Polecamy

Najlepsze biografie polskich sportowców – ranking wybranych książek. Jak wiele można poświęcić, aby odnieść zwycięstwo?

biografie sportowców
Avatar
Napisane przez Gandalf

W biografiach sportowców zaczytują się nie tylko miłośnicy ruchu i najróżniejszych ćwiczeń. Sięgają po nie także osoby, które po prostu chcą poznać życiorys sławnych jednostek i dowiedzieć się, jak udało im się wejść na sam szczyt. To opowieści o wzlotach i upadkach. O chwilach triumfu i o momentach zwątpienia. O ludzkich słabościach oraz o tym, jak te słabości przezwyciężyć. Nic więc dziwnego, że są uwielbiane przez niejednego czytelnika. Taka lektura to realny dowód na to, że ciężka praca popłaca i można dzięki niej osiągnąć naprawdę wiele. A kiedy jeszcze czytamy o życiorysach naszych rodaków, czujemy dodatkową dumę, że ktoś tak nam bliski osiągnął sukces! W poniższym tekście postanowiliśmy więc skupić się na najlepszych biografiach polskich sportowców – oto nasz ranking z pięcioma pozycjami.

Naga Góra

„Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” autorstwa Dominika Szczepańskiego uchodzi za jedną z najlepszych biografii polskich sportowców. To niesamowity życiorys, który zachwyci dosłownie każdego! Nawet kogoś, kto nie zna się na górskiej wspinaczce, a historia Mackiewicza to jego pierwsze zetknięcie się z tym sportem wyczynowym. Himalaizm był jednak dla Czapkinsa czymś więcej niż tylko hobby. To było praktycznie całe jego życie, co w książce stara się ukazać Szczepański. Autor uświadamia czytelnikowi, skąd u Mackiewicza wzięła się jego obsesja na punkcie Nanga Parbat – szczytu, który już na zawsze zostanie jego grobem. To opowieść o trudnym życiu Czapkinsa: o jego uzależnieniu od heroiny, o podróżach po całym świecie oraz o pociągu do wolności, którą Mackiewicz był w stanie odnaleźć na szczytach gór. Szczepański z niesamowitym wyczuciem i rzetelnością odnosi się do każdego aspektu życia Czapkinsa. Bez ubarwiania, bez krytykowania, bez usprawiedliwiania – to po prostu kawał dobrej literatury, której żal nie przeczytać.

Kusy

Janusz „Kusy” Kusociński był wybitną postacią w pierwszej połowie XX wieku – jego sportowej kariery mógłby mu pozazdrościć niejeden współczesny lekkoatleta. Mistrz olimpijski, wicemistrz Europy, kilkukrotny rekordzista świata i wielokrotny mistrz Polski – wszystko to udało mu się osiągnąć w przeciągu swojego krótkiego, ale pełnego życia. Gdy nadeszła II wojna światowa, chwycił za broń. Walczył za ojczyznę, a podczas okupacji brał udział w konspiracji przeciwko Niemcom. Do historii przeszedł nie tylko jako wybitny sportowiec, ale i jako ofiara akcji AB, przez którą został rozstrzelany. „Janusz Kusociński” Stefana Szczepłeka to genialny zapis tragicznego życiorysu Kusego wraz z wieloma ilustracjami, które dodatkowo obrazują życie tego niezwykłego lekkoatlety. Szczepłek zebrał w tym minialbumie wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia Kusocińskiego, nie tylko te sportowe, i przedstawił je w interesujący, zrozumiały sposób. To idealna lektura na poznanie niesamowitej legendy z zeszłego wieku. Co więcej, pozycja ta jest dopiero początkiem całej serii „Medaliści”, na którą składają się biografie polskich sportowców!

Mistrzowie świata

Wybitne jednostki to przecież nie tylko historia. Współcześnie również wielu z polskich sportowców zasługuje na swoją biografię. Najlepszym tego przykładem są nasi polscy siatkarze – mistrzowie świata i wielokrotni medaliści na innych turniejach. W swojej książce „Ludzie ze złota” Jakub Radomski i Edyta Kowalczyk skupiają się na naszych niezawodnych siatkarzach – i nie tylko na nich! To zbiór dwudziestu historii zarówno obecnych graczy, jak i ich trenerów oraz byłych zawodników, którzy wynieśli polską siatkówkę na zupełnie nowy poziom. Każdy z życiorysów został oparty na szczegółowych wywiadach, które przeprowadzali Radomski wraz z Kowalczyk. I nie były to rozmowy wyłącznie o siatkówce! To opowieści o życiu siatkarzy, o ich zmaganiach i wątpliwościach, a także o trudnościach, jakie musieli pokonać, aby zdobyć tytuł najlepszych. To biografie sportowców idealne dla każdego fana siatkówki, ale nie tylko – nie trzeba być fanem sportu, by się nimi zachwycić!

Czempion w kolarstwie

Autobiografia „Ryszard Szurkowski. Wyścig” (spisana przez Krzysztofa Wyrzykowskiego i Kamila Wolnickiego) to przedstawienie życiorysu jednego z najbardziej utalentowanych i utytułowanych polskich kolarzy w historii. Medale na Olimpiadzie, mistrzostwach świata, Wyścigu Pokoju czy mistrzostwach Polski… To tylko część z wielu osiągnięć Szurkowskiego, sportowca, który w czasach PRL-u potrafił zjednoczyć cały naród przed telewizorami. Nagły wypadek w 2018 roku sprawił, że jego kolarska miłość musiała zostać przerwana. Dzięki wielokrotnym operacjom udało się uratować jego życie, jednak długoletnia rehabilitacja nie pozwala na pełny powrót do pasji. Autobiografia pokazuje, że Szurkowski się jednak nie poddaje: że nadal walczy i że nie zapomniał o kolarstwie. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto potrzebuje wewnętrznej motywacji – Szurkowski udowadnia, że nigdy nie powinno przekreślać się swoich marzeń!

Walka nie tylko na torze

Ostatnią z prezentowanych przez nas biografii sportowców w niniejszym rankingu jest „Niezniszczalny” Cezarego Gutowskiego i Aldony Marciniak. To opowieść o niesamowitym i nigdy się niepoddającym kierowcy wyścigowym – czyli o Robercie Kubicy. Niegdyś był obiecującym rajdowcem, który plasował się w czołówce najlepszych kierowców F1 świata. Musiał jednak przerwać swoją karierę przez fatalny wypadek i okrutne przeciwności losu. Nie odpuścił jednak i postanowił dalej walczyć, aby powrócić do tego, co kocha, i aby znowu zachwycać świat swoim talentem i umiejętnościami. Życie i kariera Kubicy to idealny przykład na to, że nawet jeżeli wszystko wydaje się stracone, nie pozostaje nic innego jak odbić się od dna i ponownie piąć w górę. Gutowski i Marciniak przedstawiają więc historię sportowca niezłomnego, których zachwyca nie tylko walką w sporcie, ale także tą w codziennym życiu.

 

Biografie sportowców często stanowią motywację dla czytelników, i to niekoniecznie w sportowej dziedzinie. Nawet jeżeli nasze hobby nie jest związane z ruchem, podobna lektura może nas zachęcić do dalszej nauki i pokazać, jak pokonać wszelkie trudności. Uświadamia też, że „ludzie sukcesu” są tacy sami jak my. Wychowali się w podobnych warunkach, mają słabości jak każdy człowiek, a nieraz ich życie było nawet trudniejsze niż życie niejednego z nas. To, co czyni ich mistrzami, to niewyobrażalnie ciężka praca, mnóstwo wyrzeczeń i głęboka wiara w to, że są w stanie spełnić swoje marzenia. Warto więc poznać ich historie, aby przekonać się, jak bardzo są nam bliscy – a wszystkie wymienione biografie polskich sportowców możesz zamówić na Gandalf.com.pl!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf