Najlepsze gry imprezowe. Jakie planszówki warto kupić?

gry i zabawki Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl 5299 wyświetleń
Jeden komentarz
Udostępnij:

Do niedawna planszówki kojarzone były z rozsypującymi się pudełkami ustawionymi w piramidę w rogu świetlicy albo na półce domowego regału. Era gier komputerowych zepchnęła planszówki jeszcze dalej. Jeśli ktoś po nie sięgał, to najprawdopodobniej był znudzonym dzieckiem bez dostępu do Internetu. Dzisiaj, na szczęście, gry planszowe przeżywają swoje drugie życie. Od lat nieprzerwanie trwa renesans gier planszowych. Teraz to najlepsze gry imprezowe rozkręcające każde spotkanie!

Gry imprezowe – kto gra w planszówki?

Na planszówkach spotykają się dorośli, młodzież, do jednej gry siadają całe rodziny. Granie w gry planszowe nie jest już dziwactwem, ale zajęciem, którym można się wręcz pochwalić. „Dzisiaj nie mogę, lecę do znajomych na planszówki” brzmi jak deklaracja młodości i nowoczesności. Mało tego, planszówki to najlepsze gry imprezowe!

Niektóre gry planszowe imprezowe wymagają wielu godzin i dobrej znajomości zasad. Są rewelacyjne i nadają się na spotkania towarzyskie dla wytrawnych i wprawnych koneserów gier. Doświadczenie pozwala – mimo skomplikowanych zasad – szybko opanować mechanikę i świetnie się bawić. Jest też wiele gier, które nie są skomplikowane i szybko można zrozumieć ich zasady. Takie gry idealnie pełnią swoją funkcję, czyli łączą we wspólnej zabawie i zapewniają sporo pozytywnych, acz różnych, emocji.

Do tego nadają się między innymi wszelkiego rodzaju kalambury. Nie ma już potrzeby wymyślania haseł i pisania ich mozolnie na karteczkach. Wybór tego rodzaju gier jest ogromny, np. uwielbiane przez młodzież Czółko lub odważniejsza wersja Czółko bez cenzury. Te gry imprezowe w mig rozruszają towarzystwo. Tu planszą do gry jest własne czółko! Gracze wzajemnie odgadują, co im po głowie chodzi! Żeby odgadnąć hasło, można posługiwać się różnymi technikami. Gracze mogą pokazywać, opowiadać, śpiewać i wszystko inne – co też im w duszy zagra. Podstawową rozgrywkę komplikują dodatkowe zabawne tryby zgadywania, a jakby tego było mało, Czółko dostarczy także prawdziwych eksplozji śmiechu dzięki regule bomby – haseł zabronionych. Proste zasady, świetne kategorie i błyskawiczna rozgrywka to przepis na świetną zabawę!

Planszówki ze słowem w tle

Seria 5 sekund firmy Trefl to również świetne gry imprezowe. Gracze uczą się, jak działać pod presją czasu. Krótkiego czasu. A czas odmierzany jest na oczach uczestników, co nie sprzyja koncentracji i podnosi adrenalinę. Trzeba mieć naprawdę zimną krew! Wariantów gry 5 sekund jest kilka. Jako najlepsze gry imprezowe dla mieszanego grona sprawdzi się tradycyjna gra 5 sekund. Jeśli jednak ma być bardziej gorąco, warto wybrać wariant 5 sekund bez cenzury. Takie gry imprezowe dla dorosłych pozwolą rozgrzać towarzystwo!

Inną przewrotną grą jest Taboo. Trzeba naprowadzić swoją drużynę na hasło, ale nie można używać słów wypisanych pod definicją. Często są one synonimami wyrazu, który należy opisać – to właśnie te synonimy najszybciej przychodzą na myśl. Twórcą Taboo jest Portorykańczyk, który wyemigrował do Ameryki w poszukiwaniu pracy. Był przekonany, że bez problemu zaaklimatyzuje się w kraju spełnionych marzeń. Nie przewidział jednak, że brak znajomości języka będzie dużą barierą. Mimo tego, że uczył się go przed wyjazdem, często zdarzało mu się nie znaleźć odpowiedniego słowa opisującego daną czynność czy rzecz. Nie zrażał się jednak i dzięki swojej odwadze, zaradności i używaniu zamienników słownych, wzbudzał sympatię. To właśnie jego znajomi wpadli na pomysł stworzenia gry w oparciu o poszukiwanie haseł bez wypowiadania zakazanych słów.

Gra Taboo wymaga dużego sprytu i wiedzy. Zadaniem drużyny jest odgadnąć jedno z 1000 wybranych przez gracza haseł. Nie jest to jednak łatwe! Na karcie są najbardziej pasujące słowa, których niestety nie możesz użyć (np. opisanie słowa „przecinek” bez wyrazów „interpunkcja”, „znak”, „przestanek” czy „kropka”). Drużyna zdobywa punkt, kiedy odgadnie wyraz. Czas działa na niekorzyść, informuje o tym przesypujący się w klepsydrze piasek. Jeśli ktoś wypowie zakazane słowo, przeciwnicy z satysfakcją przypomną o tym, dmąc w piszczałkę. Gra zasługuje na zaszczytne miejsce w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się gier słownych. I zdecydowanie takie gry planszowe imprezowe nie tylko bawią, ale i czegoś dodatkowo uczą.

Rewelacyjną zabawą towarzyską jest również „dochodzenie do prawdy” i szukanie odpowiedzi na pytanie: co się właściwie stało? Takie planszówki można również wpisać na listę najlepszych gier imprezowych. Uczestnicy zadają pytania i w ten sposób dochodzą do prawdy o tym, co się wydarzyło. Przykładem może być gra G3 Czarne historie – śledztwo. Gracze muszą rozwiązać sprawy pozostałych uczestników, a żeby to zrobić, potrzebne są dowody. Gier z serii Czarne historie jest sporo. Niektóre opowieści są naprawdę „czarne” i mrożą krew w żyłach. To wciągające gry imprezowe dla dorosłych.

Jeśli lubicie szybkie i dynamiczne rozgrywki, a przy tym sporo śmiechu i rywalizację, to gra Dobble będzie świetnym wyborem, który urozmaici każdą imprezę. Żeby wygrać, trzeba wykazać się spostrzegawczością i refleksem.

Gry imprezowe dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji

W nieco innej konwencji jest gra Jenga Classic. Tego typu gry imprezowe, gdzie trzeba wykazać się zręcznością, mogą przynieść sporą frajdę, szczególnie jeśli podczas spotkania goście sączą drinki.

A jak jesteśmy już przy drinkach, to w taki nastój doskonale wpisze się gra Memy: Imprezowa gra karciana dla okropnych ludzi, którzy wiedzą jak się bawić. Żeby jednak w to zagrać, potrzebny jest dystans i poczucie humoru, ponieważ gra polega na tworzeniu memów, a zwroty użyte na kartach bywają niecenzuralne.

Na listę z najlepszymi grami imprezowymi można też śmiało wciągnąć planszówkę Gierki małżeńskie – gra towarzyska ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki. Sprawdzi się szczególnie na imprezach, gdzie bawią się pary, ale jest też wariant dla dwojga. Zadania, które gracze mają wykonać, podzielone są na cztery kategorie: znamy się, wiem wszystko, między słowami, kalambury. Gierki małżeńskie zapewnią zakręconą zabawę!

Szalona imprezowa gra to również Palce w pralce. Już sam tytuł planszówki zapowiada, że będzie się działo… Początki bywają trudne – trzeba zapamiętać sekwencję ruchów, trzymać rytm, skoncentrować się na maksa, a do tego nie dać się ograć. Wszystko w rytmie We Will Rock You. Drogą do sukcesu jest wyczucie rytmu, umiejętność obserwacji graczy i szybkość reakcji.

Jeśli Wasi bliscy i znajomi mają dystans do świata i… kotów, to możecie podczas spotkania zagrać w grę Eksplodujące kotki. Ta karciana gra stała się bestsellerem, zanim pojawiła się na rynku. Co ważne, została wydana dzięki crowdfundingowi, co już pokazuje, że pomysł chwycił. Gra oparta jest na zasadach rosyjskiej ruletki. Gracze w każdej turze wyciągają kartę, aż do trafienia na eksplodującego kota, co kończy dość jednoznacznie grę. Są jednak sposoby, żeby tego uniknąć!

Imprezowe gry, które na 100% sprawdzą się w towarzystwie, to seria Story Cubes firmy Rebel. Są różne odmiany tej gry. W spotkania towarzyskie idealnie wpisuje się np. Story Cubes: kości opowieści. Gra jest genialna i od lat jej popularność nie słabnie. Jest to inspiracją dla twórców do tworzenia kolejnych wariacji tej gry. Kości opowieści mają proste zasady. Kostki, którymi się gra, nie mają ani kropek, ani cyfr. Na bokach są rozmaite obrazki, symbole, ilustracje. Wygra ten, kto na ich podstawie opowie jak najdłuższą i najciekawszą opowieść. Ciekawymi pomysłami na imprezę będą też wersje Story Cubes: Sekrety, Story Cubes: Tajemnice czy Story Cubes: Podróże.

Jeśli więc planujecie imprezę czy spotkanie w niedużym gronie, warto mieć pod ręką jakieś gry. Oczywiście, jeśli będą to najlepsze gry imprezowe, macie zagwarantowaną świetną zabawę i udany wieczór! Gry imprezowe możesz kupić w atrakcyjnej cenie na Gandalf.com.pl

Udostępnij:
19 czerwca 2019

Jedna odpowiedź do “Najlepsze gry imprezowe. Jakie planszówki warto kupić?”

  1. Avatar Amanda pisze:

    Z typowo imprezowych gier brakuje mi w zestawieniu Gorącego Ziemniaka to typowo imprezowa gra, w którą można grać w 8 osób. Jak przychodzą do mnie znajomi to często wyciągam tę grę. Jest przy tym dużo zabawy i emocji. Do tego trzeba być kreatywnym w swoich odpowiedziach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.