Aktualności Archiwum

Książki naszych marzeń. Rząd przyjął nowy program promujący czytelnictwo

Avatar
Napisane przez Gandalf

   Hasło pozytywizmu „Praca u podstaw” nabiera nowego znaczenia. Chcieliśmy poprawy czytelnictwa, mamy postęp! We wtorek 26 maja 2015 roku Rada Ministrów przyjęła nowy program MEN-u. „Książki naszych marzeń” to nowe przedsięwzięcie, które ma na celu poprawić kondycję czytelniczą najmłodszych uczniów (szkół podstawowych).

      „Dlaczego właśnie dla nich? Uczeń szkoły podstawowej po raz pierwszy styka się w niej z lekturami. To od tego, czy są ciekawe, wciągające, inspirujące, zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki. To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie. Chcielibyśmy to zmienić.” – wyjaśnia minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

    W tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią łącznie 24 miliony zł. Program obejmie ponad 13 tysięcy szkół. Na zakupy nowości wydawniczych dla bibliotek MEN przeznaczy 20 mln zł. Kolejne 4 mln (20 proc. wkładu własnego) dołożą samorządy (gminy) i to właśnie do nich docelowo spłyną środki z Ministerstwa. Również do samorządów będą wnioskować szkoły o przyznane środki. Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016 i obejmować będzie publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Wielkość maksymalnych środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych będzie zależeć od liczby uczniów:

 1000 zł dla 4 517 szkół liczących do 70 uczniów;

1 300 zł dla 4 433 szkół liczących od 71 do 170 uczniów;

2 170 zł dla 4 476 szkół liczących więcej niż 170 uczniów.

   Biblioteki szkolne, będą miały obowiązek zakupienia nie podręczników a lektur, które przynoszą dzieciom przyjemność, budzą faktyczne zainteresowanie. W okresie od 27 listopada 2014 r. do 31 stycznia 2015 r., została zorganizowana w tego powodu inicjatywa podczas której to nauczyciele, rodzice i ich dzieci wybierali tytuły książek, które najbardziej rozwijają najmłodsze pokolenie. Oto top 10 najczęściej wybieranych tytułów:

 „Tosia i Pan Kudełko”

„Psie Troski”

seria „Harry Potter”

 „Dzieciaki świata” Martyny Wojciechowskiej

„Po co się złościć”

„Mikołajek”

 „Dzieci z Bullerbyn”

„Słup soli”

„Powiedz komuś”

„Pamiętnik nastolatki”

    Program przewiduje także organizację dodatkowych atrakcji czytelniczych dla dzieci jak np. spotkania z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej, współpraca bibliotek szkolnych z  bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Program jest częścią planu wieloletniego, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

Dyrektorzy szkół, którzy chcą skorzystać z programu „Książki naszych marzeń”, do 24 czerwca 2015 r. powinni złożyć odpowiednie wnioski do organu prowadzącego. Formularze do wypełnienia znajdziecie tutaj: http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/ksiazki-naszych-marzen-informacja-dla-organow-prowadzacych-szkoly.html

   Gorąco popieramy projekt i życzymy powodzenia w jego realizacji! Będziemy śledzić jego postępy i informować was na bieżąco. Co sądzicie o projekcie? Czy ma szansę na sukces? Komentujcie!

źródło: http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/program-ksiazki-naszych-marzen-przyjety-przez-rzad.html

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf