Aktualności Polecamy

Najlepsze gry ekonomiczne i strategiczne. Caylus 1303 już wkrótce po polsku!

Premiera Caylus 1303 po polsku
Avatar
Napisane przez Gandalf

Z grami planszowymi jest w sumie tak samo, jak z tymi komputerowymi. Przez lata uważane były za rozrywkę przede wszystkim dla najmłodszych. Dzisiaj na szczęście wyraźnie odchodzi się już od tego podejścia. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele wymagających tytułów, które zadowolą także najbardziej zaangażowanych, oczekujących skomplikowanej rozgrywki graczy. Prym wśród planszówek na pewno wiodą najlepsze gry  ekonomiczne i strategiczne. Przy okazji zbliżającej się premiery Caylus 1303 w polskiej wersji językowej przypominamy więc nie tylko, dlaczego warto zainteresować nadchodząca propozycją wydawnictwa Rebel, ale też wskazujemy, jakim innym tytułom warto dać szansę. Sprawdźcie, czy graliście już we wszystkie!

Caylus 1303 – dlaczego warto zagrać?

Premierę tej odświeżonej planszówki przewidziano na drugi kwartał 2020 roku. Po sukcesie zagranicą wreszcie ma szansę podbić i polskie serca. O czym w ogóle opowiada? Jak sugeruje już sam tytuł, akcja rozgrywki ma miejsce w roku 1303. Właśnie kończy się wojna z Anglią, lecz Gujenna wciąż znajduje się pod jej wpływem. Leżący na granicy prowincji zamek Caylus chyli się ku upadkowi i wyraźnie przydałby mu się remont. Zadaniem gracza jest więc takie zarządzanie okolicami, by udało się odrestaurować budowlę. W tym celu trzeba będzie zmodernizować kilka innych budynków, zatrudnić wykwalifikowanych robotników i sprawić, by w pełni wykorzystali swoje możliwości.

Jak wygląda rozgrywka?

Całość trwa 9 rund, w czasie których gracze gromadzą punkty prestiżu przypisane do konkretnych działań na rzecz zamku Caylus. Oparta jest na mechanice worker placement, czyli przydzielania robotników. Zwycięstwo lub przegrana zależy od tego, jak rozdysponuje się zasobami ludzkimi oraz wykorzysta unikalne umiejętności nadzorców (każdy gracz wciela się w inną postać).

Caylus 1303 to klasyczna gra planszowa oparta o mechanikę przydzielania robotników. Podczas zabawy wcielamy się w budowniczych, którzy rywalizują o względy króla, rozwijając poszczególne prowincje. W serii 9 rund gracze będą gromadzili punkty prestiżu, otrzymywane za rozwijanie miasta i wsparcie budowy zamku Caylus. Ten, kto zdobędzie ich najwięcej, wygrywa.

Dlaczego warto zagrać w Caylus 1303?

Caylus 1303 to jedna prostszych planszówek tego typu, więc doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które dopiero wchodzą w świat ekonomicznych i strategicznych rozgrywek. Kolejne partie wyraźnie się od siebie różnią, a mały poziom losowości daje poczucie realnego wpływu na rozwój wydarzeń. Wisienką na torcie jest tutaj odświeżona, atrakcyjna warstwa wizualna i wysokiej jakości wykonanie.

Osadnicy: Narodziny Imperium

Osadnicy to jedna z chętniej wybieranych gier strategiczno-ekonomicznych. Całość rozgrywa się w anturażu starożytnych cywilizacji – Rzymian, Barbarzyńców, Egipcjan oraz Japończyków. Zgodnie z historyczną prawdą ich głównym celem jest rozszerzenie strefy swoich wpływów oraz poszerzenie granic państw. Rozrost terytoriów przyniesie im bowiem dostęp do nowych surowców, a co za tym idzie – możliwości. Oczywiście konflikty są tu nieuniknione, wszak niektóre zasoby okazują się wyjątkowo ograniczone.

Jak wygląda rozgrywka?

Gracze wybierają jedno z czterech kart cywilizacyjnych. W ciągu 5 rund uczestnicy rozgrywki starają się rozszerzać swoje terytoria, fundują nowe budynki, produkują towary i handlują nimi oraz najeżdżają na przedstawicieli wrogich obozów. Zwycięstwo przypadnie temu, kto zdobędzie najwięcej potwierdzających jego potęgę punktów.

Dlaczego warto zagrać w Osadników?

Osadnicy spotkali się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem w świecie maniaków planszówek. Gracze od momentu ogłoszenia nowej gry Ignacego Trzewiczka wręcz wyczekiwali tego tytułu. Jeżeli wierzyć ich recenzjom, to nadzieje fanów autora spełniły się wręcz z nawiązką. Osadnicy gwarantują nie tylko świetną zabawę, ale też zachwycają maestrią swojego projektu oraz wykonaniem.

Najlepsze gry ekonomiczne i strategiczne – Everdell

Nudzi Cię zarządzanie ludźmi? Postaw na Everdell – grę, w której Twoimi podwładnymi są mieszkające w dzikiej, dalekiej głuszy zwierzęta. Pierwotna cywilizacja istnieje tutaj już tak długo, że wreszcie zdobyła się na decyzję o poszerzeniu swoich granic. Czy będziesz w stanie pomóc zwierzętom stworzyć bezpieczne i dobrze prosperujące królestwo?

Jak wygląda rozgrywka w Everdell?

Gra polega na przydzielaniu pracowników. W każdej turze można wykonać jedną z trzech akcji. Gracz może ulokować postać w wybranym przez siebie miejscu, wspierając w ten sposób rozwój obranego przez niego kierunku rozwoju. Druga opcja to zagranie karty, które prowadzi zwykle do rozbudowywania miasta. Trzecią możliwość stanowi cofnięcie części kart w ramach przygotowania do kolejnego sezonu.

Dlaczego warto zagrać?

Dzięki posiadaniu wielu elementów, każda rozgrywka w Everdell wygląda inaczej. Tylko od graczy zależy, ile z dostępnych komponentów wykorzystają w danej partii. Co więcej możliwość wybrania różnych układów na planszy gwarantuje urozmaiconą rozgrywkę. Wszystkie elementy zostały bardzo pieczołowicie zaprojektowane oraz wykonane. Everdell może pochwalić się wyjątkowo urokliwą warstwą estetyczną, która ułatwia zaangażowanie się w tę wbrew pozorom skomplikowaną planszówkę.

Sid Meier`s Civilization: Nowy początek

Civilization to jedna z najpopularniejszych serii strategiczno-ekonomicznych w historii gier. Większość kojarzy ten tytuł głównie z wersją komputerową, jednak popularność planszówek zachęciła twórców do przeniesienia jej do analogowego świata. Tak jak w przypadku rozgrywki wirtualnej i tutaj gra toczy się między dopiero co powstającymi mocarstwami. To od gracza zależy jak potoczą się losy wybranych cywilizacji – czy pamięć o nich przetrwa do współczesności, czy będą tylko krótkim przypisem w obszernej księdze ludzkiej historii.

Jak wygląda rozgrywka Civilization?

Po wybraniu jednego z dostępnych władców gracze mają za zadanie odpowiednio pokierować swoim państwem. Jego rozwój może przebiegać w trzech podstawowych kierunkach – dominacji, nowych technologii lub cudów świata (swoistej kultury). Przy pomocy kart gracze w każdej rundzie określają, w którą stronę pragną podążać. Specjalne żetony pozwalają z kolei zajmować coraz większe terytoria. Civilization, zgodnie ze swoją wersją elektroniczną, wymaga również obrony włości oraz umożliwia wytaczanie wojen. Tylko od gracza zależy jak zostanie zapamiętany (lub nie).

Dlaczego warto zagrać w Civilization?

Analogowa wersja Civilization to doskonała okazja do zapoznania ze słynną serią starszych członków rodziny. Chcecie pokazać rodzicom uroki skomplikowania gier strategiczno-ekonomicznych, w które zagrywacie się w sieci ze znajomymi? Proszę bardzo! Dodajmy, że materialne Civilization wizualnie naprawdę przypomina to z komputera.

Fallout: Gra planszowa

Nie tylko Civilization doczekało się swojej analogowej wersji. Seria Fallout również może pochwalić się planszówkową wersją. Gry te mimo wspólnych korzeni nie mogłyby się jednak bardziej różnić. Akcja Fallouta osadzona jest w postapokaliptycznym świecie, pełnym wyjałowionych ziemi i zmutowanej fauny. Gracz należy do nielicznej grupy ocalałych, którzy w nowym okrutnym świecie muszą nieustająco walczyć o przetrwanie.

Jak wygląda rozgrywka gry planszowej Fallout?

Gracze wcielają się w bohaterów, którzy przemierzają nieprzyjazne tereny postapokaliptycznego świata. Tylko od nich zależy, czy postanowią się w nim wspierać, czy pójdą drogą samotnego wojownika. Celem jest tutaj zdobywanie jak najrozleglejszej sieci wpływów, ale osiągnąć rzecz można na wiele sposobów – zbierając kapsle, doświadczenie i przedmioty lub ryzykując niebezpiecznymi wyprawami.

Dlaczego warto zagrać w Fallout?

Fanów serii z pewnością nie trzeba przekonywać do mrocznego i intrygującego świata Fallouta. Resztę zaś skusić powinna wizja odskoczni od kolorowych i pozytywnych opowiastek. Zamiast wielobarwnych kart i innych elementów mamy tutaj dość surową estetykę oraz drobiazgowo oddane w formie figurek postacie. Chcecie mieć pewność, że znajomi nie oskarżą Was o zabawianie się w propozycje dla dzieci? Wybierzcie Fallouta.

Zabawa i rozwój, czyli najlepsze gry ekonomiczne i strategiczne

Dzisiejszy świat nie punktuje spoczywania na laurach. Bardzo chwali się za to nieustający rozwój. Chociaż gry planszowe wydają się przede wszystkim zabawą, to w rzeczywistości intensywnie rozwijają zdolności logicznego myślenia, przewidywania oraz planowania. Także najlepsze gry ekonomiczne i strategiczne  wymagają  wybiegania w przyszłość myślami oraz sensownego dysponowania tym, co akurat znajduje się pod naszą kontrolą. Podobna rozrywka jest też doskonałym pretekstem do wielogodzinnych spotkań z przyjaciółmi i nadrabiania zaległości towarzyskich. Nie zwlekajcie – zamówcie planszówkę póki za oknem nie ma kuszących temperatur. Istnieje wtedy większa szansa, że przekonacie do niej nawet najoporniejszych znajomych. Może wtedy pozostałe premiery 2020 w świecie gier planszowych ogrywać będziecie w sprawdzonej ekipie?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf