Polecamy Recenzje

„Mock. Ludzkie zoo” Marek Krajewski – kolejny tom kultowej serii z Eberhardem Mockiem

Eberhard Mock
Avatar
Napisane przez Gandalf

„Mock. Ludzkie zoo” zabierze Cię do ostatniego kręgu zła. W kolejnej części serii uwielbianej przez fanów kryminału, Marek Krajewski prowadzi swojego bohatera w sam środek piekła, gdzie ludzka natura jest o wiele bardziej okrutna niż można sobie to wyobrazić. Eberhard Mock staje przed dramatycznym wyborem, a fabuła jest równie przerażająca, co wciągająca i sprawia, że to jedna z tych książek, których nie zostawia się do przeczytania na potem.

Ocena Blog Gandalf:

MOCK Ludzkie zoo

Mock. Ludzkie zoo – Marek Krajewski

„Mock. Ludzkie zoo” to kolejny tom serii o Eberhardzie Mocku – jednym z najpopularniejszych bohaterów polskich kryminałów. Po raz pierwszy mieliśmy okazję poznać go w 1999 roku w książce pod tytułem „Śmierć w Breslau”, która stworzyła właśnie tę postać. Jej fabuła rozgrywa się w 1933 roku w mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie rządzi przemoc i korupcja, a na każdym zaułku na swoje ofiary wyczekują złodzieje i mordercy. To właśnie tam znalezione zostają zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet i tajemnicze zdanie napisane krwią. Sprawa okazuje się idealna dla nieco ekscentrycznego Eberharda Mocka, który właśnie wtedy na dobre rozgościł się w polskiej literaturze kryminalnej i sercach fanów tego gatunku.

Marek Krajewski ma na swoim koncie kilkanaście powieści – w tym także książki nienależące do cyklu o Eberhardzie Mocku. Do ich zbioru należą m.in. tomy napisane wraz z Mariuszem Czubajem („Aleja Samobójców” i „Róże Cmentarne”), których akcja toczy się we współczesnym Gdańsku, a ich bohaterem został nadkomisarz Jarosław Pater. Tytuły Krajewskiego zostały przetłumaczone na 11 języków obcych, jednak wśród wszystkich pozycji sygnowanych jego nazwiskiem największą popularnością cieszą się te, w których główną rolę odgrywa komisarz z XX-wiecznego Wrocławia. Co tak bardzo przyciąga czytelników do cyklu o Mocku? Fabuła z pogranicza kryminału, sensacji, powieści historycznej i nierzadko thrillera. Zaskakujące zwroty akcji, fenomenalna narracja i kapitalnie oddana atmosfera miasta, która wzbudza grozę i wywołuje dreszcze podczas lektury. Zresztą historia z nowego tomu mówi sama za siebie.

Fabuła książki „Mock. Ludzkie zoo” dzieje się nieco wcześniej niż pierwsza część tego cyklu. Krajewski zabiera czytelników do Wrocławia w 1914 roku, gdzie poznajemy Marię – „narzeczoną” komisarza. To właśnie ona co noc słyszy w swoim domu jęki i głośny płacz dzieci i choć Mock uważa na początku, że postradała zmysły, odkrywa niebawem szokującą prawdę. Piwnice nieczynnego dworca kryją straszliwą tajemnicę, komisarz staje przed dramatycznym wyborem ocalenia tylko jednej osoby i wkracza do najgłębszego kręgu piekieł. To właśnie tam dowie się gdzie leży granica człowieczeństwa i pozna najgorszą ludzką naturę.

Niesamowita historia, od której włos jeży się na głowie. Doskonały przykład fascynującego kryminału, którym Krajewski udowadnia, że polscy autorzy mogą stawać w szranki z najlepszymi pisarzami skandynawskimi.

„Mock. Ludzkie zoo” możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf