Książki

Książki o mafii, niezwykłych romansach i pieniądzach – zobacz, do czego zdolni są gangsterzy

książki o mafii
Avatar
Napisane przez Gandalf

Książki o mafii, zarówno polskiej, jak i włoskiej czy rosyjskiej, od dawna wzbudzają dreszczyk emocji. Jeśli gangsterska historia zawiera dodatkowo burzliwą miłość, książkowy bestseller jest niemal murowany – dostajemy wtedy opowieść pełną akcji, romansu, ale i nieraz brutalności czy tajemniczych spisków. Takie połączenie skutecznie zapobiega nudzie i sprawia, że po książki o mafii sięgamy jeszcze chętniej. Na jakie serie i pojedyncze tytuły warto się jednak zdecydować, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z gangsterskim światkiem? Oto nasze typy!

Don Corleone

Wśród książek o mafii włoskiej bezdyskusyjnym zwycięzcą pozostaje pakiet mafijny od Maria Puza. Historia o Vicie Corleone i jego gangsterskiej rodzinie odniosła niesamowity sukces, zarówno książkowy, jak i filmowy, oraz stała się swoistym ideałem gangsterskiej opowieści. Na zestaw pakietu składają się trzy powieści: „Ojciec chrzestny”, „Sycylijczyk” i „Ostatni Don”. Vito Corleone, sławny i niezastąpiony Ojciec Chrzestny, to głowa szanowanej mafijnej rodziny, pochodzącej z Sycylii. Choć bywa niezwykle surowym człowiekiem i gotów jest pozbyć się swoich wrogów bez mrugnięcia okiem, to kieruje się w życiu pewnymi wartościami – wśród nich na pierwszym miejscu stawia miłość i szacunek do swoich najbliższych. Jeżeli rodzinie grozi niebezpieczeństwo, Don Corleone nie cofnie się przed niczym, aby ją ochronić. Czy jednak więź rodzinna przetrwa wszystkie próby, jakie czekają włoską familię? I czy zagrożenie na pewno może pochodzić tylko z zewnątrz?

Mafia nie wybacza

Książki o włoskiej mafii to nie wszystko – i choć głównie Italia kojarzy nam się z gangsterskimi porachunkami, a w głowie pojawia się obraz eleganckich panów w czarnych garniturach i kapeluszach, to jednak niemal każdy kraj może poszczycić się mafijnymi opowieściami godnymi przeczytania. „Piętno mafii” Piotra Rozmusa to nietuzinkowa historia, która łączy w sobie porachunki polskich i szwedzkich gangsterów. Traktuje o lojalności wobec mafiosów i cenie, jaką trzeba zapłacić za brak wierności – żaden gang nie zapomni ani nie wybaczy zdrady. Kara za jakiekolwiek odstępstwo jest niesamowicie wysoka, ponieważ spotyka nie tylko donosiciela, ale co najgorsze: jego najbliższych. Co w takiej sytuacji zrobią główni bohaterowie książki? Czy uda im się odzyskać tych, których kochają?

Matuszka Rosija

Dobry, fabularyzowany dokument zawsze w cenie. Dlatego wśród książek o mafii warto zwrócić szczególną uwagę na te bazujące na faktycznych wydarzeniach i pokazujące prawdziwą stronę przestępczego światka. W „Rosyjskiej ruletce” Mirosław Szwonder opisuje własną historię, która w latach 90. przydarzyła mu się w Astrachaniu. Próbując przemycić kawior do Polski, nieopatrznie wszedł w porachunki ze służbami specjalnymi oraz – rosyjsko-czeczeńską mafią. Aby doprowadzić operację do końca, musiał więc zaryzykować swoim życiem i spróbować dogadać się z gangsterami z krwi i kości. To świetna, wciągająca powieść o cechach reportażu, która nie tylko uświadamia, do czego zdolni są mafijni przestępcy, zwłaszcza pochodzący z tak odległych zakątków, ale i pomaga zrozumieć mentalność zahartowanych przez życie mieszkańców Rosji –codziennie walczących o przetrwanie w tym brutalnym świecie.

Polska mafia

„Totem” Jakuba Charona to jedna z książek traktujących o mafii polskiej, przez co może wydać nam się szczególnie bliska. Główny bohater, Dziki, wychodzi w końcu z więzienia. Jednak nie istnieje nikt, do kogo mógłby się udać – został sam jak palec, w dodatku wcale nie może czuć się bezpieczny. Kiedy bowiem raz związał się z mafijnym światem, już nigdy nie będzie wolny. Jedyną opcją, jaka mu pozostała, aby uchronić własne życie, jest brutalna walka o przetrwanie – w nowej, nieco odmienionej rzeczywistości, która wydaje się całkiem inna od tej z przeszłości, zanim trafił za kraty. Szansą na zdobycie odpowiedniej pozycji pozostaje porażka jego wrogów, a ściślej mówiąc – doprowadzenie ich do samodestrukcji. Dziki nie ma wyboru: musi wziąć udział w tej mafijnej grze, bo inaczej straci wszystko.

Masa

Chyba nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszymi książkami o polskiej mafii są opowieści Jarosława „Masy” Sokołowskiego – niegdyś przestępcy ze słynnego gangu pruszkowskiego, dziś świadka koronnego współpracującego z policją. Tytuły o „dokonaniach” i życiu gangu wychodzą głównie spod pióra Artura Górskiego, dziennikarza i historyka, który przeprowadził z Masą wielogodzinne, szczegółowe wywiady, a następnie przeniósł je na papier. Dzięki temu powstała seria unikalnych, do bólu szczerych i wstrząsających książek o mafii, romansach i niewyobrażalnych pieniądzach. Można wymienić chociażby dwie pozycje: „Masa o kobietach polskiej mafii” czy „Masa o bossach polskiej mafii”, które zrobiły furorę wśród czytelników i uświadomiły zwyczajnych, przeciętnych mieszkańców, jakie wydarzenia rozgrywają się na co dzień za ich plecami. Oprócz Górskiego z Masą współpracował także Wojciech Sumliński – czego efektem był głośny wywiad „To tylko mafia”, również szokujący brutalnymi faktami z mafijnego życia.

Książki o mafii to często też książki o miłości – burzliwej, nieszczerej i nieczystej – o zdradzie czy o więzach rodzinnych. Jednak chyba przede wszystkim – o ogromnych pieniądzach, które niosą za sobą nie tylko luksusy, ale i strach czy cierpienie. Takie opowieści uświadamiają, że gangsterskie porachunki niemal nigdy nie mają końca, a rozpoczęcie życia na nowo często okazuje się niemożliwe. Kto raz bowiem wejdzie do tego świata pełnego spisków, tajemnic i morderstw, najpewniej pozostanie w nim na zawsze, nawet jeśli wbrew własnej woli. Jednocześnie to świetne lektury, które zapierają dech w piersiach i wciągają czytelnika na długie godziny. Jak zawsze – pamiętaj, że wszystkie wymienione książki o mafii możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf