Metody efektywnej nauki. Czy szybka i skuteczna nauka jest możliwa?

edukacja metody efektywnej nauki Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Nowy rok szkolny rozpoczął się nieco ponad tydzień temu. Przed uczniami miesiące nauki i zapamiętywania materiału z najróżniejszych przedmiotów. Nabycie podstawowej wiedzy to klucz do dalszego rozwoju. Istnieje kilka prostych sposobów, by informacje chłonąć szybko i skutecznie. Poznaj metody efektywnej nauki!

Jak uczyć się skutecznie i szybko?

Jeśli chcesz poważnie podejść do tematu uczenia się, pamiętaj, by być w pełni skoncentrowanym i zmotywowanym, zadbaj także o dobry nastrój. Koncentracja, motywacja i nastrój to ważne czynniki, które wpływają na efektywność nauki. Jeśli z góry założysz, że nauka to jedynie przykry obowiązek, a nawet kara, zapewniamy – nic z tego nie będzie, przynajmniej na dłuższą metę.

Nim zaczniesz się uczyć, zadbaj o swoje otoczenie. W miejscu, w którym zamierzasz chłonąć wiedzę, nie powinno być rozpraszaczy lub rzeczy/ludzi, które/którzy nas stresują. Badania wykazują, że nawet otaczające nas kolory wpływają na efekt naszego uczenia się. Wiedziałeś, że kolor czerwony i żółty stymulują kreatywne myślenie, ale jednocześnie zwiększają stres przynajmniej na poziomie nieświadomości? Dyskomfort mózg odczuwa w ciemnych barwach, najlepiej czuje się w zielonym lub niebieskim miejscu.

Plan i motywacja podstawą sukcesu

Aktualnie mówi się o różnych efektywnych metodach nauki, prowadzone są nawet szkolenia i kursy na ten temat. Najważniejsze jest jednak to, by człowiek sam znalazł w sobie chęć do poznawania otaczającego świata i zgłębiania informacji. Dobrze jest stworzyć harmonogram nauki, który będzie uwzględniał również czas na odpoczynek. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie i temperaturę, a przed nauką przewietrz pomieszczenie. Najlepiej uczyć się siedząc prosto – pozycja leżąca przyczyni się do dekoncentracji i senności.

Pamiętaj! Mózg najlepiej chłonie wiedzę przez 45 minut, dlatego warto robić sobie przynajmniej 10-minutowe przerwy.

Warto powtarzać poznany już materiał, by opanować go w najwyższym stopniu. Ponieważ łatwiej przyswaja się wiedzę, widząc jakiś cel, za nauczenie się konkretnej dawki materiału, możesz siebie nagrodzić – np. pozwól sobie na przyjemność w postaci słodkości. Techniki uczenia się dla dzieci często podkreślają istotę zasady nagradzania.

Ważne! Jeśli nie czujesz się zrelaksowany przed rozpoczęciem nauki, wyjdź na spacer, pooddychaj świeżym powietrzem, zrób krótką drzemkę.

Szybka i efektywna nauka do sprawdzianu

Chyba każdy z nas wie, że uczenie się na ostatnią chwilę i ślęczenie godzinami nad podręcznikiem nigdy nie przynosi oczekiwanych efektów. Mózg zapamiętuje więcej informacji, jeśli uczymy się systematycznej, ale krócej. Poznaj kilka istotnych zasad, o których warto pamiętać, jeśli oczekujesz szybkich i skutecznych efektów w nauce:

1. Zacznij uczyć się jak najwcześniej – w tym celu warto podzielić materiał na mniejsze części. Jeśli czeka Cię sprawdzian, kartkówka, egzamin, najpóźniej zacznij zgłębiać materiał dwa dni przed terminem, by mieć jeszcze czas na zrobienie powtórzenia.

2. Ucz się w określonych cyklach czasowych -najlepiej niech to będą krótkie, 15–20 minutowe cykle. Ludzki mózg ma to do siebie, że szybko się nudzi. Krótkie przerwy można wykorzystać na zrobienie zadania lub powtórzenie kilku słówek z języka obcego.

3. Powtarzaj materiał – naukę każdego cyklu podzielonego materiału zaczynaj od powtórki, zwłaszcza następnego dnia. W nocy podczas snu mózg porządkuje informacje, które zdobył.

4. Wybieraj optymalny czas do nauki – nasz umysł jest najbardziej wydajny na przykład po spacerze lub po śniadaniu. Nie ucz się, gdy jesteś głodny zaraz po przebudzeniu, po obfitym obiedzie, a także wieczorem, gdy czujesz się już zmęczony. W takich momentach więcej energii zużyjesz nie na naukę, a na walkę z potrzebami organizmu.

5. Pozwól sobie na zmianę – mózg intensywniej pracuje, gdy zmienia otoczenie. Odejdź czasem od biurka w pokoju, wyjdź z biblioteki i przejdź do parku lub na kanapę.

6. Pij dużo wody – nawadnianie skutecznie poprawia koncentrację.

Techniki efektywnej nauki:

  1. Mapy myśli – w graficzny sposób możesz przedstawić najważniejsze treści, które będą lepiej zapamiętane. Mapa myśli wymaga pewnej selekcji informacji. W jej centrum warto umieścić słowa kluczowe, rzucające się w oczy, a także strzałki stanowiące powiązania między nimi. Najważniejsze elementy pisz większą czcionką, te mniej ważne powinny stanowić swego rodzaju dopisek. Używaj także kolorów.
  2. Powtarzaj materiał
  3. Ucz się w ruchu – możesz na przykład uczyć się lub powtarzać materiał chodząc po pokoju, będąc na spacerze lub jeżdżąc na rowerze.
  4. Skup uwagę na wyróżnionych elementach – zwracaj uwagę przede wszystkim na tabele, wykresy, wytłuszczone fragmenty w tekście.
  5. Notatki i podkreślenia – możesz także tworzyć własne zestawienia i zakreślać najistotniejsze informacje w podręcznikach lub robić notatki. Badania wykazują, że przepisywanie ważnych treści sprawia, że automatycznie utrwalają nam się one w głowie.
  6. Mnemotechnika – techniki, które wspomagają zapamiętywanie. Nie chodzi przecież o to, by wkuć i zdać, a o to, by zapamiętać i powtórzyć w dowolnym momencie. W przypadku tej metody trzeba zaktywizować obie półkule.

Pamiętaj także, że warto uczyć się informacji w konkretnym porządku, a nawet metodą skojarzeń.

Do efektywnej nauki przyczyniają się w dużym stopniu dobrze dobrane książki skonkretyzowane pod względem poziomu kształcenia i zdobytej już wiedzy. Współczesne podręczniki mają być przede wszystkim dobrze opracowane wizualnie i napisane zrozumiałym językiem, tak, by nauka była łatwa i prosta. Wydawnictwa dokładają wszelkich starań, by w nowych wydaniach znalazły się czytelne tabele i wykresy, zbiory definicji, zadania i przykładowe rozwiązania, a także interesujące zdjęcia i grafiki. W tekście zaznaczone są zaś najistotniejsze informacje, by uczeń szybko mógł odnaleźć kluczowe odpowiedzi i przygotować się do sprawdzianu.

Interesuje Cię zagadnienie skutecznej nauki języków obcych? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym pialiśmy o tym, jak uczyć się angielskich słówek!

Udostępnij:
13 września 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.