Polecamy

Kryminał na weekend. Nowości wydawnicze

Avatar
Napisane przez Gandalf

Wiadomo, że uwielbiamy czytać na upragnionym urlopie. Ten jednak nie trwa wiecznie, niestety. Wyrywamy więc z codzienności godziny, czasami nawet minuty, żeby wziąć do ręki książkę i zobaczyć/przeczytać co dalej… Mnie szczególnie trudno jest oderwać się od kryminału. Zwłaszcza takiego rasowego, gdzie napięcie nie opada, a wręcz każda kolejna strona je potęguje. Oczywiście tak się dzieje nie tylko w przypadku czytania kryminałów. Jestem pewna, że każdy książkoholik doskonale o tym wie i zna to uczucie.

Tak więc, jeśli jesteście po urlopie, a nie lubicie „dorywczego” czytania, proponuję kryminał na weekend. Każdy ma ok. 400 stron, ale uwierzcie mi, da się każdy z nich przeczytać w dwa, trzy dni. Bonda, Mróz, Nesbo, Link i inni znani pisarze – te nazwiska mówią same za siebie.

Oto pięć kryminałów na weekend, tylko nowości!

Czerwony pająk  – Katarzyna Bonda 

Kryminał na weekend – 814 stron

Seria o Saszy Załuskiej kończy się. „Czerwony pająk” to ostatnia książka Katarzyny Bondy z cyklu o policyjnej profilerce. Załuską czeka chyba najtrudniejsza sprawa w jej karierze. Zostaje porwana jej córka Karolina. Choć policja robi wszystko, żeby odnaleźć dziewczynę, porywacze okazują się sprytniejsi. Przekazanie okupu też nie przynosi efektu. Sasza działa na własną rękę. Dociera do sprawy sprzed lat. Wychodzi na to, że samobójstwo byłego oficera wywiadu ma związek z porwaniem jej dziecka. Funkcjonariusz był dawniej szefem Załuskiej i miał „teczki” na polityków, które mogłyby im poważnie zaszkodzić. Wielu osobom zależy na tym, żeby je zdobyć. Sprawa przybiera na sile, kiedy okazuje się, że Sasza Załuska przepadła bez wieści. W tym samym czasie w starej torpedowni w Gdyni zostaje znalezione ciało kobiety. Wiele wskazuje na to, że to policyjna profilerka… Komendant Robert Duchnowski identyfikuje ciało.

Najnowsza powieść Katarzyny Bondy to książka na weekend, która wciągnie nie tylko wielbicieli kryminałów Katarzyny Bondy, ale każdego fana gatunku.

Zerwa. Seria z komisarzem Forstem, tom 5  – Remigiusz Mróz 

Kryminał na weekend – 600 stron

Piąty tom przygód komisarza Wiktora Forsta. Funkcjonariusz związany jest z komendą policji w Zakopanem. Jak magnes przyciąga problemy i bez wątpienia jest oryginalnym osobnikiem. Dla wielu być może nawet dziwakiem. Remigiusz Mróz stworzył niebanalnego bohatera, a ten z kolei tworzy niepowtarzalny klimat kryminałów. Niestety dla tych, którzy zaprzyjaźnili się z Forstem mam złą wiadomość. „Zerwa” to ostatnia książka z cyklu. Pisarz postanowił chyba w związku z tym dać komisarzowi naprawdę trudną sprawę.

W górach zostają znalezione zwłoki mężczyzny. To, w jaki sposób zginął, przypomina inne zbrodnie. Moneta w ustach wskazuje na bestię z Giewontu. W tym samym czasie Forst budzi się w szpitalu. Nie ma pojęcia dlaczego w nim jest i co się wydarzyło. Kolejny problem pojawia się, kiedy podejrzanym w sprawie brutalnego morderstwa zostaje właśnie Forst. Czy da się to wszystko racjonalnie wytłumaczyć?

Komisarzowi pomaga prokurator Dominika Wadryś-Hansen i prokurator Olgierd Paderborn (znany Czytelnikom Mroza z serii z mecenas Joanną Chyłką). Akcja „Zerwy” biegnie dwutorowo. Jest teraźniejszość i sprawa morderstwa. Jest też przeszłość, kiedy Forst wchodzi na pokład samolotu do Alicante, by rozpocząć poszukiwania Olgi Szrebskiej.

Piąta i ostatnia część cyklu z Forstem „Zerwa” pokazuje, że Remigiusz Mróz postanowił konsekwentnie zatytułować powieści słowami związanymi z górami.

Macbeth – Jo Nesbo 

Kryminał na weekend – 472 strony

Dramat Szekspira jest znany wszystkim. Przez wieki był inspiracją dla wielu artystów. Teraz z Makbeta zaczerpnął Jo Nesbo. Pisarz wziął udział w projekcie, który miał na celu uczcić 400 rocznicę śmierci Williama Szekspira. Pomysłodawca przedsięwzięcia to brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press. Inicjatywa zakłada, że współcześni autorzy napiszą dzieła Szekspira po swojemu.

Kim jest Macbeth Nesbo? To policjant. Miasto, w którym działa to wyjątkowo podłe miejsce. Korupcja, narkotyki i walka o wpływy widoczne są na każdym kroku. Macbeth jest po właściwej stronie, a do tego to skuteczny glina. Jego akcje są głośno komentowane. Dowodzi Gwardią, specjalną jednostką policji. Po skutecznym przejęciu ładunku narkotyków policjant niespodziewanie awansuje. Zostaje szefem połączonych oddziałów przestępczości zorganizowanej i narkotykowego.

Ten awans dla Macbetha to częściej pewnej przepowiedni. To początek wydarzeń, które zmienią go. Zmienią nie do poznania…, a odwrotu już nie będzie. Kryminał „Macbeth” to kolejna świetna książka Jo Nesbo. Uwielbiam tego pisarza i bohaterów, których kreuje. Oczywiście z kultowym Harrym Hole na czele.

Decyzja – Charlotte Link 

Kryminał na weekend – 488 stron

„Decyzja” Charlotte Link to kolejny kryminał na weekend. Pisarka potrafi sprawnie prowadzić Czytelnika zawiłymi ścieżkami kryminalnych spraw, tak by nie raz wstrzymywał oddech. Link zaczęła pisać jako nastolatka. W rodzinnych Niemczech jest bardzo popularna. W Polsce jej książki wydawane są od dziesięciu lat. Najnowsza powieść Charlotte Link to „Decyzja”.

Podobnie jak w innych książkach autorka sporą wagę przywiązuje do psychologicznego nakreślenia postaci. Kilka słów o kluczowej decyzji. Simon spacerując po plaży spotyka kobietę. Jest wystraszona. Nie ma przy sobie ani dokumentów ani pieniędzy. Ma na imię Nathalie. Przekonuje Simona, że jest prześladowana. Panicznie boi się, a do tego twierdzi, że prawdopodobnie broniąc się zabiła człowieka. Simon kierowany naturalnymi ludzkimi odruchami postanawia pomóc Nathalie. Nie wie jednak, że sprowadzi to niebezpieczeństwo także na niego, że on też będzie musiał uciekać.

„Decyzja” Charlotte Link to jedna z tych książek, od których nie można się oderwać. To kryminał, który zapewni weekend emocji.

Zabójczy pocisk  – Łukasz Orbitowski, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Jakub Małecki, Olga Rudnicka, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Rogala, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Magdalena Knedler, Bartosz Szczygielski, Marta Matyszczak, Tomasz Sekielski 

Kryminał na weekend – 380 stron

Polscy pisarze od dłuższego czasu chętnie spełniają się w pisaniu kryminałów i jak widać wychodzi im to naprawdę dobrze. Jedni odnoszą ogromne sukcesy, a inni mniejsze. Bez wątpienia Czytelnicy mają w czym wybierać. Bywają miesiące, że jest kilka ciekawych premier polskich autorów kryminałów. Trudno się wówczas zdecydować, co pójdzie na pierwszy ogień. Sięgamy bez zastanowienia po ulubionych i sprawdzonych pisarzy, albo decydujemy się na intrygujące zapowiedzi książek autorów wcześniej przez nas nie czytanych. A wyobrażacie sobie, żeby mieć wszystko w jednym? Nowość, kryminał, pisarze ulubieni i ci, których jeszcze nie czytaliśmy. Tak, tak, to jest możliwe. Wszystko za sprawą „Zabójczego pocisku”. To pierwsza taka książka na polskim rynku. Najlepsi polscy pisarze w jednej okładce.15 najgłośniejszych kryminalnych spraw w jednej książce. A okładka mówi sama za siebie. To must read każdego, kto lubi kryminały. Prawdziwa gratka dla fanów gatunku!

Te kilkanaście opowiadań zaspokoi wybrednych i zwiększy literacki apetyt. Koleżanka, która ma już za sobą lekturę „Zabójczego pocisku” odkryła kilka nazwisk, po które do tej pory nie sięgała. A Wy, co sądzicie o tym zbiorze?

Jakie są Wasze propozycje? Który kryminał na weekend polecacie?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf