Aktualności Archiwum

Na te książki czekamy! Najlepsze premiery listopada

Avatar
Napisane przez Gandalf

W tym miesiącu zapowiedzi literackie nieco później niż zwykle. Krakowskie Targi Książki trochę wybiły wszystkich z rytmu, ale takie powody opóźnień mogłyby być co miesiąc 🙂 Pewnie nie możecie się już doczekać, co ciekawego ukaże się w tym miesiącu, zatem nie przedłużam. Zapraszam do lektury!

„Magiczne Drzewo. Opowieść VIII. Inwazja”  – Andrzej Maleszka 

Data wydania: 07.11.2016

Listopadowa premiera literacka dla dzieci i młodzieży. Już za chwilę kolejna część bestsellerowego cyklu „Magiczne Drzewo”! Nie muszę przypominać, że jej autorem jest reżyser filmowy Andrzej Maleszka. Jego powieści cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych Czytelników.

„Moi bohaterowie chcą niezwykłych zdarzeń. To poszukiwacze, odkrywcy. Oni chcą działać według własnych zasad. Jestem pewny, że taka jest większość młodych czytelników. Niestety instynkt odkrywców w dorosłym życiu często zostaje stłumiony (…) Mam nadzieję, że Magiczne Drzewo w jakimś stopniu daje czytelnikom odwagę, ufność we własną „wewnętrzną moc”.

Idalia, Alik, Kuki bez wątpienia mają taką moc. Bez niej stawianie czoła wielkim niebezpieczeństwom byłoby niemożliwe. Tym razem na Ziemię przybyli Ogromni. Walka z nimi jest nieunikniona. Bohaterowie będą musieli też ukryć przed ludźmi giganta większego niż dom i wymyślić sposób na pozbycie się ogromnych istot.

„Opowieść o Kullervo”  – J.R.R. Tolkien 

Data wydania: 08.11.2016

Ta zapowiedź to wyjątkowy literacki smaczek szczególnie dla fanów fantastyki. Choć Tolkien kojarzy się jednoznacznie, ta powieść nie ma nic wspólnego ze światem Śródziemia. „Opowieść o Kullervo” napisał znacznie wcześniej niż „Hobbita” i jest to pierwsza, nieukończona powieść J.R.R.Tolkiena. Powstała, kiedy autor miał zaledwie 23 lata i studiował jeszcze w Oxfordzie. Do tej pory utwór ukazał się jedynie na łamach naukowego czasopisma „Tolkien Studies”.

Znawcy Tolkiena uważają, że to niedokończone dzieło było kluczowe dla jego późniejszej twórczości. To, co zainspirowało pisarza do stworzenia „Opowieści o Kullervo”, to fiński epos narodowy. Jest on głównym fundamentem powieści.

Bohater pierwszej powieści J.R.R. Tolkiena, to postać, na której autor fantasy wzorował postać Turina Turambara. Tego bohatera znamy z książek „Dzieci Hurina”, „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści”. Wspomniany jest też we „Władcy Pierścieni”.

Kullervo ma wyjątkowo trudne dzieciństwo. Opiekę nad nim sprawuje wuj o imieniu Untamo, który zabił jego ojca i porwał matkę. Chciał też kilka razy pozbyć się chłopca. Przez lata niedoli w Kullervo wezbrały gniew i złość. Chłopaka strzegą magiczne moce czarnego psa Mustiego. Dzięki temu Untamo boi się bratanka. Postanawia ztaem sprzedać go. Kullervo zostaje służącym u kowala Asemo. Ten traktuje go jeszcze gorzej…

„Szpieg”  – Paulo Coelho 

Data wydania: 09.11.2012

Najnowsza książka Paulo Coelho miała swoją premierę we wrześniu w Brazylii. W rodzinnym kraju pisarza zebrała dobre recenzje. Ciekawe, jak będzie u nas?
Mata Hari to jedna z tych legendarnych postaci, której życie wciąż osnuwa wiele tajemnic. Sama wykreowała swój wizerunek, sama o sobie decydowała i potrafiła o siebie zadbać. Wyprzedzała swoją epokę. „Mata Hari była jedną z pierwszych feministek. Na przekór męskim oczekiwaniom swoich czasów wybrała niezależne, niekonwencjonalne życie”– powiedział Coelho.
Jako dziecko opływała w luksusy, jej ojciec był biznesmenem. Niestety zbankrutował. Margaretha Geertruida Zelle, bo tak się faktycznie nazywała, podjęła naukę w studium nauczycielskim. Nie udało się zdobyć solidnego wykształcenia ponieważ za romans z dyrektorem dostała wilczy bilet. Bez wykształcenia, bez pieniędzy pozostawało jedno – dobrze wyjść na mąż. Stracił dla niej głowę dwadzieścia lat starszy oficer marynarki, Rudolf MacLeod. Ani mąż, an dwójka dzieci nie osłabiły jej temperamentu i chęci do zabawy. Dzieci Margarethy otruto – syn zmarł, a córka poważnie zachorowała. Małżeństwo rozpadło się. Kobieta wyjechała do Paryża. Tam została Matą Hari…
„Szpieg” to opowieść o egzotycznej tancerce, która szokowała i zachwycała. To historia luksusowej kurtyzany mającej na liście kochanków, najbardziej wpływowych ludzi swoich czasów. To powieść o kobiecie oskarżonej o szpiegostwo i rozstrzelanej. Książka ma charakter ostatniego listu spisanego przez Matę Hari w trakcie pobytu w więzieniu.
„Skończyłem z górą dokumentów, ale też z pytaniem: co Mata Hari pisała w tych listach? Jak dała się złapać w tyle pułapek zastawionych przez przyjaciół i wrogów?” – mówi Coelho.

„November 9”  – Colleen Hoover 

Data wydania: 09.11.2016

Jaka inna mogłaby być data premiery książki „November 9”, jak nie 9 listopada 😉

Colleen Hoover jest sprawna pisarką, której powieści stale trafiają na listę bestsellerów „New Jork Times’a”. W Polsce cieszą się równie dużą popularnością.

Bohaterami najnowszej książki Colleen Hoover są młody pisarz i jego muza. 9 listopada to data, która zdecydowała o życiu Fallon i Bena. To dzień ich przypadkowego spotkania. Od tego momentu wszystko toczy się na dwóch płaszczyznach. Jedna to realny świat bohaterów, a druga należy tylko do Bena. Mężczyzna zauroczony swoją muzą pisze książkę. Życie nie jest łaskawe dla kochanków. Zostają rozdzieleni, ale ich uczucia nie słabną…. Każdego roku, dokładnie 9 listopada zaczyna się kolejny rozdział historii, tej rzeczywistej i tej fikcyjnej. Koniec powieści zbliża się nieubłaganie…

„Duchy niebiańskiej Jerozolimy”  – Daria Desombre 

Data wydania: 09.11.2016

Przyznam, że ta premiera bardzo mnie ciekawi. Daria Desombre do tej pory miała niewiele wspólnego z pisaniem książek. Urodziła się w Sankt Petersburgu, gdzie studiowała angielski i hiszpański. Po zdobyciu dyplomów przeniosła się do Paryża. Tam ukończyła studia MBA związane z marketingiem mody. Daria Desombre była szefową reklamy w prestiżowym domu jubilerskim. Jest też scenarzystką. Pisze dla wiodących firm filmowych w Rosji i na Ukrainie.

„Duchy niebiańskiej Jerozolimy” to jej pierwsza powieść. Rosyjski kryminał w stylu „Kodu Leonarda da Vinci”. Autorka pracuje też nad scenariuszem dla telewizji, na podstawie którego powstanie serial oparty na powieści. Cykl Intellectual Detective Series ma też kolejne części, które ukazały się w Rosji w 2015 roku.

„Kryminał psychologiczny pełen niespodziewanych zwrotów akcji, zanurzony w atmosferze hałaśliwej metropolii. Zabójca wyciąga na światło dzienne zamierzchłe grzechy stolicy, jej potworne tajemnice i mistyczną symbolikę zakodowaną w chaotycznej plątaninie starych ulic, zaułków i placów…”

„Martwi pływają w rzece Moskwie, siedzą pod starymi murami Kutafji, leżą poćwiartowani na ławeczce w Kołomienskim… Nieszczęśnicy zginęli okrutną śmiercią, a za co – wie tylko zabójca. Maniak pozostawiający krwawe ślady w centrum stolicy, jakby układał makabryczne puzzle”. Sprawą zajmuje się para śledczych, niedoświadczona stażystka i doświadczony detektyw.

„Dzielnica występków”  – Mario Vargas Llosa 

Data wydania: 09.11.2016

Literacka premiera listopada, której wyczekuję najbardziej to „Dzielnica występków” Mario Vargasa Llosy. Jego powieści przyniosły mu światowy rozgłos. Wielokrotnie uhonorowano go nobliwymi wyróżnieniami i nagrodami. Z całą pewnością jest jednym z najwybitniejszych współczesnych autorów. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, przeprowadzonym wiele lat temu Mario Vargas Llosa powiedział „(…) Nigdy nie napisałem powieści dokładnie wcześniej przemyślanej, nie zrealizowałem ściśle określonego zamiaru. W czasie pracy nad książką pojawiają się nowe pomysły i czasem rezultat finalny zadziwia mnie samego”. Tym bardziej zadziwia Czytelników. Jego najnowsza książka to „Dzielnica występków”. Historia zaczyna się jak wiele.

Quique nie ma powodów do narzekania. Wiedzie beztroskie życie z kochającą żoną u boku. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia w jego gabinecie zjawia się mężczyzna i daje mu pokaźną kopertę pełną zdjęć. To uświadomi mężczyźnie, że największe zagrożenie może czaić się za drzwiami jego sypialni. Przekona się, jak niewiele trzeba, żeby zniszczyć komuś życie.

Mario Vargas Llosa z mistrzowską precyzją wciąga Czytelnika do „Dzielnicy występków”, do świata niebezpiecznych związków, morderstw, skandali i ujadających bulwarówek.

„Morderstwa i woń migdałów”, „Kawiarnia wdów”, „Sen o Elisabeth” i „Elegancka śmierć”  – Camilla Lackberg

Data wydania: 09.11.2016

Książkowa zapowiedź na listopad w stylu 3 w 1, czyli antologia tekstów Camilli Lackberg, portret autorki i kurs pisania powieści.

Czytelnicy znajdą w książce kryminał „Zamieć śnieżną i woń migdałów”, który została wydany kilka lat temu. Poza nim, cała reszta to nowości. Trzy nowele, „Kawiarnia wdów”, „Sen o Elisabeth” i „Elegancka śmierć” to rarytasy dla wielbicieli twórczości Camilli Lackberg. To dopiero początek tego, co pisarka oferuje Czytelnikom w swojej najnowszej książce. W tomie „Morderstwa i woń migdałów” pisarka dzieli się również swoją autobiografią. Opowiada o czasach dzieciństwa w rodzinnym Fjällbace, wspomina studia i zdradza szczegóły pisarskiej kariery. Mówi też o tym, co sprawiło, że została pisarską…

Na koniec coś dla tych, którzy marzą o pisaniu książek, a nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Może pomóc w tym zwięzły kurs pisania powieści autorstwa Camilli Lackberg. Pisarka zamieszcza też w książce fragmenty swojego bloga, który należy do tych najpopularniejszych w Skandynawii.

„Dziennik Bridget Jones. Dziecko”Helen Fielding 

Data wydania: 14.11.2016

Ta dam! Powraca ulubiona bohaterka kobiet, Bridget Jones. Tym razem do akcji wkracza… w odmiennym stanie 😉 Wszyscy wielbiciele Bridget, wierzę, że fanów ma też wśród mężczyzn, będą mogli odkryć ją na nowo. Zanim jednak przejdę do najnowszej części „Dziennika Bridget Jones. dziecko”, przypomnę poprzednie książki z tej serii. Pierwszy był „Dziennik Bridget Jones, druga część to „Bridget Jones. W pogoni za rozumem”, a kolejna to „Bridget Jones. Szalejąc za facetem” .

Znerwicowana, fajtłapowata, wiecznie na diecie, nieporadna, a do tego marząca o księciu na białym koniu – czy można kogoś takiego polubić? Oczywiście, że tak. Bridget Jones nie da się nie lubić, choć czasami drażni, czasami wkurza, a chwilami naprawdę trudno nadążyć za jej logiką.

Biologiczny zegar Bridget Jones tyka bardzo głośno i ku jej radości niespodziewanie zachodzi w ciążę. Oczywiście, jak to u Bridget, będzie się działo. Oczekiwanie na dziecko wypełnią przygody w jej stylu – nietypowe i niecodzienne zdarzenia. Nie zabraknie też podejmowania ważnych, życiowych decyzji. Singielka będzie musiała również odpowiedzieć na niewygodne pytanie: Kto jest ojcem jej dziecka?

„Cybulski. Podwójne salto”  – Dorota Karaś 

Data wydania: 30.11.2016

Zbigniew Cybulski, człowiek legenda, „polski James Dean”, najwybitniejszy aktor powojennej Polski. Kobiety uwielbiały go, mężczyźni podziwiali. Jego najwspanialsza kreacja to postać Maćka Chełmickiego z filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”.

Zbigniew Cybulski wpadł pod koła pociągu próbując do niego wskoczyć. Zmarł tego samego dnia w szpitalu. Dzień wcześniej dostał propozycję od amerykańskiej telewizji, a chwilę wcześniej pożegnał się z koleżanką Marleną Dietrich.

Cybulski miał też drugie oblicze, mniej filmowe, mniej doskonałe. Męczyła go nerwica natręctw, był zakompleksiony. Kiepska sylwetka, słaba dykcja i pamięć, która często zawodziła. Zmagał się z własnym mitem. Najbardziej odczuwali to jego najbliżsi, żona i syn.
Dorota Karaś odsłania oba oblicza Zbyszka Cybulskiego. Po raz pierwszy możemy poznać jego dzieciństwo i szczegóły powstawania wielu produkcji. „Cybulski. Podwójne salto” to bez wątpienia mocna biografia legendarnego aktora i mało znanego człowieka.

Ja wiem, co przeczytam w pierwszej kolejności, a Wy?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Czekam na Tolkiena, to mój ‚must read’. Coś czuję, że to będzie smutna lektura ale trudno. To Tolkien.

    • Aleksandra

      Tolkien to zdecydowanie czytelniczy oblig :-), choć ja w pierwszej kolejności sięgnę po „Dzielnicę występków” …