Aktualności Archiwum

Maj kwitnie literacko. Książka na maj – polscy autorzy

Avatar
Napisane przez Gandalf

Maj zdecydowanie kwitnie wydawniczo. Która książka na maj polskiego autora….? Moja odpowiedź – parę książek. W tym miesiącu ukaże się kilka kontynuacji książkowych serii, między innymi 5 tom z komisarzem Forstem Mroza, czy 4 tom z profilerką Saszą Załuską Bondy. Ciekawa książka na maj to też zbiór tekstów najlepszych w Polsce autorów kryminałów – wszyscy w jednej okładce. Na uwagę zasługuje też reportaż Pawła Reszki „Mali bogowie”. W tak kwitnącym miesiącu nie zabrakło również powieści z romantyczną nutką. Zachęcam do lektury i podzielenia się wrażeniami!

Zerwa, seria z komisarzem Forstem tom 5 Remigiusz Mróz 

Data wydania: 08.05.2018

Remigiusz Mróz nie traci formy. Właśnie ukazała się „Zerwa”. Nowa książka Remigiusza Mroza to ostatnia część cyklu z Wiktorem Forstem. Bestsellerowa seria liczy pięć tomów. Główny bohater rozwiązuje wyjątkowo skomplikowane sprawy kryminalne i musi mierzyć się z wieloma innymi trudnościami.

Nowy kryminał Mroza to kolejne morderstwo i kolejna sprawa… Sezon turystyczny w pełni, a w górach… zwłoki starszego mężczyzny. Najstraszniejsze jest to, że wszystko wskazuje na seryjnego mordercę, który znów sieje grozę. Świadczy o tym między innymi zostawiona w ustach ofiary moneta. Na torsie zamordowanego został wycięty krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Kto ma prowadzić sprawę? Nie jest to proste ponieważ zwłoki zabójca umieścił na słupku granicznym między Polską, a Słowacją. Natomiast Wiktor Forst jest w szpitalu. Nie może sobie przypomnieć, co robił, kiedy nie było go w kraju…

Remigiusz Mróz zapytany jakim cudem pisze tak szybko, odpowiada na swojej stronie:

„Właściwie to nie kwestia tempa, a wytrwałości (czyli zgrabnie określonego pracoholizmu). Piszę bowiem mniej więcej dziesięć godzin dziennie, przez trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku. Bez wyjątków, bez wymówek i bez czekania na nadejście mitycznej muzy. Nauczyłem się tego od Stephena Kinga, kiedy zaczynałem pisać – i tak mi zostało (…)”.

Seria z Wiktorem Forstem:

   

Zabójczy pocisk  – Łukasz Orbitowski , Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Jakub Małecki, Olga Rudnicka, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Rogala, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Magdalena Knedler, Bartosz Szczygielski, Marta Matyszczak, Tomasz Sekielski 

Data wydania: 10.05.2018

Obowiązkowa książka na maj! Pierwsza taka pozycja na polskim rynku. Nazwiska najlepszych polskich pisarzy na jednej okładce. 15 najgłośniejszych kryminalnych spraw w jednej książce.

„Zabójczy pocisk” to uczta dla wielbicieli kryminału. Mistrzowie gatunku zwarli szyki i zafundowali Czytelnikom kryminalny rolller coaster. Najgłośniejsze sprawy kryminalne ostatnich lat to podróż po najciemniejszych i najstraszniejszych zakamarkach ludzkiej osobowości. Jak doszło do zbrodni? Dlaczego ją popełniono? Co kierowało mordercą? Mistrzowie polskiego kryminału w pełnej okazałości.

Mali bogowie. Jak umierają Polacy  – Paweł Reszka 

Data wydania: 11.05.2018

Ta lektura na maj to propozycja dla tych, którzy lubią literaturę faktu. Paweł Reszka już raz poruszył nas książką „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy”. Wcześniej dziennikarz pokazywał jak banki naciągają ludzi. Jego dwie książki „Mali bogowie” to efekt pracy i wnikliwej obserwacji, kiedy zatrudnił się jako sanitariusz. Wyjazdy karetką do wypadków, dramatycznych zdarzeń, to codzienność w ratownictwie medycznym. Paweł Reszka był na miejscu, widział, rozmawiał z lekarzami, ratownikami. Efekt? Nowa książka Pawła Reszki obnaża fatalny stan systemu opieki medycznej w Polsce. Niby każdy wie jak jest, ale dziennikarskie spojrzenie pokazuje to, czego na co dzień nie widzimy.

Czerwony pająk  – Katarzyna Bonda 

Data wydania: 22.05.2018

Kolejna wesoła i smutna wiadomość, czyli kolejna ostatnia część. Katarzyna Bonda żegna się z profilerką Saszą Załuską. 4 część serii Bondy o Załuskiej to „Czerwony pająk”. Czytelnicy znający bohaterkę cyklu pewnie wszystko o niej wiedzę. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji jej poznać kilka słów o tej niebanalnej postaci. Sasza Załuska urodziła się w 1975 roku w Trójmieście. Jest cenioną policyjną profilerką. Studiowała psychologię śledczą. Ma córkę Karolinę. I to ona jest punktem wyjścia w nowym kryminale Bondy.

Karolina Załuska zostaje uprowadzona. Sprawcy są nieznani. Policja nie potrafi ich namierzyć. Próba przekazania okupu nie udaje się, a porywacze zrywają kontakt. Profilerka również przepada bez wieści. A w starej torpedowni w Gdyni przypadkiem zostają odnalezione zwłoki kobiety, która przypomina Saszę Załuską… Przed wynikami badania DNA ofiarę rozpoznaje komendant Robert Duchnowski.

Jestem pewna, że nowy kryminał Katarzyny Bondy „Czerwony pająk”, a ostatni z serii o profilerce, będzie świetnym zakończeniem cyklu.

Seria z Saszą Załuską:

  

Przesilenie. Kwiat paproci, tom 4  – Katarzyna Berenika Miszczuk 

Data wydania: 23.05.2018

4 tom „Kwiatu paproci” do księgarń trafi w maju! Katarzyna Berenika Miszczuk po raz kolejny zabiera Czytelnika do wyjątkowego świata, gdzie współczesność przeplata się z dawnymi dziejami, a magia łączy się ze światem realnym. Słowiańska mitologia, zabobony, bóstwa i Gosława Brzózka, czyli Gosia. Wszystko zaczyna się, kiedy główna bohaterka trafia do szeptuchy, wiejskiej znachorki leczącej ziołami i czarami. Gosia przyjechała na wieś, żeby odbyć praktyki medyczne i… zakochała się w Mieszku. Miłość tych dwojga to wątek niosący całą opowieść.

Bestsellerowy cykl Katarzyny Bereniki Miszczuk niestety kończy się. „Przesilenie” to ostatnia cześć serii Kwiat paproci. W trzech tomach autorka pokazała Czytelnikowi mnóstwo zadziwiających wydarzeń i niesamowitych postaci. W czwartej części „Kwiatu paproci” przyszedł czas na święta Dziadów i Szczodrych Godów. Czas spełnienia obietnicy złożonej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy Gosi się to uda? Jak w tym wszystkim zachowa się jej ukochany?

Seria „Kwiat Paproci”:

  

Serce w skowronkach  – Magdalena Kordel 


Data wydania: 23.05.2018

Magdalena Kordel popularność zdobyła dzięki serii Uroczysko. Teraz pisarkę pochłania cykl Malownicze. Nowa książka Magdaleny Kordel nie należy do żadnej z tych serii, ale wielbicielki autorki na pewno już na nią czekają.

Wiecie jak to jest mieć marzenia i bać się zacząć je realizować. Pewnie każda z nas mierzyła się z tym. Wiadomo, że aby zacząć spełniać marzenia trzeba zdecydować się na przysłowiowy pierwszy krok. Tak jak Klementyna, bohaterka „Serca w skowronkach”. Pragnie mieć własną cukiernię. Życie jednak układa się tak, że musi poważnie pomyśleć czego chce. Na nowo wszystko sobie poukładać. Na szczęście nie jest w tym sama. Ma Dobrochnę, przyjaciółkę Imkę i babkę Agatę. W swojej nowej powieści Magdalena Kordel udowadnia, że na szczęście zawsze jest czas, a cuda zdarzają się nie tylko w bajkach.

Biuro M  – Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński 


Data wydania: 23.05.2018

Czy duet Witkiewicz – Rogoziński zagościł już na dobre w literackim świecie? Ciekawe… 🙂 To druga książka napisana wspólnie przez tych autorów. Pierwsza powieść Magdaleny Witkiewicz i Alka Rogozińskiego to „Pudełko z marzeniami”.

„Biuro M” to nic innego jak… biuro matrymonialne. Trafia do niego mężczyzna i kobieta. Jednak nie jako poszukiwacze miłości, a zwyczajnie i prozaicznie jako pracownicy. On ma wrodzonego pecha, co chyba przyciąga kobiety. Ona to kobieta z kapryśnym humorem daleka od wiary w romantyczny związek. Żeby nie było tak różowo, szefową biura jest rasowa zołza, a kojarzenie par okazuje się nie łatwą sprawą. Czy w życiu naprawdę może być romantycznie? Czy można rzeczywiście, mimo złych doświadczeń, poczuć przysłowiowe motyle w brzuchu?

A żem jej powiedziała  – Katarzyna Nosowska 

Data wydania: 29.05.2018

Pierwsza książka Katarzyny Nosowskiej. „A żem jej powiedziała” to debiut wokalistki i autorki tekstów związanej z zespołem Hey. Piosenkarka ma na swoim koncie ponad 30 Fryderyków i jest laureatką „Paszportu Polityki”.

„A ja żem jej powiedziała, Kaśka, szczęścia nie poudajesz” – mówi Nosowska. W swojej książce opowiada o życiu. Opowiada tak, że chce jej się słuchać. Bez moralizatorskiego tonu, tak po kumpelsku, naturalnie, bez ogródek. Mówi o tym, co dotyka większość, ale też o świcie celebrytów i show-biznesu.

Czym jest dla niej pisanie? To „(…)ten samotny moment, kiedy z chmary słów wyłapuję te, które najlepiej opowiedzą emocje. Jest to proces żmudny, momentami skrajnie wyczerpujący. Nie mam łatwości, którą legitymują się prawdziwi mistrzowie żonglerki słowem. Ja wysiaduję. Do odleżyn”.

Nosowska wzięła na tapetę portale społecznościowe, związki partnerskie, problemy z nastolatkami, a nawet seks tantryczny i miłość do jedzenia. Książka Nosowskiej pokazuje, że jest świetną obserwatorką z ogromnym dystansem do siebie i rzeczywistości. Nie króluje na pierwszych stronach plotkarskich pisemek, nie bryluje w internecie i nie pręży się na „ściankach”. Jest szczera, bezpośrednia i błyskotliwa. „A żem jej powiedziała” to książka na maj, którą warto przeczytać.

Która książka na maj zaintrygowała Was najbardziej?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf