Książki o autyzmie. Tytuły, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoje dziecko

aktualności Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Dla rodziców dzieci z autyzmem każdy dzień to wyjątkowa podróż pełna wyzwań, triumfów i nieustannego odkrywania. W tej drodze pełnej niewiadomych i emocji, książki stają się nie tylko źródłem wiedzy, lecz także nieocenionym przewodnikiem w codziennym działaniu. Poznaj książki o autyzmie, które pomogą Ci lepiej poznać własne dziecko i skuteczniej odpowiadać na jego potrzeby.

Spektrum autyzmu w literaturze – top 5 kluczowych książek

Wybraliśmy książki o autyzmie stworzone przez terapeutów, którzy ukazują, że życie z dzieckiem autystycznym nie musi napawać obawami przed nieznanym. Autorzy w przystępny sposób pokazują, jak radzić sobie z zaburzeniami swoich dzieci i poznać świat widziany ich oczami.

1. Moje dziecko z autyzmem. Niezwykła podróż Leigh Merryday Porch

Poradnik autorstwa Leigh Merryday Porch to niezwykła książka dla rodziców, którzy pragną lepiej zrozumieć swoje dziecko i sprawniej radzić sobie z jego inną rzeczywistością. Dzięki autorce podczas czytania poczujesz się jak na spotkaniu z zaufaną osobą, która wesprze Cię słowem, opartym na własnym doświadczeniu. Leigh Merryday Porch sprawnie przeplata osobistą narrację z praktycznymi poradami. Tworzy w ten sposób mapę, którą każdy rodzic może wykorzystać, aby pokonać wyzwania i cieszyć się radościami, związanymi z wychowywaniem dziecka z autyzmem. Warto wspomnieć, że to pierwsza książka, która podejmuje temat autyzmu w tak wyjątkowy i intymny sposób.

2. Niebieski chłopiec Monika Rezmer

To jedyna taka książka dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu. Autorka bez zbędnego koloryzowania pokazuje, jak to jest być rodzicem neurotypowego dziecka. Podkreśla, że spektrum autyzmu nie definiuje dziecka w zupełności, bowiem każde z nich jest wyjątkowe w swojej indywidualności. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć autyzm, książka ta będzie do tego idealna. Prezentuje spojrzenie na problematykę bezpośrednio z linii frontu – z perspektywy rodziców. Monika Rezmer, pedagog i terapeutka, mama Tomka ze spektrum autyzmu, zainspirowana życiem swojego syna dzieli się poradami i swoimi doświadczeniami. To właśnie Tomek jest bohaterem książki Niebieski chłopiec, a jego historia opowiedziana słowami mamy, to nowe spojrzenie na autyzm, jakiego nie zobaczycie w klasycznych podręcznikach.

3. Zrozumieć autyzm. Przewodnik dla rodziców – Katrina Williams, Jacqueline Roberts

Książka napisana przez profesor Katrinę Williams i profesor Jacqueline Roberts skupia się na spektrum autyzmu, oferując rodzicom praktyczne i rzetelne informacje dotyczące diagnozy, zachowań oraz skutecznych metod radzenia sobie z problemami, związanych z tym zaburzeniem. Dzięki niej możesz dowiedzieć się, jak mózg autystyczny wpływa na postrzeganie świata przez dzieci. Autorzy, posiadający wieloletnie doświadczenie w obszarze neurorozwoju u dzieci, odpowiadają na pytania, które często nurtują rodziców dzieci z autyzmem. Niemniej jednak książka jest napisana w przystępny sposób. Obejmuje tematy związane z różnymi etapami rozwoju dziecka, prezentując aktualne i wiarygodne informacje. Profesor Katrina Williams jest pediatrą klinicystą i dyrektorem instytucji pomocowej. Z kolei profesor Jacqueline Roberts pełni funkcję dyrektora Autism Centre of Excellence na Griffith University w Australii, posiadając 30-letnie doświadczenie w dziedzinie autyzmu.

4. Autystyczny świat Tymka – Ewa Czajka

Tymek to sześcioletni pasjonat pojazdów i ruchu drogowego, a jego życie nie odbiega szczególnie od życia innych dzieci w jego wieku. Wyróżnia go tylko jeden mały szczegół – spektrum autyzmu, przez który inaczej spogląda na otaczający go świat. Autystyczny świat Tymka to wyjątkowa książka o autyzmie, która pomoże zarówno rodzicom, jak i dzieciom poznającym ten temat. Co ważne, niesie w sobie uniwersalne przesłanie, ponieważ mówi o tolerancji, empatii i lepszym rozumieniu zachowania osób z autyzmem.

5. Autyzm u dzieci. Wiedza kliniczna – Beata Kazek, Ewa Emich-Widera, Justyna Paprocka

Książka ta opowiada o autyzmie z perspektywy somatycznej, przybliżając trudności, z jakimi zmagają się osoby ze spektrum autyzmu. Autorki opisują rozmaite schorzenia, takie jak choroby przewodu pokarmowego, zaburzenia neurologiczne, psychiatryczne czy genetyczne. Ponadto pokazują, jak radzić sobie z owymi problemami w ujęciu terapeutycznym. Książka jest rezultatem współpracy wielu renomowanych specjalistów, opiera się na najnowszych badaniach, wytycznych i doświadczeniach zespołu autorów. Dodatkowo jej głównym celem jest przedstawienie nowoczesnej wiedzy na temat stanu zdrowia osób z autyzmem i zaspokojenie ich specjalnych potrzeb.

Chcesz lepiej zrozumieć autyzm? Pomoże Ci w tym książka!

Przedstawione przez nas książki o autyzmie oferują zarówno teoretyczną wiedzę, jak i zwiększają wrażliwość czytelników na doświadczenia osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Ponadto autorzy często dzielą się osobistymi historiami. Rzucają światło na wyzwania i sukcesy związane z życiem ze spektrum autyzmu. Dzięki ich literackiej pracy, świadomość społeczna ma szansę wzrastać, co jest kluczem do lepszego wsparcia osób z autyzmem. W ofercie sklepu internetowego Gandalf.com.pl znajdują się rozmaite książki o autyzmie, które pomogą Ci poznać ten temat z różnych perspektyw.

Udostępnij:
2 kwietnia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.