Polecamy

Książki dla młodzieży – nowości dobre na prezent!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Panuje stereotyp, że młodzież nie czyta i nie lubi książek. Na szczęście to nieprawda. Wielu nastolatków bez przymusu i z chęcią sięga po książki. Oczywiście z najmniejszym entuzjazmem biorą się za czytanie tych należących do kanonu obowiązkowych szkolnych lektur. Na nie często mają alergię 😉 Czy słusznie? To temat na zupełnie inny wpis.

Młodzi Czytelnicy mają swoje ulubione gatunki, autorów, czy też serie książek. Wielu śledzi literackie zapowiedzi i czeka na książkowe nowości. Nastolatkowie uwielbiają odrywać się od rzeczywistości nie tylko uciekają w wirtualny świat gier, czy filmów, ale również do świata wykreowanego przez pisarzy. A jeśli mi nie wierzycie to dowodem na to mogą być badania czytelnictwa. Pokazują one, że w sytuacji, kiedy coraz miej osób i coraz rzadziej sięga po książki, to właśnie młodzież szkolna jest grupą, która te dane ciągnie w górę. A w jaszcze większy optymizm wprawia fakt, że ponad 50% z nich czyta nie tylko lektury. Myślę, że to wystarczający argument, żeby nastoletni Czytelnik znalazł pod choinką książkę.

Poniżej znajdziecie pięć nowości książkowych dla młodzieży!

Początek wszystkiego  – Robyn Schneider 

Książka na prezent dla nastolatki, która lubi romantyczne klimaty.

Obejrzałaby się za nim pewnie każda dziewczyna. Przystojny, wysportowany szkolny przystojniak. Taki właśnie jest Ezra Faulkner. Rowieśnicy mogą mu pozazdrościć życia. Ma piękną dziewczynę, a przed nim kariera tenisisty. Niczego mu nie brakuje. Niestety tak jest tylko do pewnego momentu. Jego życie niespodziewanie zmienia się. Uczestniczy w wypadku samochodowym. Ma poważną kontuzję kolana i jego sportowa kariera zostaje zaprzepaszczona. Może byłoby mu łatwiej to znieść, gdyby miał oparcie w dziewczynie i znajomych. Jednak okazuje się, że ona go zdradza, a znajomi są zajęci swoimi sprawami.

W życiu Ezry pojawia się jednak zupełnie przypadkiem ktoś nowy – Cassidy Thorpe. Nie jest to typowa nastolatka. Ma gigantyczny bagaż doświadczeń, które zebrała na całym świecie. Jest ekscentryczna, a jej życiowe szaleństwo i ekspresja są niespotykane. Ezra wkracza do świata Cassidy. Czy odnajdzie się w nim? Czy chłopak ponownie poczuje, że życie ma sens? Czy ta dziewczyna może być początkiem wszystkiego? „Początek wszystkiego” to debiut literacki Robyn Schneider.

Mirror, mirror  Cara Delevingne 

Książka na prezent dla młodzieży, która lubi historie z wątkiem kryminalnym.

Tytułowe „Mirror, mirror” to nazwa kapeli, którą zakładają przyjaciele. Nastolatkowie Naomi, Rose, Leo i Red nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość. Więcej w nich niepewności i znaków zapytania, niż wytyczonych celów. Na pewno wiedzą jednak, że kochają muzykę. Na pewno są też są przyjaciółmi, którzy wzajemnie się wspierają. I jak to w życiu bywa, każdy z nich ma swoje zmartwienia i kłopoty.

Pewnego dnia Naomi przepada bez wieści. Wszyscy uważają, że uciekła z domu. Jej przyjaciele jednak w to nie wierzą. Dziewczyna zostaje wkrótce odnaleziona w wodzie. Nieprzytomna i ze śladami pobicia. Policja zaczyna badać sprawę. Jeden z jej przyjaciół, Red, mimo to postanawia działać na własną rękę. Chce dowiedzieć się, co tak naprawdę przydarzyło się Naomi. Kto i dlaczego skrzywdził nastolatkę? A może była to próba samobójcza, jak niektórzy przypuszczają? Co wyjdzie na jaw, kiedy Naomi wybudzi się ze śpiączki?

Ten trzymający w napięciu thriller spodoba się młodemu Czytelnikowi. Myślę, że i dojrzalsi Czytelnicy również mogą przeczytać „Mirror, mirror”.

Astrofizyka dla zabieganych  – Tyson Neil deGrasse 

Książka dla ciekawych nie tylko świata.

„Astrofizyka dla zabieganych” to hit na prezent. Książka bije rekordy popularności! Myślę, że w gusta Czytelników trafiła przede wszystkim dziki przystępnemu językowi i zrozumiałej formie. Tyson Neil deGrasse dokonał fenomenalnej rzeczy – pokazał, że to co kosmicznie trudne wcale takie nie musi być.

„Astrofizyka dla zabieganych” to nie skomplikowane dzieło dla fachowców, a lektura dla wszystkich. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z dziedziny astrofizyki, żeby zaczytać się w tej książce. Pochłonie ona każdego, kogo choć odrobinę ciekawią zagadnienia z tym związane.

Czytając „Astrofizykę dla zabieganych” czuć, że Tyson Neil deGrasse kocha to, o czym pisze. Amerykański astrofizyk jest autorem wielu książek. Jako ciekawostkę powiem Wam, że jego imieniem została nazwana planetoida – Tyson.
Wszechświat, przestrzeń, czas, powstawanie galaktyk, poszukiwanie życia w kosmosie… te i wiele innych tematów porusza Tyson Neil deGrasse w najnowszej książce. Bazuje na wiedzy i faktach, ale nie opowiada o tym w podręcznikowy sposób. Znajduje miejsce na refleksję, humor i rozbudza wyobraźnię Czytelnika. W piękny sposób przenosi wszechświat na ziemię. Po lekturze „Astrofizyki dla zabieganych” każdy inaczej spojrzy w niebo, a może nawet niektórzy odkryją nową pasję.

Książka Tysona Neila deGrasse’go intryguje i przyciąga nie tylko treścią, ale też okładką. Czy może być bardziej zajmujący prezent?

ZresetowanaTeri Terry 

Książka dla nastolatków lubiących historie z dreszczykiem.

Już sam tytuł budzi ciekawość. A im dalej tym jest jeszcze bardziej ciekawie. Czytając opis wydawcy, że „Pamięć Kyli została usunięta. Osobowość wytarta do czysta, wspomnienia utracone na zawsze. Została Odnowiona.”, pewnie niejedna osoba przez chwilę pomyślała jakby to było…

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to całkiem ciekawa opcja i niezła przygoda. Jednak z całą pewnością nie dla Kyli.

„Zresetowana” to świetny wstęp do serii Teri Terry. Pisarki, która kawał życie mieszkała w rozmaitych miejscach. Być może właśnie dlatego tworzy bohaterów, którzy muszą, podobnie jak ona, odnaleźć się w nowych realiach. Tak jak Kyli. Nie pamięta nic, a władze twierdzą, że jest terrorystką. Może się jednak zrehabilitować. W jaki sposób? Wykonując polecenia zwierzchników. Nie jest to jednak łatwe, bo choć musiała nauczyć się na nowo mówić, myśleć i czuć, to przeszłość coś podszeptuje… senne koszmary coś podpowiadają. Przypominają o czymś i nie dają spokoju. Kyli nie wie komu może zaufać. Nie jest pewna co jest prawdą. A to wszystko ma ogromne znaczenie, ponieważ bohaterka dostała nietypowe urządzenie. Pokazuje ono poziom jej szczęścia. Brzmi to nawet ciekawie, gdyby nie fakt, że jeśli przyrząd wskaże za niską wartość, życie dziewczyny będzie zagrożone. Może nawet umrzeć. Niestety z każdym kolejnym dniem wcale nie przyzwyczaja się do nowej siebie i nowej rzeczywistości…

Teri Terry dozuje informacje. Serwuje Czytelnikowi nieoczywistą i zaskakującą historię, od której trudno się oderwać.

Wykłady profesora Niczego  – Mieciu Mietczyński 

Książka na prezent dla tych, którzy jeszcze nie rozkochali się w literaturze, ale i dla tych, którzy chcą spojrzeć na nią z innej perspektywy.

To jedna z tych książek, które w niezobowiązujący sposób przemycają sporo wiedzy. Niebanalne, nieszablonowe, cyniczne, żartobliwe, a przez niektórych uznawane nawet za wulgarne… takie są wykłady profesora Niczego. Autor chce w ten nietypowy sposób trafić do młodzieży, która z reguły nie pasjonuje się wiedzą o literaturze. Sposobem na to ma być właśnie zabawna, niebanalna forma, dzięki której nastolatkowie załapią literackiego bakcyla.

Mieciu Mietczyński, na co dzień youtuber, który ma ponad pół miliona subskrybentów, w oryginalny sposób pokazuje polskich pisarzy, znane humanistom tematy porusza z zupełnie inny sposób, a epoki literackie – od średniowiecza do współczesności – zyskują nowy wymiar. Autor udowadnia, że lekcje polskiego nie muszą przyprawiać o ziewanie, a ten szkolny przedmiot może być naprawdę fajną rozrywką.

„Wykłady profesora Niczego” Miecia Mietczyńskiego to osobliwa lektura. Autor bawi się, nie unika wulgaryzmów i miewa dość niekonwencjonalne żarty. Tytułowe wykłady prowadzi bardzo swobodnie. Zrywa ze stereotypowym patrzeniem na literaturę. Dlatego też tę książę polecam nieco starszej i literacko świadomej młodzieży. Choć może okazać się, że dzięki niej literaturą zainteresują się ci, którzy do tej pory uważali, że jest baaaardzo nudna.

A czy Wy lubicie dawać i dostawać książki w prezencie?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf