Aktualności Archiwum

Literacki luty 2017. Najciekawsze premiery miesiąca!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Pogoda cały czas sprzyja wyjazdom na narty, spacerom z sankami, gorącej herbacie, czekoladzie i… czytaniu! W styczniu pojawiło się sporo ciekawych książkowych premier, a luty wcale nie jest gorszy. Wydawnictwa zadbały o to, żeby nie było nudno. W lutym 2017 ukaże się kilka ciekawych i oczekiwanych książek polskich autorów: Wiśniewskiego, Rogozińskiego, Niedźwiedzkiej, Jadowskiej. To jedynie kilka nazwisk, ze sporej półki z napisem: „literatura polska”.

Postarałam się, żebyście nabyli zaproponowane przeze mnie książki w jak najlepszej cenie! Mam dla Was kod ze zniżką 33% (od ceny detalicznej) do wykorzystania na www.gandalf.com.pl (ważny do końca lutego). W koszyku wpisujcie: LITERACKILUTY

„Wojna Winstona”

Data wydania: 01.02.2017

Na tę książkę czekają na pewno wszyscy wielbiciele „House of cards” – zarówno amerykańskiego serialu, jak i książki Michaela Dobbsa„Wojna Winstona” to powieść polityczna, historyczna, sensacyjna. Michael Dobbs osadził akcję tuż przed II wojną światową, kiedy to Neville Chamberlain próbował kupić pokój z Hitlerem. „Zmowa monachijska” potwierdziła przypuszczenia Winstona Churchilla, który był pewien, że taka polityka będzie jeszcze bardziej zachęcać tyrana do działania. Doskonale wiedział, że ważą się losy całego świata. Wiedział, że musi coś zrobić…

Choć wiadomo, jaki jest finał, powieść „Wojna Winstona” czyta się w napięciu. Dobbs utrzymał historyczną wiarygodność jednocześnie konstruując fabułę tak, by zatrzymać czytelnika na wiele godzin. Wciąga go w londyński światek polityków, dziennikarzy, prostytutek… Michael Dobbs z wyczuciem manewruje między faktami a literacką fikcją.

„Eksplozje”

Data wydania: 01.02.2017

Jedna z najgorętszych premier lutego! Janusz Leon Wiśniewski nieprzerwanie od 16 lat (czyli od 2001 roku, kiedy to ukazała się jego pierwsza powieść „Samotność w sieci”) uwodzi kobiety. Tym razem jednak będzie zupełnie inaczej! Pisarz zaprosił do rozmowy o kobietach ośmiu mężczyzn. Każdy z nich to osobowość, każdy z nich ma o kobietach coś do powiedzenia. W „Eksplozjach” zagościli: Tomasz Jastrun, Daniel Odija, A. J. Gabryel, Alek Rogoziński, Igor Brejdygant, Jacek Melchior, Paweł Paliński oraz Ahsan Ridha Hassan. Kilkanaście opowiadań, składających się na te książkę, zainspirowała wcześniejsza twórczość Wiśniewskiego. Autorzy odpowiadają na wątki, które ich poruszyły. I tak powstaje niebanalna, twórcza i emocjonująca dyskusja o różnych uczuciach. Najnowsza książka Janusza L. Wiśniewskiego to swoistego rodzaju studium kobiecej natury i opowieść o relacjach męsko-damskich. Myślę, że to także ciekawy performance literacki.

„Do trzech razy śmierć. Róża Krull na tropie”

Data wydania: 01.02.2017

Kolejna literacka zapowiedź na luty polskiego pisarza. Alek Rogoziński dał się już poznać czytelnikom jako autor o lekkim piórze, który nie stroni od humoru w kryminałach. Może w tym właśnie tkwi jego sukces? Książka „Do trzech razy śmierć. Róża Krull na tropie” rozpoczyna nową serię komedii kryminalnych Rogozińskiego pod tytułem Róża Krull na tropie.

Tytułowa Róża Krull pisze powieści kryminalne. Pewnego dnia otrzymuje zaproszenie na zjazd pisarzy. Impreza odbywa się w dworku pod Krakowem. Już pierwszego dnia wiadomo, że nudno nie będzie. Zostaje bowiem otruta jedna z uczestniczek zjazdu. Na miejscu zbrodni morderca zostawił czarną różę. Wszystko wskazuje na to, że postępuje jak bohater jednej z książek Róży Krull. Pisarka rozpoczyna prywatne śledztwo. Zagadkę pomaga jej rozwiązać nietypowa ekipa.

„Śpij spokojnie”

Data wydania: 01.02.2017

Kolejna propozycja dla tych, którzy lubią książki trzymające w napięciu. „Śpij spokojnie” to bestseller autorstwa Rachel Abbott, mistrzyni thrillera psychologicznego. Pozycja ma w sobie wszystko, co powinna mieć książka z tego gatunku – skomplikowaną zagadkę, niepewność do samego końca, emocje przyprawiające o gęsią skórkę.

Olivia Brookes mieszka z mężem i trójką dzieci. Nie pracuje zawodowo, zajmuje się domem i dziećmi. Ani jej mąż Robert, ani ona nie prowadzą życia towarzyskiego. Pewnego popołudnia Robert proponuje, że zabierze dzieci na pizzę. Tłumaczy, że chce z nimi spędzić więcej czasu. Olivia nie ma nic przeciwko. Jednak po kilku godzinach zawiadamia policję. Funkcjonariusze szukają racjonalnego wyjaśnienia, dlaczego wyjście mogło się przedłużyć. Okazuje się jednak, że zniknęły rzeczy dzieci. Olivia panicznie boi się, że nie zobaczy synów i córeczki. Wracają też koszmary z przeszłości związane z tragedią, jaka ją spotkała. Po pewnym czasie inspektor Tom Douglas zostaje wezwany, by poprowadzić śledztwo jeszcze raz w tej samej rodzinie, ale tym razem to Olivia znika. Rano była w domu, samochód stoi w garażu, a portfel jest w torebce. Policja chce nadać oficjalny komunikat w sprawie, ale nie znajduje nigdzie ani jednego rodzinnego zdjęcia. Znajduje za to krew…

„Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego”

Data wydania: 06.02.2017

Ksiądz Jan Kaczkowski (więcej o nim tutaj) zmarł niespełna rok temu. Vlog „Smak Życia”, który prowadził, wciąż jest oglądany. Jego książki mają ciągle nowych czytelników. Słowa, sentencje księdza Kaczkowskiego stale wrzucane są do mediów społecznościowych, a ludzie dzielą się nimi. Nie dziwi to, ponieważ ksiądz Kaczkowski potrafił jak nikt inny mówić o życiu. O tym, jak się nim cieszyć i o tym, jak się z nim żegnać. Starał się oswoić śmierć i wspierać w ciężkich chwilach zarówno chorych, jak i ich rodziny. Wiedział co mówić i jak. Na jego kazania przychodziły tłumy. Ksiądz Jan Kaczkowski przez kilka lat walczył ze złośliwym nowotworem mózgu, glejakiem IV stopnia. Nie poddał się. Akceptował i wierzył. Jego ostatnia książka to „Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle”, w której po raz ostatni zaraża czytelników optymizmem, energią i mądrze naucza.

W lutym na półki księgarń trafi „Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego” – książka z płytą CD. W tej książce zostało zawarte to, co jest istotą życia. Duchowny mówi o dekalogu i codziennych trudach, które spotykają człowieka.

„Bractwo śmierci”

Data wydania: 09.02.2017

Nora Roberts i J. D. Robb jednocześnie? Czy to możliwe? Zdecydowanie tak! „Bractwo śmierci” to thriller, w który pisarka wplotła wątki romantyczne. Sami oceńcie, co wyszło jej z tej kombinacji.

Wierni czytelnicy J. D. Robb znają porucznik Eve Dallas i detektyw Delię Peabody. Po raz kolejny policjantki będą miały sprawę trudną do rozwikłania. Profesor Dennis Mira dowiaduje się, że jego kuzyn Edward Mira prowadzi rozmowy na temat sprzedaży rodzinnej kamienicy, którą odziedziczyli po dziadku. Dennis Mira postanawia wyjaśnić sprawę. Zastaje kuzyna dotkliwie pobitego. Nie udaje mu się niczego dowiedzieć, gdyż ktoś zadaje mu cios w głowę i profesor traci przytomność. Gdy ją odzyskuje, Edwarda nie ma. Nie ma też śladu po tym, co zaszło. Żona profesora, Charlotte Mira, od lat współpracuje z nowojorską policją. Przyjaźni się też z Eve Dallas, którą prosi o pomoc. Wkrótce okazuje się, że Edward Mira został w zamordowany. Eve i jej partnerka Peabody podejmują się prowadzenia śledztwa.

„Maria Skłodowska-Curie”

Data wydania: 14.02.2017

Już w marcu na ekrany kin trafi film Marie Noelle „Maria Skłodowska-Curie”. Polską noblistkę zagrała Karolina Gruszka. Natomiast w połowie lutego na półki księgarń trafi książka „Maria Skłodowska-Curie”. To portret Marii Skłodowskiej-Curie – inny niż wszystkie. Kiedy słyszymy Skłodowska-Curie, widzimy pierwiastki, uniwersytety nazwane jej imieniem, dwie Nagrody Nobla… Jednak jeśli ktoś choć trochę zagłębił się w jej biografię, wie, że nie była typem naukowca spędzającego całe dnie w laboratorium. Maria Skłodowska-Curie to nie tylko wielka uczona, ale też kobieta z krwi i kości. Kochała, rozpaczała, romansowała, łamała konwenanse. Miała skomplikowaną osobowość. Rozpisywały się o niej paryskie brukowce. Magdalena Niedźwiedzka otwiera przed czytelnikiem drzwi rodzinnego domu Marii. Pokazuje jej relacje z najbliższymi w Polsce i późniejsze kontakty z wybitnymi ludźmi nauki. Wśród nich są między innymi Pierre Curie, Paul Langevin, Albert Einstein. Jeśli do tego doda się plastyczny obraz Paryża w czasach belle epoque stworzony przez pisarkę…. nie sposób się oprzeć.

„Już mnie nie oszukasz”

Data wydania: 15.02.2017

Literacka zapowiedź na luty 2017, której nie można przegapić! Zagraniczna prasa pisała, że Harlan Coben po raz kolejny pokazał swoje mistrzostwo, że jest w szczytowej formie. Podkreślano też, że zakończenie najnowszej książki przerasta wszelkie oczekiwania. Powieść amerykańskiego pisarza określono jako ekscytującą, przyprawiającą o gęsią skórkę, niezwykłą i wciągającą bez reszty.

W „Już mnie nie oszukasz” jest trochę tak, jak u Hitchcocka. Na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie stale rośnie. Maya Stern, była oficer sił specjalnych, ma za sobą ciężki okres. Niedawno straciła siostrę, zanim zdążyła pogodzić się z jej śmiercią brutalnie zamordowano jej męża. Jedyną radością kobiety jest ukochana córeczka, która ma dwa lata. Maya chce zapewnić dziewczynce wszystko, co najlepsze. Postanawia zamontować w domu ukrytą kamerkę, żeby wiedzieć, jak opiekunka zajmuje się Lily. Pewnego dnia Maya widzi na nagraniu jak jej córka bawi się z ojcem. Trudno jej uwierzyć w to, co widzi, ponieważ Joe został przecież zabity dwa tygodnie wcześniej. Wszystko wydaje się jeszcze bardziej nieprawdopodobne, ponieważ Maya widziała zabójstwo męża i sama organizowała jego pogrzeb. Z każdym podjętym krokiem w celu rozwikłania sprawy pojawia się coraz więcej pytań zamiast odpowiedzi. Bohaterka musiała sporo znieść, żeby dowiedzieć się, co tak naprawdę się dzieje i żeby poznać prawdę mężu i o sobie.

„Świat w płomieniach”

Data wydania: 15.02.2017

To jedna z premier, której nie mogę się doczekać. Siri Hustvedt – amerykańska pisarka, eseistka i krytyk sztuki – została nominowana za „Świat w płomieniach” do Nagrody Bookera. Krytycy zgodnie twierdzą, że jest to jej najlepsza powieść.

Kiedy polonistka słabo oceniła Waszą pracę, pewnie nieraz przyszło Wam do głowy: co by było, gdyby podpisał się pod nią ktoś inny? Na taki fortel wpadła nowojorska artystka Harriet Burden. Jej prace były ignorowane, a ona niedoceniana. Nie poddała się. Postanowiła „zatrudnić” trzech młodych mężczyzn, żeby pokazywali jej dzieła jako swoje. Okazało się, że prace są świetne. Ich wystawy były ogromnymi sukcesami. Harriet Burden w końcu ujawniła się, co wywołało skandal w świecie sztuki. Jeden z mężczyzn, którego wynajęła, wszystkiemu zaprzeczył. Krytycy mu uwierzyli, ale Harriet nie odpuściła. Rune zginął w tajemniczych okolicznościach.

Siri Hustvedt pisząc powieść, korzystała z licznych źródeł – z notatek artystki, pamiętników, rozmów z członkami rodziny, przyjaciółmi, kolekcjonerami, właścicielami galerii, krytykami. Stworzyła wielopłaszczyznowy i przenikliwy obraz, który można oglądać pod wieloma kontami.

„Akuszer bogów”

Data wydania: 15.02.2017

Aneta Jadowska stworzyła Dorę Wilk, wiedźmę i policjantkę żyjącą w dwóch światach. Czytelnicy polubili ją. Pojawiła się jednak nowa bohaterka książek Jadowskiej – Nikita. I jak to w życiu bywa, nowi wcale nie mają łatwo. Nikita poradziła sobie doskonale. Pierwsza książka z jej udziałem to „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów”. W lutym do księgarń trafi drugi tom serii – „Akuszer bogów”.

Nikita, podobnie jak Dora, nie jest w 100% człowiekiem. Magiczne moce odziedziczyła po ojcu, Erneście Szalonym. Nikita ma 30 lat, jest atrakcyjna i potrafi świetnie walczyć. Niestety ma w głowie mętlik. Nie wie, kim naprawdę jest. Wszystko, w co wierzyła, runęło jak domek z kart. Bez względu na cenę chce poznać swoją prawdziwą tożsamość. Wie, że nie jest to łatwe: najbliższe osoby oszukały ją, a do tego dręczą ją duchy przeszłości i ścigają płatni zabójcy. Nikita wyrusza do Norwegii, gdzie wszystko się zaczęło. Przygody i niebezpieczeństwa, które ją czekają, nie pozwolą czytelnikowi na chwilę wytchnienia. Świat fantasy stworzony przez Anetę Jadowską (więcej o autorce tutaj) jest bogaty w przeróżne istoty: ludożercze trolle, boskie pszczoły, obserwujące Nikitę kruki. Pojawia się również tytułowy Akuszer Bogów.

Tajemnice przeszłości, polowanie na berserka i surowe skandynawskie klimaty – Jadowska po raz kolejny kreuje drapieżny świat pełen mrocznych zaułków, w którym każda odpowiedź ma swoją krwawą cenę. Gwałtowniejsza, bardziej niebezpieczna i tajemnicza niż Dora – z Nikitą nie ma żartów! (Gavran)

Druga część serii o Nikicie jest jak norweskie naleśniki z jagodami i bekonem – witasz tę przedziwną kombinację smaków ze zdumieniem, lecz już wkrótce prosisz o dokładkę. Zanim się spostrzeżesz, to jedno z twoich ulubionych dań (Republika Kobiet)

Co na pewno przeczytacie w lutym? Która książkowa premiera najbardziej Was kusi? Piszcie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • Aneta

  Miesiąc bez thrillera to dla mnie miesiąc stracony. „Śpij spokojnie” weszła do sprzedaży 1.02 i 1.02 znalazła się w moich rękach. Rachel Abbot po raz kolejny wykonała kawał dobrej roboty. Książka trzyma w napięciu i zaskakuje, choć jej tematyka mogłaby wydawać się bardzo błaha. Ranking ten skusił mnie do przeczytania „Bractwa śmierci”, więc biorę się za lekturę…

  • Aleksandra

   Aneto, cieszę się, że znalazłaś w tym wpisie literacką inspirację 🙂 Abbot faktycznie potrafi wciągnąć Czytelnika. Książki Nory Roberts z tej serii też trzymają w napięciu. Thrillery i kryminały mają u mnie ostatnio bardzo wysoką czytelniczą lokatę 🙂

 • Anita Śnieżko

  Jarosław Grzędowicz „Hel-3”! Właśnie koczuję pod Paczkomatem 😀

  • Aleksandra

   Zdecydowanie książka warta uwagi, szczególnie dla fanów fantastyki 🙂