Książki

Książki o kotach – ranking dla dzieci i dla dorosłych. Urocze, zabawne, ale i wzruszające historie o ulubieńcach internetu

Napisane przez Gandalf

Koty nie tylko podzieliły ludzkość na dwie części („kociarzy” oraz „psiarzy”), ale i zdominowały internet – są na tyle popularnym tematem, że ich obecność w sieci staje się nawet przedmiotem badań psychologicznych. Dokładamy do tego kolejną cegiełkę i prezentujemy ranking polecanych przez nas książek o kotach – nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, bo miłośnikiem tych zwierząt może być każdy, bez względu na wiek! Prezentujemy urocze i zabawne historie napisane z przekąsem, a także te wzruszające, które pokazują, że kot naprawdę może zmienić nasze życie na lepsze.

Kot w kapeluszu

Dr. Seuss uchodzi za mistrza, jeśli chodzi o wierszowaną literaturę dla najmłodszych, i wiele z jego dzieł weszło już do kanonu gatunku. „Kot Prot” jest nie tylko jego najpopularniejszą książką o kotach, ale w ogóle uchodzi za najsłynniejszą bajkę z całego dorobku. Główny bohater to mały psotnik, który pewnego deszczowego dnia odwiedza znudzoną dwójkę dzieci i wspólnie z nimi dokazuje. Przed powrotem mamy jest jednak w stanie wszystko naprawić, dając szkrabom przykład – zarówno tym przedstawionym w książce, jak i samym czytelnikom. „Kot Prot” to bowiem pouczająca, lekka historia, która zachęca do nauki czytania. Składa się zaledwie z 223 podstawowych słów, łatwych do przyswojenia nawet przez najmłodszych. Rozpoczęła całą serię przyjemnych, rymowanych książek, wyniosła literaturę dziecięcą na wyższy poziom i uczyniła ją o wiele bardziej przystępną.

Czwarte maleństwo

„Alya i trzy koty” Hachimi Alayou to pięknie zilustrowana przez Mayę Fidawi opowieść o tym, że narodziny dziecka, nawet jeśli mogą wywrócić życie do góry nogami, wcale nie oznaczają rezygnacji z miłości do futrzanych pupilów. Trzy koty, Minusz, Pasza i Amir, zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich dom po narodzinach małej Alyi. Okazuje się jednak, że wszelkie zmartwienia były niepotrzebne, ponieważ miłości w domu wystarczyło dla wszystkich – historia w ciepły sposób pokazuje, że wychowywanie dzieci w otoczeniu ukochanych zwierząt jest jak najbardziej możliwe. To jedna z polecanych książek o kotach zwłaszcza dla ok. 3-letnich dzieci, które dopiero zaczynają poznawać otaczający je świat i rozumieć niektóre procesy: takie jak ciąża czy związane z nią oczekiwanie, narodziny małego człowieka oraz umiejętność jednoczesnego kochania kilku istot naraz.

Jakim kotem jesteś?

Czas na kompendium wiedzy o kotach dla najmłodszych – „Oto kot” Pauliny Wierzby odkrywa przed dziećmi wszelkie kocie tajemnice. Czy dawniej tej mruczące zwierzaki faktycznie darzono czcią i uważano, że były magiczne? Jak dokładnie wygląda historia kota domowego i kim są jego kuzyni? I dlaczego anatomia kotów jest na tyle niezwykła, że mogą one wykonywać akrobacje, jakich człowiek nigdy nie będzie w stanie? Odpowiedzi na te i inne pytania skrywa książka Pauliny Wierzby, niezwykle oryginalna, napisana prostym, żywym językiem i ukazująca koty od najróżniejszych stron. To doskonała pozycja zarówno dla miłośników mruczków, jak i dla dzieci nieznających jeszcze naszych kocich przyjaciół. Książka posiada też mały dodatek: quiz, który na podstawie cech charakteru określa, jakim kotem mógłby być czytelnik.

Prawdziwy Kot

Terry Pratchett jest znany przede wszystkim jako autor powieści fantasy i science-fiction, jednak nawet on wzbogacił ogólnoświatową kolekcję książek o kotach. Jego „Kot w stanie czystym” to zabawna refleksja na temat domowych mruczków i ich zwyczajów oraz charakterności. Pratchett przedstawia w niej tzw. Prawdziwego Kota, który nie ma pana, tylko sługę, słucha wyłącznie siebie, chodzi własnymi drogami, niszczy meble i jest wyjątkowo wybredny, jeśli chodzi o jedzenie. Anegdotki z humorem przedstawiają stereotypy na temat domowych kotów i uwypuklają te kocie cechy, które powszechnie uchodzą za negatywne – jednocześnie jednak wcale nie zniechęcają do futrzaków! Pratchett ukazuje, że życie z kotem pod jednym dachem jest wyjątkowo ciekawe i uczy człowieka nie tylko cierpliwości, ale i miłości do mniejszych oraz (teoretycznie) bezbronnych istot. Zniszczona zasłona czy podrapane meble nie są bowiem niczym, czego nie dałoby się znieść, jeśli w zamian otrzymujemy kocie przywiązanie i – a jakże! – pocieszające mruczenie.

Rude szczęście

Jedną z gorąco polecanych przez nas książek o kotach jest „Kot Bob i ja” – oparta na faktach powieść Jamesa Bowena. To autobiografia przedstawiająca trudne życie Bowena, niegdyś chorego, smutnego człowieka, przekonanego, że nigdy nie uda mu się znaleźć szczęścia. Dawny Bowen to uliczny muzyk, pozbawiony domu, skłócony z rodziną i tułający się bez celu po Londynie, dodatkowo uzależniony od narkotyków. Pewnego dnia, gdy akurat brał udział w terapii i mieszkał w wynajętym pokoju, poznał Boba – rannego, rudego kota, który zadomowił się pod jego drzwiami. Początkowo nie chciał go przygarnąć, ponieważ obawiał się, że nie będzie w stanie odpowiednio zaopiekować się innym stworzeniem. Po paru dniach, kiedy Bob zaczął wykazywać się wyjątkowym przywiązaniem do Bowena (chodził nawet za nim do jego ówczesnej pracy!), muzyk postanowił zaryzykować i przygarnął kocura – od tego momentu stali się nierozłączni. W swojej książce Bowen pokazuje, że choć obaj, on i Bob, mieli w życiu wyjątkowo ciężkie chwile i odbicie się od dna było niesamowicie trudne, to jednak dzięki wzajemnemu wsparciu odnaleźli szczęście i nadzieję na przyszłość. To ciepła historia z przesłaniem, udowadniająca, że obecność żywej istoty potrafi mieć znaczący wpływ na nasze postrzeganie świata.

Czarny kot przynosi pecha?

„Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy” Nathalie Semenuik to zbiór anegdotek, przysłów i legend o tytułowym czarnym kocie – w niektórych krajach okrytym złą sławą i uważanym za pechowe zwierzę. Autorka w ciekawy sposób prezentuje stereotypy z historii oraz różnych kultur na temat tych ciemnych futrzaków – wspomina na przykład, jak doszło do tego, że czarny kot stał się symbolem czarownic, dlaczego początkowo poddawano go przerażającym rytuałom, a dopiero od XVII zaczęto traktować z szacunkiem i uznano za towarzysza godnego monarchów. To barwna opowieść z dużą dawką historii, która patrzy na koty od niego innej strony – ukazuje również nieciekawe momenty w ich życiu, ale jednocześnie przestrzega przed niemądrymi przesądami, które nijak mają się do rzeczywistości. Piękne, czarno-białe ilustracje oraz ciekawy układ typograficzny dodatkowo wzbogacają estetykę książki.

Wbrew pozorom książki o kotach nie są dedykowane tylko im wiernym fanom– niektóre z opowieści mogą zaciekawić każdego, nawet zatwardziałego „psiarza”, który z kotami nigdy nie był za pan brat. Wiele z powyższych historii można bowiem odnieść do innych pupilów, zwłaszcza jeśli główne przesłanie jest następujące: przygarnięty zwierzak daje przede wszystkim szczęście i sporą dawkę miłości. I nawet gdy czasami rozrabia, jak Prawdziwy Kot Pratchetta lub Prot Dr. Seussa, to wcale nie znaczy, że staje się bezużyteczną, nieczułą istotą, którą można porzucić.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione książki o kotach możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

O autorze

Gandalf

Dodaj komentarz