Matura 2022 – co warto wiedzieć, jak się przygotować?

edukacja matura Specchio
Napisane przez Specchio
Brak komentarzy
Udostępnij:

Przygotowań do maturalnej edycji 2021/2022 nie warto odkładać na później. Tym bardziej że Rządowe Centrum Legislacji już teraz przedstawiło założenia zmian w wymaganiach egzaminacyjnych względem ostatnich lat. Nim zaczniesz uczyć się do wybranych przedmiotów, dowiedz się, co czeka Cię na egzaminie dojrzałości. My zadbamy o Twój sposób przygotowania i najlepsze naukowe pomoce. Matura 2022 czas, start!

Matura 2022 – zmiany

4 marca 2020 roku w Polsce pojawił się pierwszy zakażony wirusem SARS-CoV-2. Od tego momentu w bardzo krótkim czasie życie społeczne zmieniło się nie do poznania. Utrudnień doświadczyły nie tylko wszelkiego rodzaju środowiska pracy, kultura, rozrywka, gastronomia, ale także edukacja i oświata. W ostatnim przypadku jednymi z najbardziej poszkodowanych byli niewątpliwie maturzyści. Do właściwie ostatniej chwili nie było wiadomo jak, gdzie i kiedy przystąpią do zdawania egzaminu maturalnego, od którego przecież zależy przyszłość wielu młodych ludzi.

Ostatecznie wszyscy absolwenci przystąpili do zdawania egzaminów w zmienionej względem wcześniejszych lat formie. Matura 2020 odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym. Koronawirus zmienił także matury 2021. Zabrakło m.in. egzaminów ustnych. Czy sytuacja maturzystów ulegnie zmianie również w roku 2022?

Jak będzie wyglądać egzamin w 2022 roku?

Pandemia Covid-19 rzuci swój cień także na matury w roku szkolnym 2021/22. Tragicznie wręcz ograniczone możliwości nauki w trakcie miesięcy zdalnego nauczania poskutkowały zmniejszeniem wymagań egzaminacyjnych. Będą one teraz określane według wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku, zamiast według podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne można odnaleźć w aneksach do informatorów na stronie CKE.

Podobnie jak w roku 2021, absolwenci nie będą przystępować do egzaminów ustnych. Obowiązkowa jest jedynie część pisemna. Do części ustnej będą mogli przystąpić absolwenci, którzy potrzebują wyniku do rekrutacji na studia zagraniczne. Co więcej – zmiana w stosunku do poprzedniego roku – obowiązkowe będzie przystąpienie do egzaminu z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Inne ważne szczegóły odnoszące się do nowych matur to, na przykład, zmniejszenie ilości zadań otwartych na egzaminie z matematyki. Na maturze z polskiego uczniowie będą musieli napisać pracę na dowolny, wybrany przez siebie temat z trzech podanych – interpretację tekstu poetyckiego lub jedną z dwóch rozprawek; jedna z nich będzie związana z lekturą obowiązkową, drugi temat dotyczyć będzie tekstu spoza kanonu lektur. Poziomem biegłości w języku w zakresie rozumienia tekstu pisanego i słuchania, oczekiwanym na egzaminie z języka obcego nowożytnego, będzie A2+/B1. 

Według nowelizacji rozporządzenia absolwent otrzyma świadectwo dojrzałości w przypadku przystąpienia do przynajmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym oraz uzyskania przynajmniej 30% z każdego obowiązkowego egzaminu na poziomie podstawowym.

Z czym uczyć się do matury?

Nauka do matury trwa przez całe trzy lata liceum. Ostatnia, trzecia klasa to często istna harówka, która ma się zwrócić w postaci wyników z egzaminów maturalnych. Przyswajane są wtedy nowe wiadomości z podstawy programowej i utrwalane te z lat poprzednich. Wielu uczniów korzysta w tym celu z licznych repetytoriów, stanowiących wiedzę zgromadzoną w postaci poręcznej książki, oraz zbiorów zadań, które pomagają zastosować nabyte umiejętności i wiadomości w rozwiązywaniu rozmaitych ćwiczeń. Przygotowaliśmy dla Was warte uwagi wydawnictwa, serie i pozycje, które z pewnością ułatwią naukę do egzaminów maturalnych.

Serią, na którą warto zwrócić uwagę, jest Vademecum wydawnictwa Greg. W książkach znajdziemy kompaktowe podsumowanie wiadomości, zgodnych z podstawą programową i wymaganiami egzaminacyjnymi – zarówno dla poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego. Wszystko w nowoczesnej, estetycznej szacie graficznej. W każdej publikacji są zawarte również zadania oraz część poświęcona egzaminowi maturalnemu – wskazówki pomagające w przygotowaniach, najnowsze prognozy zadaniowe i zadaniowe pewniaki.

Warto zwrócić uwagę także na cykl Teraz Matura, który łączy kompaktowy zbiór wiedzy potrzebnej do egzaminu z przykładowymi zadaniami. Przejrzysty układ wiadomości, liczne schematy, wykresy i tabele, zastosowanie utrwalonej wiedzy w ćwiczeniach, zapoznanie ze sposobami rozwiązywania zadań maturalnych – to wszystko czyni serię świetną pomocą w przygotowaniu do egzaminów maturalnych.

Jeśli szukasz zbiorów zadań, zwróć uwagę na publikacje Oficyny Edukacyjnej PAZDRO. Uznane, wielokrotnie nagradzane wydawnictwo zawsze zapewnia aktualne, o wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim zbiory zadań, podręczniki i repetytoria z dziedzin chemii i matematyki. Przygotowując się do matury z tych przedmiotów, warto skorzystać z oferty Oficyny.

Matura to bzdura…?

Z takiego założenia wychodzą uczniowie, którzy rozpoczynają naukę do egzaminów, podobne myśli krążą po chwiejących się głowach licealistów, którzy zarywają kolejną noc nad książkami. Cóż – nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Dobre wyniki na maturze równają się nieskończonej ilości puszek po energetykach i nieprzespanym nocom, a także licznym zachwianiom, zwątpieniom, narastającemu stresowi. Nie warto jednak się poddawać – poświęcony czas i energia niewątpliwie się opłacą.

Maturzystom wkraczającym w rok akademicki 2021/2022 życzymy wytrwałości i jak najlepszych wyników!

Materiały pomocnicze do matury znajdziesz na Gandalf.com.pl.

Poznaj także metody efektywnej nauki, by proces zgłębiania wiedzy był prosty i przyjemny.

Udostępnij:
24 sierpnia 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.