Aktualności

Książki dla młodzieży – bestsellery na prezent!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Okazje do dawania prezentów już za kilka chwil. Mikołajki i Boże Narodzenie to niesamowicie miły i magiczny czas. Lubimy dawać prezenty i otrzymywać. A najwięcej radości sprawia, kiedy prezent jest trafiony. Rozmowy z koleżankami, przerwa na kawę w pracy – pomysły na prezenty! Przeglądanie internetu – szukanie prezentów! I tak mniej więcej do 20 grudnia 🙂 Czasami zdarza się, że jakiś miły elf szepnie i podpowie, co komu podarować. Postanowiłam zostać takim elfem 🙂 i podpowiadać Wam co, komu dać w prezencie. W poprzednim wpisie były gry na prezent dla dziecka. Znajdziecie tu same nowości. Tym razem proponuję książki dla młodzieży, a konkretnie prezenty dla nastolatków i nastolatek. Wybrałam bestsellery, które cieszą się ogromną popularnością wśród młodych Czytelników.

Osobliwy dom Pani Peregrine  – Ransom Riggs 

Książka dla młodzieży, która lubi opowieści z dreszczykiem. Powieść Ransoma Riggsa ma już kilka lat, a jej popularność nie słabnie. O „Osobliwym domu Pani Peregrine” przypomniał w 2016 roku Tim Burton przenosząc książkę na ekran (Osobliwy dom Pani Peregrine). Ta powieść to nie tylko wciągająca fabuła. To też mocne, wymowne, hipnotyzujące, przerażające i nieprzypadkowe fotografie. Te zdjęcia tworzą tło i niesamowity klimat.

Bohaterem powieści Riggsa jest 16-letni Jacob Portman. Jego życie nie różni się niczym od życia przeciętnego nastolatka. Chłopak uwielbia spędzać czas ze swoim dziadkiem, który opowiada mu różne fascynujące historie pełne tajemnic… historie o osobliwym miejscu i osobliwych istotach. Choć są to opowieści o ludziach jakby z innego świata, dziadek twierdzi, że wszystko wydarzyło się naprawdę. Spokojne życie chłopca burzy śmierć staruszka. Starszy pan umiera w dziwnych okolicznościach. Jego ostatnie słowa dają Jackobowi do myślenia. Na tyle go niepokoją, że postanawia wyruszyć w nieznane, by poznać prawdę o swoim dziadku. Dociera na wyspę leżącą blisko Walii. Tam z kolei trafia do opuszczonego domu. Tu zaczyna się właściwa przygoda. Ten dom to sierociniec prowadzony kiedyś przez tytułową panią Peregrine. Miejsce pełne tajemnic i niewytłumaczalnych zjawisk. Najciekawsze są jednak pojawiające się osobliwe postaci… Każda z nich inna. Każda skrywająca swoją historię. Nowy świat Jacoba to zupełnie inna rzeczywistość. Czy w tym miejscu chłopak dowie się prawdy o dziadku? Czego dowie się osobie? Kim są osobliwe postaci?

„Osobliwy dom Pani Peregrin” to książka poruszająca wyobraźnię. Opowieść, która zapada w pamięć. Dobra książka na prezent dla zarówno nastolatki jak i nastolatka.

Złodziejka książek  – Markus Zusak 

Kolejny książkowy bestseller na prezent. Książka, która zachwyciła Czytelników i krytyków. Po kilku latach od wydania została zekranizowana. Film wyreżyserował Brian Percival (Złodziejka książek).

Narratorką w „Złodziejce książek” jest śmierć. Ciekawe rozwiązanie tym bardziej, że historia osadzona jest w czasie II wojny światowej. Markus Zusak w pewien sposób oswaja śmierć. Nie utożsamia jej z okrutną postacią pełną złych intencji czyhającą na ludzkie dusze. Śmierć w powieści Zusaka jest raczej wędrowcem, który musi wypełniać swoje obowiązki. Krąży dookoła ludzi, a kiedy przychodzi czas robi to co musi.

Tytułową złodziejką książek jest dziesięcioletnia dziewczynka o imieniu Liesel Meminger. Liesel poznała smak wojny i smak śmierci. Straciła najbliższe osoby. Dziewczynka trafia do małego miasteczka koło Monachium pod opiekę do Hansa i Rosy Hubermannów. Zaprzyjaźnia się tam z chłopcem. To Rudy Steiner, z którym lubi spędzać czas. Choć wojna ani na chwilę nie pozwala o sobie zapomnieć, dziewczynka potrafi znaleźć radość. Między innymi dzięki książkom. Pierwszą kradnie na pogrzebie swojego młodszego brata. To „Podręcznik grabarza”. Liesel nie wie co to za lektura, ponieważ nie potrafi jeszcze czytać. Przybrany ojczym uczy ją – litera po literze, słowo po słowie. Ona, kiedy nadarza się okazja, kradnie książki.

Pewnego dnia w domu Hubermannów pojawia się Max, młody mężczyzna. Musi się ukrywać, tak jak większość Żydów. Rodzina pomaga mu, bo jak wielu Niemców, nie zgadza się z polityką Hitlera. Liesel zaprzyjaźnia się z Max’em. Jaki los czeka młodego mężczyznę? Co spotka złodziejkę książek i jej rodzinę?

„Złodziejka książek” to ponadczasowa lektura. Pokazuje wartość życia. Przenosi Czytelnika do świata, w którym nikt nie chciałby się znaleźć, a jednak nie przygnębia, nie przytłacza. I choć Markus Zusak pisze o sprawach ważnych, nie snuje filozoficznych rozważań. Myślę, że taka książka na prezent dla miłośniczki książek to dobry wybór.

Never Never  – Tarryn Fisher, Collen Hoover 

Książka na prezent dla nastolatki. Zarówno Tarryn Fisher jak i Collen Hoover piszą głównie dla młodzieży i kobiet. Lekkie pióro, niebanalna fabuła, napięcie i wątek miłosny, to miks, który lubią młode Czytelniczki.

Bohaterami „Never Never” są Silasa i Charlie. Są parą. Jednak ich związek nie jest idealny. On jest dobry, opiekuńczy i uczciwy. Ona z tym ostatnim ma problem… Jednak to nie w tym tkwi sedno historii. Pewnego dnia okazuje się, że oboje stracili wspomnienia. Nie pamiętają nawet podstawowych rzeczy. Nie wiedzą gdzie są, kim są, ani co mają ze sobą wspólnego. Przeszłość nie istnieje. Wszystko jest obce i nowe. Postanawiają odkryć co się stało i dowiedzieć się czegoś o swoim życiu. Z czasem okazuje się, że rzeczywistość skrywa pewne mroczne tajemnice…

„Never Never” choć ma 400 stron czyta się błyskawicznie, ponieważ opowieść jest lekka. Jednak wciąga i przykuwa młodego Czytelnika. To książka na prezent przede wszystkim dla młodzieży lubiącej intrygujące historie.

Pax Sara Pennypacker 

Cudowna książka dla młodzieży. Prezent pod choinkę, na Mikołajki, czy urodziny. Każda okazja jest dobra, żeby podarować „Paxa”. Sara Pennypacker napisała opowieść poruszającą i ponadczasową. Prasa o książce pisała, że jest „absolutnie piękna”, że „ powinna być obowiązkową wspólną lekturą dzieci i dorosłych”, „po prostu arcydzieło”.

Bohaterami tej niezwykłej opowieści są dwunastoletni chłopiec i lis. Wszystko zaczęło się, kiedy Peter uratował małego liska. Zrodziła się między nimi ogromna więź. A jak wiecie przyjaźń między dzikim zwierzęciem, a człowiek jest możliwa i może być piękna. Tak jest i w tej opowieści. Niestety ojciec Petera zostaje powołany do wojska. Chłopiec trafia pod opiekę dziadka. Nie ma jednak między nimi ani więzi dziadek-wnuk, ani sympatii. Nie dość, że ten pobyt chłopakowi wcale się nie uśmiecha, to musi niestety wypuścić Paxa do lasu, ponieważ konserwatywny dziadek nie zaakceptowałby takiego zwierzaka. Żal i tęsknota za lisem sprawiają, że już pierwszej nocy chłopiec wyrusza, by odnaleźć przyjaciela. Zarówno dziecko, jak i zwierzę mają przed sobą trudny czas. Peter ma do przebycia setki kilometrów, a udomowiony lis musi przetrwać w naturze.

Sara Pennypacker przeplata rozdziały wędrówki chłopca przez trudną wojenną rzeczywistość z życiem lisa w dzikim, zupełnie nowym dla niego świecie. Obaj tęsknią, obaj nie tracą nadziei, że znów się spotkają…

„Pax” to książka pełna emocji, mądra, trochę smutna i bardzo poruszająca. Czytelnik odnajdzie w niej prawdę o świecie, o ludziach i o tym, co naprawdę jest w życiu ważne. To powieść dla młodzieży, ale gwarantuję, że wzruszy też każdego dorosłego. Poza głęboką warstwą emocjonalną w „Paxie” nie brakuje wartkiej akcji, która każe z pośpiechem przewracać kolejne strony. Taka książka w prezencie to nie tylko podarowanie pięknej opowieści, ale też skarbnicy prawdziwych wartości.

Ponad wszystko  – Nicola Yoon 

„Ponad wszystko” to literacki debiut Nicoli Yoon. Myślę, że udany. Autorka opowiada historię 18-letniej Madeline Whittier. Dziewczyna nie ma życia takiego jak jej rówieśnicy. Nie spotyka się ze znajomymi, nie chodzi do kina, nie uprawia sportów, nie podróżuje. Nie przekracza progu domu. Nie wiąże się to z zakazem rodziców, a z jej chorobą. Madeline cierpi na złożony niedobór odporności. Jej jedyne towarzystwo to matka i lekarka. Codzienność nastolatki to rutyna. Nastolatka jest odizolowana od świata, a czas sprawił, że nauczyła się z tym żyć. Wydawałoby się, że Maddy pogodziła się ze swoim losem, ale tylko do czasu.

Wszystko zacznie się zmieniać, gdy po sąsiedzku wprowadza się nowa rodzina z dwójką dzieci. I tak w życiu Maddy pojawia się Olly. Chłopak intryguje ją od pierwszej chwili. Dziewczyna potajemnie obserwuje go. Wkrótce zaczynają kontaktować się przez internet. Ich relacja pogłębia się i wirtualne spotkania przestają wystarczać. Decydują się na spotkanie w realu. Zmienia ono diametralnie patrzenie Madeline na świat. To początek jej innego życia. Jak się ono potoczy? Co z jej chorobą? Czy warto ryzykować?

„Never Never” choć dotyka poważnych problemów jest książką lekką i niewymagającą. Dobra na chwile relaksu. Powieść Nicoli Yoon czyta się ekspresowo.

13 powodów  – Jay Asher 

Ciekawą książką, która trafia w gusta młodych Czytelników jest „13 powodów”. Nie jest to lektura lekka. Opowiada historię Clay’a Jensena i jego tragicznie zmarłej koleżanki. Jay Asher dotyka trudnych tematów jakimi są śmierć, brak akceptacji, dorastanie. Pokazuje, że jeden człowiek ma wpływ na życie wielu innych, choć czasami nie zdaje sobie z tego sprawy. Autor porusza relacje między rówieśnikami, które bywają bardzo różne. Często ktoś jest z nich wykluczony. Jest na towarzyskim marginesie. Zdarza się, że nie dostrzega się poważnych problemów i cierpienia koleżanki, czy kolegi. Krzywdzące opinie i plotki mogą doprowadzić do tragedii. Tak jak w książce „13 powodów”.

Clay Jensen to chłopak cieszący się dobrą opinią. Hannah Baker z kolei, jego rówieśniczka, to dziewczyna na której nikt nie zostawia suchej nitki. Niedawno przeprowadziła się do nowego miasta i nowej szkoły. Nie zyskała sympatii rówieśników, a wręcz przeciwnie. Jej życie pełne jest smutku.

Nastolatka popełnia samobójstwo. Nie zostawia listu z pożegnalnego mówiącego o przyczynie swojej decyzji. Zostawia taśmy magnetofonowe. Jednym z adresatów nagrań jest Clay. Kiedy chłopak zaczyna słuchać tego, o czym i jak mówi Hannah, zamiera i nie może się otrząsnąć. Na kasetach jest 13 powodów, przez które jego koleżanka nie chciała żyć. Clay odsłuchuje wszystkie. 13 powodów to 13 osób, które przyczynił się do podjęcia dramatycznej decyzji? Dlaczego Clay jest jedną z nich?

„Siema, dziewczyny i chłopaki. Mówi Hannah Baker. Na żywo i w stereo. (…) Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam wam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów”.

Młodzieżowa książka Jay Asher wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Dyskusje zagoniły się, kiedy na podstawie „13 powodów” powstał serial. Tematy samobójstwa młodej osoby zawsze są trudne. Co na temat książki sądzi młodzież? Jest zdania, że powieść zmusza do refleksji. Niesie przesłanie, że z pozoru nieistotne zachowania, mogą wywołać lawinę okrucieństwa. Pokazuje, że nie można być obojętnym, że warto patrzeć głębiej na innych. Warto spróbować zrozumieć i pomóc.

Książka na prezent dla młodzieży to jeden z pomysłów. W kolejnych wpisach pojawią się inne propozycje prezentów dla nastolatków.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...