Książki

H.P. Lovecraft i jego książki oraz opowiadania. Wielki Cthulhu wzywa do siebie – czas, by przebudził się na nowo!

lovecraft książki
Avatar
Napisane przez Gandalf

H.P. Lovecraft w swoich książkach wyniósł na nowy, wyższy poziom literaturę grozy oraz fantasy. To jemu zawdzięczamy słynną, przerażającą mitologię Cthulhu, do której kontynuatorzy spuścizny Lovecrafta chętnie sięgali lub sięgają w swoich dziełach. Wielcy Przedwieczni stali się fenomenem, nawet pomimo strachu, jaki potrafili wzbudzić w zwykłych śmiertelnikach, ale nie są jedyną chlubą z książek Lovecrafta. Pisarz zasłynął również dzięki tzw. weird fiction czy niepokojącej, fantastycznej poezji. To w jego historiach możemy też spotkać się z wizją kruchego, niezdolnego do walki z nadprzyrodzonymi siłami człowieka. Poniżej prezentujemy pokrótce dorobek Lovecrafta i doradzamy, po które książki warto sięgnąć, jeżeli dopiero rozpoczynacie przygodę z jego pisarstwem.

„W swym domu w R’lyeh czeka w uśpieniu martwy Cthulhu…”

Lovecraft stworzył wiele cytatów, które potem stały się kultowe i chętnie powtarzane. Bodaj najsłynniejszym są powyższe słowa o jedynym i potężnym Cthulhu (w fikcyjnym języku brzmiące: „Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn”). I to od Wielkiego Przedwiecznego zaczniemy ranking książek Lovecrafta. „Zew Cthulhu” jest bowiem pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce zapoznać się z demoniczną mitologią Wielkich Starych Bogów. Pozycja zawiera pięć istotnych opowieści o Cthulhu, które idealnie wprowadzają czytelnika w ten niepowtarzalny świat grozy i horrorów. Dodatkowe posłowie ułatwia wybór kolejnych dzieł pisarza i podpowiada, co przeczytać, aby jeszcze lepiej poznać Lovecrafta i jego opowiadania. „Zew Cthulhu” to ukazanie całej postaci tajemniczego bóstwa, które – choć znajduje się w „martwym śnie” – to jednak nawiedza ludzkość w koszmarach. Dzięki swojej wszechmocy może wpływać na ich życia – niekoniecznie w przyjemny sposób.

15 horrorów

„Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” to pozycja zalecana każdemu, kto zapoznał się już z najbardziej kultowymi opowiadaniami o Cthulhu i pragnie poznać kolejne niepokojące i jednocześnie wciągające historie z kosmicznymi bóstwami i okultyzmem w tle. Tom zawiera piętnaście opowieści wybranych z całego dorobku pisarza – uważanych za jedne z najwybitniejszych i najbardziej przerażających. To idealny zbiór dla każdego fana horroru psychologicznego – gatunku, który straszy nie tyle zmasakrowanymi, zakrwawionymi ciałami co przytłaczającą, wywołującą uczucie trwogi aurą. Lovecraft w swoich książkach dokonał bowiem czegoś niesamowitego… Umiał zasiać w czytelniku uczucie lęku i nerwowości poprzez ukazanie słabości ludzkiej psychiki i jego niemożności przezwyciężenia pozazmysłowego, kosmicznego zła. Bo przecież największe koszmary rodzą się w nas samych…

Więcej opowieści

Drugim tytułem od Lovecrafta zawierającym opowiadania jest poniekąd kontynuacja „Zgrozy w Dunwich…” – „Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne”. Ta część zawiera już aż dwadzieścia trzy historie, a także specjalny dodatek: esej Lovecrafta pt. „Nadprzyrodzona groza w literaturze”, który traktuje o przerażających motywach w historii literatury oraz omawia najważniejszych twórców tego typu do czasów Lovecrafta. To świetna propozycja dla każdego, kto po lekturze mitologii Cthulhu ciągle ma ochotę na więcej i poszukuje innych dzieł czy autorów specjalizujących się w horrorach. Lovecraft nie tylko może więc zachwycić własną twórczością, ale i zainspirować do dalszych poszukiwań. W tym tomie oprócz typowych dla tego autora opowiadań grozy czytelnik znajdzie również nieco bardziej tajemnicze i oniryczne historie, które zaskakują swoim nietuzinkowym spojrzeniem na rzeczywistość.

Opowieść z krainy snu

Jeżeli ktoś wolałby oderwać się od zbiorów opowiadań Lovecrafta i sięgnąć po książkę zawierającą jedną historię, świetnym wyborem jest „W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. To opowieść, która nie należy co prawda do typowej literatury grozy, ale prezentuje za to fantastyczną, rozgrywającą się w krainie snów wędrówkę, która sprawi, że czytelnik zaniemówi z wrażenia. Głównym bohaterem jest pojawiający się już wcześniej w opowieściach Lovecrafta Carter. Wyrusza on na do mitycznego, onirycznego miejsca, a na swej drodze napotka przeróżne zjawy, piękne baśniowe motywy czy wszechobecną magię. Mimo że będzie musiał zmierzyć się też z potworami nie z tego świata, to jednak cała historia nie przeraża i nie powoduje uczucia lęku – zamiast tego jest piękną demonstracją bogatej wyobraźni Lovecrafta, który inspiracje czerpał z własnych snów.

Niesamowita poezja

Książki Lovecrafta to nie tylko opowiadania grozy – to nawet nie tylko epika! Pisarz tworzył też bowiem niesamowitą, fantastyczną poezję. Ostatnia pozycja wymieniona w tym rankingu powinna więc przypaść do gustu zwłaszcza fanom liryki: oto „Nemezis i inne utwory poetyckie”. Zbiór zawiera wszystkie wiersze powiązane z motywami fantasy, baśni czy grozy, a także kilkanaście innych utworów – oderwanych tematycznie, ale i tak potrafiących zachwycić. Poezja Lovecrafta została podzielona w tym wydaniu na trzy części: „Grzyby z Yuggoth” (zawierające wszystkie odrealnione utwory charakterystyczne dla twórczości Lovecrafta i wybrane przez niego samodzielnie do tego cyklu), inne utwory fantastyczne (których Lovecraft nie włączył do „Grzybów z Yuggoth”) oraz wiersze okolicznościowe czy satyry. Obok każdego wiersza znajduje się jego angielskie tłumaczenie. Czytelnik może więc zapoznać się z oryginalną wersją, która wyszła spod pióra samego Lovecrafta.

H.P. Lovecraft i jego książki, zarówno traktujące o mitologii Cthulhu, jak i będące po prostu solidną literaturą grozy, są obecnie wzorem dla wielu autorów fantastyki. Sam język pisarza nie przestaje zachwycać – przedstawia czytelnikowi mroczną, niepokojącą wizję, niemalże z pograniczna jawy i sennych koszmarów. Nic więc dziwnego, że Lovecraft uchodzi za niedoścignionego mistrza horroru psychologicznego, w którym główny nacisk kładzie się na suspens. Zaskakujący może być wyłącznie fakt, że dzieła te zostały w pełni docenione dopiero po śmierci autora. Dziś na szczęście możemy bez ograniczeń delektować się specyficznymi historiami Lovecrafta, które wychodzą poza to, co ludzkie i materialne, oraz przerażają do szpiku kości. Wszystkie wymienione książki możesz bowiem zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf