Aktualności Archiwum

Książkowe zapowiedzi – wrzesień 2017

Avatar
Napisane przez Gandalf

I po wakacjach… niektórzy jednak na pewno jeszcze mają w planach urlop. Jeśli tak to warto zabrać ze sobą książkę. Ja mam zasadę: jedna książkowa zaległość + nowość. To tak, żeby zbilansować się książkowo 😉  W zapowiedziach książkowych na wrzesień 2017 znajdziecie bardzo różne gatunki. Jest propozycja dla miłośników thrillerów, kryminałów, a także coś dla fanek literatury kobiecej. Zapraszam do lektury wpisu!

Mężczyzna, który gonił swój cień. Trylogia Millennium Tom 5  – David Lagercrantz

Data wydania: 07.09.2017

Fani serii kryminalnej Millenium już zacierają ręce. Lada chwila ukaże ukaże się 5 część Millenium. Tym, których ominęła ta literacka uczta przypomnę, że szwedzki pisarz David Lagercrantz kontynuuje dzieło rozpoczęte przez Stiega Larssona, autora trzech pierwszych książek (Trylogia Millenium to:Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z piasku, który runął). Jedni chwalą sobie kontynuację, inni ją krytykują. Jednak wszyscy czekają na kolejne tomy.

David Lagercrantz pisząc piąty tom „Millennium” podobno pokusił się o inny styl niż dotychczas. Wydawca z kolei gwarantuje Czytelnikom „ekscytującą opowieścią o nadużyciach władzy, kwestii honoru i cieniach z dzieciństwa, które wciąż prześladują Salander”.

Choć to co kryje „Mężczyzna, który gonił swój cień”, owiane jest tajemnicą. To na książkowych portalach można co nieco przeczytać. Powieść rozpoczyna odsiadka Salander w więzieniu dla kobiet Flodberga. Mimo, że nie chce ona więcej kłopotów i sama ich nie szuka, one ją dopadają. Kiedy broni innej osadzonej – dziewczyny z Bangladeszu, która jest dręczona – zadziera z szefową z więziennego gangu. Kolejny wątek książki rzuca inne światło na jej dzieciństwo. Holger Palmgren mówi Lisbeth, że ma pewne dokumenty…

David Lagercrantz już raz zmierzył się z wyzwaniem kontynuacji serii Millenium pisząc czwartą część „Co nas nie zabije”. Tym razem, jak i poprzednio, premiera „Mężczyzny, który gonił swój cień” będzie na całym świecie tego samego dnia.

Oskarżenie  – Remigiusz Mróz 


Myślę, że Remigiusz Mróz wejdzie na stałe do zapowiedzi książkowych, które przygotowuję co miesiąc. Oczywiście nie mam nic przeciwko i z przyjemnością przedstawiam Wam kolejne jego dzieła. Tym razem książką na wrzesień jest „Oskarżenie”.

Cztery lata temu mieszkańców Warszawy paraliżowały wiadomości o serii brutalnych morderstw. Zabójca dokonywał ich pod Warszawą. Nie udało mu się przechytrzyć policji. Mordercę ujęto i skazano. Wylądował za kratkami. Zebrany materiał dowodowy obciążył dawną legendę „Solidarności”. Dowody były niezbite. A jednak… Mecenas Joanna Chyłka pewnego dnia otrzymała list od żony skazanego. Kobieta uważa, że ma dowody, które oczyszczą jej męża. Jej odkrycie ma go uniewinnić. Ta informacja nie powala doświadczonej prawniczki na kolana. Joanna Chyłka ma do tego dystans i jest zdania, że nie warto poświęcać temu uwagi. Zmienia zdanie, gdy kobieta ginie. Dziwny jest też fakt, że materiał DNA jednej z ofiar zabójcy śledczy odnajdują w innym miejscu przestępstwa….

Szamańskie tango. Szamańska seria, Tom 2  – Aneta Jadowska 

Data wydania: 13.09.2017

Kolejna książkowa premiera na wrzesień to „Szamańskie tango” – 2 tom szamańskiej serii. Pierwsza część to „Szamański blues”. Na pewno wielbiciele Anety Jadowskiej sięgną po lekturę a tym, którzy jeszcze nie zaczytali się w jej książkach fantasy proponuję zacząć od heksalogii o Dorze Wilk, policjantce-wiedźmie.

Nowa książka Anety Jadowskiej utrzymana jest w charakterystycznym dla autorki klimacie. Łączy elementy fantasy z wątkami kryminalnymi. W tej serii nie ma bohaterki, a jest bohater. Witkacy – policjant, który po godzinach jest szamanem. W najnowszej książce Jadowskiej Witkacy nie będzie miał lekko. Podwójne morderstwo będzie nie tylko trudnym śledztwem, ale też pociągnie za sobą lawinę kłopotów. Mężczyzna nie ma pojęcia, co może go czekać… Ci, którzy znają już Witkacego, wiedzą, że ma nastoletnią córkę i to właśnie ją zbierze na miejsce makabrycznej zbrodni. Czy to słuszna decyzja? Ilu jeszcze trudnych wyborów będzie musiał dokonać Witkacy? Tego wam nie zdradzę. Przekonajcie się sami sięgając po „Szamańskie tango”.

Ósmy cud świata  – Magdalena Witkiewicz 

Data wydania: 13.09.2017

Ciepła, z dystansem i poczuciem humoru, otwarta, wrażliwa, pozytywnie zakręcona… o kim mowa? Oczywiście o Magdalenie Witkiewicz. W jej książkach zaczytują się przede wszystkim kobiety. Pewnie dlatego, że pisarka mówi o uczuciach. Nazywa to, czego sami czasami nie potrafimy nazwać. Nie tworzy skomplikowanych definicji uczuć. Pisze o nich naturalnie, zwyczajnie. Bez patosu, bez emfazy. I pewnie właśnie za to Czytelniczki ją uwielbiają.

W najnowszej powieści Magdaleny Witkiewicz bohaterką jest Anna – singielka z trzydziestką na karku. Na urlopie w Azji przeżywa romantyczną przygodę. To wystarcza, żeby rozbudziły się w niej uczucia. Musi podjąć jakieś kroki… Jednak są decyzje, które zmieniają życie nie tylko jednej, a wielu osób. A szczęście, które rysuje się już jasnymi i wyraźnymi barwami w życiu Anny, nagle znika…

Nowa książka Magdaleny Witkiewicz „Ósmy cud świata” to niezwykłe zaproszenie do podróży w kobiecym stylu. A jeśli chcecie spotkać się z pisarką osobiście, dopytać o to i o tamto albo wziąć autograf, to odwiedźcie stoisko Gandalfa podczas Targów Książki w Krakowie, Magdalena Witkiewicz będzie razem z Alkiem Rogozińskim 28.10 o godz. 15:30 🙂

1000 słów  – Jerzy Bralczyk 

Data wydania: 26.09.2017

Każdy kto lubi zagłębiać się w meandry polskiego języka czyta książki profesora Bralczyka (ups!). Wielu dbających o poprawność językową ceni sobie jego rady i na pewno zna „500 zdań polskich”. Ja mogę śmiało zaliczyć się do tych, dla których Jerzy Bralczyk jest niekwestionowanym językowym autorytetem. Dlatego literackie zapowiedzi na wrzesień nie mogą pojawić się bez nowej książki Bralczyka „1000 słów”. Jest to zbiór felietonów, w których językoznawca mówi o kluczowych słowach używanych przez nas każdego dnia, albo podczas specjalnych okoliczności. Nie tylko zagłębia się w słowa „tu i teraz”, ale wraca też do wyrazów w kontekście zmian zachodzących przez lata.

Jak pisze wydawca „Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem, emocjonalnym tłem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia”. Książka Jerzego Bralczyka została wydana pod redakcją Michała Ogórka – dziennikarza, felietonisty.

Lustereczko, powiedz przecie, Róża Krull na tropie, Tom 2  –  Alek Rogoziński 


Była Magdalena Witkiewicz jest i Alek Rogoziński 😉 Pisarz dał się poznać jako ten potrafiący rozbawić zbrodnią. Kryminały z humorem to jego specjalność. Lekkie pióro i nieposkromiona wyobraźnia przysparzają mu coraz większe grono Czytelników. Dla tych, którzy już polubili książki pisarza mam świetną wiadomość. We wrześniu pojawi się nowa książka Alka Rogozińskiego „Lustereczko powiedz przecie” z serii Róża Krull na tropie.

W drugim tomie cyklu bohaterka, która jest popularną pisarką specjalizującą się w kryminałach, będzie świadkiem samobójstwa. Popełni je uczestnik konkursu Mister Polonia. Desperacki czyn wyda się dziwny, gdyż mężczyzna raczej nie miał powodu by targnąć się na życie. Róża Krull nie da zwieść się pozorom. Sprawa zaintryguje ją na tyle, że pisarka rozpocznie własne śledztwo. Jednocześnie wkroczy do świata mężczyzn, dla których kosmetyki to codzienność, a moda to temat rozmów. Nie jest niestety słodko, bo i w tym środowisku, jak się okazuje, nie brakuje psychopatów…

Seria Rogozińskiego z Różą Krull to też inni bohaterowie. W tej części nie zabraknie menadżerki Betty i PR-owca Pepe.

Słup ognia  – Ken Follett 

Data wydania: 13.09.2017

Ta zapowiedź książkowa to coś dla miłośników thrillerów. Ci, którzy lubią ten gatunek na pewno znają książki Kena Folletta takie jak „Igła”, „Świat bez końca”, czy „Filary Ziemi”. Na podstawie kilku powieści Folletta powstały filmy i miniseriale.

Książka Folletta „Słup ognia” jest właśnie kontynuacją historycznego cyklu, na który składają się „Filary Ziemi” i „Świat bez końca”.

Jest rok 1557. Zbliża się Boże Narodzenie. Do domu na święta wraca Ned Willard. Ani on, ani inni mieszkańcy miasteczka się mają pojęcia, że niebawem ich życie zmieni się o 180 stopni… Nadejdzie nowa epoka w dziejach świata.

We dwoje  – Nicholas Sparks 


Data wydania: 27.09.2017

Wielbicielki literatury kobiecej doskonale znają powieści Nicholasa Sparksa. „List w butelce”, „Pamiętnik”, „Dla ciebie wszystko”  to bestsellery, które nie tylko sprzedawały się w zawrotnym tempie, ale też zostały zekranizowane, a filmy cieszyły się nie mniejszą popularnością niż książki.

Nicholas Sparks trafia prosto w kobiece serca. Emocje, które potrafi zamknąć na kartach powieści poruszają i wyciskają łzy. To, o czym pisze i w jaki sposób, jest dopracowane w szczegółach. Bohaterowie, miejsca, sytuacje, wszystko tworzy realistyczną opowieść.

„We dwoje” to kolejna powieść amerykańskiego pisarza Nicholasa Sparksa, która na pewno poruszy najczulsze struny emocji. O czym jest nowa książka Sparksa? Mężczyzna po trzydziestce musi zmierzyć się z samotnym wychowywaniem córki. Jej matka zmarła, a ich dotychczasowe radosne życie zmieniło się w koszmar. Jak poradzić sobie w tak trudnej sytuacji? Jak wychowywać dziecko?

Ania. Biografia Anny Przybylskiej  – Grzegorz Kubicki, Maciej Drzewicki 

Anna Przybylska zapisała się w pamięci wielu jako Marylka z serialu „Złotopolscy”. To był jej debiut, dzięki któremu zyskała wielu fanów. Ludzie uwielbiali ją za pogodę ducha, energię, przepiękny uśmiech i ciepło, które od niej biło. Prywatnie była żoną piłkarza Jarosława Bieniuka i mamą trójki dzieci. To właśnie rodzina stanowiła dla niej największą wartość i sens życia. „Uważam, że wiele w życiu osiągnęłam i mam tu na myśli moją rodzinę, moją największą rolę jaką, do tej pory zagrałam. Nigdy to co stworzyłam zawodowo nie dorówna temu, że jestem dumną matką trójki dzieci i że to są takie kochane dzieciaki” – powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów prasowych.

„Ania. Biografia Anny Przybylskiej” to pierwsza biografia aktorki, którą zaakceptowała jej rodzina. Książka opowiada o Annie Przybylskiej, o jej życiu prywatnym, osiągnięciach zawodowych. Pokazuje, jaka naprawdę była Ania Przybylska.

Jej śmierć poruszyła nie tylko fanów aktorki, środowisko show biznesu, ale też wszystkich. Odeszła kochająca matka, żona, przyjaciółka i wspaniały człowiek. Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie takich osobowości. Jednak ona odeszła zbyt wcześnie, dużo za wcześnie…

Myślę, że biografia Anny Przybylskiej to jedna z ciekawszych książek na wrzesień.

Ludzie na drzewach  – Hanya Yanagihara 

Data wydania: 27.09.2017

Ostatnia książkowa propozycja na wrzesień 2017 to „Ludzie na drzewach” debiut Hanya Yanagihara. Jej powieść „Małe życie”  zachwyciła krytyków i Czytelników na całym świecie. Amerykańska powieściopisarka zyskała ogromną rzeszę wielbicieli. I jakby nie patrzeć weszła do świata literatury stawiając sobie wysoko poprzeczkę.

Książka „Ludzie na drzewach” nie przypomina raczej w niczym bestsellerowego „Małego życia”. Jednak po raz kolejny Hanya Yanagihara sięga po tematy trudne, a jednocześnie uniwersalne wartości. Nie przebiera w środkach dając Czytelnikowi mocną lekturę.

Bohaterem „Ludzi na drzewach” jest młody lekarz odnoszący niekończące się pasmo sukcesów, Norton Perina. Zapatrzony w siebie nie planuje zbyt wiele. Pewnego dnia mężczyzna otrzymuje niebanalną zawodową propozycję. Ma wyjechać w celach naukowych na jedną z wysp na Pacyfiku. Tam, wraz z dwójką towarzyszy, ma zbadać nieznane światu plemię Ivu’ivu. Wyjazd okaże się wyprawą jego życia. Badania przyniosą mu światową sławę, ale też… no właśnie. Nic więcej nie powiem. Jenak mogę zagwarantować, że finał powieści Hanya Yanagihara przechodzi najśmielsze oczekiwania…

To tyle w temacie: książki na wrzesień 2017. Jeśli pominęłam jakąś lekturę, a Waszym zdaniem warta jest uwagi, piszcie w komentarzach. Zachęcam 🙂 I życzę wszystkim miłych wrześniowych dni z książką.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf