Polecamy

Książki religijne dla dzieci i młodzieży – najciekawsze tytuły o Bogu i wierze chrześcijańskiej

książki religijne dla dzieci
Avatar
Napisane przez Gandalf

W dzisiejszych czasach kwestia wiary budzi wiele emocji. Współczesny świat oferuje mnogość doświadczeń w postaci tekstów kultury, takich jak na przykład książki, filmy czy gry, które potrafią kwestionować lub podawać w wątpliwość katolickie nauki. Zwłaszcza najmłodsi członkowie społeczeństwa mogą czuć się z tego powodu zagubieni. No bo jakich wyborów powinni dokonywać, gdy zewsząd dobiegają ich różnorodnego sygnały oraz ideologie? Jeżeli dziecko wychowywane jest w duchu chrześcijaństwa, warto zadbać o to, by rozumiało swoją wiarę oraz by mogło swobodnie wczuć się w świat wybranej lektury. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę, na której znajdują się książki religijne dla dzieci i młodzieży, które przybliżą Twojej pociesze katolickie nauki, ale też sprawią jej mnóstwo radości podczas czytania.

Nauka przez zabawę

W książkach religijnych dla dzieci bardzo często zapomina się o formie podawczej, która najlepiej sprawdzi się w tej grupie docelowej. Seria YOUCAT jest zupełnie inna. Proces powstawania „Youcat dla dzieci” rozpoczął się od przeanalizowania potrzeb jej przyszłych odbiorców. Autorzy przysłuchiwali się dzieciom w wieku od 8 do 12 lat i zapisywali zadawane przez nie pytania. W ten sposób powstawały kolejne rozdziały gromadzące wątpliwości najmłodszych. Całość uzupełniono o atrakcyjne rysunki, które dodatkowo zachęcają do zadawania pytań pogłębiających temat.

Książka została stworzona z myślą zarówno o dzieciach, jak i ich rodzicach. Obok pytań pojawiają się więc godne w danym kontekście cytaty z Biblii, cytaty wypowiedzi świętych oraz definicje pojęć teologicznych. To doskonała propozycja na prezent na pierwszą komunię świętą lub po prostu jako inspirujące narzędzie edukacyjne.

Spotkania, które zmieniają wszystko

Są takie chwile w życiu, które odwracają nasz los o 180 stopni. Doświadczenia, które determinują całe nasze przyszłe życie. Dla 10-letniego Marcina, bohatera książki religijnej dla dzieci autorstwa Renaty Piątkowskiej, czymś takim jest wizyta w Watykanie. W „Nigdy tego nie zapomnę” czytelnik śledzi, jak audiencja u papieża Franciszka wpływa na młodego bohatera. Będący pod ogromnym wrażeniem ojca świętego chłopiec postanawia być lepszym człowiekiem i skrupulatniej realizować nauki kościoła.

Książka pozwala czytelnikom spojrzeć na głowę Kościoła katolickiego z nowej perspektywy – nie tylko jak na kogoś piastującego oficjalne, niedostępne stanowisko, ale też jak na zwykłego, prostego człowieka. W końcu to, co w człowieku najważniejsze, znajduje się w jego sercu, prawda?

Pomoc w okresie dojrzewania

Karen Kingsbury jest autorką ponad 30 książek. Wiele z nich znalazło się na liście bestsellerów New York Timesa, a kilka stało się inspiracją dla filmowych scenariuszy. Jako matka sześciorga dzieci (w tym trójki adoptowanych) dobrze wie, jak trafić do najmłodszych czytelników. Propozycje autorstwa Kingsbury to przede wszystkim książki religijne, w których pisarka akcentuje ludzką więź z Bogiem.

„Skarbiec cudów w życiu nastolatków” to zbiór historii o młodzieży oraz o tym, gdzie młodzi ludzie mogą szukać boskiego wsparcia. Etap dojrzewania to jeden z najtrudniejszych momentów egzystencji człowieka, a książka Kingsbury jest w tym skomplikowanym czasie drogowskazem przypominającym o ogromnej miłości i wsparciu, jakie daje wszystkim Ojciec.

Listy do Boga

Lista książek religijnych, które warto przeczytać, byłaby niekompletna bez „Oskara i pani Róży” Erica-Emmanuela Schmitta. Nie jest to typowy zbiór opowieści o Bogu. Jednak dzięki silnie oddziałującej na odbiorcę dramatycznej historii skłania do głębokiej refleksji na temat życia i obecności w nim Boga.

Fabuła książki koncentruje się na 10-letnim chłopcu chorym na raka. Choroba sprawia, że dziecko bardzo szybko dorasta, nieraz zaskakując rodziców podejściem do świata czy życia i śmierci. Z czasem chłopiec zaczyna pisać listy do Boga, w których opowiada mu o swoich obawach, doświadczeniach i przemyśleniach. „Oskar i pani Róża” to przepiękna, wzruszająca opowieść o akceptacji swojego losu, pokonywaniu strachu i nietraceniu nadziei. Nie bez powodu wpisano ją na listę szkolnych lektur.

Zaakceptować nieakceptowalne

Nieco starszym dzieciom, a także dorosłym, polecamy „Chatę” Williama Paula Younga. Nie tak dawno książka ta doczekała się nawet ekranizacji, która została przez widzów bardzo dobrze przyjęta. Książki religijne często przynoszą ukojenie w sytuacjach dramatycznych, na przykład po śmierci kogoś bliskiego, zwłaszcza śmierci nagłej lub osoby wyjątkowo młodej. Historia „Chaty” to historia właśnie takiego przypadku.

Córka bohatera, Mackenziego, zostaje porwana podczas rodzinnych wakacji. Dziewczynki nie udaje się odnaleźć na czas. Rodzina, zwłaszcza ojciec, nie potrafi się z tym pogodzić. Pewnego dnia do protagonisty przychodzi tajemniczy list. Jego nadawcą jest podobno sam Bóg, który zaprasza Mackenziego do spędzenia weekendu w miejscu, gdzie wydarzyła się tragedia. To, co bohater zastanie na miejscu, na zawsze odmieni jego życie. Chociaż „Chata” porusza temat trudny, to ostatecznie okazuje się tytułem budującym i niosącym pocieszenie.

Bracia mniejsi

Na książki religijne, które warto przeczytać, mogłoby się składać znacznie więcej tytułów Szymona Hołownii niż tylko „Boskie zwierzęta”, ale w kontekście młodego odbiorcy to właśnie ta pozycja wydaje się najbardziej przydatna. Jak bowiem rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się po śmierci ze zwierzętami? Strata pupila może boleć najmłodszych równie silnie, co utrata drugiego człowieka. W takich chwilach rodzą się pytania o zależności między Bogiem a innymi niż ludzie stworzeniami. A może Bóg też ma psa lub kota?

 

Książki religijne dla dzieci i młodzieży nie są może towarem deficytowym, ale z pewnością jest ich w księgarniach mniej niż pozycji głównego nurtu. Wiele tytułów przemyka bez echa, cierpliwie czekając na najwytrwalszych poszukiwaczy podobnej tematyki. Warto śledzić więc najnowsze tytuły i najlepsze podsuwać swoim złaknionym wiedzy i odpowiedzi pociechom oraz podpowiadać innym rodzicom, jakimi książkami powinni się zainteresować. Pamiętajmy, że dziecięcy umysł działa niczym gąbka, a czym skorupka za młodu nasiąknie…

Wszystkie wymienione książki religijne dla dzieci i młodzieży zamówisz na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf