Aktualności Archiwum

Najlepsze ebooki na wakacje 2017. Aż 25 tytułów!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Ebooki na wakacje to jest to! Nie obciążają bagażu, w związku z tym nie musimy ich dźwigać. Mnóstwo ulubionych książek znajdziecie już w formie ebooka. Jeśli jednak w tej chwili nic nie przychodzi Wam do głowy, ten wpis może być swoistego rodzaju ściągą z najlepszymi ebookami na wakacje. Zachęcam do lektury wpisu (i do lektury ebooków oczywiście). A żeby łatwiej Wam było znaleźć coś dla siebie, elektroniczne książki podzieliłam na gatunki.

Kryminały na wakacje

„Inwazja” to debiut literacki Wojtka Miłoszewskiego, który – wzorem brata Zygmunta – chwycił za pióro. Z jakim skutkiem? Sami oceńcie! Akcja książki rozgrywa się tu i teraz. Bohaterami są Roman, Danuta i Michał. Każde z nich wiedzie inne życie, nie mają ze sobą nic wspólnego. Zmieni się to, kiedy Polska znajdzie się w stanie wojny zaatakowania przez Putina. Dlaczego do tego doszło? Jak poradzą sobie bohaterowie „Inwazji”?

„Zapisane w wodzie” to druga książka Pauli Hawkins (autorki bestsellerowej „Dziewczyny z pociągu”). Czy kolejna powieść Hawkins okaże się światowym hitem? Jules ignoruje prośbę swojej siostry Nel, która prosi ją o pomoc. Kilka dni później Nel Abbott umiera. Ludzie mówią, że popełniła samobójstwo, Jules jednak lepiej znała siostrę i nie wierzy w to. Musi wrócić w rodzinne strony i dowiedzieć się prawdy. Odgrzebać wspomnienia, które ją przerażają.

Remigiusz Mróz to jeden z tych pisarzy, którzy gwarantują emocje. Komisarz Forst w powieści „Deniwelacja” (4 tom cyklu) nie pozwala czytelnikowi nudzić się ani przez chwilę. Odwilż w Tatrach tym razem nie jest powiewem wiosny, a strasznym obrazem. Na zboczu góry odnalezione zostają zwłoki kliku kobiet. Wiadomo, że nie miały ze sobą nic wspólnego. Co ciekawe – nic nie wskazuje na to, że były to zabójstwa. Jednak w Zakopanem znikają kolejne kobiety…

Pragnienie – Jo Nesbo

Jo Nesbo to pisarz, który nie spuszcza z tonu. Tak samo jak bohater jego kryminalnej serii z Harry’m Hole w roli głównej. W powieści „Pragnienie” policja prosi Hole o pomoc w sprawie zabójstwa dziewczyny. Młoda kobieta została zamordowana po tym, jak wybrała się na randkę z mężczyzną poznanym w Internecie. Okrutnej zbrodni dokonano w jej mieszkaniu. Śledczy zgadza pomóc tylko dlatego, że podejrzewa, iż sprawa ma związek z inną, która nie została jeszcze rozwiązana.

„Poszukiwana” Deana Koontza to kryminalny bestseller, który wciągnie wymagających czytelników. Zatem jeśli lubicie psychologiczne kryminały w mrocznym klimacie, jest to ebook dla Was. Bibi Blair to młoda kobieta ciesząca się życiem. Dowiaduje się jednak, że ma przed sobą tylko rok życia. Choć usłyszała to od lekarza, nie zamierza się na to zgodzić. Lekarze są w szoku, a Bibi czuje, że żyje, bo musi coś zrobić… Zrobić coś dla kogoś. Dla Ashley Bell. Musi najpierw odnaleźć tę osobę.

Fantastyka na wakacje

Marcin Podlewski serwuje nam trzecią część space opery Głębia. Jest w niej Wielkie Imperium Galaktyczne zrzeszające miliony światów i jego upadek. Rodzaj ludzki, który skolonizował całą Drogę Mleczną, dotarł do wszystkich Ramion Galaktyki. Po przejściu tajemniczej Plagi oraz wojnie z Obcymi i Maszynami Droga Mleczna stała się jednak Wypaloną Galaktyką. Akcja powieści rozgrywa się wiele lat po ostatniej wojnie. Kosmiczny konflikt wybucha z ogromną mocą. Teraz zagrożone są całe galaktyczne Ramiona, więc załoga „Wstążki” ma poważne problemy. W poprzednim tomie przerażona ekipa skokowca staje nagle przed ucieleśnioną Plagą, a sektor Trzech Planet zatraca swą widmową strukturę i zmienia się ponownie w zwykły układ gwiezdny. Teraz czas na „Głębię. Napór”. Walka trwa.

Co by było, gdyby… Mieszko I nie przyjął chrztu, mielibyśmy XXI wiek, a młodzi lekarze jeździliby na staż do szeptuchy? Katarzyna Berenika Miszczuk – lekarka i pisarka – wymyśliła nam taki  właśnie słowiański świat. „Szeptucha” to pierwszy tom z cyklu Kwiat paproci. Umieściła w nim Gosławę Brzózkę – Gosię z Warszawy, która tuż po studiach medycznych jedzie do malutkich Bielin w Górach Świętokrzyskich. Dziać się tu będą przedziwne rzeczy. Już na początku drogi spotka przystojnego Mieszka, który swoją praktykę odbywa u kapłana – żercy. Jej los się odmieni.

„Żerca” to z kolei trzecia część wspomnianego przed chwilą cyklu Kwiat paproci. Znowu mamy świat pełen istot nadprzyrodzonych – rusałek, boginek i demonów. Dziwne rzeczy działy się w Noc Kupały, kiedy zginął mąż szeptuchy. Teraz do miasteczka przywędrował przystojny żerca, a Baba Jaga pomaga przygotować Święto Plonów. Na Gosię czekają nowe kłopoty w Bielinach. Potworny Żmij rusza do akcji, a młoda lekarka przyjmuje już pacjentki i przygotowuje uroki.

To, że Denis Szabałow służył wiele lat w wojsku, czuje się w jego książkach. W kolejnych pozycjach wprowadza nowe modele uzbrojenia, a jego opisy sprzętu czy sposobów prowadzenia walki są bardzo realistyczne. Zafascynowany sztukami walki i tematyką wojskową porucznik rezerwy wie, o czym pisze. „Prawo do zemsty” jest trzecią książką cyklu Konstytucja apokalipsy, która należy do Uniwersum Metro 2033. Trafiamy w czas po wielkiej zagładzie nuklearnej. Daniło Dobrynin wraca do domu. Stracił wszystko – przy życiu trzyma go jedynie zemsta.

Jest rok 1916, Polskę okupują wojska niemieckie, do kontrataku szykują się Rosjanie, a Polacy marzą o niepodległości. Adam Przechrzta w drugim tomie cyklu Materia Prima, „Namiestniku”, pokazuje świat oczami bohaterów z poprzedniej części („Adept”) – polskiego alchemika Olafa Rudnickiego i rosyjskiego wojskowego Saszy Samarina. Historia i fantastyka przeplatają się w akcji „Namiestnika”. Walczy się bronią i magią. Kto zwycięży?

Literatura piękna

Kto oglądał filmy ze scenariuszami Deli Ephron (m.in. „Masz wiadomość”, „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”, „Michale”), ten chętnie sięgnie po jej książki. Dwa zaprzyjaźnione małżeństwa (jedno z dzieckiem) wybiera się na wspólne wakacje do Włoch. W „Siracusa” zgrzyta w relacjach par, skrywane tajemnice nie pozwalają na wypoczynek. Kto odkryje co? Nie warto liczyć na sielankowy finał.

„Łabędzie z Piątej Alei” oparte są na faktach. Pisarka Melanie Benjamin wplata skandale z pieprzykiem i pikantne plotki w historię przyjaźni błyskotliwego pisarza Trumana Capote i królującej na salonach Manhattanu Babe. Poznajemy historię lat 50. – rozbuchanej epoki, kiedy zabawy trwały do rana, a szampan lał się strumieniami. To tylko pozory, bo wyrafinowane, pławiące się w luksusie kobiety szukały przede wszystkim miłości, przyjaźni i akceptacji. Czasem płacąc za to ogromną cenę – utratę zaufania, odrzucenie i samotność.

Krótkie i treściwe opowiadania – czasem wesołe, a czasem trochę smutne. O pasji do książek, o naszych słabościach, ułomnościach i marzeniach. Anna Sakowicz uważnie przygląda się ludziom, budując teksty mądre i wzruszające. Niektóre z nich skropią łzy, inne rozświetlą uśmiechem twarze. Każde opowiadanie to odrębna historia, podróż do wnętrza bohatera i czytelnika. To taka „Żółta tabletka plus” na poprawienie humoru czy lek na spadek nastroju, którego nie da się przedawkować.

Ta powieść jest trochę jak baśń dla dorosłych. Historia kilku pokoleń kobiet z klanu Leongów zaczyna się w XIX wieku, gdy Frank Leong postanawia wraz z rodziną opuścić Chiny. Dziś wierzymy w dopasowanie idealne, pary, które są jak dwie połówki jabłka. W „Diamentowej górze” pary łączy czerwona nić, której węzły ciążą jednak jak przekleństwo. Cecily Wong piękne krajobrazy Hawajów nasącza aromatem przypraw, wplata w nie opisy wierzeń i egzotyczne obyczaje. To wielowątkowa powieść obyczajowa dla ciekawych świata.

Wielka miłość łączy parę, którą dzieli niemal wszystko: wychowanie, wiara, kultura, tradycja i ród. „Ali i Nino” dorastają w czasie burzliwych przemian w przedwojennym Baku. I choć stary świat trzyma się mocno, to rewolucja jest tuż-tuż. Muzułmanina z pustyni i chrześcijańską księżniczkę czeka burzliwy związek i długi czas rozłąki, gdy Ali pójdzie na front. Książkę napisał Lew Nussimbaum (znany też jako Essad Bey), który przez wiele lat ukrywał się pod pseudonimem Kurban Said. Autor, mając 14 lat, również uciekał z Baku. Jego życie mogłoby być kanwą dla kilku książek, tyle w nim kryje się tajemnic. W ubiegłym roku na ekrany wszedł film oparty na historii Ali i Nino.

Ebooki na wakacje dla dzieci i młodzieży

To nie jest Harry Potter, ale… Kate Hallender, zwykła nastolatka mieszkająca z ciotką w Londynie. Dziewczynka niespodziewania otrzymuje starą księgę i próbując wykorzystać zawartą w niej wiedzę, zamiast miłosnego uroku preparuje coś, co przenosi ją do krainy Jaaru, przenikającej też do naszego świata. Tu poznaje tajemnicze stworzenia i feerów śpiących w kwiatach. Odkrywa w sobie moce, o których dotychczas nie miała pojęcia. Zwycięży dobro czy zło? Przekonajcie się sami, czytając „Kroniki Jaaru. Księgę Luster” autorstwa Adama Faber.

„Bajki dla dzieci. Stories for kids” to pozycja nie tylko dla dzieci. Z książki skorzystają także dorośli! Janusza Niżyńskiego znają od dawna ci, którzy surfują po Internecie. Od wielu lat publikuje tam swoje felietony, netowiska, bajki dla dużych i małych. Tym razem napisał 20 krótkich, prostych historii w języku polskim i angielskim. Opowieści o chmurce, która spadła z nieba, małym Michałku, gwiazdce, duszku… A każda historyjka pomaga w szlifowaniu dwóch języków. W bardzo przyjemnej atmosferze.

Do czytania i wypróbowania. Dla ciekawych świata i kochających eksperymenty. Z „Niki i Tesla. Laboratorium pod napięciem” znudzić się nie sposób, nawet jeśli ktoś nie lubi szkoły. Wracać do książki można – i nawet trzeba – kilka razy. Słuchając opowieści o perypetiach sympatycznego rodzeństwa, zbudujecie elektromagnes, podnośnik domowej roboty czy alarm przeciwwłamaniowy. Pomogą w tym dokładne instrukcje.

Pamiętacie jak to było? Gdy ma się naście lat, nie zawsze jest milutko. Kiedy koleżanka podrywa chłopaka, na widok którego miękną kolana, wali się cały świat. Licealistka Chloe sięga do swego dziennika, gdy w szkole zaliczy wpadkę, w rodzinie coś zazgrzyta, szaleje z miłości. Z humorem opisuje swoje wzloty i upadki. Czy jest przeciętną nastolatką? „Dziennik Chloe Snow. Licealna masakra” to debiut Emmy Chastain, który pozwoli młodym na lepsze zrozumienie siebie. Z kolei dorośli będą mogli porównać swoją młodość.

Tak to się zaczęło… Ewa Rosolska odpoczywając kiedyś w pełnym antyków domu, przestraszyła się starej, skrzypiącej szafy. Wrażenia z tej niespokojnej nocy przeniosła do cyklu opowiadań, gdzie rzeczywistość splata się z tajemnicami innych światów, a w starej szafie pokazuje się duch dziewczynki. „Tajemnica Starego Witraża. Światło i mrok” to 4 tom serii łączącej przygody tej samej grupki nastoletnich przyjaciół. W tej części główna bohaterka, Marta, pozna światło i mrok. Będzie niebezpiecznie, gdy trafi do przeszłości, bo jej śladami podąży zło. Kto pomoże dziewczynce w walce z księciem ciemności? Wszystko może się zdarzyć zanim tajemniczy stary witraż odzyska moc.

Literatura podróżnicza

Bez książki „Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko” podróż do tego słonecznego kraju nie będzie udana. Nie ma tu suchych opisów z klasycznego przewodnika. W niej tętni życie zarówno to tu i teraz, jak i sprzed wielu setek lat. Maciej Bernatowicz Hiszpanię zna i rozumie. Nie idealizuje. Jednak to, że kocha ten kraj – czuje się to w każdym zdaniu.

Pierwszy krok do spełnionego marzenia. Nie czekaj na spadek czy wygraną w totka – zbierz zaskórniaki i ruszaj w góry. Nie udaje się tylko tym, którzy nie próbują. A gdy nadmiar informacji wyszukiwanych przed drogą cię przytłoczy, sięgnij po książkę Mateusza Waligóry „TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu”. Z nią skompletujesz potrzebny sprzęt i poznasz masę praktycznych rzeczy. Myślę, że można zaufać autorowi, który sprawdził wszystko na własnej skórze.

Ece Temelkuran – poczytna turecka autorka i komentatorka polityczna – pisze o tematach trudnych i kontrowersyjnych. Rok temu doszło do nieudanego wojskowego puczu w Turcji, po którym prezydent Erdogan zaczął bezpardonowo walczyć z opozycją. W pozornie demokratycznym kraju zaczyna rządzić religijny konserwatyzm, a więzienia zapełniają się oponentami. Trudno czasem zrozumieć tureckie realia. Temelkuran w „Turcja: obłęd i melancholia” podpowiada, tłumaczy, porządkuje chaos, w którym żyją miliony Turków. Pomaga zrozumieć, że czasem uśmiech taksówkarza znaczy tyle, co uliczna demonstracja.

Po latach spędzonych przez Maartena J. Troosta (holendersko-amerykańskiego podróżnika i autora książek podróżniczych) na wyspach Pacyfiku możemy teraz przeczytać opowieść o tym, jak wyobraźnia autora zderza się z życiem na Tarawie. Tam, gdzie miało być błogo, leniwie i daleko od zgiełku zachodniego świata, Troost dusi się w upale i moczy w zapaskudzonym oceanie. Ludzi jest więcej niż w Hongkongu, a dopadająca w każdym miejscu i o każdej porze Makarena doprowadza do szału. Litości. Więc zanim zamarzy się Wam pobyt na rajskiej wyspie przeczytajcie „Życie seksualne kanibali” na leżaczku, z czymś chłodnym pod ręką. Rozbawi do łez.

Są jeszcze ludzie, którzy nie wiedzą nic o zachodniej cywilizacji. Są tak samo jak my szczęśliwi (lub nie), ograniczeni w swej kulturze i wierzeniach. Po prostu inni. Paweł Zgrzebnicki podróżując po świecie, dotarł też do Papui-Nowej Gwinei. Dla nas bardzo egzotycznego i dzikiego, czasem też niebezpiecznego końca świata. Czytając „Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei”, zabierzecie się w ciekawą podróż po miejscach, które znikają, podpatrzycie plemienne tańce i obyczaje. Choć trochę zrozumiecie ludzi nieświadomych tego, że o ich życiu decyduje chciwość wielkich korporacji, korupcja, bezwzględne dążenie do władzy i pieniędzy.

Które ebooki na wakacje wybieracie? A tym, którzy jeszcze nie wiedzą, co wolą – czy ebook, czy tradycyjną książkę – proponuję wpis: Pojedynek: książka vs e-book. Tradycyjne czy nowoczesne. Co wybierasz? 

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf