Polecamy

Najlepsze komiksy dla dzieci. Które historie obrazkowe wybrać dla młodego fana popkultury?

najlepsze komiksy dla dzieci
Avatar
Napisane przez Gandalf

Sekwencyjne historie obrazkowe, popularnie zwane komiksami, narodziły się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo były jedynie urozmaiceniem w codziennych gazetach, jednak z czasem udało im się zyskać samodzielność. Pierwsze komiksy nie kojarzyły się najlepiej. Uważano je za infantylne, zbyt proste, wręcz ogłupiające. Wystarczy jednak spojrzeć na dzisiejszą pozycję tej formy i rozliczne filmy powstające na jej podstawie, by wiedzieć, gdzie ostatecznie ulokowała się w kulturze. Współczesne komiksy potrafią poruszać skomplikowane problemy społeczne, opowiadać o traumach i cierpieniach, dokonywać psychologicznych analiz. Już dawno przestały być niemądrą rozrywką. Oczywiście komiksy nie są tworzone wyłącznie z myślą o dorosłych. Historie przeznaczone dla najmłodszych zyskały jednak coś na ogólnym trendzie przemian. Dzisiejsze najlepsze komiksy dla dzieci opowiadają o dorastaniu, pomagają rozwiązywać problemy, dają małym czytelnikom nadzieję i kształtują u nich właściwy kompas moralny. Nie wierzycie? Tylko zerknijcie na naszą listę propozycji! Przekonacie się, że komiksy w XXI wieku to naprawdę bogate znaczeniowo teksty kultury!

Komiksy dla dzieci z problemami w szkole

Zjawisko bullingu jest szczególnie intensywnie komentowane w ostatnich latach. Szkolne prześladowania były jednak obecne na całym świecie od dawna. Okres dorastania to czas nieoczywistych frustracji i prób znalezienia swojego miejsca. Skomplikowane relacje rodzinne, nagromadzenie trudności związanych z dojrzewaniem czy niewłaściwe wzorce mogą doprowadzić do przemocy. To naprawdę ważne, by świadkowie podobnych zajść, a przede wszystkim ofiary, potrafiły poradzić sobie w takich sytuacjach – by wiedziały jak walczyć z lękiem, jak się obronić, do kogo zwrócić o pomoc.

„Jane, lis i ja” to powieść graficzna opowiadająca o Helenie. Dziewczynka ma 11 lat i jest prześladowana przez szkolne koleżanki. Ucieczką i wsparciem jest dla niej literatura. Towarzyszy jej ona podczas fizycznych zmian związanych z dorastaniem oraz stanowi nieocenioną pomoc w chwilach wyjątkowo dokuczliwej samotności. Komiks był wielokrotnie nagradzany i jest polecany dorastającej młodzieży.

Najlepsze komiksy dla dzieci… i ich rodziców

Wspólne czytanie dziecka i rodzica pogłębia więź, buduje nowe płaszczyzny porozumienia, tworzy przestrzeń dla wspólnego doświadczania. Im bardziej rodzic wydaje się zaangażowany w spędzanie czasu ze swoją pociechą, tym bardziej wartościowe są to chwile. Jeżeli więc dziecko przepada za komiksami, warto pokazać mu te tytuły, które sami lubiliśmy w młodości.

Kolekcja „Tytusa, Romka i A’Tomka” to aż 25 zeszytów z przygodami bohaterów autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, zwanego Papciem Chmielem. „Tytus, Romek i A’Tomek” to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa. Jej tytułowi bohaterowie, Romek i A’Tomek, to dwaj harcerze, którzy biorą sobie za cel uczłowieczenie małpy, Tytusa. W kolejnych odsłonach cyklu trójka przyjaciół przeżywa wiele fantastycznych, naukowych przygód. Każda księga to zupełnie nowa historia, ale wszystkie łączy jedno – chłopcy wiecznie pakują się w tarapaty. Seria znana jest z nieco abstrakcyjnego humoru oraz ogromnej wartości edukacyjnej (zwłaszcza z zakresu geografii, ekologii czy historii).

Komiksy dla dzieci, które mają rodzeństwo

„Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę” to bardzo specyficzny rodzaj edukacyjnego komiksu. Stanowi adaptację opowiadań bajek Iwana Kryłowa. Wiesław Zaręba i Tomasz Kleszcz stworzyli niezwykle uroczą i mądrą opowieść o dwóch siostrach – 11-letniej Oli i 5-letniej Zuzi.

Starsza dziewczynka odkrywa pewnego dnia, że Zuzia wykazuje pewne mankamenty charakteru i postanawia ją wychować. W pakiecie koniecznej do przekazania wiedzy znajduje się między innymi nauka mycia zębów, utrzymywania porządku w pokoju, odpowiedzialności (w końcu wkrótce w domu może pojawić się pies), cierpliwości i wiele, wiele innych. Gdyby uszeregować komiksy dla dzieci w ranking, ten na pewno zająłby wysokie miejsce. Wszystko dzięki atrakcyjnej dla młodych odbiorców formie oraz ogromnemu ładunkowi życiowych mądrości przekazywanych w lekki i przyjemny sposób.

Komiksy dla dzieci wychowywanych przez samotnego rodzica

Samotne rodzicielstwo to w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechna sytuacja. Wiele rodzin się rozpada, coraz więcej kobiet decyduje się z własnej woli na samodzielne wychowanie. Funkcjonowanie w niepełnej rodzinie nie zawsze jest jednak dla szkraba łatwe. Dojrzewający rówieśnicy potrafią być niezwykle okrutni i dworują sobie z każdego przejawu „inności” (nawet jeżeli ta „inność” jest równie powszechna).

Wsparciem podczas oswajania się z nową sytuacją życiową lub podczas odkrywania różnic między modelami rodziny może być komiks „Lou. Codziennik”. Opowiada on o 9-latce wychowywanej jedynie przez matkę. Czytelnik towarzyszy małej Lou w odkrywaniu świata i doświadczaniu typowych zjawisk związanych z dojrzewaniem, zawieraniem przyjaźni i przeżywaniem pierwszych miłosnych uczuć. Komiks stanowi fantastyczne wsparcie dla wszystkich dziewczynek w wieku bohaterki.

Najlepsze komiksy dla dzieci o przyjaźni

Seria telewizyjnej animacji „My Little Pony” podbiła serca dzieci na całym świecie. Wszystko dzięki niezwykle dynamicznym, pełnym zwrotów akcji historiom i niebanalnym przygodom końskich bohaterów. Komiks „My Little Pony” to jeszcze więcej tego samego, ale w innej formie.

Pomysłem na komiksowy cykl jest przedstawianie w kolejnych odsłonach wyłącznie par bohaterów – zarówno tych pobocznych, jak i głównych – by można było bliżej ich poznać i zrozumieć. Odbiorcy spotkają tu raz jeszcze ulubione postaci, które doświadczą kolejnych przygód i nauczą się nowych rzeczy. Przede wszystkim jednak przypomną swoim fanom, że w życiu najważniejsze są relacje z innymi, a na prawdziwych przyjaciołach zawsze można polegać.

Komiksy dla dzieci o zmianach

Wiele z zeszytów w tym zestawieniu to historie o dojrzewaniu i odkrywaniu nowego wymiaru codzienności. Nie powinno to jednak nikogo dziwić – wystarczy przypomnieć sobie własny nastoletni żywot i pomyśleć, co stanowiło wtedy największy kłopot.

Ostatnia propozycja w tym rankingu również dotyczy dojrzewania. Tym razem opowiada o przełomowym lecie, które przynosi bohaterce pierwszą prawdziwą miłość oraz pierwsze prawdziwe kłopoty rodzinne. Protagonistce towarzyszy w tym wszystkim przyjaciółka. Obie powoli zaczynają rozumieć, że dzieciństwo i dorosłość bardzo się od siebie różnią. Mowa tutaj o komiksie „Pewnego lata”, który został nagrodzony między innymi prestiżową nagrodą im. Eisnera i polecany jest każdej osobie wchodzącej w wiek nastoletni.

 

Aby trafić do drugiego człowieka, trzeba mówić jego językiem. Nie chodzi tu oczywiście o literalne rozumienie „języka”. Podzielana wrażliwość, otwarcie na podobne emocje, wspólne doświadczenia, cierpliwość, gotowość zrozumienia – wszystko to stanowi podstawę dla głębokiej relacji. Będąc dziećmi, niechętnie słuchamy dorosłych, ich poważnych tyrad i mądrych argumentów. Czasami jednak te same zalecenia przedstawione w bardziej przystępnej, gotowej do utożsamienia formie mogą zdziałać cuda. Najlepsze komiksy (ale też książki, filmy czy seriale) dla dzieci stanowią coś więcej niż tylko rozrywkę. To drogowskazy, to słowniki tłumaczące z „dorosłego” na „dziecięce” lub „nastoletnie”. Podsuwajmy więc czasem pociechom nasze słowa ubrane w inną formę, pamiętając, że nie one pierwsze nie chcą się słuchać „klasycznego” rodzicielskiego doświadczenia.

Wszystkie wymienione komiksy dla dzieci możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf