Archiwum Polecamy

Książka w prezencie dla Niego. Najlepsze tytuły 2016 – 12 propozycji!

Avatar
Napisane przez Gandalf

Były już książkowe prezenty dla Niej, teraz będą propozycje dla Niego. Przygotowałam 12 książek na prezent dla mężczyzn. Myślę, że znajdziecie tu tytuły, które przypadną do gustu Waszym najbliższym. Oczywiście książki, które wybrałam, to nowości, które miały premiery w 2016 roku.

„Gra o tron. Edycja ilustrowana”

gatunek: fantasy

Patrząc przez okno, śmiało możemy powiedzieć, że „winter is coming”. Każdy fan „Gry o tron” George’a R.R. Martina zna to powiedzenie i czuje nadciągające z północy lodowate wichry. Fantastyczna opowieść, której akcja toczy się w Siedmiu Królestwach to genialna fabuła, błyskotliwe zwroty akcji, intrygi, miłość, zdrady, mistrzowsko nakreślone postaci. Ten, kto przeczytał pierwszy tom Pieśni lodu i ognia, musiał natychmiast mieć drugą część, a dalej to wszyscy modlili się, żeby autora nie opuściła wena. „Grę o tron” Martin zaczął pisać w 1991 roku. Książka została wydania w 1996. „Gra o tron. Edycja ilustrowana” to prezent dla fanów z okazji dwudziestej rocznicy pierwszej publikacji. To wyjątkowe wydawnictwo z całą pewnością ucieszy każdego miłośnika serii.

„Zero” 

gatunek: sensacja, thriller

Książka Marca Elseberga jest wyjątkowo na czasie i pokazuje realia, w jakich żyjemy. Kto z Was nie ma telefonu, laptopa czy tabletu? Korzystamy z tych urządzeń wszyscy. Niektórym towarzyszą bez przerwy: i w pracy, i w domu. Używając ich, każdego dnia zostawiamy po sobie różne ślady, informacje, dane. „Zero” to powieść sensacyjna, która pokazuje, jaką cenę płacimy za technologiczny postęp i internetową rewolucję. Autor uświadamia gigantyczną skalę zmian, jakie nastąpiły przez lata i pokazuje zagrożenia, które się z tym wiążą. Każde zabezpieczenie można bowiem złamać.

Na londyńskiej ulicy podczas pościgu zastrzelono chłopaka. To, do czego tak naprawdę doszło, chce rozwikłać dziennikarka Cynthia Bonsanth. Śledztwo prowadzi ją do popularnej platformy internetowej Freemee, która oferuje lepsze życie. Aby zapewnić je swoim klientom, potrzebuje wielu danych, które zbiera i analizuje. Jednym z jej najaktywniejszych użytkowników jest tytułowe Zero. Ostrzega dziennikarkę, która niewiele wie o nowoczesnych technologiach, przed niebezpieczeństwem, które grozi jej ze strony Freemee. Czy jest możliwa ucieczka w świecie, w którym można obserwować każdy ruch?

„Behawiorysta”

gatunek: sensacja, kryminał

Książki Remigiusza Mroza cieszą się ogromną popularnością. Pisarz jest laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść „Kasacja”, a grono jego fanów stale rośnie.

W „Behawioryście” już od pierwszych stron pisarz trzyma w napięciu. Wszystko zaczyna się, gdy nieobliczalny zamachowiec terroryzuje przedszkole. Sytuacja wydaje się patowa, gdyż przestępca nie wysuwa żadnych żądań. Policja jest bezsilna i nie potrafi rozgryźć, o co chodzi mężczyźnie. Dramat przybiera na sile, kiedy w Internecie pojawia się transmisja na żywo z przedszkola. Terrorysta nie ma skrupułów, posuwa się do makabrycznych czynów… i wciąga w swoją zbrodnię tych, którzy oglądają przekaz. Policja prosi o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, którego zwolniono dyscyplinarnie. Edling to jeden z najlepszych speców od kinezyki – nikt nie rozumie mowy ciała  tak jak on. Jaki finał będzie miał ten koszmar? Jeśli znajdziecie pod choinką „Behawiorystę”, to się dowiecie!

„Odwet Burne’a”

gatunek: sensacja, kryminał

Jasona Bourne’a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedni znają go z trylogii Roberta Ludluma, drudzy z ekranizacji tych powieści. Dla formalności przypomnę, że pierwsze trzy książki o przygodach Bourne’a, to: „Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a”  i „Ultimatum Bourne’a”. Ludlum, który stworzył postać Bourne’a, to niekwestionowany mistrz gatunku. Dalsze losy bohatera są autorstwa Erica Van Lustbadera –  pisarza książek fantasy i thrillerów, którego kilkanaście lat temu poproszono o napisanie kontynuacji serii Ludluma. Zdania na temat kontynuacji są różne. Oczywiście trudno dorównać Robertowi Ludlumowi, ale zdecydowanie warto sięgnąć po „Odwet Burne’a”!

Jason Charles Bourne, tajny agent wyszkolony przez CIA, tym razem będzie działał w Szanghaju i Meksyku. Akcja książki jest wielowątkowa. Praca jednego z najlepszych wywiadów świata, Mosadu, walka meksykańskich karteli narkotykowych, kulisy walki o władzę w Chinach – to wszystko w „Odwecie” Erica Van Lustbadera.

„Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4”

gatunek: biografie, wspomnienia

Jedna z najlepszych premier 2016 roku, to wymarzony prezent! „Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4” to fenomen literacki ostatniego roku, a może nawet ostatnich kilku lat. Kto jest autorem tego niezwykłego dziennika? Hmm.. to jest zagdaka! Próbowali ją rozwikłać dziennikarze z Holandii, jednak nie ustalili żadnych konkretów. Udało się jedynie dotrzeć do bloga Hendrika Groena, gdzie pisywał. Pomimo gigantycznego sukcesu książki, autor nie ujawnił się. Można przeczytać jedynie krążące w Internecie zdanie Groena na temat lektury: „ani jedno zdanie nie jest kłamstwem, chociaż nie każde słowo jest prawdziwe”. Książka bardzo szybko okazała się światowym bestsellerem. Prawa do jej publikacji kupili wydawcy z 30 krajów! Holenderska telewizja rozpoczęła pracę nad serialem na podstawie dziennika. To pozycja z serii „must read”.

Hendrik Groen to starszy pan, który zaskakuje. Choć podeszły wiek daje mu w kość, a ciało buntuje się, on nie nie zamierza się poddać i oklapnąć. Nie chce czekać na śmierć. W swoim dzienniku opisuje rok ze swojego życia spędzony w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. Jego otwarte i prostolinijne relacje poruszają. Hendrik powołuje do życia anarchistyczny Klub Jeszcze Żywych Staruszków, a na widok Eefje jego serce mocniej bije.

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”

gatunek: biografie, wspomnienia

Ta książka to idealny prezent dla pasjonatów gór i obowiązkowa lektura dla tych, którzy góry zdobywają. Jerzy Kukuczka to postać znana nie tylko w kręgu wspinaczy wysokogórskich. To drugi na świecie himalaista, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 najważniejszych ośmiotysięczników. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” pokazuje jak chłopak z Katowic, elektromonter po szkole zawodowej, stał się ikoną himalaizmu znaną na całym świecie. Korotko i Pietraszewski stworzyli swoistego rodzaju szczegółowe sprawozdanie z życia tego wybitnego Polaka. Ta biografia to także ukazanie prawdziwej osobowości Kukuczki. Autorzy nie mieli do dyspozycji szczątkowych materiałów o polskim himalaiście, dysponowali gigantycznym materiałem źródłowym: czytali niepublikowane pamiętniki Jerzego Kukuczki, a także jego książki, rozmawiali z żoną Celiną, towarzyszami wypraw i innymi z osobami, które go znały, oglądali filmy o Kukuczce. Autorom udało się również odtworzyć realia, sytuację polityczną i gospodarczą,w której żył wspinacz. Czytelnik ma wrażenie, jakby oglądał wszystko w swoistego rodzaju fotoplastikonie. Myślę, że ta pierwsza biografia Jerzego Kukuczki to wystarczająca lektura, żeby go poznać, zrozumieć, polubić. To także książka w pewien sposób tłumacząca, czym jest miłość do gór i wspinaczki. Uczucie zrozumiałe tylko dla tych, którzy stojąc na szczycie, mają pod stopami chmury.

„Skucha”

gatunek: biografie, wspomnienia

„Skucha” nie jest takim jak poprzednie reportażem Hugo-Badera. To są wspomnienia i historia, która wciąga fabułą. Autor tym razem nie zabiera czytelnika daleko, a zostaje na własnym podwórku. Pokazuję grupę ludzi, którzy w latach 80. sprzeciwiali się władzy, byli w opozycji. Działali na wspólnym froncie. Kolumbowie rocznik 50. Łączyła ich organizacja – Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność. Jacek Hugo-Bader pokazuje dawnych działaczy konspiracji i ich skomplikowane losy. Mówi o tym, co robią dziś, w wolnej Polsce, tej o której marzyli. Jak ułożyło się ich życie? Komu się powiodło, a kto się nie odnalazł w nowej rzeczywistości? Kto i na czym się dorobił, a komu brakuje na chleb? Hugo-Bader wspomina, że chciał napisać ją już 20 lat temu. Jednak wtedy to nie byłaby „Skucha”. Ta lektura to doskonały prezent zarówno dla tych, którzy znają historię, jak i dla tych, którzy chcą ją poznać w najlepszym wydaniu.

„Masa o żołnierzach polskiej mafii”

gatunek: biografie i wspomnienia, lit. faktu i reportaż

Artur Górski to reporter, który ma w swoim dorobku kilka pozycji opisujących przestępczość zorganizowaną, panujące w tym świecie zasady i istniejące struktury. Jego książki, które powstały we współpracy z „Masą” okazały się bestsellerami. „Masa” to przestępca, który ma status świadka koronnego. Opowiadał dziennikarzowi o kobietach polskiej mafii, pieniądzach i porachunkach. Tematem ostatniej rozmowy gangstera z Górskim są żołnierze polskiej mafii. – tak określa się członków gangów od „brudnej roboty”. Choć ich pseudonimy nie pojawiają się w mediach, to często właśnie oni są odpowiedzialni za tragiczne zdarzenia, to oni załatwiają interesy i to oni narażają życie. To dzięki nim ich szefowie zarabiają miliony. A kiedy już okazują się niepotrzebni…

W najnowszej książce Artura Górskiego – „Masa o żołnieżach polskiej mafii” – do głosu doszli ci, którzy przetrwali. Książki opowiadające o mafii, gangsterach czy porachunkach to lektury, które są sprawdzonym pomysłem na prezent dla mężczyzny.

„Świat według Clarksona. Tak jak mówiłem…”

gatunek: felietony, publicystyka

Jeremy Clarkson to człowiek-legenda. To facet, którego chamskie odzywki bawią. Gość, który latami trzymał przed telewizorami miliony widzów, współprowadząc popularny program motoryzacyjny – popularny przede wszystkim dlatego, że był w nim Clarkson. Jeremy Clarkson stał się autorytetem nie tylko w dziedzinie motoryzacji. Jego cięty język, humor, niesamowita zdolność wyłapywania absurdów i charyzma sprawiły, że świat chce wiedzieć, co ma do powiedzenia ten zmanierowany, jednocześnie budzący sympatię, dziennikarz.

„Świat według Clarksona. Tak jak mówiłem…” to najnowsza książka prezentera z Top Gear. Jeremy skupia się w niej na życiowych sprawach – tych, które są w zasięgu ręki i tych nieco bardziej odległych. Pisze, co robić, żeby codzienność nas nie dobiła i stała się bardziej znośna. Nie komplikuje sprawy. Jest jak zawsze bezpośredni, odkrywczy i tłumaczy wszystko w zrozumiały sposób. Z książki Jeremy’ego Clarksona dowiecie się, między innymi, jak z wieszaka na ubranie zrobić wykrywacz idiotów, dlaczego największe szanse na przeżycie apokalipsy mają najmniej męscy z mężczyzn, w jakiej branży najłatwiej zbić kapitał na oszustwie, co Niemcom najbardziej przeszkadza w Anglikach czy też jak powinna wyglądać nowa flaga Wielkiej Brytanii. Jestem pewna, że większość mężczyzn ucieszy taki świąteczny prezent!

„Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana”

gatunek: poradnik

Łukasz Kielban to zapalony bloger. Jest autorem popularnego bloga dla mężczyzn z klasą: Czas Gentlemanów. O sobie mówi, że jest: „mężczyzną, mężem, ojcem, blogerem, historykiem, Poznaniakiem… może też gentlemanem. W każdej z tych postaci trochę inny (…) Mimo że lubię dbać o siebie, nie chodzę w cylindrze, nie noszę monokla i nie wywijam laską. Z wyglądu jestem zwykłym facetem, choć ostatnio chadzam w fedorze. Nadal jednak nie porzuciłem jeansów. Mam swoje zasady i staram się być uczciwy wobec siebie. Praktykuję jakąś wewnętrzną wersję honoru. Myślę, że jest to ważne dla utrzymania wysokiego poczucia własnej wartości”. Blog Kielbana to miejsce, gdzie mężczyzna może dowiedzieć się co jest istotą stylu bycia i życia. Autor udowadnia, że mimo bylejakości, która kreuje rzeczywistość, można zachować klasę.

W poradniku „Mężczyzna z klasą. Przewodni współczesnego gentlemana” Kielban zdradza sekrety i daje konkretne wskazówki jak być gentlemanem. Podpowiada, jak gustownie się ubrać, jakie wybrać perfumy. Uczy również elegancji, nienagannych manier i nie zapomina o wartościach moralnych. Pozycja ta powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mężczyzny. Mam nadzieję, że Mikołaj o tym wie!

„Jak być fajnym tatą i nie zwariować”

gatunek: poradnik

Urlop tacierzyński? Kto by 20 lat temu pomyślał, że coś takiego będzie istniało? Cieszy fakt, że tatusiowie dostali takie prawo, a jeszcze fajniejsze jest to, że coraz chętniej z niego korzystają. Jadnak nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus. Wierzę zaś, że każdy chce być jak najlepszym tatą – wesołym, aktywnym, zorganizowanym. Tylko jak to zrobić?

Tatusiowie angażują się coraz bardziej w wychowywanie dzieci i opiekę nad nimi. Widać to chociażby po zmieniającej się rzeczywistości: wspomniany urlop tacierzyński, pokoje dla rodziców (nie wyłącznie matki) w miejscach publicznych, poradniki dla tatusiów, tatusiowe blogi. „Jak być fajnym tatą i nie zwariować” to jedna z propozycji dla tych, którzy chcą stanąć na wysokości zadania. Książka przede wszystkim dla początkujących ojców, których życie wywraca się do góry nogami. Uczucia to nieustanna sinusoida, a trzeba przecież wszystko ogarnąć, prawda? Poradnik Michała Będźmirowskiego to kompendium subiektywnych rad i wskazówek. Autor zaistniał, pokazując w Internecie, że bycie ojcem to najlepsze, co może spotkać mężczyznę. I nie znaczy to, że trzeba ze wszystkiego zrezygnować. Okazuje się, że można znaleźć także czas dla siebie.

„Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”

gatunek: poradnik, kulinaria

„Piwo stanowi dowód na to, że Bóg kocha nas i pragnie naszej szczęśliwości” – powiedział Benjamin Franklin, amerykański polityk i filozof. Pewnie ten cytat wywołuje uśmiech na niejednej twarzy. „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka” to lektura nie tylko dla znawców trunku, ale też dla amatorów i osób lubiących poznawać świat. A uwierzcie – o piwie, jego historii, smakach czy sposobach ważenia można opowiadać bez końca. Tomasz Kopyra – autor bloga o piwowarstwie – z jednej strony wtajemnicza czytelnia w piwne niuanse, z drugiej strony daje garść praktycznych porad. Wyjaśnia, jak czytać etykiety, mówi co stanowi o jakości napoju i jak należy go degustować. Dzięki tej książce piwo nabiera innego znaczenia. Kopyra to zdecydowanie autorytet w tej dziedzinie. To także jeden z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, certyfikowany sędzia Beer Judge Certification Program, krytyk piwny, publicysta i twórca największego kanału poświęconego piwu na YouTube. Który z panów nie lubi zrelaksować się przy kuflu piwa…? Właśnie. Doskonałym dopełnieniem do takich chwil będzie ta książka.

 

Jakie tytuły, Waszym zdaniem, będą idealnym prezentem?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf

  • O tak! „Behawiorysta” to świetny wybór dla mężczyzny:) Ja jeszcze poleciłabym książki Chattama.

    • Aleksandra

      Zdecydowanie tak, Maxime Chattam to świetny pomysł. Nie czytałam jeszcze jego najnowszej książki „Niech będzie wola twoja”, ale tego autora można polecić w ciemno 🙂