Aktualności Polecamy Recenzje

Który Fallout jest lepszy? Komputerowe uniwersum vs. gra planszowa Fallout Shelter

Gra planszowa Fallout Shelter w sklepie Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Serii Fallout nie trzeba z pewnością przedstawiać większości zapalonych graczy komputerowych. Zapoczątkowany przez Black Isle Studios cykl od momentu ukazania się w 1997 roku przebył długą drogę i zyskał rzesze fanów. Specyficzny klimat tytułu pozwolił mu rozprzestrzenić się na inne formy medialne – aplikacje mobilne, gry planszowe, książki – oraz wejść do bogatego świata gadżetów. Chociaż na przestrzeni lat seria zaliczyła kilka wizerunkowych wpadek, to w 2020 roku wciąż możemy mówić o Falloucie jako jednym z najwyżej cenionych cyklów w świecie wirtualnej rozrywki. A jak w porównaniu z pierwotnym medium prezentuje się gra planszowa Fallout Shelter wydana przez REBEL?

Co to jest ten Fallout?

Pod nazwą Fallout kryje się seria komputerowych gier fabularnych, których akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym, retrofuturystycznym świecie przyszłości – XXII i XXIII wiek. Estetycznie tytuł nawiązuje do powojennej kultury Stanów Zjednoczonych lat 50. XX wieku.  Z tamtym okresem ma też wspólny filozoficzny dualizm – zachłyśnięcie się rozwojem technologicznym i kolejnymi nowinkami oraz strach przed nuklearną przemocą. To ostatnie jest zresztą widoczne już w tytule produkcji. Wszak „fallout” oznacza opad promieniotwórczy. Pierwsza gra z serii powstała w 1997 roku, ale tak naprawdę jej korzeni można doszukiwać się jeszcze wcześniej. Fallout jest bowiem uznawany za duchowego spadkobiercę gry Wasteland z 1988 roku.

Kilka słów o Wasteland

Inspiracja dla Fallouta, czyli Wasteland ukazała się już w 1988 roku na komputery Apple II, Commodore 64, Macintosh i PC. Jej akcja toczyła się w 2087 roku, po III wojnie światowej. Dotknięty przemocą świat zmienił się nie do poznania. Tylko najsilniejszym udało się przetrwać i schronić w oddalonych od metropolii enklawach. Wielu z tych, którzy przeżyli, postanawia przywrócić świetność ludziom. Rolą gracza jest wcielić się w grupę Desert Rangers i przyjrzeć się bliżej tajemniczym wydarzeniom do jakich dochodzi na powojennej pustyni. Co ciekawe Wasteland powróciło jako Westland 2 w 2014 roku.

Fallout New Vegas, Fallout 4, Fallout 76 – przegląd cyklu

Black Isle Studios zrealizowało zaledwie dwie pełnoprawne odsłony cyklu – Fallout oraz Fallout 2. W 2001 roku ukazała się taktyczna gra fabularna Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, za którą odpowiadały studia Micro Forté i 14 Degrees. Na pełnoprawną kontynuację fani cyklu musieli czekać do 2008 roku. Wtedy to Bethesda Sotfworks wypuściła Fallout 3. Już w 2010 premierę miał stworzony przez Obsidian Entertainment Fallout: New Vegas, zaś w 2015 ukazał się Fallout 4, a w 2018 roku najnowsza odsłona serii – Fallout 76. Fallout Shelter trafił na urządzenia mobilne w 2015 roku, otwierając nowy rozdział w ekspansji marki.

Fallout Shelter

Gry z serii Fallout to przede wszystkim tytuły z gatunku RPG/action RPG. Rozgrywka opiera się na specjalnym (i nie chodzi mi tutaj wyłącznie o nazwę – S.P.E.C.J.A.Ł. czy ang. S.P.E.C.I.A.L.) systemie tworzenia postaci i rozwijania statystyk. Wzmacnianie odpowiednich umiejętności umożliwia poznawanie kolejnych linii fabularnych i realizowanie coraz trudniejszych zadań. Fallout Shelter nie wpisuje się te klasyczne dla serii założenia. Mobilny tytuł to darmowa gra symulacyjna, w której chodzi o rozbudowywanie i zarządzanie schronem przeciwatomowym.

Gra planszowa Fallout Shelter

Podobnie jak w mobilnej wersji tytułu, i w jego analogowej wersji chodzi o nadzorowanie schronu przeciwatomowego. Z oczywistych względów wygląda to jednak tutaj nieco inaczej. W planszowym Fallout Shelter gracze przyjmują na siebie rolę urzędników, którzy rywalizują o funkcję nadzorcy. Celem uczestników zabawy jest zebranie jak największej liczby punktów zadowolenia, co pozwoli im przejąć kontrolę nad schronem. W kolejnych rundach gracze stają przed wieloma wyzwaniami. Nie chodzi wyłącznie o rozbudowywanie lokacji, ale też o ochronę mieszkańców przed różnymi zagrożeniami ze świata zewnętrznego.

Dlaczego warto dać szansę planszowej wersji Fallout Shelter?

Na pierwszy rzut oka zasady gry planszowej Fallout Shelter wydają się proste. Zbyt proste. W rzeczywistości jednak tytuł udostępnia uczestnikom rozgrywki wiele opcji. Zróżnicowane układy kart przyczyniają się do tego, że każda partia jest inna i wymaga od graczy dostosowywania taktyki. To doskonały pomysł nie tylko na prezent dla fana cyklu, ale też sposób na rodzinną (chociaż raczej z nastolatkami, bo tytuł posiada ograniczenia wiekowe od 15 roku życia) rozrywkę.

Gra planszowa Fallout i dodatki

Gra planszowa Fallout Shelter to najnowszy tytuł spośród analogowych kontynuacji serii, ale nie jedyny. W sprzedaży dostępna jest też planszówka oparta na klasycznych odsłonach komputerowego cyklu (gra planszowa Fallout), a konkretnie na Fallout 3 oraz Fallout 4. Tytuł chwalono za unikatowy poziom swobody, umożliwiający graczom zarówno współpracę, jak i postawienie na bardziej niezależne działania. Rozgrywka, podobnie jak gra komputerowa, oparta jest na gromadzeniu doświadczenia, kolekcjonowaniu przedmiotów oraz odkrywaniu kolejnych wątków fabularnych. Celem uczestników jest zaś zdobycie jak największej ilości wpływu w świecie postapokaliptycznych pustkowi. Kto komu przysięgnie lojalność?

Fallout Nowa Kalifornia

Dodatek Fallout Nowa Kalifornia to rozszerzenie do podstawowego zestawu, oferujące nowe scenariusz rozgrywki. Twórcy wzbogacili też planszówkę o nowe możliwości, jak zestaw zupełnie nowych reguł gry kooperacyjnej, czy karty występujące w kilku unikalnych kopiach. Okazuje się, że czasami ta sama karta i te same decyzje mogą prowadzić do kompletnie odmiennych finałów historii. Jeżeli zdecydujesz się rozbudować swój zestaw, polecamy zaopatrzyć się również w specjalną matę, która ułatwi rozkładanie i prowadzenie rozgrywki Fallout.

Wszyscy mają Monopoly, ma i Follout!

Wymienione dotąd tytuły to za mało? A może potrzebujesz czegoś łagodniejszego, dla młodszych odbiorców? Mamy dla Ciebie dobrą informację – Fallout występuje też w wersji Monopoly! To doskonała okazja, by subtelnie zarysować postapokaliptyczny świat Fallouta reszcie rodziny. Zasady są takie, jak w przypadku klasycznego Monopoly. Zmienia się jednak waluta (na znane z serii kapsle) oraz lokacje (na te z pierwszych czterech części Fallouta). Dodatkowo, jak zwykle, w zestawie znajdują się unikatowe pionki – pistolet 10mm, MiniNuke – Grubas, butelka Nuka-Cola, hełm od pancerza wspomaganego, figurka Vault Boy, brama Schronu 111. Kupuj, sprzedawaj i odbudowuj postnuklearną wersję Stanów Zjednoczonych.

Wojna, wojna nigdy się nie zmienia

Nie da się ukryć, że Fallout 76 nie okazał się sukcesem i w pierwszym odruchu zyskał więcej przeciwników niż fanów. Warto jednak pamiętać, że historia Fallouta jest dużo bogatsza w treści – to cały cykl gier, w którego skład wchodzą też takie tytuły, jak gra planszowa Fallout Shelter, czy nawet Monopoly. Jeżeli więc do tej pory nie miałeś okazji zanurzyć się w tę postnuklearną rzeczywistość, nie zważaj na głosy niechęci i skup się na zapewnieniach, że rozbudowywany przez ponad 20 lat świat, naprawdę jest warty uwagi i zaangażowania.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf