniu nowego wymiaru codzienności. Nie powinno to jednak nikogo dziwić – wystarczy przypomnieć sobie własny nastoletni żywot i pomyśleć, co stanowiło wtedy największy kłopot.

Ostatnia propozycja w tym rankingu również dotyczy dojrzewania. Tym razem opowiada o przełomowym lecie, które przynosi bohaterce pierwszą prawdziwą miłość oraz pierwsze prawdziwe kłopoty rodzinne. Protagonistce towarzyszy w tym wszystkim przyjaciółka. Obie powoli zaczynają rozumieć, że dzieciństwo i dorosłość bardzo się od siebie różnią. Mowa tutaj o komiksie „Pewnego lata”, który został nagrodzony między innymi prestiżową nagrodą im. Eisnera i polecany jest każdej osobie wchodzącej w wiek nastoletni.

 

Aby trafić do drugiego człowieka, trzeba mówić jego językiem. Nie chodzi tu oczywiście o literalne rozumienie „języka”. Podzielana wrażliwość, otwarcie na podobne emocje, wspólne doświadczenia, cierpliwość, gotowość zrozumienia – wszystko to stanowi podstawę dla głębokiej relacji. Będąc dziećmi, niechętnie słuchamy dorosłych, ich poważnych tyrad i mądrych argumentów. Czasami jednak te same zalecenia przedstawione w bardziej przystępnej, gotowej do utożsamienia formie mogą zdziałać cuda. Najlepsze komiksy (ale też książki, filmy czy seriale) dla dzieci stanowią coś więcej niż tylko rozrywkę. To drogowskazy, to słowniki tłumaczące z „dorosłego” na „dziecięce” lub „nastoletnie”. Podsuwajmy więc czasem pociechom nasze słowa ubrane w inną formę, pamiętając, że nie one pierwsze nie chcą się słuchać „klasycznego” rodzicielskiego doświadczenia.

Wszystkie wymienione komiksy dla dzieci możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Udostępnij:
16 grudnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.