Aktualności Polecamy

Którędy do Yellowston? Kilka słów o książkach dla dzieci Aleksandry i Daniela Mizielińskich

premiera nowej książki Mizielińskich
Avatar
Napisane przez Gandalf

Jak przekonać dziecko do potęgi i fascynującego charakteru wiedzy? Z pewnością nie należy to do najłatwiejszych zadań. Najmłodsi słyną z tego, że szybko się nudzą, są wybredni, a gdy tylko zwęszą edukacyjny podstęp – zaczynają kręcić nosem. Okazuje się jednak, że ktoś znalazł na to sposób. Książki ilustrowane Aleksandry i Daniela Mizielińskich to wyjątkowe tytuły – bogato i kolorowo zdobione, po brzegi wypełnione mądrymi faktami oraz propozycjami dziecięcych zabaw. Premiera nowej książki Mizielińskich – Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych – miała miejsce całkiem niedawno, więc z tej okazji przyglądamy się bliżej pracom tego wyjątkowego duetu.

Kim są Aleksandra i Daniel Mizielińscy?

Aleksandra i Daniel Mizielińscy to duet małżeński. Obydwoje ukończyli Wydział Grafiki ASP w Warszawie. To właśnie na studiach się poznali. Są też założycielami Hipopotam Studio – studia projektowego, które jednak niedawno zamknęli, gdyż tak naprawdę już od dawna ich działalność koncentruje się na współpracy wydawniczej. Szerszej grupie odbiorców na całym świecie znani są jako autorzy wyjątkowych książek dla dzieci, chociaż zajmują się również tworzeniem fontów, aplikacji oraz stron internetowych. Prywatnie opisują siebie jako amatorów robienia na drutach, grania w gry wideo oraz planszowe, a także fanów seriali, komiksów i powieści graficznych. Na koncie mają kilkadziesiąt książek dla dzieci, a niedawno premierę miała kolejna – Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych.

Styl Mizielińskich

Kto zobaczy choć jedną z prac duetu, natychmiast dobrze zapamięta jego cechy charakterystyczne. Prace małżeństwa wyróżniają się ogromem kolorów oraz kontrolowaną naiwnością, która przywołuje na myśl styl dziecięcych rysunków. Inspiracją dla ich projektów jest chęć stworzenia czegoś, z czego sami chcieliby korzystać. Jak sami deklarują – tak naprawdę nie mają pojęcia o lekturach dla dzieci. Cóż, może to właśnie to działanie „na wyczucie” jest powodem ich sukcesu? Każdy element ich książek jest tworzony od podstaw – chodzi nie tylko o rysunki czy teksty, ale też o dziecięce zabawy oraz czcionki.

Pierwsza książka Mizielińskich – D.O.M.E.K.

Debiutem duetu była wydana nakładem wydawnictwa Dwie Siostry książeczka pod tytułem D.O.M.E.K. Utwór wpisuje się w całą serię podobnych popularnonaukowych książek dla dzieci (premierę miały już też: D.E.S.I.G.N., S.Z.T.U.K.A. i M.U.Z.Y.K.A.), jednak jest jedynym z cyklu, za którego projekt na poziomie tak merytorycznym, jak i wizualnym odpowiadają Mizielińscy. W pozostałych odsłonach byli przede wszystkim ilustratorami, za treść zaś odpowiadali inni autorzy.

O czym jest D.O.M.E.K.?

Ten wyjątkowy projekt opowiada o różnorodności… ludzkich domów. W zabawny i przejrzysty sposób przybliża fakty z dziedziny architektury, prezentując aż 35 nietypowych domów z różnych części świata. Książka otrzymała wiele ważnych nagród dla najlepszych książek dla dzieci: główną nagrodę w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY, główną nagrodę w VII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii „Książki dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat”, czy Deutsches Architekturmuseum Architectural Book Award 2010 ­­– nagroda DAM dla najlepszej książki architektonicznej roku (w kategorii „książki dla dzieci”). D.O.M.E.K. wpisano też na międzynarodową Listę Honorową IBBY 2010 – listę najlepszych książek dla dzieci z całego świata – oraz listę Białych Kruków – White Ravens 2010. Jest to lista najbardziej godnych uwagi książek dla dzieci z całego świata, przygotowywana corocznie przez specjalistów z Internationale Jugendbibliothek (Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży) w Monachium.

Książki ilustrowane, które ćwiczą spostrzegawczość – Miasteczko Mamoko

W bogatym dorobku Mizielińskich znaleźć można również cykl Miasteczko Mamoko. Jak do tej pory w ramach serii ukazały się trzy tytuły. Całość charakteryzuje się skoncentrowaniem na ilustracjach bez tekstu. Na kolejnych stronach rozrysowane są wydarzenia z życia tytułowego miasteczka. Trzeba się im uważnie przyglądać, by zauważyć wszystkie z przedstawionych bez słów historii. To doskonały trening zarówno spostrzegawczości, jak i wyobraźni oraz kreatywności, a przy tym zabawa dla całej rodziny.

O czym jest seria Miasteczko Mamoko?

W skład cyklu wchodzą póki co trzy tytuły – Miasteczko Mamoko, Dawno temu w Mamoko oraz Mamoko 3000. Każda z ilustrowanych opowieści osadzona jest w innych czasach – teraźniejszości, średniowieczu i dalekiej przyszłości. Czytelnicy (czy też oglądacze) poznają charakterystyczne dla okoliczności historie niezwykłych bohaterów i poszukują ukrytych na miejskich panoramach przedmiotów.

Wyjątkowe Mapy dla dzieci

Mapy to jeden z najpopularniejszych cyklów Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Został wydany w 25 krajach we w sumie dwumilionowym nakładzie. Myśleliście, że dziecko nie może dobrze się bawić przeglądając geograficzne rozpiski kontynentów? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że podróż dokoła świata naprawdę można odbyć sunąc palcem po mapie i w dodatku świetnie się przy tym bawić. Podstawowy album zawiera 51 wielkich map, które opisują aż 42 kraje na 6 kontynentach. Dzieci mogą dowiedzieć się z nich zarówno o islandzkich gejzerach, jak i egipskich pustyniach; o jodze w Indiach, jak i stuletnich chińskich jajach.

Mapy – kontynuacje

Z powodu ogromnego zainteresowania ukazała się cała seria książeczek Mapy. W 2016 roku do sprzedaży trafiła np. edycja pomarańczowa. Było to specjalne wydanie z okazji 10-lecia Wydawnictwa Dwie Siostry, rozszerzone o mapy 16 dodatkowych krajów. W 2019 roku ukazała się zaś edycja fioletowa zawierająca mapy aż 66 krajów – o 24 więcej niż edycja niebieska i o 8 więcej niż edycja pomarańczowa. W tym samym czasie ukazała się też książka Mapy, których nie masz dla wszystkich tych, którzy kupili podstawową wersję. To taki dodatek do podstawowego wydania, który zawiera  mapy 24 krajów dołączonych w kolejnych wersjach.

Premiera nowej książki Mizielińskich – Którędy do Yellowstone?

Najnowszym tytułem w dorobku Mizielińskich, który swoją premierę miał całkiem niedawno, jest książka dla dzieci Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych. Jak łatwo się domyślić koncentruje się ona na temacie parków narodowych z całego świata. Przewodnikami po ośmiu wyjątkowych lokacjach na całym świecie są żubr Kuba i wiewiórka Ula, który zainspirowani tajemniczym listem z Ameryki wybierają się na edukacyjną wycieczkę śladem dzikiej przyrody. Dzieci poznają więc nie tylko Puszczę Białowieską, czy tytułowy Yellowstone, ale też Park Narodowy Grenlandii, a także indonezyjski Park Narodowy Komodo. Podczas wyprawy przeżyją wiele różnych przygód i dowiedzą się mnóstwo intrygujących rzeczy o faunie i florze na świecie.

Dwie Siostry i Mizielińscy – duet idealny

Premiera nowej książki Mizielińskich to zawsze ogromne wydarzenie w świecie dziecięcej edukacji. Autorzy nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców na całym globie – po prostu bezbłędnie trafiają w gusta młodych czytelników i ich sposób poznawania świata. Może to zasługa wyjątkowo kolorowych stronic, może przyczyną są nietuzinkowe opowieści, a może… Zresztą, kto by o to dbał – ważne, że działa. Jeżeli jeszcze nie znacie książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich – koniecznie naprawcie ten błąd i bawcie się całą rodziną, śledząc drobiazgowe ilustracje oraz angażując się w proponowane gry i zabawy.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf