Polecamy

Najlepsze audiobooki do słuchania w samochodzie. Te tytuły wciągną każdego

Avatar
Napisane przez Gandalf

Nieraz zdarzyło mi się przejechać autostradę czy ekspresówkę prawym pasem. Jak najwolniej, jak najdłużej. Robię tak tylko w jednym przypadku. Kiedy słucham audiobooka, który wciągnął mnie bez reszty. Mało tego – bywa, że po dotarciu do celu, siedzę dalej w samochodzie i słucham, słucham…

Mam kilku znajomych, którzy nie potrafią słuchać książek mimo chęci. Włączają płytę i po chwili zamiast śledzić fabułę, są znów ze swoimi myślami. Coś ich rozprasza, nie potrafią się skupić. Ja nauczyłam się słuchania audiobooków właśnie w aucie i tym, którzy chcą zacząć przygodę z książkami w takiej formie, też to polecam. Auto odcina od otoczenia, nie ma tam dodatkowych zajęć i nic nie rozprasza. Świat, który tworzy audiobook, pozwala naprawdę miło spędzić wielogodzinną podróż. To też dobry moment na nadrobienie literackich zaległości.
Jestem zdania, że nie wszystkich tytułów da się słuchać. Niektóre książki są zbyt skomplikowane, inne wymagają tradycyjnej papierowej formy i w innym wydaniu nie smakują tak samo. Mnóstwo jest jednak powieści, które idealnie pasują do wersji audio. Audiobooki, których doskonale słucha się prowadząc auto, to moim zdaniem, przede wszystkim kryminały i sensacje. Takie, w których fabuła cały czas trzyma w napięciu, nieprzegadane i z wartką akcją. W aucie sprawdzają się też powieści dla kobiet, bo w nich także jest ta niewiadoma, na którą czekamy. Poza kryminałami i literaturą kobiecą są też inne gatunki. Wymienione książki łączy jedno – świetnie słucha się ich w aucie.

KRYMINAŁY

Krew na śniegu oraz Więcej krwi  – Jo Nesbo
Czyta: Krzysztof Gosztyła

Pisząc o tych dwóch książkach Jo Nesbo, muszę zaznaczyć, że nie są to typowe, rasowe kryminały. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej książce jest coś więcej. To trochę inny Nesbo. Mnie przekonał do nieco innego norweskiego kryminału.
Olav Johanssen to płatny zabójca. Jest profesjonalistą i ma swoje zasady. Dzięki nim żyje i pracuje dla największego gangstera w Oslo. Pewnego dnia szef zleca mu zabicie swojej żony. On jednak zmienia plany i nie wypełnia zadania jak należy… Johanssen to z jednej strony morderca działający z zimną krwią, a z drugiej wrażliwy facet. Co daje taka mieszanka? Choć „Krew na śniegu” nie jest długą opowieścią, to ma w sobie wszystko, co powinna mieć dobra książka. Jest zbrodnia, zemsta, krew i zaskakujący finał.
„Więcej krwi” to kontynuacja „Krwi na śniegu”. Jak się domyślacie – Olav, jeśli chce przeżyć, musi uciec przed zemstą Rybaka. Ten nie zamierza odpuść. Olav rusza na daleką północ Norwegii. Tam spotyka w kościele kobietę, która mu pomaga. To niesamowita Lea samotnie wychowująca syna. Co zdarzyło się później musicie sprawdzić sami. I choć ta historia nie dzieje się szybko, to jest bardzo klimatyczna, a głos Gosztyły jeszcze bardziej podkręca atmosferę.

Sherlock Holmes. Studium w szkarłacie oraz Sprawy Sherlocka Holmesa – Arthur Conan Doyle
Czyta: Janusz Zadura

W „Studium w szkarłacie” Sherlock Holmes po raz pierwszy spotka dr Johna Watsona. Panowie postanawiają razem wynająć mieszkanie. Tej dwójki nie trzeba ani przedstawiać, ani reklamować. Każdy wie, że to niesamowity duet. Ekscentryczny detektyw i były wojskowy prowadzą swoje pierwsze, wspólne śledztwo. W Londynie doszło do dwóch zbrodni. Scotland Yard rozkłada ręce, ponieważ sprawa sięga daleko do przeszłości i ma związek z sektą mormonów.
„Sprawy Sherlocka Holmesa” to ostatnia część cyklu o detektywie. W dwunastu opowiadaniach panowie z Baker Street – Holmes i Watson – rozwiązują kolejne kryminalne sprawy. Są wśród nich między innymi „Wampir z Sussex”, „Żołnierz o bladej twarzy”, „Zdziwaczały profesor”, czy znany „Pies Baskervillów”. To wszystko w wykonaniu Janusza Zadury. W sumie ten audiobook to ponad 10 godzin świetnych historii.

Florystka – Katarzyna Bonda
Czyta: Marek Bukowski

„Florystka” kończy serię pisarki o psychologu śledczym Hubercie Meyerze. Meyer nie pracuje. Zaszywa się na Mazurach, gdzie bezproduktywnie mijają mu kolejne dni. Nieoczekiwanie dostaje propozycję włączenia się w poszukiwania zaginionej dziewczynki. 9-letniej Zosi. Z racji tego, że Myerowi nie przelewa się finansowo, przystaje na proponowany układ. Wkrótce zostaje znalezione ciało dziecka. Sprawa prawdopodobnie łączy się ze zbrodnią sprzed lat. Zginął wówczas chłopiec, syn znanej florystki. Hubert Meyer bada krąg podejrzanych.
Gwarantuję, że jak zaczniecie słuchać tego w samochodzie, będziecie mieli poważny problem żeby wysiąść.

LITERATURA KOBIECA

Emma – Jane Austen
Czyta: Anna Dereszowska

Anglia. Emma Woodhouse ma 21 lat i wie jedno – nie zamierza nigdy wyjść za mąż. Należy do wyższych sfer, dlatego staropanieństwo w jej przypadku nie będzie niczym strasznym. Dziewczyna mieszka z ojcem, a jej codzienność to spotkania towarzyskie, spacery, proszone obiady, bale i… swaty. Tym ostatnim Emma zajmuje się z ogromnym zaangażowaniem. Nie wie jednak, jakie konsekwencje może przynieść układanie innym życia i bawienie się w swatkę.
Na podstawie powieści Jane Austen powstało kilka ekranizacji, głównie serialowych. Nakręcono też film z Gwyneth Paltrow w roli głównej. Nic jednak nie umywa się do oryginału. Książka Austen ma po prostu niepowtarzalny klimat. Osobiście uwielbiam go. „Emma” to jedna z tych historii, które przenoszą w czasie… Pamiętam, z jaką przyjemnością czytałam tę książkę. To było dawno, dlatego postanowiłam sobie przypomnieć „Emmę”, słuchając audiobooka. I to było coś niesamowitego. Interpretacja Dereszowskiej jest świetna!

Rozważna i romantyczna – Jane Austen
Czyta: Teresa Budzisz-Krzyżanowska

To kolejna obowiązkowa pozycja dla pań! Jeśli znacie tę historię jedynie z filmu w reżyserii Anga Lee, to koniecznie musicie jej też posłuchać. To będą nowe, zupełnie inne wrażenia. „Rozważna i romantyczna” to pierwsza opublikowana powieść angielskiej pisarki. Jest w niej wszystko to, co jest charakterystyczne dla Austen. Trafne spostrzeżenia ówczesnych obyczajów, barwne postaci nakreślone bardzo plastycznie i wielowymiarowo. Nie brakuje też zabawnych sytuacji, jak z komedii romantycznej. Bo to mocno romantyczna opowieść. Pozwala oderwać się od tu i teraz. Nie jest jednak ani inwazyjna, ani skomplikowana i nie przeszkadza w prowadzeniu auta. Kobiecy styl pisania Jane Austen plus głos Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej to idealne połączenie na dłuższą podróż autem.
„Rozważna i romantyczna” to historia dwóch sióstr. Jedna to ta rozważna, druga romantyczna, Eleonora i Marianna. Pierwsza jest zrównoważona, opanowana, rozsądna. Druga porywcza, uczuciowa i bardzo romantyczna. Obie siostry zakochują się. Każda z nich przeżywa miłość inaczej. Każdą czekają inne perypetie. Czy Marianna powściągnie swój temperament? Czy Eleonra otworzy się?

Kwiaty na poddaszu – Virginia C. Andrews
Czyta: Kamilla Baar

Był czas, że tę książkę można było kupić jedynie na aukcjach internetowych. Nic dziwnego. To bestseller, który błyskawicznie znikał z półek. Powieść Andrews to jedna z tych książek, których mimo chęci nie udało mi się przeczytać. Oczywiście jak przystało na zawodową pochłaniaczkę książek, dręczyło mnie to. Postanowiłam więc posłuchać „Kwiatów na poddaszu”. I mimo że nie jestem fanką głosu Kamilli Baar, to tym razem słuchało mi się jej wyjątkowo dobrze. Pewnie to dzięki fabule, która zasysa od pierwszych minut. To intrygująca i niewyobrażalna historia!
Po tragicznej śmierci ojca, rodzina Dollangangerów zostaje bez środków do życia. Matka, nie mając wyjścia, zabiera czwórkę dzieci do swojego rodzinnego domu. Nie czeka jej przyjęcie z otwartymi ramionami ponieważ rodzina wyrzekła się jej. Powód to jej małżeństwo z krewnym. Jej ojciec nie wie, że jest dziadkiem. Wraz z matką w tajemnicy przed nim, kobieta ukrywa dzieci na poddaszu wielkiego domu. Mają tam być kilka dni. Pobyt jednak przedłuża się… Z jakiego powodu? Dlaczego babcia nienawidzi wnucząt? Co rodzeństwo odkryje na strychu? O wszystkim opowiada dwunastoletnia Cathy. Jej opowieść porusza wszystkie struny emocji i daje do myślenia.

FANTASY

Igrzyska śmierci – Suzanne Collins
Czyta: Anna Dereszowska

Trylogii Suzanne Collins słucha się wyśmienicie. Cykl rozpoczynają „Igrzyska śmierci”. Katniss zgłasza się do przerażającej gry, zamieniając się tym samym z młodszą siostrą. Ocala dziewczynkę, ale ryzykuje własne życie. W owej grze uczestnicy muszą zabijać się nawzajem. Zwyciężyć może tylko jedna osoba… Jest akcja, jest miłość, są zaskakujące sytuacje i nieprzewidywalne zakończenie. W wykonaniu Anny Dereszowskiej słucha się tego wybornie, a kolejne godziny za kierownicą mijają niepostrzeżenie.
Następne części trylogii Suzanne Collins dostępne również w wersji audio, t:o „W pierścieniu ognia” i „Kosogłos”. Obie pozycje czyta także Anna Dereszowska.

POLSKIE TYTUŁY

Znachor – Tadeusz Dołęga Mostowicz
Czyta: Jan Nowicki

Przepiękna historia napisana przez Mostowicza. Lekarz i profesor, Rafał Wilczur, z dnia na dzień traci swoje szczęśliwe, ułożone życie. Odchodzi od niego żona, a on z rozpaczy upija się i pada ofiarą złodziei, którzy na dodatek dotkliwie go biją. Wilczur traci pamięć. Błąka się po kraju imając się rozmaitych zajęć. Nazywa się teraz Antoni Franciszek Kosiba. Pewnego dnia trafia do domu młynarza Prokopa, gdzie zostaje na dłużej. Syn gospodarza, Wasyl kilka miesięcy wcześniej uległ poważnemu wypadkowi i nie może chodzić. Antoni postanawia podjąć się operacji w warunkach domowych… „Znachor” to jedna z tych książek, do której można wracać i wracać, mimo że już się ją czytało. Dlatego warto sięgnąć po ten audiobook. Uwierzcie, traci się poczucie czasu.

Pod Mocnym Aniołem – Jerzy Pilch
Czyta: Andrzej Grabowski

Powieść uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE 2001. Kawał mocnej, ważnej i dobrej polskiej literatury. Jak to bywa w takich przypadkach, pojawiła się też ekranizacja książki. Film reżyserował Wojciech Smarzowski. Główna rola przypadła Robertowi Więckiewiczowi.
„Pod Mocnym Aniołem” to nietypowy rodzaj pamiętnika. Pisze go alkoholik. W jego życiu alkohol urasta do filozofii. Jerzy nie jest odrażającym typem. To raczej pijak, którego da się lubić. Poza piciem lubi też pisać. Jak pisze to myśli. Dzięki temu można poznać jego świat, myśli uczucia. Każdy, kto pozna tę historię nigdy nie będzie chciał trafić pod skrzydła Mocnego Anioła.

LITERATURA FAKTU

Biała gorączka – Jacek Hugo-Bader
Czyta: Jacek Hugo-Bader

To jedna z niewielu okazji, kiedy można posłuchać książki w interpretacji samego autora. Hugo-Bader czyta swój reportaż! Książka składa się z dwóch części: „Znikającego punktu” i „Pułapki na anioły”. Pierwsza to swoistego rodzaju dziennik z podróży autem z Moskwy do Władywostoku. Trwała od listopada 2007 do marca 2008. W tym czasie reporter miał jedynie miesięczną, świąteczną przerwę. Podróż Hugo-Badera to historie spotkanych ludzi z różnych części Rosji. Z kolei „Pułapka na anioły” to zbiór reportaży z wyjazdów autora do różnych państw byłego Związku Radzieckiego w latach 2000.

Modlitwa o deszcz – Wojciech Jagielski
Czyta: Roch Siemianowski

Wojciech Jagielski to bez wątpienia jeden z tych reportażystów, który potrafi słowami namalować miejsce, rzeczywistość dokładnie taką, jaka jest, a do tego oddać wszystkie panujące tam emocje. Tak jest też w „Modlitwie o deszcz”. Słuchając reportażu, czuje się, że Jagielski zna Afganistan. Był w tym kraju wiele razy. Poznał zwykłych mieszkańców i fanatycznych przywódców. Stworzył przejmujący, poruszający obraz państwa, gdzie wojny trwają dłużej niż pokój. Jagielski dotyka wielu istotnych problemów i odpowiada na wiele pytań, które nurtują nie jednego Europejczyka. Analizuje i wyjaśnia. To mocna i mądra literatura, którą czyta się świetnie i świetnie jej się słucha. Choć uwielbiam Rocha Siemianowskiego, żałuję, że „Modlitwy o deszcz” nie czyta sam Wojciech Jagielski.

Przy okazji pisania o audiobookach najlepszych do samochodu, przypominam Wam wpis „Najlepsze głosy – audiobooki. Złota dziewiątka polskich lektorów”. W nim również znajdziecie sporo ciekawych audiobooków, których z przyjemnością słucha się jadąc autem. A do wymienionych lektorów dodałabym jeszcze genialnego Janusza Zadurę. Świetny głos, doskonałe interpretacje. Powinna być zatem złota dziesiątka polskich głosów 🙂

Co Wy polecacie do słuchania podczas podróży? Jakie audiobooki są najlepsze do samochodu?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • Krzysztof Jasiński

  Jo Nesbo to mistrz jak dla mnie. Kilka audiobookow z empika już przerobilem i jego ksiazki najbardziej mi podpasowały

 • Czuję się skuszona i choć wolę tradycyjne książki, to przyznaję – spróbuję 🙂

  • Aleksandra

   Kobietopo30, bardzo się cieszę 🙂 Jak znajdziesz chwilkę, podziel się proszę wrażeniami 🙂

 • Chuda

  To Olav przeżył?! Nie wiedziałam, lecę po drugą część 🙂

  • Aleksandra

   Czekam na recenzję 🙂