Aktualności Książki

Nagroda Nike 2020 przyznana. Zwycięzcą Radek Rak

Literacka Nagroda Nike 2020
Avatar
Napisane przez Gandalf

Radek Rak został laureatem 24. Literackiej Nagrody Nike. Jego Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli jury uznało za najlepszą książkę ubiegłego roku. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 4 października 2020 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Zwycięzca otrzymał statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Nike 2020 dla Radka Raka

Konkursowe jury doceniło w tym roku książkę z gatunku powieść. To historia o Jakóbie Szeli, przywódcy powstania chłopów przeciwko szlachcie. W swojej książce Radek Rak próbuje na nowo stworzyć mitologię Galicji. Czytelnicy wędrują przez krainę baśni, zawieszeni między historią a mitem. Dobro i zło, nierówne szanse, Galicja i Polska. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli jest powieścią pełną erotyzmu, ironii i humoru, spowitą jednak mrokiem wprost z ludzkich serc.

Dzień wcześniej, 3 października, ogłoszono również nazwisko laureatki plebiscytu Nike Czytelników. Została nią Joanna Gierak-Onoszko, autorka książki 27 śmierci Toby’ego Obeda.

W tym roku w jury Literackiej Nagrody Nike zasiedli: przewodniczący Paweł Próchniak, Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, oraz Szymon Rudnicki. Decyzja o przyznaniu nagrody podejmowana jest w dniu jej wręczenia. Do rąk laureata trafia statuetka Nike projektu prof. Gustawa Zemły oraz 100 tys. złotych. W 2019 roku nagrodę główną oraz czytelników otrzymał Mariusz Szczygieł za reportaż Nie ma.

Nagroda Nike 2020 – nominacje

W finale Literackiej Nagrody Nike 2020 znalazło się 7 tytułów: biografia, po dwa reportaże i eseje oraz dwie powieści. O statuetkę walczyły trzy kobiety i czterech mężczyzn. Poniżej prezentujemy listę wszystkich nominowanych.

Agnieszka Dauksza, Jaremianka (biografia)

Joanna Gierak-Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda (reportaż)

Piotr M. Majewski, Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu (esej)

Radek Rak, Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (powieść)

Paweł Piotr Reszka, Płuczki (reportaż)

Monika Sznajderman, Pusty las (esej)

Filip Zawada, Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek (powieść)

Czym jest Nagroda Nike?

Nike to nagroda wręczana od 1997. Co roku, w październiku, trafia do rąk autora najlepszej książki roku poprzedniego. Jej organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej Nike i „Gazeta Wyborcza”, a fundatorem Fundacja Agory. Cel? Promocja polskiej literatury, z naciskiem na powieści. Do konkursu przystępują jednak autorzy wszystkich gatunków literackich, w tym reportaży czy biografii, a także humanistyki o wybitnych walorach literackich. Nagroda Nike może trafić tylko do twórcy żyjącego. Jury nie może jej nie przyznać lub jej podzielić. Od samego początku głównemu wyróżnieniu towarzyszy także Nike Czytelników. Swojego faworyta spośród finałowej siódemki wybierają czytelnicy.

Jak wyłania się zwycięzcę nagrody Nike?

Konkurs ten ma trzy etapy. Pierwszy polega na przyznaniu w maju przez jury Literackiej Nagrody Nike 20 nominacji. Następnie w sierpniu lub wrześniu ogłasza ono wybór siedmiu finalistów. Decyzja o tym, kto otrzyma Nagrodę Nike, zapada w dniu jej wręczenia, kilka godzin przed uroczystą galą. Dopiero podczas ceremonii informacja ta podawana jest do publicznej wiadomości. Dzień wcześniej „Gazeta Wyborcza” ogłasza wyniki internetowego głosowania czytelników. Jak można się domyślać, ich wybór nie zawsze pokrywa się z decyzją jury. A Ty, komu przyznałbyś tegoroczną statuetkę?

Nie znasz jeszcze zwycięskiej lub finałowych książek? Do środy (7.10) wszystkie tytuły w niższych cenach zamówisz na Gandalf.com.pl!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf