Literacki Nobel 2020 dla amerykańskiej poetki Louise Glück

aktualności literacka nagroda nobla Agnieszka
Napisane przez Agnieszka 2098 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück. Autorka ze Stanów Zjednoczonych wygrała dzięki swojemu niepowtarzalnemu poetyckiemu głosowi, który poprzez swoje surowe piękno czyni indywidualną egzystencję uniwersalną. Glück jest 16. kobietą, którą w tej kategorii wyróżniła Akademia Szwedzka.

Literacka Nagroda Nobla 2020

Uzasadniając swoją decyzję Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Noblowskiego, wskazywał, że głos Louise Glück jest szczery, bezkompromisowy i sygnalizuje, że ta poetka chce zostać zrozumiana. Ma poczucie humoru i cięty dowcip.

Choć tło autobiograficzne odgrywa dużą rolę w jej twórczości, nie należy jej uważać za poetkę wyznaniową. Poszukuje uniwersalności… Jej prace łączą trzy cechy charakterystyczne: temat życia rodzinnego, surowa, ale i zabawna inteligencja oraz wyrafinowane poczucie kompozycji – wskazywał Olsson. Nie zapomnijcie zapoznać się z twórczością naszej wspaniałej laureatki – dodał.

Ze względu na pandemię koronawirusa Louise Glück nie odbierze literackiej Nagrody Nobla osobiście w Sztokholmie. Akademia Szwedzka ma nadzieję zaprosić laureatkę na uroczystość w przyszłym roku.

Sięgnij po książki noblistki 2018 – Olgi Tokarczuk

Kim jest Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2020?

Louise Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku i wychowała na Long Island. Uczyła się w Sarah Lawrence College oraz na Columbia University, ale nie uzyskała dyplomu. Oprócz kariery pisarskiej ma za sobą karierę naukową, jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach.

Poetka wydała 12 tomików poezji i zbiór esejów (o poezji), zatytułowany Proofs and Theories (z ang. Dowody i teorie). Jej prace znane są z emocjonalnej intensywności i częstego odwoływania się do mitów, historii lub natury w celu snucia rozważań na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia.

W swoich wierszach Louise Glück powraca między innymi do czasów młodości, gdy jako nastolatka zachorowała na anoreksję. Porusza także temat śmierci swojej starszej siostry. W swoich pracach poetka skupia się na wyjaśnianiu aspektów traumy, pożądania i natury. Jej poezja znana jest ze szczerych wyrażeń smutku i izolacji. Wielu badaczy uważa ją (jak wskazał Anders Olsson – niesłusznie) za poetkę autobiograficzną.

Przed literacką nagrodą Nobla 2020 Louise Glück zdobyła wiele najważniejszych wyróżnień literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Nagrodę Pulitzera, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.

Obecnie Glück jest adiunktem na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge, Massachusetts.

Szesnasta kobieta z literacką Nagrodą Nobla

Komitet Noblowski po raz szesnasty przyznał literacką Nagrodą Nobla kobiecie. Jako pierwsza wyróżnienie to otrzymała w 1909 roku Selma Lagerlof, pisarka szwedzka. Wśród laureatek znalazły się także m.in. Doris Lessing, Alice Munro, Swietłana Aleksijewicz oraz dwie Polki: Wisława Szymborska (1996) oraz Olga Tokarczuk (2018).

Przypomnij sobie poezję Wisławy Szymborskiej

Udostępnij:
8 października 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.