Aktualności Archiwum

Literacki kwiecień 2017. Najciekawsze książkowe propozycje!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Nie mogę się doczekać, kiedy w końcu będzie na tyle ciepło, że zaczytam się w parku, na balkonie, nad jeziorem czy gdziekolwiek na łonie natury! Jeśli wiosna nie wprawiła Was jeszcze w dobry nastrój, to na pewno humor Wam się poprawi, kiedy przejrzycie kwietniowe zapowiedzi literackie. Jak zwykle postarałam się przedstawić Wam tytuły z różnych półek. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie!

„Szklana wyspa”, trylogia Strażnicy, tom 3  – Nora Roberts

Data wydania: 06.04.2017

Wielbiciele prozy Nory Roberts i jej serii Strażnicy będą mieli powód do radości. W kwietniu ukaże się trzeci tom trylogii! W książkach z tego cyklu pisarka zwinnie przeplata ze sobą magię, tajemnicę, miłość, przygodę i krążące zło. Choć sporo się dzieje, to seria utrzymana jest raczej w kobiecym klimacie. Poza tym pisarka tworzy tu na nierealnym mitologicznym gruncie, który odbiega od jej romansów i kryminałów.

W trzeciej części – „Szklanej wyspie” – archeolog Riley Gwin znów działa w Irlandii. Tym razem sprawa jest niezmiernie ważna. Zła bogini Nerezza chce za wszelką cenę zdobyć gwiazdy. Na tym nie koniec. Pragnie też krwi strażników. Riley musi zacząć myśleć inaczej niż do tej pory, przede wszystkim musi uświadomić sobie, kim jest dla niej Doyle.

Jeśli, jeszcze nie znacie Strażników, a chcecie poznać, proponuję zacząć ich przygodę od początku. Tom 1 to „Gwiazdy fortuny”, a drugi – „Zatoka westchnień”.

„Duchowe życie zwierząt”  – Peter Wohlleben 

Data wydania: 10.04.2017

Jedna z ciekawszych kwietniowych premier to kolejna książka Petera Wohllebena. Potrafi on – jak nikt inny – opowiadać o przyrodzie. Może dlatego, że jest leśnikiem rozkochanym w przyrodzie? Swoje książki opiera na najnowszych badaniach i własnych spostrzeżeniach. Ten, kto czytał „Sekretne życie drzew”, wie o czym mówię. Książki Wohllebena pokazują, że otaczająca nas natura jest niesamowicie fascynująca. W „Duchowym życiu zwierząt” – jak sugeruje tytuł – Peter Wohlleben odkrywa przed czytelnikami świat wewnętrznych przeżyć zwierząt. Mówi o ich emocjach, tłumaczy zachowania. I jak tu się nie zgodzić z twierdzeniem, że zwierzęta mają dusze? Okazuje się, że konie, łanie, ptactwo, świnie, a nawet muchy czują, a uczucia wyższe nie są zarezerwowane jedynie dla ludzi.

„Nela i skarby Karaibów”  – Nela 

Data wydania: 11.04.2017

„Nela i skarby Karaibów” to zapowiedź dla najmłodszych czytelników. Tytułowa bohaterka to autorka książek podróżniczych i programów telewizyjnych. Jej telewizyjno-książkowa przygoda zaczęła się trzy lata temu. Miała wówczas osiem lat. Teraz ma już 11 lat i spory twórczy dorobek. „Nela i skarby Karaibów” to jej siódma książka.

Tym razem dziewczynka zabierze czytelników na Karaiby. Mała reporterka wyrusza śladami Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów. Skarby, zatopione statki, tajemnicze jaskinie, piraci… to i wiele innych fascynujących tematów młodzi poszukiwacze znajdą w najnowszej książce Neli. Zapowiada się niezwykła przygoda, która na pewno poruszy wyobraźnię i pochłonie małych odkrywców.

„Antykwariat spełnionych marzeń”  – Dorota Gąsiorowska 

Data wydania: 11.04.2017

Dorota Gąsiorowska pisze swoje powieści… w zeszytach. „Kiedy biorę do ręki zeszyt i długopis, te historie w jakiś naturalny sposób zaczynają do mnie napływać”. Pewnie jej najnowsza książka też najpierw została spisana w zeszycie.

„Antykwariat spełnionych marzeń” to opowieść, w której jednym z bohaterów jest książka. Nie jest to jednak zwykła powieść. Ma pewną moc. Zmienia życie tego, kto ją otwiera. Pewnego dnia trafia w ręce Emilii. Dziewczyna uwielbia czytać. dlatego też praca w kameralnym antykwariacie sprawia jej ogromną przyjemność. Czytając, przenosi się do świata, o którym marzy i snuje wizje pięknej przyszłości. Kiedy niespodziewanie w jej otoczeniu pojawia się Szymon, wydaje się, że życie nabiera cieplejszych barw. Jednak nie wszystko układa się pomyślnie. Emilia odkrywa, że bliskie jej osoby skrywają mroczne tajemnice. Co się stanie, gdy sekrety wyjdą na jaw? Czy niezwykła książka faktycznie może coś zmienić?

„Małe wielkie rzeczy”  – Jodi Picoult 

Data wydania: 11.04.2017

Jodi Picoult to laureatka nagrody New England Book. Wyróżnienie otrzymała za całokształt twórczości. Kto zna jej dorobek literacki wie, że wszelkie laury są zasłużone. Amerykańska pisarka jest autorką osiemnastu powieści, a łączny nakład jej książek to ponad siedem milionów egzemplarzy! Czytana jest w ponad 40 krajach, a jej powieści przetłumaczono na 30 języków. Książki Jodi Picoult stale goszczą na liście bestsellerów New York Timesa. O „Małych wielkich rzeczach” mówi się, że to najważniejsza książka pisarki.

Picoult kładzie rękę na pulsie dzisiejszej rzeczywistości… Fantastyczna lektura od początku do końca, aż trudno się oderwać, ale do tego Picoult już nas przyzwyczaiła” (San Francisco Book Review). „Małe wielkie rzeczy” to powieść, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Pisarka rozkłada współczesność na czynniki pierwsze. Doskonale wyczuwa puls rzeczywistości: rasizm, władzę, podziały, etykę i jej brak.

W szpitalu umiera noworodek. Ojciec dziecka uważa, że za jego śmierć odpowiedzialna jest afroamerykańska pielęgniarka. Oskarża ją o morderstwo. Nikt nie nie przypuszcza, jakie będą tego skutki. Rozgrywający się w powieści dramat sądowy to uniwersalna opowieść, która „zagląda w najgłębsze zakamarki duszy zarówno bohaterów, jak i czytelnika” (The New York Times Book Review).

„Chemik”  – Stephenie Meyer 

Data wydania: 11.04.2017

Stephanie Mayer bezpowrotnie uwiodła młodych (i nie tylko) czytelników sagą „Zmierzch”. Historię dodatkowo podbiła kilkuczęściowa ekranizacja, która okazała się hitem. Choć cykl o wampirach (w uproszczeniu) podbił świat, autorka nie przez wszystkich została doceniona.

„Chemik” to najnowsza książka Stephanie Meyer. Podobno natchnienie dała jej fascynacja Jasonem Bournem i Aaronem Crossem. Ciekawe co z tego wyjdzie? Główną bohaterką thrillera szpiegowskiego jest Alex, choć nie jest to wcale takie oczywiste. Jest tajnym agentem w amerykańskiej agencji rządowej. Jest kameleonem tożsamości. Mimo to ktoś próbuje ją zniszczyć. Ginie jej przyjaciel, a ona ukrywa się przez kolejne lata. W końcu Alex odnajduje kolega po fachu i powierza nową misję. Światu grozi zabójczy wirus. Szybko okazuje się, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak się wydawało. Prawda może okazać się inna…

„Nowe przygody Kubusia Puchata”  – Brian Sibley, Kate Saunders, Jeanne Willis, A.A. Milne, Paul Bright 

Data wydania: 12.04.2017

Tego beztroskiego, uroczego misia zna cały świat. Choć w książkach na zawsze pozostanie niedojrzałym słodziakiem, to w rzeczywistości Kubuś Puchatek ma ponad 90 lat. Pierwsza książka o misiu ukazała się w 1926 roku. Już wówczas ulubieniec dzieci był otoczony niezastąpionymi przyjaciółmi.

Kubuś Puchatek, Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouch, Stumilowy Las i niesamowite przygody już niebawem w nowych opowiadaniach – „Nowych przygodach Kubusia Puchatka”. Są one oficjalną kontynuacją klasyki autorstwa A.A. Milne’a. Tym razem historie Puchatka opowiedziało kilku świetnych pisarzy (Brian SibleyKate SaundersJeanne WillisPaul Bright). To obowiązkowa lektura dla kilku pokoleń, które miś uczył tego, co w życiu najważniejsze.

„Kobiety z ulicy Grodzkiej. Weronika” – Lucyna Olejniczak


Data wydania: 25.04.2017

Czytelnicy mieli już okazję poznać Hankę, Wiktorię i Matyldę. Teraz Lucyna Olejniczak przedstawia Weronikę. Prawdopodobnie jest to już ostatnia z kobiet z ulicy Grodzkiej. Tym samym to zakończenie historii, która zaczęła się w 1890 roku, kiedy w piwnicy apteki „Pod Złotym Moździerzem” przyszła na świat Wiktoria, nieślubna córka aptekarza i młodej służącej, Hanki. Klątwa rzucona, nie do końca świadomie, na łożu śmierci zbiera żniwa przez kolejne pokolenia. Los mści się szczególnie na kobietach, one jednak są wyjątkowo silne.

Najnowsza część „Kobiet z ulicy Grodzkiej. Weronika” przenosi nas do 1938 roku – czasu niepokoju i zbliżającej się wojny. Matylda chce odnaleźć swoją przyjaciółkę. Wszystko wskazuje na to, że jest w Berlinie, gdzie do głosu doszedł Hitler. Matylda odkrywa coś jeszcze. Miłość, której owocem jest córka – Weronika. Wybuch wojny powoduje, że kobieta rozstaje się z mężem i skupia się na opiece nad dzieckiem. Czy i tym razem na wszystkim zaważy rodzinna klątwa? Czy uda się ją przezwyciężyć?

„Perska namiętność”  – Laila Shukri 

Data wydania: 26.04.2017

Ci, którzy nie znają Laili Shukri, pewnie wyobrażają sobie kobietę o egzotycznej urodzie. Otóż nie. Laila Shukri to Polka, która od wielu lat mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest żoną szejka. Jedna z jej książek, która okazała się bestsellerem, nosi właśnie taki tytuł – „Jestem żoną szejka”. Laila Shukri pisze pod pseudonimem i nikt z jej otoczenia nie wie, że jest pisarką – nawet mąż. Zdecydowała się na życie w obcej kulturze, w innym świecie. Podporządkowała się, choć, jak sama mówi, zdarzały jej się chwile buntu. Każdego dnia płaci wolnością za luksus, którym się otacza. O swoim życiu, o kobietach Wschodu, o miłości i orgiach szejków, nieskończonym bogactwie, niepewności i twardych regułach opowiada w swoich powieściach. To fascynujący i barwny świat, który podglądamy jakby przez dziurkę od klucza.

Najnowsza powieść Laili Shukri to „Perska namiętność”. Zdradza w niej kolejne sekrety arabskiego świata. Bohaterką tej historii jest Sara. Chcąc uwolnić się od nakazów rodziny, wyjeżdża do Tunezji. Decyzja wydaje się słusznym wyborem, kiedy poznaje wymarzonego mężczyznę. Czuje, że to miłość jej życia. Jednak czy na pewno? Czy wolność, o której marzyła dziewczyna, zagwarantuje szczęśliwe życie?

„Tajny pielgrzym”  – John Le Carre

Data wydania: 26.04.2017

Ta zapowiedź to świetna lektura dla wielbicieli powieści szpiegowskich. Brytyjski pisarz John Le Carre jest w tym gatunku niekwestionowanym mistrzem.

Koniec zimnej wojny. Ned weteran służb wywiadowczych trafia do akademii. Ma za zadanie przeszkolić młodych agentów. Poza obowiązkowymi zadaniami ma dla nich coś jeszcze – prawdziwą opowieść o czterdziestu latach zimnowojennej „wielkiej gry”. O tym, co naprawdę się działo, jak wyglądają brutalne fakty opowiada jego mistrz, George Smiley. „Tajny pielgrzym” to doskonała okazja, by fani pisarza poznali prawdziwe oblicze tego bohatera.

Która premiera książkowa kusi Was najbardziej? A może macie swoje tytuły warte polecenia? Zachęcam, piszcie w komentarzach!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

 • Ewa

  Proszę jeszcze poprawić rażące jednak: Polka i Polska- wielką literą.
  kobietach Wschodu ( jest kobitach)

  Pozdrawiam

 • Marta Biskup

  Wkradła się mała literówka…: ” Laila Shukri to Polska,..” chyba powinno być ..polka… 🙂

  • Aleksandra

   Dzięki za uwagę 🙂 A tak tak skrupulatnie sprawdzałam 🙂