Aktualności Polecamy

Książka – prezent na Dzień Mamy. Ponad 20 propozycji!

książka na dzień matki
Avatar
Napisane przez Gandalf

Mama, mamusia, mamcia… jedna jedyna, ta, która ma nieskończone pokłady miłości, ciepła, zrozumienia, dobroci, troski… Wymieniać mogłabym długo. Ogromnym szczęściem jest móc jak najdłużej obdarowywać swoje mamy. Każda okazja jest dobra, żeby sprawić mamie radość. Nie potrzeba specjalnych okoliczności. Jednak Dzień Matki, to ta data w kalendarzu, o której nie można zapomnieć. Macie już pomysły na prezent z okazji święta mam? Książka zawsze jest świetnym prezentem lub dodatkiem do innego podarunku. W tym wpisie znajdziecie ponad 20 propozycji książkowych prezentów, są to głównie nowości literackie i bestsellery. Żeby było Wam łatwiej, przyporządkowałam je pod charakter potencjalnej mamy.

Dla mam o mocnych nerwach

Nie wszystkie panie lubią lektury z półki podpisanej: „literatura kobieca”. Niektóre wolą mocniejsze tematy i najchętniej sięgają po książki, które na maksa trzymają w napięciu. Na początek zapraszam do zapoznania się z listą powieści należących do trzech gatunków: kryminału, thrillera oraz sensacji.

Myślę, że mamom o mocnych nerwach spodoba się saga Camilli Läckberg. Autorka powieści kryminalne z prezentowanego pakietu (4 książki) osadziła w realiach jej rodzinnej, małej Fjällbacki – osady rybackiej zmieniającej się sezonowo w miejscowość urlopową i turystyczną. Każda część kryminalnej serii Läckberg to osobna historia, łączy je jednak sympatyczna para – pisarka Erika Falck i jej partner, policjant Patrick Hedström. Bohaterowie różnymi drogami zagłębiają się w ciemne zakamarki życia ofiar i morderców. Mama, która otrzyma tę książkę w prezencie, z przyjemnością zajrzy do domu Eriki, gdzie zobaczy problemy jej siostry i podejrzy związek z Patrickiem. Para stworzona przez Läckberg to zwykli ludzie, tacy z sąsiedztwa, tylko zajmujący się czymś, czego chcielibyśmy uniknąć – zbrodnią.

Sagę otwiera „Księżniczka z lodu”. Historia rozpoczyna się pewnego mroźnego dnia, gdy w wannie rzadko zamieszkałego domu, znaleziono zwłoki młodej kobiety. Czy to samobójstwo, czy morderstwo? Gdzie zaprowadzą ślady zostawione przez mordercę? Policja ma swoje tropy, ale brakuje wiedzy o przeszłości ofiary, którą dysponuje Erika. Tylko łącząc siły mogą znaleźć mordercę.

W „Kaznodziei” też nie ma łatwych rozwiązań. W tej części Erika jest w ciąży i trudno jej pogodzić życie rodzinne z szukaniem mordercy kobiety znalezionej w Wąwozie Królewskim. Sprawę komplikują też kości dawnych ofiar odkrytych w pobliżu ciała ofiary. Läckberg myli tropy, podsuwa fałszywe rozwiązania, opóźnia moment, w którym naprowadzi czytelnika na ślad prawdziwego mordercy. A zbrodniarza trzeba odszukać jak najszybciej, bo turyści zaczynają omijać Fjällbackę. Patrick więc zamiast na urlopie spędza czas w pracy.

W trzecim tomie serii – „Kamieniarzu” – ofiarą jest mała dziewczynka. Okrutna historia, w której ginie dziecko, zamordowane i wrzucone do morza. Czy uda się znaleźć sprawcę? Kto kryje tajemnice sprzed lat? Jak bardzo strach i wstyd kieruje postępowaniem mordercy? Wątek kryminalny przeplata się z wątkami obyczajowymi. Erika boryka się z problemami macierzyństwa, Patrick musi odnaleźć się w roli taty. Tymczasem pisarka mnoży zagadki. Chwila nieuwagi i Czytelnik daje się wywieść na manowce. A na końcu prawdopodobnie zdziwi się, że rozwiązanie było tak blisko.

„Ofiara losu” kończy sagę. Tu też ginie kobieta – dziewczyna marząca o szczęściu, miłości i bezpiecznym życiu. Dziewczyna, która o bycie sobą walczy w zadziwiający sposób – bierze udział w dość swobodnym reality show. Ile można zrobić dla pieniędzy? Co warto poświęcić dla chwili sławy? Może cała historia nie jest zbyt porywająca, ale dobrze się czyta o kulisach takiego programu telewizyjnego. Akcja przeplata się z życiem Eriki i Patricka. Decydują się oni na nowy krok w swoim związku. Dochodzą jeszcze problemy siostry Eriki – Anny. Tylko opiekuńcza Erika może jej pomóc w powrocie do normalnego życia.

Żeby nie rozstawać się z Fjällbacką, można zajrzeć do książki kucharskiej napisanej przez Camillę Läckberg. Wspomnienia historii z jej książek można odświeżyć, korzystając z przepisów z książki „Smaki z Fjällbacki”.

Czytelniczki „Kobiety”, „Piaskowej góry” czy „Japońskiego wachlarza” pewnie od razu sięgną po nieco odmienną książkę Joanny Bator„Rok królika”. Mamy, które nie czytały jeszcze książek pisarki, mają okazję na pierwsze spotkanie z jej twórczością. Trudno jednoznacznie określić tę pozycję. Na pewno pociąga barwnym językiem, czarnym humorem i bardzo zakręconą fabułą. Bohaterką książki jest Julia Mrok, autorka popularnych romansów i kolekcjonerka tytułów. Przebogatą osobowością obdzielić mogłaby kilka postaci. Mamy, które zaczytają się w „Roku królika” dowiedzą się, jak można z Warszawy trafić do miasteczka Frankenstein i rozpocząć w nim nowe życie. Taki numer może przejść tylko wtedy, kiedy zmieni się tożsamość… Kto uwierzy w historie przytrafiające się Julii? Są tak groteskowo niewyobrażalne, że niektóre mogłyby się nawet wydarzyć. Tak jak groteskowa opowieść, prowadząca czytelnika i bohaterkę do SPA „Pod Królikiem”. Kto zlekceważyłby informację z tabloidu, że „nawiedzony przez duszę zmarłej właścicielki królik masakruje mieszkańców”?

To nie powinno się zdarzyć. Nawet czytanie o takich historiach budzi sprzeciw. Młodej dziewczynie zadano rany, których nie sposób wyleczyć. Wendy Walker w powieści „Nie wszystko zostało zapomniane” opisuje historię brutalnie zgwałconej nieletniej Jenny. Ale to nie ofiara opowiada, lecz jej terapeuta. Dziewczyna nic nie pamięta, a całe wydarzenie poznajemy z punktu widzenia terapeuty, rodziny i osób, wydawałoby się tylko, tworzących tło. Każda sesja i każda postać jest ważna i prowadzi Czytelnika przez kolejne wydarzenia. Znajduje on w książce i wątek kryminalny, i rodzinne tajemnice. Czy warto burzyć misternie zbudowany nowy świat skrzywdzonej dziewczyny? Wiele mam z całą pewnością chętnie się nad tym zastanowi.

Dla mam romantyczek

Są mamy, które lubią czasami odpłynąć w romantycznych uniesieniach. Jeśli Twoja mama ma duszę romantyczki i lubi tak zwaną „babską literaturę”, to być może któraś z tych nowości literackich okaże się idealnym prezentem na Dzień Matki.

Książki Paula Coelho zmieniają ludzi. Jego „Alchemika”  nie da się zapomnieć – podobnie może być ze „Szpiegiem”! Fascynująca Mata Hari – najsłynniejsza kobieta-szpieg – odkrywa swoje tajemnice. Dokładniej to Coelho odtwarza jej historię, wymyślając również jej ostatni pożegnalny list. Kto wie jak ubrała się na egzekucję? Czy była tak odważna, że chciała zobaczyć pluton egzekucyjny? Ta kobieta do dziś drażni i intryguje. Wybrała niezależność i przełamała konwenanse. Kochano ją i nienawidzono. Szpieg, egzotyczna tancerka, kochanka najbardziej wpływowych mężczyzn swojej epoki. Nosiła wiele imion. Z domu Margaretha Geertruida Zelle, na Jawie była panią MacLeod, Niemcy nadali jej kryptonim H21. Kto znał ją naprawdę?

Romantyczna miłość i magia to klimaty z pierwszego tomu trylogii Strażnicy Nory Roberts. Obleczone w ciało dziwaczne zwidy jak ze snów zapełniają karty książki „Gwiazdy fortuny”. Legenda o doskonałym prezencie dla nowej królowej stworzonym przez trzy boginie. Podarunek ten musiały ukryć przed czwartą, złą Nerezzą – to początek całej opowieści. Właśnie przyszła pora, aby wyczarowane gwiazdy, kryjące zaklętą moc, zostały odnalezione. W przepięknych plenerach Korfu sześć osób, którym przewodzi jasnowidzka i malarka Sasha, szuka tych gwiazd. Nie jest łatwo, ponieważ muszą walczyć z wysłannikami Nerezzy. Cała grupa obdarzona jest nadprzyrodzonymi zdolnościami i aby zdobyć Gwiazdę Ognia ukrytą w podwodnej jaskini, muszą zjednoczyć siły, poznać co to lojalność, przyjaźń i poświęcenie. W pierwszym tomie czytelnik poznaje wszystkich członków ekipy, którzy pojawiają się również w następnych książkach cyklu. Mamy na pewno zainteresuje też to, kto skradł serce Sashy.

Drugą częścią cyklu jest „Zatoka westchnień”. Sześciu Strażników trafia na Capri, gdzie szukają drugiego prezentu – Gwiazdy Wody. W tej części parą zostają podróżnik Sawyer King i Syrena Annika. Miłość jednak jest trudna i pełna wyrzeczeń. Sawyer kryje tajemnice, które mogą zagrażać ukochanej. Nie zdradzę, czy uda się im przetrwać. Powiem tylko, że podstępna bogini szykuje groźną broń.

Irlandia jest sceną, na której rozgrywa się akcja trzeciej części Strażników. W „Szklanej wyspie” o najwyższą stawkę zagra archeolog Riley Gwin. Tym razem Nerezza chce nie tylko gwiazd, ale i krwi Strażników. Kto zwycięży? Czy uczucie do Doyla przetrwa próbę? Wiadomo jedno – mama, która przeczyta pierwszy tom trylogii, na pewno zapragnie dalszej lektury.

Coś dla bardziej odważnych mam. „Sex Machine” to nowa powieść M. S. Force, autorki bestsellerowego cyklu Quantum. Czy jedna noc nieziemskiego seksu zmieni życie pięknej bohaterki? Honey Carmichael nie dba o powodzenie. Czeka na mężczyznę, przy którym wreszcie poczuje się bezpieczna. Zanim to nastąpi, chce przeżyć noc z najgorętszym facetem w mieście. Tylko że Blake – gość, o którym marzą kobiety – po przeżytej tragedii postanowił, że nigdy się nie zakocha. Mamy na pewno chętnie sprawdzą, czy czeka ich szczęście… Książki M.S. Force sprzedają się błyskawicznie i czytają równie szybko.

Dla mam idealistek

Wiele mam z całą pewnością wieczorami zaczytuje się literaturze pięknej, poezji, klasykach. Jeśli nie zna się dobrze gustu mamy, nie jest łatwo zdecydować, co jej się spodoba. Na szczęście są pozycje, które można określić jako uniwersalne, czyli takie, które warto znać. Myślę, że to prezenty, które ucieszą zawsze!

… Na początku nie było nic, jedynie Gyinungagap (co znaczy próżnia bądź otchłań). Później zaś był Nilfheim – świat, gdzie rządzi mróz… „Mitologia nordycka” to książka autora wielokrotnie nagradzanego za twórczość, Neila Gaimana. Wielbiciele jego komiksów od razu odnajdą się w świecie nordyckich mitów, gdzie ożywają bogowie – namiętni, ale też wybuchowi i okrutni. Wartka akcja, błyskotliwy język i bogate opisy nie pozwalają łatwo oderwać się od lektury. Jeśli Twoją mamę interesuje kultura krajów północnej Europy i jest miłośniczką mitologii, z całą pewnością ucieszy się z takiego prezentu!

Niedawno pożegnaliśmy Wojciecha Młynarskiego, autora pięknych, mądrych tekstów, które znają pokolenia Polaków. Cudownie puentował absurdy czasów PRL-u, wychwytywał perełki humoru z banalnych historii. Trudno określić, kim był Młynarski. Poznaliśmy go jako satyryka, poetę, filologa, artystę kabaretowego, konferansjera, dramaturga, librecistę, tłumacza, felietonistę, reżysera teatralnego, wykonawcę. Jego charakterystyczny głos słyszy się, czytając strofy z książki „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki”. Są w niej rzeczywiście te najpiękniejsze, ukochane wiersze i piosenki Mistrza Młynarskiego. To niezbędna pozycja w domowej biblioteczce każdej mamy.

Kiedyś zdobywana spod lady i czytana w tajemnicy przed rodziną, „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej zmieniła pokolenie polskich mam i babć. Szokowała otwartością w temacie dotychczas szeptanym w tajemnicy. Pokazała, że kochanie to radość i przyjemność dla dwóch osób. Uczyła, jak ważne są rozmowy o uczuciach, pomagała wygonić upiory zakłamania i fałszywego wstydu z wielu łóżek. Legendarny już poradnik słynnej seksuolożki opatrzył teraz wstępem prof. Zbigniew Izdebski. Niedawno można było obejrzeć w kinach filmową biografię Michaliny Wisłockiej. Film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” i książka świetnie się uzupełniają. Taki dwupak o miłości to niebanalny pomysł na prezent z okazji Dnia Matki.

Dla mam, dla których liczą się fakty

Reportaż, dokument i literatura faktu potrafią wciągnąć niejednego czytelnika. Mamy nie są tu wyjątkiem. Dlatego wśród propozycji prezentów dla mam znalazła się publicystyka literacka. Twoja mama lubi konkrety i ceni sobie fakty? Poniższe książki powinny się jej spodobać.

To nie jest pozycja z cyklu: dawno, dawno temu. Właśnie teraz dzieją się historie z książki Michaela Hastingsa – „Wszyscy ludzie generała. Wstrząsający portret elit, które stanowią otoczenie Donalda Trumpa”. Opisuje on świat, do którego zwykły zjadacz chleba nie ma dostępu. Podnosi zasłonę znad wydarzeń, które odbiera się z zupełnie innej perspektywy. Tam, gdzie doszukiwaliśmy się szlachetności, rozsądku i dobrze pojętego patriotyzmu, widzimy oblicza ludzi, dla których władza, dobra zabawa i zysk były wszystkim. Szokujący obraz elity amerykańskiej armii opisał jeden z najzdolniejszych reporterów młodego pokolenia. Zobaczył to, na co mu pozwolono, ale i tak obraz ekipy generała McChrystala wstrząsnął Białym Domem i doprowadził do dymisji. Dziś ludzi Gwiazdy Rocka, bo i tak generał był nazywany, spotkamy w otoczeniu prezydenta Donalda Trumpa. Sam autor krótko po wydaniu książki zginął w wypadku. Okoliczności tej śmierci budzą kontrowersje.

Kobieta bokserka? Stereotyp „baby” o męskiej sylwetce rozwiewa Agnieszka Rychlik znana w świecie boksu jako Lady Tyson. Twarda zawodniczka z ringu jest piękną i zdolną kobietą. Opowieść o jej życiu, trudnej drodze do sukcesu, kulisach wielkiego boksu, ale też o życiu prywatnym i karierze w mediach opisał Wojcich Zawioła. Książka „Nokaut. Historia bokserki” może przypaść do gustu Twojej mamie, jeśli lubi ciekawe biografie.

Ach te marzenia… Chciałoby się pławić w komforcie, szastać forsą na prawo i lewo chociaż jeden dzień. Co, gdzie i dla kogo było i jest rzeczą luksusową opisuje Peter McNeil. Sięga do Rzymu i Grecji, gdzie przybliża historię dawnych dziejów bogaczy. Skutecznie podpatruje też współczesnych bogaczy. A lista rzeczy ekskluzywnych, zdaje się nie mieć końca. Ciekawe co do „Historii luksusu” dopisałby do niej wasze mamy?

Dla zamiłowanych w naturze mam

Im jesteśmy starsi, tym bardziej cenimy sobie naturę. Nie tylko dbamy o nią i chcemy się nią otaczać, ale też chcemy wiedzieć o niej coraz więcej. Kolejny prezent na Dzień Mamy, który sprawi przyjemność, to książka o naturze czytana na łonie natury 🙂 Oto propozycje książkowych nowości.

Czy te oczy mogą kłamać? Czy kogut może oszukiwać kurę? Mam-kociar i mam-psiar nie trzeba przekonywać, że ich zwierzaki mają bogate życie duchowe. Peter Wohlleben – leśnik i miłośnik przyrody – udowadnia, że ludzie i zwierzęta są podobni do siebie w sferze doznań duchowych i uczuć. Pokazuje fascynujący świat przyrody w niesamowitych opowieściach o zwierzętach w książce „Duchowe życie zwierząt”.

Drzewo to nie kawał drewna, ale tajemnicza istota. Potrafi się obronić przed szkodnikami, zachęcić barwą i zapachem zapylające owady, zorganizować sobie dostawę potrzebnych do życia substancji. Pod korą przez cały czas krążą soki, praca wre w liściach i korzeniach. „Sekretne życie drzew” to książka o wiernym przyjacielu, który jest tuż-tuż, na wyciągnięcie ręki. Przyjacielu, który nie zawsze potrzebuje człowieka, ale bez którego człowiek nie ma szans na przeżycie.

Mądra książka dla małych, dużych i dla mam. Małe podróże do parku, na skwerek czy trawnik mogą zamienić się w ciekawe wyprawy do świata przyrody. Warto wsunąć do kieszeni lupę, zabrać lornetkę i przewodnik, aby zanurzyć się w miejską dżunglę. Nathanael Johnson podsuwa nowe pomysły, dorzuca informacje, zaciekawia i rozbudza ciekawość świata. Po przeczytaniu „Sekretów roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” każda mama inaczej spojrzy na malutkiego ślimaka zżerającego kapustę czy brudzącego balkon gołębia.

Dla mam kochających piękno

Piękno jest wpisane w słowo mama. Mama jest piękna, ponieważ jest mamą i chce być piękna, bo jest kobietą. Poza kosmetykami i wszelkimi kobiecymi bibelotami niezbędna w kwestii dbania o siebie jest też wiedza, fachowa porada. Kto może być kobiecym doradcą w temacie piękna? Oczywiście książka!

Młoda czy dojrzała, przy forsie czy z pustymi kieszeniami… Ewa Grzelakowska-Kostoglu udowadnia, że zawsze możesz być piękna. Kobiety, także mamy, cenią sobie porady, jak to zrobić. Jeśli Twoja mam chociaż czasami sięga po kosmetyki, książka „Red Lipstick Monster. tajniki makijażu” to prezent dla niej. Jak zrobić perfekcyjną kreskę na powiece? Jak pokazać rewelacyjne oko zza okularów? Ta książka wyjaśnia to i wiele innych tajników atrakcyjnego wyglądu. Większość kobiet chce poznać – jak pisze na Facebooku autorka – „rady i pomysły makijażowego potwora”. Ta książka to świetny poradanik dla mam bez względu na to, czy są aktywne zawodowo, czy też większość czasu poświęcają opiece nad wnukami czy pracom w ogródku.

„… Ta haleczka to już całkiem cię szpeci,
Jakaś taka krótka, jak dla dzieci,
Beznadziejny kolor, lepszy róż,
Ściągaj, nie denerwuj mnie i już – no…” – śpiewał Laskowik.

Francuska moda, styl i szyk. Uwodzicielski urok i elegancja. Co takiego mają kobiety Paryża? Ich sekret dostępny jest tylko wybrańcom. Zmysłowa bielizna odmienia i dodaje pewności siebie. Czas, aby i polskie, nudne staniki i majtki trafiły do śmietnika! Bo jeśli kobiety wsłuchają się w rady Kathryn Kemp-Griffin zapisane na kartach książki „Francuzki noszą koronki. Jak kupować, dobierać i nosić bieliznę we francuskim stylu” to będą czarować i uwodzić jak francuskie elegantki. A każda mama to kobieta!

Zły dzień, a tu jeszcze pada deszcz i wieje wiatr, a fryzura oklapła pod czapką. Te, które mają proste, chcą mieć kręcone i odwrotnie. Wychodzi na to, że włosy są za proste, za kręcone, za cienkie czy zbyt napuszone. Torturowane farbami, przypiekane prostownicami… czasem buntują się i już! Jak je ratować i mieć jednocześnie lepsze samopoczucie, podpowiada Marta Klowan w książce „Eliksiry, pomady i inne zaklęcia. Włos doskonały”. Sprawdzone porady i klarownie podane informacje powodują, że ucząc się rozpoznawać potrzeby włosów, mamy jednocześnie odkryją ich piękno. Wtedy będą po prostu jeszcze bardziej doskonałe i szczęśliwe.

Dla mam lubiących ambitne plotki

„Słyszałaś, że Wisława Szymborska…”, „A podobno Frida lubiła…” Takie plotki są jak najbardziej na miejscu. Oto propozycje książek dla mam, które lubią zaczytywać się w biografiach. Jeśli Twoja mama interesuje się życiem innych, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, to na pewno któraś z tych propozycji przypadnie jej do gustu.

Wisława Szymborska to niezwykła, urzekająca osobowość. Autor książki, Michał Rusinek, był jej sekretarzem przez piętnaście lat. Spotkali się chwilę po tym, jak Szymborska odebrała Nobla. Młody polonista dostał jednorazowe zlecenie. Ostatecznie spędził z pisarką kawał życia. W swojej książce – „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” – pokazuje wybitną poetkę, którą od tej strony znało niewielu.

Biografia meksykańskiej malarki Fridy Kahlo jest równie fascynująca jak jej twórczość. Przebojowa, egocentryczna i ekscentryczna, z drugiej zaś strony to postać cierpiąca, przepełniona bólem. Wiodła życie pełne skrajności, co pokazuje książka Barbary Mujicy. Nie jest to życiorys Fridy, a powieść oparta na burzliwym życiu.

Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbruck i Neustadt-Glewe, także pisarka, dziennikarka, autorka scenariuszy. Tworząc, wielokrotnie nawiązuje do czasu wojny i swoich przeżyć. Do Auschwitz trafiła jako dziewiętnastolatka. Dopiero siedemdziesiąt lat po wojnie wyznała, co dokładnie się wówczas działo. Michał Wójcik, dziennikarz i historyk, przeprowadził z Zofią Posmysz rozmowę, która ułożyła się w historię, od której trudno się oderwać. Opowieść ta została wydana jako „Królestwo za mglą”.

Jak Wam się podobają pomysły na książkowe prezenty dla mam? Macie jakieś swoje propozycje? Piszcie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf