Literacka Nagroda Nobla 2021 – nagrodę otrzymał Abdulrazak Gurnah!

aktualności Avatar
Napisane przez Justyna 313 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Doczekaliśmy się! Za nami rozdanie najważniejszych nagród z dziedziny literatury, w roku 2021. 7 października, po godzinie 13.00 Akademia Szwedzka przyznała Nagrodę Nobla z dziedziny literatury, za rok 2021. Najważniejsze literackie wyróżnienie zdobył Abdulrazak Gurnah. 

Kim jest laureat Nobla 2021? Co wiemy o Abdulrazaku Gurnah?

Abdulrazak Gurnah to wschodnioafrykański pisarz i laureat literackiego Nobla 2021. We wczesnych latach młodości zmuszony był jednak wyjechać na emigrację. I tak, na stałe osiadł w Wielkiej Brytanii, to tam studiował i pisał swoje utwory literackie. Jego książki podejmują tematykę niezwykle istotną w obecnych czasach i bliską samemu autorowi, m.in. los uchodźców, represje polityczne i życie na emigracji. Najpopularniejsze tytuły w dorobku Abdulrazaka Gurnah to By the sea, Paradise i Desertion. 

Za co Abdulrazak Gurnah otrzymał Literacką Nagrodę Nobla 2021

Wedle Akademii Szwedzkiej, tanzański pisarz otrzymał to ogromne wyróżnienie, za swoje bezkompromisowe i pełne współczucia badanie nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców w przepaści pomiędzy kulturą, a kontynentami. Literacką Nagrodę Nobla 2021, w trakcie uroczystej gali wręczył Mats Malm-sekretarz Akademii Szwedzkiej i literaturoznawca. 

Jakie były prognozy?

Co ciekawe, Akademia Szwedzka wybierając Abdulrazaka Gurnah, zaskoczyła przewidujących wyniki. Bardzo duże szanse na wygraną w rozdaniu literackiej Nagrody Nobla 2021 przepowiadano Annie Ernaux, 81-letniej pisarce z Francji. W Polsce, jej twórczość znamy głównie za sprawą mikropowieści Miejsce. Równie wysoko, we wszelkich zestawieniach, pojawiał się japoński pisarz Haruki Murakami, pretendent do Literackiej Nagrody Nobla już od 2018 roku.

Czym jest literacki Nobel 2021 i jak wygląda?

To najpopularniejsza i najbardziej prestiżowa nagroda, o jakiej marzy każdy, a przynajmniej większość pisarzy. Przyznawana jest od 1901 roku i co ciekawe, wcale nie rokrocznie. Od tamtego czasu, aż do roku 2021, Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyznano 114 razy, a nagrodzonych, w sumie, zostało 118 artystów. Oznacza to, że siedmiokrotnie nagrody nie przyznano w ogóle. Gala rozdania literackiego Nobla 2021 przypadła na sam środek ‘noblowego tygodnia’, a co dzień rozdawane są kolejno nagrody dla każdej, spośród sześciu kategorii. Jak wygląda sama nagroda w roku 2021? Literacki Nobel od zawsze ma postać medalu z podobizną Alfreda Nobla, pierwotnego fundatora całego przedsięwzięcia. Dodatkowo, zwycięzca zgarnia nagrodę finansową, w wysokości 10 mln koron szwedzkich. 

Czy można odmówić literackiej Nagrodzie Nobla?

Okazuje się, że tak! Takie wydarzenie miało miejsce tylko raz, w 1964 roku. Tego zaszczytnego tytułu odmówił francuski pisarz Jean Paul Sartre. Akademia Szwedzka zdecydowała się przyznać mu literacką Nagrodę Nobla za autobiograficzną powieść Słowa. Sartre stwierdził jednak, że miano pisarza to nie instytucja i tym samym odmówił przyjęcia medalu. Co więcej, nie była to jedyna nagroda, jakiej przyjęcia odmówił.

Tegoroczne noblowe emocje z dziedziny literatury już za nami, a na kolejnego laureata poczekamy znów cały rok. Stay tuned! Gandalf.com.pl poinformuje Cię o wszystkim na bieżąco.

Udostępnij:
7 października 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.