Aktualności Archiwum

Książkowo w maju. Sprawdź, co warto przeczytać – zagraniczni autorzy

najlepsze książki maja 2018
Avatar
Napisane przez Gandalf

Zaczytać się w maju…  to nic trudnego. Pogoda sprzyja, a do tego wybór nowości literackich jest ogromny. Jaka książka na maj będzie w taki razie najlepsza? Sami zdecydujcie 🙂
W maju ukazuje się kilka mocnych pozycji. Charlotte Link, John Grisham, Graham Masterton zabierają Czytelników do świata, w którym nawet na chwilę nie można stracić czujności. Na półki księgarń trafi też nowy thriller young adult „Dziewczyna w niebieskim płaszczu”. Ciekawą propozycją jest książka „Krótka historia pijaństwa”, tytuł wydaje się być nieco przewrotny ponieważ ta opowieść zaczyna się w starożytności, w związku z czym historia nie jest wcale taka krótka 😉 Na maj zapowiedziana jest też nowa książka Amosa Oza, izraelskiego pisarza tworzącego w języku hebrajskim. Wystarczy zatem usiąść wygodnie wybrać i zaczytać się…


Do fanatyków. Trzy refleksje
 – Amos Oz
Data wydania: 15.05.2018

Ta książka na maj zadowoli gusta najbardziej wybrednych Czytelników. Amos Oz jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy izraelskich. Debiutował w 1965 roku zbiorem opowiadam „Tam, gdzie wyją szakale”.
„Do fanatyków. Trzy refleksje” to trzy eseje, w których pisarz dotyka problemów historycznych, politycznych, społecznych. Porusza kwestie fanatyzmu i zastanawia się skąd on się bierze. Co jest jego podłożem? Czy jest jakiś sposób, żeby uchronić się przed fanatyzmem?
Amos Oz bazuje na tym co zna najlepiej, czyli na sprawach związanych z Izraelem. Jego przemyślenia można jednak odnieść do ogółu. Mają uniwersalny charakter. Pisarz mówi o zagrożeniach i nadziejach współczesnego świata. Prowokuje też trochę do dyskusji.


Decyzja
 – Charlotte Link
Data wydania: 16.05.2018

Charlotte Link pierwszą książkę napisała jako nastolatka. Sprawy kryminalne z jej powieści nie są powierzchowne. Mają w sobie elementy psychologiczne i wielopłaszczyznowo angażują Czytelnika. O czym jest nowa książka Charlotte Link?
Boże Narodzenie na południu Francji wdaje się świetnym pomysłem. Simon również tak uznał i zaproponował bliskim rodzinny wyjazd. Niestety wszystko idzie pod górę. Dzieci odwołują świąteczne odwiedziny, a jego partnerka zrywa z nim. Pozostaje mu samotny spacer brzegiem plaży… Spokojny jednak nie jest. Simon natyka się przypadkiem na kobietę. Jest w opłakanym stanie. Ma na imię Nathalie i twierdzi, że jest prześladowana. Mężczyzna chce jej pomóc. Nie ma pojęcia jaki będzie miała skutek ta spontaniczna decyzja. Teraz nie tylko Nathalie, ale i on jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Bar pod kogutem – John Grisham
Data wydania: 23.05.2018

Kolejna propozycja na maj to nowa książka Johna Grishama, amerykańskiego autora thrillerów prawniczych i kryminałów. Pisarz ma spory dorobek literacki, a wiele z jego powieści zekranizowano.
Zola, Mark i Todd niebawem skończą prawo. Nie wiedzą jednak co dalej, a zrobienie kariery w prawniczym świadku nie jest wcale łatwe. Realia nie są słodkie. Pełno młodych absolwentów po prawie, raty studenckich kredytów, a do tego osobiste problemy. Co z tym zrobi trójka przyjaciół? Pomysł mają iście szatański. Rzucają ostatni semestr studiów i pod wymyślonymi nazwiskami zakładają kancelarię. Okazuje się, że początkujący faktycznie mają szczęście. Fałszywi prawnicy dostają sprawę, dzięki której mogą zarobić fortunę. Uda im się, czy zostaną zdemaskowani? Grisham i tym razem perfekcyjnie buduje napięcie.

Wielka samotność – Kristin Hannah
Data wydania: 23.05.2018

Ernt Allbright nie potrafi odnaleźć się po wojnie w Wietnamie. Ma problemy z pracą. Nie poddaje się jednak. Decyduje się na radykalny krok. Chce, żeby jego rodzina przeniosła się na odległą Alaskę. To miejsce wydaje się być spełnieniem ich marzeń. Wszystko jest piękne i optymistyczne, dopóki dni są długie i słoneczne. Zima przynosi chłód i mrok. Ernt traci po raz kolejny wiarę w to, że sprawy się ułożą, a jego rodzina w końcu będzie funkcjonowała spokojnie i stabilnie. Niestety jest coraz gorzej. Czy uda im się przetrwać? Czy Alaska to miejsce dla nich? Czy człowiek potrafi wygrać walkę ze słabościami i naturą?

Krótka historia pijaństwaMark Forsyth
Data wydania: 23.05.2018

Nowość książkowa na maj, która bardzo mnie ciekawi. Pozornie tytuł może nie zapowiadać pasjonującej lektury, ale czytając opis wydawcy robi się coraz bardziej interesująco. „Lekki styl, barwne anegdoty, zaskakujące fakty i całkiem spore procenty… angielskiego humoru”. Autor zabiera Czytelnika do starożytności. Odpowiada na pytania zdecydowanie nie podręcznikowe. Kreśli historię w nieco innych barwach… z nieco innej perspektywy. Czy patrząc na kluczowe decyzje polityczne zastanawialiście się, czy były podejmowane na trzeźwo? Albo, czy dawne walki były najpierw suto zakrapiane?
Mark Forsyth „w zabawny i lekki sposób snuje opowieść o romansie ludzkości z alkoholem od czasów najwcześniejszych aż po współczesność. Ludzkość, przekonuje, nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie piła”. To, że alkohol towarzyszy ludziom od zawsze i w rozmaitych sytuacjach to wiemy wszyscy. Jenak ja nie do końca chyba zdawałam sobie sprawę, że tak istotną rolę odegrał i po dziś dzień odgrywa w dziejach świata.

Wirus – Graham Masterton
Data wydania: 22.05.2018

Książka na maj dla lubiących mocną lekturę. Brytyjski pisarz już nie raz udowodnił, że wie jak wzbudzić strach. Nowa książka Grahama Mastertona na pewno nie odbiega od wcześniejszych pozycji. Już sam tytuł „Wirus” brzmi nieco przerażająco…
Londyn, dzielnica Tooting. W dystrykcie dochodzi do tajemniczych zgonów. Jedną z ofiar jest dziewczyna z Pakistanu. Popełnia samobójstwo ponieważ rodzina wybrała jej męża, którego nie chciała. Z kolei Sophie w makabryczny sposób morduje swojego chłopaka, gdyż źle ją traktował. David, uosobienie spokoju, zabija apodyktyczną żonę. Sprawą nietypowych zbrodni zajmuje się para detektywów: Jeremy Thomas Pardoe i Jamila Patel. Dość szybko odkrywają oni osobliwy fakt. Samobójczyni i mordercy nosili ubrania kupione w tym samym sklepie z odzieżą używaną działającym pod szyldem Little Helpers. Czy to możliwe, że używane ubrania nagle zmieniły charakter ludzi? Czy zwykłe ciuchy mogły w jakiś sposób skłonić do drastycznych zachowań?

Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera – Anna Lerke
Data wydania: 23.05.2018

Ewa Braun, wieloletnia konkubina, później żona Adolfa Hitlera. Bez wątpienia była dla niego jedną z najważniejszych osób w najbliższym otoczeniu. Z zawodu była fotografem i to właśnie ona uwieczniła Hitlera w wielu różnych miejscach i sytuacjach. Braun była młodsza od Hitlera o ponad 20 lat. Nie upubliczniali swojej relacji. W dowód miłości i wierności Ewa Braun wzięła ślub z dyktatorem 29 kwietnia 1945. Niecałe dwie doby później, ukryci w bunkrze, popełnili samobójstwo.
Jaka naprawdę była Ewa Braun? Co o niej wiadomo? Jakie skrywała tajemnice? Wybrankę wodza Trzeciej Rzeszy dobrze znała Anna Lerke, jej powiernica. Przerwała milczenie i opowiedziała o Ewie Braun, o jej życiu u boku tyrana.
„Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera” to lektura nie tylko dla pasjonatów historii.

Dziewczyna w niebieskim płaszczuMonica Hesse
Data wydania: 23.05.2018

Thriller w wydaniu young adult, czyli „Dziewczyna w niebieskim płaszczu”.
Jest 1943 rok. Holandia. Niespełna dwudziestoletnia Hanneke to dziewczyna od „zadań specjalnych”. Potrafi znaleźć upragnione i niedostępne towary w okupowanym państwie. Pewnego dnia dostaje specyficzne zlecenie. Ma odnaleźć Żydówkę o imieniu Mirjam. Zniknęła nagle, a starsza pani, która ją ukrywała, chce ją koniecznie odnaleźć. Hanneke udaje się to trudne zadanie. Niestety Mirjam zostaje zabita przez gestapo. Jednak okazuje się, że dziewczyna, która zginęła to nie ta poszukiwana Żydówka… Gdzie jest zatem Mirjam? Czy Hanneke uda się wyjaśnić sprawę?
„Dziewczyna w niebieskim płaszczu” to powieść kryminalna z dobrze podanym historycznym tłem.

Sekret listu – Lucinda Riley
Data wydania: 23.05.2018

Lucinda Riley intensywnie pisała na początku swojej literackiej drogi. Zrobiła sobie przerwę, żeby zająć się czwórką dzieci. Wróciła w wielkim stylu książką „Dom orchidei”. Powieść okazała się bestsellerem. W maju ukaże się nowa książka Lucindy Riley „Sekret listu”.
Joanna Haslam idzie na kolejny materiał dziennikarski. Tym razem to nabożeństwo pogrzebowe aktora Jamesa Harrisona. Był sławny, więc dziennikarka liczy, że uda jej się zrobić ciekawy temat, bo na pewno nie zabraknie twarzy z pierwszych stron gazet. Uwagę Joanny przykuwa jednak, zamiast celebrytów, pewna staruszka. Nie przypuszcza nawet, że to krok w stronę odkrycia wielkiej tajemnicy. Sekretu, który może okazać się ogromnym problemem dla brytyjskiej monarchii. Miłosny list napisany dawno temu, okazuje się niebezpieczny tak bardzo, że są ludzie gotowi zrobić wszystko, by treść tej korespondencji nigdy nie wyszła na jaw.

Co macie ochotę przeczytać w maju?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • Ada

    Ja z majowych premier polecam „Był sobie szczeniak Ellie” <3

    • Aleksandra

      Dzięki za polecenie książki 🙂 Moja córeczka była zachwycona.