Polecamy

Książki o wychowaniu dzieci – ranking dla rodziców pociech w każdym wieku

książki o wychowaniu dzieci
Avatar
Napisane przez Gandalf

Książki o wychowaniu dzieci to lektury, które można znaleźć w biblioteczce większości rodziców. Po poradniki sięgają nie tylko świeżo upieczeni rodzice, ale i ci z całkiem sporym doświadczeniem. Na kartach lektury odnaleźć można wiedzę na temat metod wychowawczych, poznać punkt widzenia dziecka, a także nauczyć się, jak uniknąć najczęstszych błędów rodzicielskich. Poradniki rodzicielskie to pomoc nie tylko dla opiekunów niemowlaków, ale także rzetelne źródło wiedzy o wychowaniu przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej czy nastolatków. Odpowiadają one zarówno na te najprostsze i najpowszechniejsze pytania, jak i złożone problemy wychowawcze. Poznaj najczęściej polecane książki o wychowaniu dzieci!

Czy warto czytać książki o wychowaniu dzieci?

Złote rady można dostać od cioć, babć, a nawet sąsiadek. Można również dobrowolnie sięgnąć po poradniki polecane (i pisane) przez celebrytów, influencerów albo autorytety naukowe z zakresu psychologii czy medycyny. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy porady osób z najbliższego otoczenia oraz książki faktycznie są pomocne… Czy nie lepiej zdać się na intuicję, szczerość i luz w wychowaniu? Może nadmiar wiedzy będzie przeszkadzał w odczuwaniu radości z rodzicielstwa i utrudniał porozumienie się z pociechą?

Specjaliści przekonują, że po dobre poradniki o rodzicielstwie zawsze warto sięgać. Równie ważne jest analizowanie aktualnych badań naukowych w zakresie rozwoju dziecka oraz konfrontowanie swoich doświadczeń z innymi rodzicami. Dzięki temu łatwiej będzie na problemy wychowawcze spojrzeć chłodnym okiem i znaleźć optymalne rozwiązania.

Dobre książki o wychowaniu dzieci to dla rodziców nie tylko skarbnica rad, pomysłów i inspiracji na to, jak radzić sobie z marudnym niemowlakiem, ciekawskim przedszkolakiem czy zbuntowanym nastolatkiem. To także moralne wsparcie w obliczu trudów i wyzwań rodzicielstwa.

Książki o wychowaniu dzieci: ranking topowych pozycji

Chcąc przygotować się do świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, warto sięgnąć po kultowe książki o wychowaniu dzieci.

Na początek dobrze jest przeczytać „Wychowanie bez nagród i kar”. Ten poradnik powinien poznać każdy rodzic. Uczy on rodzicielstwa, które nie opiera się na karaniu i nagradzaniu, a także odrzuca znane większości tradycyjne metody wychowawcze. W oparciu o badania naukowe autor pokazuje, że metoda kija i marchewki przynosi negatywne skutki i może odbić się na relacjach z pociechą, wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa u dziecka. Alfie Kohn nie zostawia jednak rodziców z niczym i prezentuje model rodzicielstwa bezwarunkowego, które opiera się na całkowitej akceptacji i eliminuje tak zwaną „miłość odmawianą”. Książka Kohna zapoznaje opiekunów z alternatywnym modelem wychowania, który pozwoli dzieciom stać się w przyszłości troskliwymi i odpowiedzialnymi dorosłymi.

Żaden rodzic nie może też ominąć pozycji Adele Faber i Elaine Mazlish: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Ta książka o wychowaniu dzieci to zbiór praktycznych wskazówek, które pozwolą sprawnie i efektywnie komunikować się z pociechą, co w efekcie wymusza zmianę jego zachowania. Z poradnika rodzic dowie się, w jaki sposób porozumieć się z dzieckiem, jak je karać za złe zachowanie czy budować z nim zdrową relację. Po lekturę powinni sięgnąć przede wszystkim rodzice starszych dzieci; rodzice niemowląt znajdą tu niewiele praktycznych informacji.

Książki o wychowaniu dzieci dla początkujących

Świeżo upieczeni rodzice w rankingu książek o wychowaniu dzieci szukają poradników, które zawierają najważniejsze założenia dobrego rodzicielstwa. W poradnikach dla młodych rodziców nie znajdzie się kompleksowych porad czy dokładnych opisów problemów wychowawczych, a jedynie najistotniejsze kwestie. Dla doświadczonych rodziców poruszane tematy wydawać mogą się banałami, jednak początkująca mama czy początkujący tata chętnie zapoznają się z podstawami.

Niedoświadczonym rodzicom polecamy szczególnie pozycję „Pierwszy rok życia dziecka”, kontynuację słynnego poradnika „W oczekiwaniu na dziecko”. Ta książka o wychowaniu dzieci polecana jest wszystkim debiutującym rodzicom i zawiera wszystko, co powinni oni wiedzieć o pierwszym roku życia malucha. W lekturze znaleźć można odpowiedzi na dziesiątki pytań dotyczących rodzicielstwa, wychowania, karmienia piersią, odżywiania i pielęgnacji, wyborze lekarza, chorób wieku dziecięcego czy nawet podróżowania z brzdącem. Poradnik przeczytać powinny nie tylko młode mamy, ale i tatusiowe. Dla nich autorki przygotowały specjalny rozdział pod tytułem „Zostajesz ojcem”.

Wiedza nie tylko teoretyczna

Większość książek o wychowaniu dzieci to teoretyczne poradniki. Mnogość tytułów pozwala jednak sięgnąć i po praktyczne pozycje dotyczące rodzicielstwa. Szukając lektury przekazującej rzeczowe informacje, warto sięgnąć po „Dialog zamiast kar” autorstwa Zofii Żuczkowskiej. Jak zażegnać konflikty? W jaki sposób wyznaczać granice i co robić, kiedy dziecko mówi „nie”? Jak pomóc dziecku, które jest określane mianem niegrzeczne, trudne czy z niezdiagnozowanym ADHD? Ta pozycja udzieli odpowiedzi na te oraz inne pytania!

Pozytywna dyscyplina

Jednym z bestsellerów dla rodziców jest dzieło Jane Nelsen – „Pozytywna dyscyplina”. W tej książce o wychowaniu dzieci zawarte jest całe mnóstwo informacji o przygotowaniu malucha do dorosłego życia. Uczy ona rodziców metod budowania więzi z dziećmi, a także pozostałymi członkami rodziny. Ponadto traktuje o komunikacji, miłości, szacunku oraz dyscyplinie. Poradnik odpowiada też na szereg pytań, które dręczą rodziców dzieci w każdym wieku. Nelsen odpowiada między innymi na pytania: jak wspierać dziecko bez rozpieszczania go, co robić, kiedy nie można dogadać się z pociechą, jak budować u malucha poczucie własnej wartości, jak sprawić, aby bycie rodzicem było łatwiejsze? Sama autorka podaje, że swoje założenia oparła na nurcie psychologii indywidualnej Alfreda Adlera, a jej rady opierają się na intuicji i racjonalizmie.

Rodzicielstwo poza utartymi schematami

Dobre książki o wychowaniu dzieci to nie tylko te przybliżające standardowe metody, rozwiązania i nurty. Chcąc odejść od metod stosowanych przez babcie czy ciocie i poznać założenia nowoczesnego rodzicielstwa, warto wyposażyć domową biblioteczkę w książkę „Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci”. Pozycja została napisana przez Mei-Ling Hopgood. Ten wyjątkowy poradnik pokazuje różne oblicza rodzicielstwa i metody wychowawcze ze wszystkich zakątków świata. Mei-Ling Hopgood szuka odpowiedzi na takie pytania jak: o której dziecko powinno chodzić spać, co powinno jeść i kiedy zacząć uczyć je alfabetu. Autorka poradnika wyjaśnia także jak Francuzi wychowują dzieci na wyrafinowanych smakoszy, czemu Chińczycy wcześnie uczą maluchy korzystania z nocnika, Kenijki noszą pociechy w chustach, a w Argentynie maluchy brykają do późnych godzin nocnych. Po tę książkę o wychowaniu dzieci powinni sięgnąć wszyscy rodzice, którzy nie chcą podążać utartymi ścieżkami, mają dość popularnych trendów i są zainteresowani nie tylko „badaniami amerykańskich naukowców”.

O tym, jak wychowuje się dzieci w innych krajach, dowiedzieć można się też z poradnika „Nie ma złej pogody na spacer”. Pozycja odkrywa przed polskimi rodzicami tajemnice szwedzkiego modelu wychowania dzieci. Książka oparta jest na osobistych doświadczeniach Lindy Akeson McGurk. Autorka podpowiada jak ochronić dzieci przed uzależnieniem od urządzeń elektronicznych, jak pozwolić maluchom na kreatywną nudę, pozbyć się lęku i zaufać dziecku, a także dlaczego kontakt młodego człowieka z naturą jest tak ważny.

2+1, czyli słowo o nowoczesnej rodzinie

Polskie pary coraz częściej decydują się na posiadanie jednego dziecka. Jak jednak nowoczesny model rodziny ma się do mitu jedynaka? Na to pytanie odpowiada książka Lauren Sandler – „Jedno i już”. W poradniku autorka nie tylko rozprawia się z mitem jedynaka, ale i analizuje najnowsze badania naukowe dotyczące wychowania jednego dziecka i jego przygotowania do dorosłości. Tej książce o wychowaniu dzieci daleko jednak do naukowej rozprawy. Została napisana zabawnie i z przekorą; jest nie tylko lekturą dla rodziców, ale i dla dzieci.

Książki dla rodziców nastolatków

Polecane książki o wychowaniu dzieci dla rodziców zbuntowanej i trudnej młodzieży to typowe poradniki o nastolatkach. W naszym rankingu króluje książka „Daj przestrzeń… i bądź blisko. Mindfulness dla rodziców i ich nastolatków”. Poradnik tłumaczy jak podczas wychowywaniu nastolatków unikać reakcji impulsywnych, jak radzić sobie ze stresem i pomóc zbuntowanej młodzieży przetrwać okres „burzy i naporu”. Do książki Eline Snel dołączona jest płyta CD z ćwiczeniami uważności dla dorosłych i młodzieży.

Nie ma rodziców doskonałych!

Każda mama i każdy tata chcą być super rodzicem. Do wychowania dziecka przygotowują się przez 9 miesięcy ciąży, nierzadko nawet wcześniej. Świeżo upieczeni rodzice nie tylko chętnie słuchają rad, ale i sięgają po dobre książki o wychowaniu dzieci. Pochłaniając wiedzę, zapominają, że pociechy nie oczekują, że będą oni idealni. O tym, jak nie zwariować, mówi książka „Jak sobie odpuścić. (Nie)poradnik rodzicielski”. Autor udowadnia w niej, że fajne dzieci, które w przyszłości będą szczęśliwymi dorosłymi, można wychować bez stawania na głowie.

Savoir vivre dla dzieci

Książki o wychowaniu to nie tylko lektury dla dorosłych, ale i dla dzieci. Starszym maluchom proponujemy książki o dobrym wychowaniu, czyli poradniki savoir vivre. Tytuł „Podano do stołu” to zbiór zasad omawiający jak zachować się w każdej sytuacji. Z lektury dziecko dowie się o regułach dobrego zachowania na uroczystej kolacji, niedzielnym śniadaniu czy obiedzie w szkolnej stołówce. Książka pomoże najmłodszym zrozumieć też, dlaczego nie trzyma się łokci na stole, niektóre potrawy je się palcami, a dłonie myje przed posiłkiem.

 

Wychowanie dziecka to nie bułka z masłem – wie o tym każdy rodzic. Jak poradzić sobie ze stresem? Jak zrozumieć co dzieje się w głowie malucha lub nastolatka? Szczepić dziecko czy nie? Kiedy zacząć odpieluszkowywanie? Jak przygotować brzdąca do przedszkola, a jak poradzić sobie z pierwszą miłością nastolatka? Odpowiedzi na te i jeszcze więcej pytań można znaleźć w dobrych książkach o wychowaniu dzieci! Rodzice powinni jednak pamiętać, że nigdy nie zastąpią one rozmowy z pociechą, poświęconego jej czasu i chęci zrozumienia tego, co i jak czuje pociecha. Wszystkie polecane w powyższym artykule książki o wychowaniu dzieci można zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf