Muzyka na święta – kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne

muzyka Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
2 komentarze
Udostępnij:

Świąteczne promocje, przystrojone witryny sklepów, ulice ozdobione światełkami, przed domami Mikołaje na saniach, bałwanki i renifery. Wszędzie bombki, gwiazdki, anioły… A dzieci już wypytują, kiedy przyjdzie Święty Mikołaj i piszą listy z marzeniami. Żeby stało się w pełni świąteczne brakuje tylko śniegu. Zostało jeszcze trochę czasu, więc mam nadzieję, że na Boże Narodzenie będzie biało. Do pełni gwiazdkowego klimatu brakuje jeszcze jednego, ważnego elementu: muzyki na święta!

prezenty na święta

Muzyka na święta – tradycje

Pomimo, że teraz wszyscy żyjemy szybciej, jesteśmy w ciągłym biegu, w wirze rozmaitych obowiązków i spraw, to są pewne ważne kwestie, o których nigdy nie zapominamy, o które dbamy i pielęgnujemy. To między innymi tradycje świąteczne. I chociaż święta zmieniły się na przestrzeni lat, to zawsze w Wigilię łamiemy się opłatkiem, zostawiamy jedno wolne miejsce przy stole, idziemy na pasterkę… Nieodzownym elementem Gwiazdki i przygotowań do niej jest także muzyka na święta.

Do tradycji należy też śpiewanie kolęd. W tym temacie sporo się jednak zmieniło. Nasze babcie i dziadkowe wspólnie z rodzinami śpiewali. Jeśli ktoś potrafił, to przygrywał na jakimś instrumencie. Dzięki temu wszyscy zbliżali się do siebie i tworzyła się wyjątkowa atmosfera. Teraz w niewielu rodzinach śpiewa się w Boże Narodzenie. Dlaczego? Może brakuje nam odwagi, staliśmy się wstydliwi, a czasami zwyczajnie nie znamy słów kolęd. Jak sobie z tym poradzić? Jak wypełnić ciszę w świąteczne dni? To proste 🙂 Każdy ma w domu jakiś sprzęt grający, na którym można włączyć kolędy, albo świąteczne piosenki. Od razu zrobi się przyjemniej, a niektórzy może nawet zaczną podśpiewywać mając taki „podkład muzyczny”.

Muzyka na święta – kolędy i pastorałki

Tradycyjne bożonarodzeniowe pieśni to kolędy i pastorałki. Kolęda wyraża radość, najczęściej związaną z religią. Z kolei pastorałka to skoczna i wesoła pieśń ludowa utrzymana w tematyce Bożego Narodzenia.

Kolędy i pastorałki wykonują różni artyści. Jedni trzymają się wersji oryginalnych, inni tworzą własne aranżacje. Dla lubiących śpiewać są nawet kolędy w wersji karaoke. Oto kilka propozycji, z których na pewno wybierzecie coś dla siebie:

Muzyka na święta – piosenki świąteczne

Boże Narodzenie dla wielu artystów stało się inspiracją do tworzenia. Piosenkarze i kompozytorzy natchnieni magią świąt od lat nagrywają piosenki wpisujące się w klimat Bożego Narodzenia. I choć polskie kolędy są nieodzowne warto słuchać też innych utworów z działu muzyki na święta, dzięki którym Gwiazdka będzie jeszcze bardziej niezwykłe.

Piosenki świąteczne to nie tylko Last Christmas czy All I want for Christmas is You. Zobacz jakie inne propozycje przygotował dla Ciebie Gandalf.com.pl!

Świąteczne melodie dla dzieci

Dla najmłodszych też jest z czego wybierać. Na płytach są zarówno tradycyjne kolędy i inne świąteczne utwory. Dzięki nim dzieci uczą się tradycyjnych i popularnych utworów. Mogą śpiewać wspólnie z rybką mini mini albo innymi lubianymi postaciami z bajek. Dzieciństwo to idealny moment na zaznajomienie się ze świątecznymi i zimowymi tradycjami.

Muzyka na święta umili Wam nie tylko czas Bożego Narodzenia, ale też i okres przedświąteczny. Melodie pozwolą Wam odrobinę zwolnić i poddać się temu magicznemu nastrojowi. Jedni odnajdą go przy polskich utworach, inni słuchając zagranicznych piosenek. Wybierz odpowiednie utwory dzięki kategorii muzyka na święta na Gandalf.com.pl!

Muzycznych świąt!

Udostępnij:
30 listopada 2015

2 odpowiedzi na “Muzyka na święta – kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne”

  1. Avatar Kasia pisze:

    Właśnie w świętach kolędy to to co najbardziej umila czas i wprowadza w ten charakterystyczny nastrój. Najbardziej lubię nasze polskie tradycyjne kolędy. Akurat wykonanie nie gra dużej roli bo zazwyczaj szukam rożnych wersji. Każda jest piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.