Aktualności Archiwum

Książkowe premiery – styczeń 2016. Sprawdź, co ukaże się na rynku i co warto przeczytać

Avatar
Napisane przez Gandalf

        Moi Drodzy, nie wypada rozpoczynać Nowego Roku bez wiedzy o nowościach wydawniczych 🙂 Przygotowałam dla Was jak zwykle subiektywne zestawienie najciekawszych książek na styczeń 2016. Oczywiście, jak zawsze musiałam włączyć wewnętrzny hamulec, żeby wybrać 10 pozycji. Było ciężko, ponieważ na początek roku wydawnictwa przygotowały sporo ciekawych propozycji. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto co wybrałam:

  1. SUPERFOOD na co dzień. Co jeść, by dobrze się czućJamie Olivier 

data wydania: 07.01.2016

Myślę, że temu facetowi w kwestii jedzenia i gotowania można zaufać. Skończył Westminster Catering College i praktykował we Francji. Na swoim koncie Jamie ma prawie trzydzieści programów telewizyjnych dotyczących kuchni i jest autorem kilkunastu kulinarnych książek. A już niebawem na rynku ukaże się kolejna pod tytułem „SUPERFOOD na co dzień. Co jeść, by dobrze się czuć”. Kto z Was nie chciał by się tego dowiedzieć?

„To najbardziej osobista ze wszystkich moich książek. By ją napisać, dogłębnie poznałem świat zdrowia i odżywiania. (…) Ta książka pełna jest różnorodnych, zbilansowanych, pobudzających kubki smakowe przepisów, a dzięki mojej ciężkiej pracy nad jej stroną dietetyczną masz pewność, że każde danie, na jakie się zdecydujesz, będzie dobrym wyborem” – pisze Jamie Olivier.

2. ARDENY 1944. Ostatnia szansa HitleraAntony Beevor 

data wydania: 11.01.2016

Beevor, jak nikt inny potrafi opowiadać o przeszłości. Ten Brytyjczyk jest autorem kilku historycznych bestsellerów, które wielokrotnie nagradzano. W najnowszej swojej książce Beevor przenosi Czytelnika do czasów II wojny światowej.

Jest rok 1944. 16 grudnia. To właśnie teraz rozegra się ostatnia wielka ofensywa wojsk niemieckich na froncie zachodnim. To będzie walka o wszystko. Przeżyją tylko ci, którzy zwyciężą. Hitler jest przekonany, że to on wygra i zmusi aliantów do złożenia broni. O tym, że atak odbędzie się właśnie w Ardenach wódz zdecydował jeszcze we wrześniu. Alianci prawie do ostatniej chwili nic nie wiedzą o ruchach Hitlera.

Antony Beevor w fascynujący i realistyczny sposób przedstawia dramatyczne losy ponad miliona żołnierzy… Ofensywa w Ardenach to najzacieklejsza bitwa na froncie zachodnim.

3. Tajemnice watykańskich proroctw. Jak kościół bada zjawiska nadprzyrodzoneJohn Thavis 

data wydania: 11.01.2016

Wiedzę o tym, co dzieje się w Stolicy Apostolskiej czerpiemy głównie z mediów. Watykan bowiem to twierdza tajemnic. Niewiele osób może obserwować z bliska tamtejsze życie. Niewątpliwie jednak taki przywilej ma John Thavis, który od trzydziestu lat przygląda się działaniom Watykanu i kurii rzymskiej. Ten amerykański korespondent nie przeprowadza tam tylko oficjalnych wywiadów, ale przede wszystkim odbywa mnóstwo nieformalnych rozmów i wszystko widzi „od kuchni”.

W książce „Tajemnice watykańskich proroctw. Jak kościół bada zjawiska nadprzyrodzone” zgłębia temat zjawisk nadprzyrodzonych, a ściślej tego co o nich myśli Watykan i czy ich się boi? Pokazuje, jak sobie radzi z tym, czego nie da się wytłumaczyć racjonalnie i logicznie. Objawienia, proroctwa, cudowne uzdrowienia i opętania. Dlaczego Stolica Apostolska niechętnie podejmuje te kwestie? Społeczeństwo nurtują jednak pytania: „Dlaczego Kościół nie chce uznać objawień w Medjugorie? Dlaczego kuria rzymska starała się zatuszować egzorcyzmy odprawiane przez papieża Franciszka? Dlaczego wokół procesów o uznanie świętości bł. Matki Teresy i św. Jana XXIII narosło tyle niejasności?” Thavis pisze o tym, o czym wielu bałoby się nawet myśleć.

4. Aleja tajemnicJohn Irving 

data wydania: 12.01.2016

Wielbiciele Irvinga doczekali się jego kolejnej powieści. „Aleja tajemnic” jest czternastą książką wybitnego pisarza. John Irving stwierdził: „Pociągają mnie bohaterowie, którzy znają przyszłość – albo tak im się zdaje”. I widać, że to prawda, ponieważ właśnie taka jest trzynastoletnia Lupe. Dziewczynka uważa, że zna przyszłość swoją i swojego czternastoletniego brata Juana Diego. Lupe ma zdolności telepatyczne. Potrafi czytać w myślach i przewidzieć co przytrafi się ludziom, których zna. Taki dar wydaje się czymś wspaniałym, jednak jeśli przyszłość pokaże coś zaskakującego, każdy chciałby zmienić przeznaczenie, Lupe także. Do czego posunie się dziewczynka, żeby odmienić los i to co ma się wydarzyć? Po latach Juan Diego opuszcza Meksyk i wyrusza w podróż na Filipiny. Rzeczywistość przeplata się ze snami, wspomnieniami z dzieciństwa i wydarzeniami z przeszłości. To wszystko łączy się z tym, co dopiero nastąpi…

John Irving chciał, żeby na tylnej okładce książki było zdjęcie, które zrobił jego syn, Everett Irving. Jest na nim autor, a w tle widać ulicę Zaragoza, która pojawia się w nowej powieści „Aleja tajemnic”.

5. Ukochany synShilpi Somaya Gowda 

data wydania: 14.01.2016

Tę książkę wybrałam częściowo z sentymentu, ale też dlatego, że poprzednia powieść autorki „Sekretna córka”  została światowym bestsellerem i przetłumaczono ja na ponad dwadzieścia języków.

Chłopiec o imieniu Anil miał szczęście. Urodził się w bogatej hinduskiej rodzinie, która utrzymywała się roli. Wszyscy byli pewni, że Anil, jako ten najstarszy, zajmie się wszystkim. Będzie uprawiał rolę, zostanie głową rodziny i autorytetem w wiosce. Anil zdecydował inaczej. Skończy studia, został lekarzem i wyjechał z Indii. Za oceanem, w Dallas, rozpoczął nowe, zupełnie inne życie. Poznał smak alkoholu i miłość. Odkrył świat pełen sprzeczności, które bywają niebezpieczne. Praca w szpitalu, gdzie leczą się najbiedniejsi, nie wygląda tak, jak sobie wyobrażał. Wszystko komplikowało się. Czy Anil się podda? Czy Dallas to jego miejsce na świecie? Jaki wpływ na decyzje i życie mężczyzny będzie miała Leena, przyjaciółka z dzieciństwa?

6. Star Wars. Battlefront: Kompania ZmieszchAlexander Freed 

data wydania: 14.01.2016

Chyba nie ma książki bardziej na czasie niż ta 🙂 A tych, którzy będą chcieli ją przeczytać jest z całą pewnością mnóstwo – cała rzesza fanów Star Wars. To dla nich obowiązkowa lektura!

Książki z tej serii są równie wciągające, jak filmy. Niesamowite postaci, wartka akcja, zaskakujące wydarzenia i fantastyczne światy… Ponadto opowiadają historię nie tylko znanych z filmowej sagi bohaterów, takich jak Anakin Skywalker czy Imperator, ale przybliżają też mniej znane postaci. Wielbiciele Star Wars będą mogli lepiej je poznać, a także odbyć fascynującą podróż po galaktyce i odkrywać to, co jeszcze nieznane.

Autorzy książek o Star Wars przenoszą Czytelników na odległe planety, pokazują świat politycznych rozgrywek, zaskakujących sojuszy, wielkich bitew. Nie jest jednak tak „strasznie”, ponieważ pojawia się też przyjaźń, miłość i Moc, która drzemie w każdym…

Jako ciekawostkę powiem Wam, że książek osadzonych w uniwersum Star Wars jest blisko 150! Znacie wszystkie? 😉

7. Dobrze się myśli literaturąRyszard Koziołek 

data wydania: 20.01.2016

Ta książka to zbiór esejów o „praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka.” Autor, Ryszard Koziołek (polski literaturoznawca, historyk literatury, doktor habilitowany nauk humanistycznych i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) przekonuje, że cośkolwiek robimy w życiu, działamy w oparciu o literaturę. Dowodzi też, że czytanie ma wielką moc – sprawia, iż nasze myślenie i mowa stają się lepsze.

Ryszard Koziołek sięga do twórczości wybitnych pisarzy: Prusa, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Przybyszewskiego, Mrożka. Dotyka też współczesnych autorów – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Zdaniem Koziołka nie tylko twórczość jest ważna, ale też życiorysy. Istotne jest to dzięki czemu można lepiej wyrażać i opowiadać świat. „Dobrze się myśli literaturą” to również zdanie w sprawie „przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne”.

8. Zagubiony autobusJohn Steinbeck 

data wydania: 21.01.2016

Wśród wielu nowości książkowych, które Wam proponuję wybrałam, też powieść Steinbecka. Nie jest to premiera, a wznowienie. Tę pozycję możecie znaleźć również pod tytułem „Autobus do san Juan”. John Steinbeck opisuje podróż autobusem po drogach Kalifornii. Jadą nim bardzo rozmaite osoby. Różni ich praktycznie wszystko: wiek, status społeczny, wiedza, poglądy, historie, które przeżyli… Mają jednak jedną wspólną cechę. Ukrywają emocje. W takim miejscu pomimo starań trudno nad nimi zapanować… Przez to dochodzi nawet do uszkodzenia autobusu.

Bohaterowie „Zagubionego autobusu” marzą o lepszym życiu. Udają przed innymi, skrywają kompleksy, nie mówią o niepowodzeniach. Czy da się w taki sposób cały czas funkcjonować? Steinbeck pokazuje, że nie. Wszystko prędzej, czy później wyjdzie na jaw.

Jeśli ktoś z Was nie czytał jeszcze tej książki, to gorąco polecam. Jeśli czytaliście, to warto przypomnieć i mieć na półce dzieło amerykańskiego noblisty.

9. Hrabal. Słodka apokalipsaAleksander Kaczorowski 

data wydania: 27.01.2016

Każdy kto zna i ceni Hrabala powinien znać twórczość Kaczorowskiego, który jest autorem między innymi świetnej książki „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu”.

Bohumil Hrabal to jeden z czołowych pisarzy XX wieku. Jego książki charakteryzuje niezwykły język, pełne są niesamowitych postaci i obrazów Pragi, w której mieszkał pisarz. Miejsca, o których pisał odwiedzają jego wielbiciele. Przypuszczam, że Aleksander Kaczorowski doskonale zna je wszystkie. A wie o pisarzu tyle, że odnosi się wrażenie, iż ten żyje na kartach jego książek.

Na podstawie wielu opowiadań Hrabala nakręcono filmy. Wielu wie, że lubił koty, piwo, że był samotnikiem i że cierpiał po śmierci żony. Nikt jednak nie wie, jak tak naprawdę zginął Bohumil Hrabal.

10. CzasomierzeDavid Mitchel 

data wydania: 29.01.2016

„W pewien upalny dzień w 1984 roku piętnastoletnia Holly Sykes ucieka z domu i spotyka starszą panią, która proponuje jej kubek herbaty w zamian za „schronienie. Minie kilkadziesiąt lat, zanim Holly zrozumie, o jakie schronienie prosiła nieznajoma…”

„Czasomierze” to metafizyczny thriller, w którym David Mitchell daje popis swojej wyobraźni. Bez reszty wciąga czytelnika do swojego świata. Pisarz snuje opowieść o losach Holly, która na pozór wiedzie zwyczajne życie. Dorasta w Gravesend, a starość spędza w Irlandii, gdzie mieszka nad brzegiem oceanu. Rzeczywistość jednak rządzi się swoimi prawami, a Holly nie przypuszcza jaka ma rolę do odegrania…

         Co sądzicie o zapowiedziach książkowych na styczeń 2016? Podobają Wam się te nowości wydawnicze? Co macie ochotę przeczytać? Ja chętnie przeczytałabym wszystko 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf