Aktualności Recenzje

Książka w prezencie dla Niego. Najlepsze tytuły 2016 – 12 propozycji!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Były już książkowe prezenty dla Niej, teraz będą propozycje dla Niego. Przygotowałam 12 książek na prezent dla mężczyzn. Myślę, że znajdziecie tu tytuły, które przypadną do gusty Waszym najbliższym. Oczywiście książki, które wybrałam to nowości, które miały premiery w 2016 roku.

1. „Gra o tron. Edycja ilustrowana”  – George R.R. Martin 

gatunek: fantastyka, fantasy

Patrząc przez okno śmiało możemy powiedzieć… „Winter is coming”. Każdy fan „Gry o tron” George’a R.R. Martina zna to powiedzenie i czuje nadciągające z północy lodowate wichry.

Fantastyczna opowieść, której akcja toczy się w Siedmiu Królestwach to genialna fabuła, błyskotliwe zwroty akcji, intrygi, miłość, zdrady, mistrzowsko nakreślone postaci.

Ten, kto przeczytał pierwszy tom „Pieśń lodu i ognia”, musiał już natychmiast mieć drugą część, czyli „Starcie królów”, a dalej, to wszyscy modlili się, żeby autora nie opuściła wena. „Grę o tron” Martin zaczął pisać w 1991 roku. Książka została wydania w 1996.

„Gra o tron. Edycja ilustrowana” to prezent dla fanów z okazji dwudziestej rocznicy pierwszej publikacji. To wyjątkowe wydawnictwo z całą pewnością ucieszy każdego miłośnika serii.

2. „Zero”Marc Elsberg 

gatunek: sensacja thriller

Książka Elseberga jest wyjątkowo na czasie i pokazuje realia w jakich żyjemy. Kto z Was nie ma telefonu, laptopa, czy tabletu? Korzystamy z tych urządzeń wszyscy. Niektórym towarzyszą bez przerwy, w pracy i w domu. Używając ich, każdego dnia zostawiamy po sobie różne ślady, informacje, dane.

„Zero” to powieść sensacyjna, która pokazuje, jaką cenę płacimy za technologiczny postęp, za internetową rewolucję… Autor uświadamia gigantyczną skalę zmian, jakie nastąpiły przez lata i pokazuje zagrożenia, które się z tym wiążą. Każde zabezpieczenie można bowiem złamać.

Na londyńskiej ulicy podczas pościgu zastrzelono chłopaka. To do czego tak naprawdę doszło, chce rozwikłać dziennikarka, Cynthia Bonsanth. Śledztwo prowadzi do popularnej platformy internetowej Freemee, która oferuje lepsze życie. Aby je zapewnić swoim klientom, potrzebuje wielu danych, które zbiera i analizuje. Jednym z jej najaktywniejszych użytkowników jest tytułowe Zero. Ostrzega dziennikarkę, która niewiele wie o nowoczesnych technologiach, przed niebezpieczeństwem, które grozi jej ze strony Freemee. Czy jest możliwa ucieczka w świecie, w którym można obserwować każdy ruch?

3. „Behawiorysta”  – Remigiusz Mróz 

gatunek: sensacja, kryminał

Książki Remigiusza Mroza cieszą się ogromną popularnością. Pisarz jest Laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść „Kasacja”, a grono jego fanów stale rośnie.

W „Behawioryście” już od pierwszych stron pisarz trzyma w napięciu. Wszystko zaczyna się, gdy nieobliczalny zamachowiec terroryzuje przedszkole. Sytuacja wydaje się patowa gdyż przestępca nie wysuwa żadnych żądań. Policja jest bezsilna i nie potrafi rozgryźć, o to chodzi mężczyźnie. Dramat przybiera na sile, kiedy w internecie pojawia się transmisja na żywo z przedszkola. Terrorysta nie ma skrupułów, posuwa się do makabrycznych czynów… i wciąga w swoją zbrodnię tych, którzy oglądają przekaz.

Policja prosi o pomoc do Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, którego zwolniono dyscyplinarnie. Edling to jeden z najlepszych speców od kinezyki. Nikt tak jak on nie rozumie mowy ciała. Jaki finał będzie miał ten koszmar? Jeśli znajdziecie pod choinką „Behawiorystę”, to się dowiecie 😉

4. „Odwet Burne’a”  – Robert Ludlum, Eric van Lustbader

gatunek: sensacja, kryminał

Jasona Bourne’a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedni znają go z trylogii Roberta Ludluma, drudzy z ekranizacji tych powieści. Dla formalności przypomnę, że pierwsze trzy książki o przygodach Bourne’a, to: „Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a”  i „Ultimatum Bourne’a” .

Ludlum to niekwestionowany mistrz gatunku. Stworzył Bourne’a. Dalsze losy bohatera są autorstwa Erica Van Lustbadera. Zdania na temat kontynuacji są różne. Oczywiście trudno dorównać Robertowi Ludlumowi, ale zdecydowanie warto sięgnąć po „Odwet Burne’a”. Erica Van Lustbadera, pisarza książek fantasy i thrillerów, poproszono kilkanaście lat temu o napisanie kontynuacji serii Ludluma.

Jason Charles Bourne, tajny agent wyszkolony przez CIA, tym razem będzie działał w Szanghaju i Meksyku. Akcja książki jest wielowątkowa. Praca jednego z najlepszych wywiadów świata, Mosadu, walka meksykańskich karteli narkotykowych, kulisy walki o władzę w Chinach – to wszystko w „Odwecie” Erica Van Lustbadera.

5. „Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4”  – Hendrik Groen 

gatunek: biografie, wspomnienia

Jedna z najlepszych premier 2016 roku, to wymarzony prezent! „Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4” to fenomen literacki ostatniego roku, a może nawet ostatnich kilku lat.

Kto jest autorem tego niezwykłego dziennika? Hmm.. to jest zagdaka. Próbowali ją rozwikłać dziennikarze z Holandii. Nie ustalili żadnych konkretów. Udało się jedynie dotrzeć do bloga Hendrika Groena, gdzie pisywał. Pomimo gigantycznego sukcesu książki, autor nie ujawnił się. Można przeczytać jedynie krążące w internecie zdanie Groena na temat lektury: „ani jedno zdanie nie jest kłamstwem, chociaż nie każde słowo jest prawdziwe”.

Książka bardzo szybko okazała się światowym bestsellerem. Prawa do jej publikacji kupili wydawcy z 30 krajów! Holenderska telewizja rozpoczęła pracę nad serialem na podstawie dziennika.

Hendrik Groen to starszy pan, który zaskakuje. Choć podeszły wiek daje mu w kość, a ciało buntuje się, to on nie nie zamierza się poddać i oklapnąć. Nie chce czekać na śmierć. W swoim dzienniku opisuje rok ze swojego życia spędzony w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. Jego otwarte i prostolinijne relacje poruszają. Hendrik powołuje do życia anarchistyczny Klub Jeszcze Żywych Staruszków, a na widok Eefje, jego serce mocniej bije.

„Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4” to pozycja z serii „must read”.

6. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”  – Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski 

gatunek: biografie, wspomnienia

Ta książka to idealny prezent dla pasjonatów gór i obowiązkowa lektura dla tych, którzy góry zdobywają.

Jerzy Kukuczka to postać znana nie tylko w kręgu wspinaczy wysokogórskich. Kukuczka to drugi na świecie himalaista, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 najważniejszych ośmiotysięczników. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” pokazuje, jak chłopak z Katowic, elektromonter po szkole zawodowej, stał się ikoną himalaizmu znaną na całym świecie. Autorzy stworzyli swoistego rodzaju szczegółowe sprawozdanie z życia tego wybitnego Polaka. Ta biografia to także pokazanie prawdziwej osobowości Kukuczki. Korotko i Pietraszewski nie mieli do dyspozycji szczątkowych materiałów o polskim taterniku, dysponowali gigantycznym materiałem źródłowym. Czytali niepublikowane pamiętniki Jerzego Kukuczki i jego książki. Rozmawiali z żoną Celiną, towarzyszami wypraw i innymi z osobami, które go znały. Oglądali filmy o Kukuczce. Autorom udało się również odtworzyć realia, sytuację polityczną i gospodarczą,w której żył wspinacz. Czytelnik ma wrażenie, jakby oglądał wszystko w swoistego rodzaju fotoplastikonie.

Myślę, że ta pierwsza biografia Jerzego Kukuczki, to wystarczająca lektura, żeby go poznać, zrozumieć, polubić. To także książka tłumacząca w pewien sposób, czym jest miłość do gór i wspinaczki. Uczucie zrozumiałe tylko dla tych, którzy stojąc na szczycie mają pod stopami chmury.

7. „Skucha”  – Jacek Hugo-Bader 

gatunek: biografie, wspomnienia

„Skucha” nie jest reportażem Hugo-Badera, takim, jak poprzednie. To są wspomnienia i historia, która wciąga fabuła.

Autor tym razem nie zabiera Czytelnika daleko, a zostaje na własnym podwórku. Pokazuję grupę ludzi, którzy w latach 80 sprzeciwiali się władzy, byli w opozycji. Działali na wspólnym froncie. Kolumbowie rocznik 50. Łączyła ich organizacja – Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność. Jacek Hugo-Bader pokazuje dawnych działaczy konspiracji i ich skomplikowane losy. Mówi o tym, co robią dziś, w wolnej Polsce, tej o której marzyli. Jak ułożyło się ich życie? Komu się powiodło, a kto się nie odnalazł w nowej rzeczywistości? Kto i na czym się dorobił, a komu brakuje na chleb?

Hugo-Bader wspomina w książę, że chciał ją napisać już 20 lat temu. Jednak wtedy, to nie byłaby „Skucha”. Ta lektura to dokonały prezent zarówno dla tych, którzy znają historię, jak i dla tych, którzy chcą ją poznać w najlepszym wydaniu.

8. „Masa o żołnierzach polskiej mafii” – Jarosław „Masa” Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim  – Artur Górski , Jarosław „Masa” Sokołowski 

gatunek: biografie i wspomnienia, lit. faktu i reportaż

Artur Górski to reporter, który ma w swoim dorobku kilka pozycji opisujących przestępczość zorganizowaną, panujące w tym świecie zasady i istniejące struktury. Jego książki, które powstały we współpracy z „Masą” okazały się bestsellerami. „Masa” to przestępca, który ma status świadka koronnego. Opowiadał dziennikarzowi o kobietach polskiej mafii, pieniądzach i porachunkach. Tematem ostatniej rozmowy gangstera z Górskim są żołnierze polskiej mafii. Tak określa się członków gangów od „brudnej roboty”. Choć ich pseudonimy nie pojawiają się w mediach, to często właśnie oni są odpowiedzialni za tragiczne zdarzenia, to dzięki nim szefowie zarabiają miliony, to żołnierze załatwiają interesy i to oni narażają życie. A kiedy już okazują się niepotrzebni…

W najnowszej książce Artura Górskiego do głosu doszli ci, którzy przetrwali. Książki opowiadające o mafii, gangsterach, porachunkach, to lektury, które są sprawdzonym pomysłem na prezent dla mężczyzny.

9. „Świat według Clarksona. Tak jak mówiłem…”  – Jeremy Clarkson 

gatunek: felietony, publicystyka

Jeremy Clarkson, człowiek legenda. Facet, którego chamskie odzywki bawią. Gość, który latami trzymał przed telewizorami miliony widzów współprowadząc popularny program motoryzacyjny. Popularny przede wszystkim dlatego, że był w nim Clarkson.

Jeremy Clarkson stał się autorytetem nie tylko w dziedzinie motoryzacji. Jego cięty język, humor, niesamowita zdolność wyłapywania absurdów i charyzma, sprawiły, że świat chce wiedzieć, co ma do powiedzenia ten zmanierowany, jednocześnie budzący sympatię, dziennikarz.

„Świat według Clarksona. Tak jak mówiłem…” to najnowsza książka prezentera z Top Gear. Jeremy skupia się w niej na życiowych sprawach, tych, które są w zasięgu ręki i tych nieco bardziej odległych. Pisza, co robić, żeby codzienność nas nie dobiła i stała się bardziej znośna. Nie komplikuje sprawy. Jest jak zawsze bezpośredni, odkrywczy i tłumaczy wszystko w zrozumiały sposób. Z książki jeremiego Clarksona dowiecie się, między innymi, jak:

„- jak z wieszaka na ubranie zrobić wykrywacz idiotów
– dlaczego największe szanse na przeżycie apokalipsy mają najmniej męscy z mężczyzn
– w jakiej branży najłatwiej zbić kapitał na oszustwie
– co Niemcom najbardziej przeszkadza w Anglikach
– jak powinna wyglądać nowa flaga Wielkiej Brytanii”.

Jestem pewna, że większość mężczyzn ucieszy taki świąteczny prezent 🙂

10. „Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana”  – Łukasz Kielban 

gatunek: poradnik

Łukasz Kielban to zapalony blogger. Jest autorem popularnego bloga dla mężczyzn z klasą Czas Gentlemanów. O sobie mówi, że jest: „Mężczyzną, mężem, ojcem, blogerem, historykiem, poznaniakiem… może też gentlemanem. W każdej z tych postaci trochę inny (…) Mimo że lubię dbać o siebie, nie chodzę w cylindrze, nie noszę monokla i nie wywijam laską. Z wyglądu jestem zwykłym facetem, choć ostatnio chadzam w fedorze. Nadal jednak nie porzuciłem jeansów. Mam swoje zasady i staram się być uczciwy wobec siebie. Praktykuję jakąś wewnętrzną wersję honoru. Myślę, że jest to ważne dla utrzymania wysokiego poczucia własnej wartości”.

Blog Kielbana to miejsce, gdzie mężczyzna może dowiedzieć się co jest istotą stylu bycia i życia. Autor udowadnia, że mimo bylejakości, która kreuje rzeczywistość, można zachować klasę.

W poradniku „Mężczyzna z klasą. Przewodni współczesnego gentlemana”, Kielban zdradza sekrety i daje konkretne wskazówki, jak być gentlemanem. Podpowiada, jak gustownie się ubrać, jakie wybrać perfumy. Uczy również elegancji, nienagannych manier i nie zapomina o wartościach moralnych.

„Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana” to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mężczyzny. Mam nadzieję, że Mikołaj o tym wie 😉

11. „Jak być fajnym tatą i nie zwariować”  – Michał Będźmirowski 

gatunek: poradnik

Urlop tacierzyński? Kto by pomyślał 20 lat temu, że coś takiego będzie istniało. Cieszy fakt, że tatusiowie dostali takie prawo, a jeszcze fajniejsze jest to, że coraz chętniej z niego korzystają. Jadnak nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus. Wierzę zaś, że każdy chce być jak najlepszym tatą, wesołym, aktywnym, zorganizowanym. Tylko jak to zrobić?
Tatusiowie angażują się coraz bardziej w wychowywanie dzieci i opiekę nad nimi. Widać to chociażby po zmieniającej się rzeczywistości. Wspomniany urlop tacierzyński, w miejscach publicznych pokoje „dla rodziców”, a nie tylko dla mam, poradniki dla tatusiów, tatusiowe blogi. „Jak być fajnym tatą i nie zwariować” to jedna z propozycji dla tych, którzy chcą staną na wysokości zadania. Książka przede wszystkim dla początkujących ojców, których życie wywraca się do góry nogami. Uczucia to nieustanna sinusoida, a trzeba przecież wszystko ogarnąć, prawda?

Poradnik Michała Będźmirowskiego to kompendium subiektywnych rad i wskazówek. Autor zaistniał pokazując w internecie, że bycie ojcem to najlepsze, co może spotkać mężczyznę. I nie znaczy to, że trzeba ze wszystkiego zrezygnować. Okazuje się, że można znaleźć czas dla siebie.

Michał Będzimirowski prowadzi lifestyliwego i parentingowego bloga. To dzięki niemu stał się popularnym tatą. Ma synka Bruna, żonę Paulinę, a zawodowo jest doktorantem nauk społecznych.
Upominek idealny dla tatusiów stawiających pierwsze kroki 🙂

12. „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”  – Tomasz Kopyra 

gatunek: poradnik, kulinaria

„Piwo stanowi dowód na to, że Bóg kocha nas i pragnie naszej szczęśliwości”, powiedział Benjamin Franklin, amerykański polityk, filozof. Pewnie ten cytat wywołuje uśmiech na niejednej twarzy 🙂

„Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka” to lektura nie tylko dla znawców trunku, ale też dla amatorów i osób lubiących poznawać świat. A uwierzcie, o piwie, jego historii, smakach, sposobach ważenia można opowiadać bez końca. Tomasz Kopyra z jednej strony wtajemnicza Czytelnia w piwne niuanse, z drugiej strony daje garść praktycznych porad. Wyjaśnia, jak czytać etykiety, mówi co stanowi o jakości napoju i jak należy go degustować.

Dzięki tej książce piwo nabiera innego znaczenia. Autor poradnika, Tomasz Kopyra, prowadzi bloga o piwie, piwowarstwie…. Z całą pewnością jest autorytetem w tej dziedzinie. To także jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, certyfikowany sędzia Beer Judge Certification Program, krytyk piwny, publicysta i twórca największego kanału poświęconego piwu na YouTube.

Który z panów nie lubi zrelaksować się przy kuflu (?) piwa? Właśnie. Doskonałym dopełnieniem do takich chwil będzie książka „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”. Uważam, że to super pomysł na prezent!

Jakie tytuły, Waszym zdaniem, będą idealnym prezentem?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

  • O tak! „Behawiorysta” to świetny wybór dla mężczyzny:) Ja jeszcze poleciłabym książki Chattama.

    • Aleksandra

      Zdecydowanie tak, Maxime Chattam to świetny pomysł. Nie czytałam jeszcze jego najnowszej książki „Niech będzie wola twoja”, ale tego autora można polecić w ciemno 🙂