Polecamy

Książki świąteczne, które pokocha cała rodzina – 6 magicznych pozycji

świąteczne książki
Avatar
Napisane przez Gandalf

Bożonarodzeniowe książki świąteczne dla dzieci czy starszych czytelników kojarzą się z przyjemnym, zimowym okresem, podczas którego można się zrelaksować i zanurzyć w ciekawej lekturze. Wcale nie muszą być czytane tylko w grudniu, wręcz przeciwnie – w innych miesiącach przypomną o świątecznej atmosferze i oderwą od natłoku obowiązków. Przedstawiamy ranking wybranych świątecznych książek dla dzieci i dorosłych, które sprawią, że nawet nieświąteczny czas stanie się magiczny!

Zimowe kryminały

Książki świąteczne to bardzo często kryminały, czyli uniwersalny gatunek uwielbiany przez sporą część czytelników i będący idealną odskocznią od pracy czy obowiązków o każdej porze roku. Przedstawiamy więc wciągającą pozycję, którą miłośnicy sensacji i zagadek koniecznie muszą poznać – oto „Cicha noc”, czyli zbiór wybranych opowiadań kryminalnych ściśle powiązanych ze Świętami. Przeróżni autorzy i przeróżne historie, z których każda niesie ze sobą inną zagadkę. Wśród wybranych pisarzy znajdują się najbardziej uznani twórcy kryminałów: Sir Arthur Conan Doyle, Nicholas Blake czy Edmund Crispin. Nie brak tu także młodych, czekających na odkrycie talentów, którzy potrafią sprawić, że „magia Świąt” zostaje przerobiona na niepokojącą, zagadkową atmosferę. To jedna z książek o Bożym Narodzeniu, która ukazuje Święta od zupełnie nieznanej strony!

Rodzinna słabość

„Świąteczny sekret” to opowieść o świątecznej miłości, nieplanowanej miłości – zwłaszcza przez Zosię, główną bohaterkę historii. Zosia szerokim łukiem omija pewien typ mężczyzny, który zauroczył każdą kobietę w jej rodzinie. Zarówno jej babcia, matka, jak i siostra zakochały się w atrakcyjnych, charyzmatycznych brunetach. Sęk w tym, że wszyscy trzej okazali się zimnymi draniami, którzy prędzej czy później porzucili partnerki. Zosia nie chce skończyć jak jej krewne, dlatego stara się walczyć z własnymi uczuciami i nie zwracać uwagi na takich mężczyzn. To zmienia się jednak w momencie, gdy w jej życiu pojawia się pewien tajemniczy brunet. Czy Zosia da się przekonać, że jej historia wcale nie musi być taka sama jak historia matki czy siostry?

Romantyczne święta

Komedie romantyczne to nie tylko filmy. „Do Wigilii się zagoi” Agnieszki Błażyńskiej jest tego idealnym przykładem. Zabawna, wciągająca i dynamiczna powieść przeniesie czytelnika w przedświąteczny czas i pokaże, że nawet z pozoru najbardziej beznadziejną sytuację da się przemienić w coś wspaniałego. Główna bohaterka, Finka, ma pechowy talent – zawsze wpakuje się w najgorsze kłopoty. Los nie oszczędził jej tego nawet przed Bożym Narodzeniem. Kiedy razem z przyjaciółką starają się w internecie odnaleźć mężczyznę, którego Finka widziała na lotnisku, przez przypadek wywołują niemałe zamieszanie i omal nie trafiają przez to pod sąd. Okazuje się jednak, że to właśnie uczucia, a nie druczki prawne mogą je uratować. Idealna świąteczna książka na nudne, zimowe wieczory, która pokazuje magię miłości.

Między Halloween a Bożym Narodzeniem

Jeśli chodzi o świąteczne książki dla młodzieży i dorosłych, to fantastyka zawsze pozostaje na topie. Oto „Dynia i jemioła” Anety Jadowskiej, czyli opowieści z Dorą Wilk, Nikitą, Witkacym czy Karmą w rolach głównych. To zbiór różnych historii świątecznych, których akcja dzieje się nie tylko podczas Bożego Narodzenia, ale także już wcześniej, jeszcze podczas Halloween, gdy prym wiodą duchy i inne straszydła. Romantyczne, wesołe, wzruszające, pełne nagłych zwrotów akcji, ale i miejscami straszne oraz trzymające w napięciu – takie są opowiadania Jadowskiej. I choć bohaterami są postaci znane z poprzednich książek, to lektura nadaje się do czytania także przez zupełnie nowych czytelników – opowieści są bowiem uniwersalne i stworzone z myślą o wszystkich. Jeśli jesteś fanem fantasy, ale nie znasz jeszcze twórczości Jadowskiej, koniecznie sięgnij po tę pozycję i przekonaj się, jak fascynujący jest świat Thorn!

Czy dzieci znają Święta?

W tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć książek o świętach Bożego Narodzenia dla dzieci. Czy twoje pociechy znają polskie zwyczaje wigilijne? Wiedzą, skąd wywodzą się wszystkie symbole świąteczne i dlaczego na stole powinno być akurat dwanaście potraw? A może warto im też opowiedzieć, czym dokładnie jest adwent poprzedzający Święta i kiedy właściwie powinno odprawiać się pasterkę? O tych i o wielu innych symbolach związanych ze świętami Bożego Narodzenia twoje dziecko przeczyta w „Tradycjach i zwyczajach wigilijnych”. To zbiór wszelkich informacji o Świętach, które warto przekazać maluchom – zarówno tym młodszym, jak i starszym. Książka napisana jest prostym, przyjemnym językiem, a w dodatku zdobią ją piękne ilustracje. Będzie idealną lekturą przedświąteczną!

Ukochany Tuliś

Na koniec jedna z książek o świętach Bożego Narodzenia dla najmłodszych dzieci – tych, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. „Święta Misia Tulisia” Davida Mellinga to kolejna, już trzecia, część przygód sympatycznego i zabawnego Tulisia, czyli łagodnego niedźwiadka, który kocha się przytulać. Tym razem Tuliś poznaje magię i radość Świąt. Podczas tych zimowych chwil chce przeżyć jak najwięcej śnieżnych i radosnych przygód, najlepiej razem z innymi przyjaciółmi, niekoniecznie tymi, których już zna. Bitwa na śnieżki, zjeżdżanie na sankach czy znalezienie idealnej choinki – żadna z tych czynności nie może się obyć bez tulenia!

 

Świąteczne książki – czy to dla dzieci, czy dla dorosłych – zawsze przypominają o grudniowym, zimowym czasie, podczas którego wszystkie smutki i stres powinny odejść w zapomnienie, a zamiast nich pojawić się radość i spokój. Jednak to nie oznacza, że po skończonych świętach Bożego Narodzenia i po Nowym Roku trzeba porzucić tego typu lektury i czekać miesiącami, aby znowu przypomnieć sobie magię świąt. Wręcz przeciwnie! Po książki o Świętach warto sięgać przez cały rok, aby oderwać się od codziennych zadań i chociaż na moment rozluźnić!

Pamiętaj, że wszystkie wymienione pozycje możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf