Aktualności Archiwum

Książki na marzec 2018 – polscy autorzy.

Avatar
Napisane przez Gandalf

Czas na marcowe książki! Oto, co się ukaże w tym miesiącu. Na początek premiery polskich pisarzy.

W marcu pojawi się nowa książka Małgorzaty Musierowicz, oczywiście ze świetnego cyklu Jeżycjada. Wielbiciele serii z całą pewnością nie mogą się już doczekać. Na półki księgarń trafi też najnowszy kryminał z humorem Alka Rogozińskiego i pierwsza biografia księdza Jana Kaczkowskiego, duchownego, na którego mszy przychodziły tłumy. Kochali go nie tylko wierzący, ale też osoby nie będące blisko kościoła. W marcu premierę będzie miała również najnowsza książka Janusza Leona Wiśniewskiego „Spowiedź niedokończona”. Będzie też coś dla lubiących literaturę faktu.

Zagraniczne premier książek na marzec w kolejnym wpisie.

Ciotka Zgryzotka  – Małgorzata Musierowicz 

Data wydania: 14.03.2018

Małgorzata Musierowicz znana jest młodym Czytelnikom przede wszystkim dzięki serii Jeżycjada. Wielu kojarzy ją jako autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci i młodzieży. Musierowicz zajmuje się też projektowaniem zabawek.

Małgorzata Musierowicz debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią „Małomówny i rodzina”. Był to początek bestsellerowego cyklu Jeżycjada, którego akcja toczy się wokół losów rodziny Borejko. A nazwa serii pochodzi od dzielnicy Poznania Jeżyce.

Kolejne tomy Jeżycjady można czytać w dowolnej kolejności. Każdy stanowi osobną historię. Nie brakuje jednak nawiązań i odniesień do innych części. A już 14 marca trafi do księgarń najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz i tym samym 22. tom Jeżycjady! Czytelników, którzy wychowali się na książkach Musierowicz nie trzeba zachęcać. Zachęcam wobec tego ich, by podsunęli Jeżycjadę kolejnym pokoleniom.

Testament  – Remigiusz Mróz 


Data wydania: 14.03.2018

W marcu ukaże się nowa książka Remigiusza Mroza z serii z Joanną Chyłką. Ekscentryczna pani prawnik znów wkroczy do akcji. Kolejna sprawa, którą się zajmie będzie dość osobliwa. Znany ginekolog otrzymuje spadek. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że zostawiła go jedna z jego pacjentek. Może nawet i to nie byłoby zaskakujące, gdyby cokolwiek łączyło go ze wspomnianą pacjentką. Okazuje się bowiem, że była u niego tylko raz. Lekarz dostaje w spadku pewną nieruchomość. Nie jest to bynajmniej willa w świetnym stanie. Mało tego. Mężczyzna na miejscu znajduje zwłoki, które przeleżały tam już jakiś czas. Na ginekologa zaczyna mieć oko policja. Lekarz szuka ratunku u kogo? Oczywiście u Joanny Chyłki, która była jego pacjentką. Prawniczka nie jest pewna, czy chce zając się sprawą. Jednak coś ją przekonuje…

Spowiedź niedokończona  – Janusz Leon Wiśniewski 

Data wydania: 14.03.2018

Janusz Leon Wiśniewski dawno temu zdobył serca Czytelniczek, kiedy to z wypiekami na twarzy pochłaniały kolejne strony „Samotności w sieci”. Patrząc na zawodową ścieżkę pisarza zaskakuje to tym bardziej. Janusz Wiśniewski ma dyplom z fizyki, ekonomii, doktorat z informatyki i habilitację z chemii. Ma też na swoim koncie całkiem sporo książek i to wcale nie popularno naukowych. Mimo to nie czuje się pisarzem.

W wywiadzie dla Booklips powiedział:

„To może zabrzmieć dziwnie po tylu latach pisania, ale ja nie czuję się do końca pisarzem. Ja się ciągle czuję naukowcem, zresztą to jest ¾ mojego życia. Nie skończyłem żadnym humanistycznych studiów, nigdy nie pracowałem słowem jak dziennikarze, poloniści, redaktorzy. To mi się po prostu przydarzyło. Może to jest staroświeckie, ale uważam, że do pewnych zawodów powinno się być przygotowanym w sensie wykształcenia, a ja takiego wykształcenia przecież nie mam. Dlatego bardziej czuję się autorem tekstów niż pisarzem”.

W marcu ukaże się nowa książka Janusza Leona Wiśniewskiego „Spowiedź niedokończona”. Jest to zbiór krótkich tekstów, jak zawsze intrygujących, zaskakujących i dających do myślenia. Porusza trudne tematy, przez które przebija jego naukowe zainteresowanie światem. Jednocześnie nie brak w tym wszystkim pisarskiej refleksji nad człowiekiem, międzyludzkimi relacjami, nad współczesnym życiem.

Kto zabił Kopciuszka?, Róża Krull na tropie, Tom 3  – Alek Rogoziński 

Data wydania: 14.03.2018

Alek Rogoziński – autor bestsellerowych komedii kryminalnych nie może narzekać na brak weny. Niedawno ukazała się książka, którą napisał razem z Magdaleną Witkiewicz  „Pudełko z marzeniami”. W marcu ukaże się nowa książka Alka Rogozińskiego „Kto zabił Kopciuszka?”. Jest to trzecia część serii z Różą Krull w roli głównej. Jak powiedział pisarz w jednym z wywiadów, literacka bohaterka ma z nim sporo wspólnego. Mówi szybciej niż myśli, jest ciekawska, dociekliwa, w jej głowie kłębią się coraz to nowe pomysły i jest autorką kryminałów. Wielu innych bohaterów stworzonych przez Alka Rogozińskiego też ma swoje odbicie w rzeczywistości. Najpierw byli to redakcyjni koledzy i koleżanki. Później celebryci. Pisząc kryminał „Kto zabił Kopciuszka?” autor sięgnął również po bohaterów kolorowej prasy, a dokładnie po gwiazdy filmu i muzyki. Właśnie w takim towarzystwie Róża Krull obraca się podczas charytatywnego balu. Choć to wydarzenie medialne, a cel szczytny, to w trakcie dochodzi do morderstwa. Sprawa jest skomplikowana od początku, ponieważ powód żeby zabić mógł mieć każdy, także dobry znajomy pisarki. Róża Krull jest przekonana, że jest niewinny i rozpoczyna własne śledztwo…

„Kto zabił Kopciuszka?” kryminalna komedia to jak wspomniałam trzecia część serii o Róży Krull. Dwie poprzednie części to „Do trzech razy śmierć i „Lustereczko, powiedz przecie”.

Basia. Szczęśliwą się bywa  – Beata Nowicka, Barbara Stuhr 

Data wydania: 14.03.2018

O Jerzym Stuhrze  i Macieju Stuhrze  wiadomo całkiem sporo. Obaj królują w kinie, często goszczą w telewizyjnych programach. Cieszą się niesłabnącą popularnością i ogromną sympatią. A co wiecie o Barbarze Stuhr? No właśnie.

Wcale nie za dużo, bo jest prawie nieobecna w mediach. Teraz będzie możliwość nadrobienia tego. W marcu ukaże się pierwsza książka opowiadająca o żonie Jerzego Stuhra „Basia. Szczęśliwą się bywa”. I choć to jej mąż i syn zrobili zawrotne kariery, ona jest równie niezwykłą postacią. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec i jako młoda skrzypaczka koncertowała na całym świecie. Poświęciła się jednak rodzinie. Wspierała męża i córkę w najtrudniejszych momentach ich życia. Walczyła razem z nimi podczas choroby. Z ludźmi chorymi na nowotwory Barbara Stuhr jest szerzej związana. Działa społecznie w Stowarzyszeniu Wspierania Onkologii Unicorn, które jest organizacją pożytku publicznego. Mieści się w Krakowie.

W swojej książce Barbara Stuhr opowiada o życiu swoim i swoich najbliższych. O relacjach, dramatycznych chwilach, problemach i radościach.

Vegenerata bieg przez kuchnię, czyli szalone menu ultramaratończyka  – Przemysław Ignaszewski 

Data wydania: 14.03.2018

To już druga książka Przemysława Ignaszewskiego. Mężczyzna mając sporą nadwagę wziął się za siebie. Postawił na bieganie i dietę. Zrzucił 50 kilogramów i z puszystego misia stał się facetem „z okładki”. Samo bieganie nie przyniosłoby takiego efektu. Przemek postanowił przejść na dietę. Miał za sobą już sporo prób z różnymi dietami, które nie przyniosły efektów. Dieta, która mu pomogła skupia się na kuchni roślinnej. Zaczęło się od tego, że odstawił produkty odzwierzęce na miesiąc. Ciekawił go efekt i to jak będzie mu się biegało. I tak dieta stała się nowym nawykiem żywieniowym.

Teraz Przemysław „Vegenerat” Ignaszewski zabiera do swojej kuchni wszystkich chętnych. Kto chce wiedzieć co jeść i jak jeść podczas wysiłku fizycznego powinien sięgnąć po nową książkę Przemysława Ignaszewskiego. Znajdziecie w niej między innymi przepisy na przekąski poprzedzające wysiłek, dodające energii w trakcie biegu, a także pozwalające się zregenerować.

Pamiętnik ze starego domu  – Ilona Gołębiewska 


Data wydania: 14.03.2018

Alicja i jej bliscy odnaleźli spokój. W starym domu, w którym zamieszkali sprawy w końcu przybrały właściwy obrót. Alicja jest narzeczoną Adama, adopcja Michała nabrała mocy prawnej, biznes dobrze się kręci. To wszystko skłania Alicję do pisania pamiętnika, żeby zakląć szczęście na jego kartach. Wie, że nic nie trwa wiecznie. Zaczynają pojawiać się problemy, a ona nie do końca potrafi się odnaleźć. Jakie podejmie decyzje?

Powieść Ilony Gołębiewskiej jest pełna emocji. Porusza sprawy nam bliskie. Pokazuje, że nasze wybory, nawet te pojedyncze decyzje, niosą za sobą daleko idące konsekwencje. „Pamiętnik ze starego domu” wciąga Czytelnika i przenosi do świata wykreowanego przez pisarkę.

Jak Kaczkowski. Życie pod prąd. Biografia  – Przemysław Wilczyński 


Data wydania: 15.03.2018

W marcu pojawi się w księgarniach pierwsza biografia księdza Jana Kaczkowskiego. Uczył jak żyć i jak umierać. O sobie mówił „onkocelebryta”, bo pełno było go w mediach, ludzie go rozpoznawali. Z kolei jeden z kolegów w seminarium wymyślił mu ksywkę „skaner”. To jak się domyślacie z powodu dużej wady wzroku, charakterystycznych okularów i tego, że czytał z bardzo bliska.

Ksiądz Kaczkowski założył Puckie Hospicjum św. Ojca Pio. Służył jako kapelan, był doktorem teologii moralnej i wykładowcą bioetyki. Organizował też warsztaty z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa. Napisał kilka książek. Mówił o tym jak radzić sobie w najtrudniejszych chwilach życia. Wspierał rodziny umierających. Nie podkreślał przy tym, że sam jest śmiertelnie chory. W 2012 roku zdiagnozowano u księdza Jana Kaczkowskiego po raz drugi raka. Wcześniej miał nowotwór nerki, który zoperowano. Po raz drugi usłyszał wyrok – glejak. Lekarze dawali mu pół roku życia. Ksiądz żył kilka lat stale pomagając potrzebującym. Duchowny zmarł w marcu 2016 roku. Wszyscy, którzy cenią sobie postać księdza Jana Kaczkowskiego będą mogli teraz jeszcze bliżej poznać go. Bo jak się okazuje, nie wszystko jest takie oczywiste… Przyjęcie do seminarium po znajomości, konflikt z arcybiskupem i niechęć do Pucka…

Polscy szpiedzy  – Sławomir Koper, Arek Biedrzycki 

Data wydania: 29.03.2018

W czasie II wojny światowej to właśnie polski wywiad należał do najlepszych na świecie. Polscy szpiedzy nie byli też bezczynni w czasach PRL. Ich działania były na tyle intrygujące, że stały się inspiracją do stworzenia serialu dokumentalnego „Polscy szpiedzy”. Przedstawia on sylwetki szpiegów, którzy wsławili się najbardziej. Jerzy Sosnowski – „James Bond II RP”, Krystyna Skarbek – „polska Mata Hari”, kapitan Roman Czerniawski – „podwójny agent”… Za tymi postaciami kryje się wiele nurtujących pytań…

Na podstawie serialu powstała książka. Jeśli zatem interesują Was historie polskich szpiegów to jest ta literacka wersja telewizyjnej produkcji zadowoli nawet bardzo wymagających ponieważ została rozbudowana o liczne szczegóły i fakty. Czytelnicy poznają nie tylko szpiegowskie działania, ale też dowiedzą się sporo o życiu prywatnym „Polskich szpiegów”.

Co macie ochotę przeczytać?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf