Matura z angielskiego – jak się do niej przygotować?

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Matura z języka nowożytnego to trzeci (i ostatni już 😉 ) egzamin podstawowy, do którego muszą przystąpić wszyscy maturzyści. Najczęstszym wyborem wszystkich zdających, jest oczywiście matura z angielskiego, bo mamy z nim do czynienia właściwie non stop. Wszyscy oglądamy przecież zagraniczne filmy i seriale, słuchamy muzyki czy, nawet czasem nieświadomie, używamy zwrotów zapożyczonych z języka angielskiego, jak okay, weekend czy fanpage, prawda?

Matura z angielskiego – jak ją zdać?

Podobnie, jak w przypadku matury z polskiego, ta z języka nowożytnego także składa się z części pisemnej i ustnej. I tak, obie części musisz zaliczyć na minimum 30%. Ale to nic trudnego! Podpowiemy Ci, z jakich części składa się egzamin i gdzie najłatwiej nadgonić stracone punkty 😉

Egzamin pisemny ✍️

Pierwsza część egzaminu maturalnego z języka angielskiego (i każdego innego języka nowożytnego) składa się z kilku etapów.

Zaczynacie od zadań na rozumienie ze słuchu – egzaminator włącza kilka nagrań, a Waszym zadaniem jest wykonanie ćwiczeń opartych na rozumieniu wysłuchanych treści. Za tą część możecie uzyskać aż 15 punktów (na 50 wszystkich możliwych!). Kolejny etap to czytanie ze zrozumieniem, czyli wykonanie zadań w oparciu o załączone teksty. I za ten etap również możecie uzyskać max. 15 punktów. A jeśli te części wypadną Wam całkiem nieźle, nie musicie już martwić się o kolejne 😉 A co czeka maturzystów dalej? Znacznie bardziej kreatywne zadania: znajomość środków językowych, czyli zadania wielokrotnego wyboru, sprawdzające wasze zdolności gramatyczne i znajomość słówek, idiomów itp. oraz krótka wypowiedź pisemna – e-mail, list, wpis blogowy… Tutaj już musicie się wykazać własną inwencją, ale i wypełnić przy tym wszystkie wymagania zawarte w poleceniu. Za obie części możecie uzyskać po 10 punktów. Na wykonanie całości macie 120 minut, w tym początkowe 25 poświęcone są na zadania ze słuchu, do których nie możecie już wrócić (nagrania słuchacie tylko dwukrotnie).

Egzamin ustny 👄

Ta część przysparza przeważnie najwięcej stresu, a trwa zaledwie 15 minut. Egzamin ustny odbywacie indywidualnie i w odróżnieniu od ustnego j.polskiego nie macie czasu na przygotowanie, tylko odpowiadacie ‘z marszu’. Przed Wami trzy zadania, które musicie sobie wylosować: dialog z egzaminatorem na podany temat, opis obrazka i odpowiedź na pytania z nim związane oraz porównanie dwóch lub trzech zagadnień (obrazki, plakaty, infografiki). W tym przypadku oceniany jest nie tylko język wypowiedzi, ale i sprawność komunikacyjna. Maksymalnie możecie zdobyć 30 punktów, z czego 18 właśnie za sprawność przekazu. Nie jąkaj się i nie zawieszaj! To znacząco wpłynie na jakość Twojej prezentacji.

Matura z angielskiego – poziom rozszerzony

Tutaj do czynienia masz już, na szczęście, tylko z egzaminem pisemnym. I to takim, który sam sobie wybrałeś – przedmiot egzaminu rozszerzonego uczeń wybiera samodzielnie. Czym różni się ‚podstawa’ od ‚rozszerzenia’? Na napisanie tej części, masz 150 minut, a sama forma egzaminu jest praktycznie identyczna. Różni się natomiast poziom – matura rozszerzona wymaga od Ciebie znajomości znacznie bardziej skomplikowanych struktur i słówek. Najtrudniejszym elementem matury rozszerzonej jest jednak praca pisemna – tu do wyboru masz dwie formy: tzw. opinion essay lub for and against essay.

Jak przygotować się do matury z angielskiego?

  1. Powtarzaj słownictwo – tematyczne banki słów, fiszki, książki po angielsku…cokolwiek, co sprawi, że poszerzysz swój zasób słownictwa. To nie tylko wzbogaci Twoją wypowiedź ustną i pisemną, ale i pomoże zrozumieć treść zadań. To w nich czasem właśnie to jedno słówko znacząco wpływa na poprawną odpowiedź. Szczególnie na egzaminie rozszerzonym. 
  2. Oglądaj filmy i seriale po angielsku lub słuchaj muzyki – czemu by nie połączyć przyjemności z nauką? W ten sposób nie tylko poznasz zastosowanie reguł gramatycznych w praktyce, ale i osłuchasz się z wymową słówek i akcentem. Później zaprocentuje to w trakcie egzaminu ustnego. 
  3. Wykonuj zadania egzaminacyjne – nauka zawsze najlepiej wychodzi na przykładach (i błędach). Dzięki przykładowym zadaniom maturalnym zapoznasz się z ich formą. Zobaczysz, na jakie szczegóły zwracać uwagę i przede wszystkim nie dasz się zaskoczyć w maju! To szczególnie pomocne przy pracy pisemnej – tematy mogą być do siebie zbliżone. W tym punkcie możemy Ci pomóc! Wybierz do pomocy jedno z naszych repetytoriów!

Matura z angielskiego przed Tobą? Nie bój się! Sięgnij po materiały pomocnicze do angielskiego od Gandalf.com.pl i zdaj ją na 100%!

Good luck! 💪🤞

Udostępnij:
31 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.