Aktualności Edukacja

Ile kosztują podręczniki do 1 klasy liceum?

Podręczniki do klasy 1 liceum na Gandalf.com.pl
Avatar
Napisane przez Gandalf

Uczniowie szkół podstawowych (a właściwie ich rodzice) z pewnością podchodzą do zbliżającego się roku szkolnego na większym luzie niż licealiści. O ile bowiem ci pierwsi otrzymują potrzebne podręczniki za darmo, wypożyczając je ze szkoły, o tyle uczniowie liceum muszą już sobie radzić sami. Czy to duży wydatek? Czy jakieś książki można odkupić od poprzednich roczników? Co zmieniła reforma edukacji? Sprawdzamy, z jakimi kosztami muszą liczyć się rodzice nastolatków, poszukujący podręczników do 1 klasy liceum.

Reforma edukacji a licealiści

W 2019 roku znacząco zmieniły się klasyfikacje i podział klas w szkołach. Po najnowszej reformie nie tylko zniknęły gimnazja, które zastąpiły podstawówki liczące teraz 8 klas, ale też zmienił się system w liceach i technikach. Uczniowie tych szkół mają teraz przed sobą odpowiednio 4 i 5 lat nauki. W nadchodzącym semestrze do pierwszych klas tych nowych placówek trafią tylko absolwenci zmienionych (8-letnich) szkół podstawowych. Naturalnym jest, że transformacje te wymagały odpowiedniego dostosowania podręczników do 1 klasy liceum do nowej podstawy programowej. Na rynku pozostało wiele poprzednich tytułów, jednak uległy one wyraźnym przemianom. Dlatego w większości przypadków niemożliwe jest odkupowanie książek od starszych kolegów, czy wykorzystanie tych od rodzeństwa lub kuzynostwa.

Ile kosztują podręczniki do języka polskiego do 1 klasy liceum?

Po reformie edukacji nauczyciele wciąż mogą samodzielnie wybierać z listy dopuszczonych do użytku w szkole podręczników. Nie ma więc uniwersalnej ceny książki do nauki języka polskiego, czy jakiegokolwiek innego przedmiotu. Poszczególne podręczniki w obrębie danego przedmiotu mogą być podzielone na części, co dodatkowo zmienia ich cenę. Wśród najchętniej wybieranych przez polonistów książek znajdują się: Ponad słowami wydawnictwa Nowa Era, Język polski. Sztuka wyrazu od Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego oraz Język polski z Operonu. Wszystkie z wymienionych podręczników sprzedawane są w dwóch częściach. Dwie pierwsze pozycje dostaniemy już w cenie poniżej 40 złotych za sztukę, czyli zamkniemy się w przedziale 70-80 złotych za komplet. W przypadku Operonu jest nieco gorzej – te książki kosztują ponad 40 złotych, a za komplet przyjdzie nam zapłacić blisko 90 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt kart pracy, których cena waha się między 20 a 30 złotymi.

Ile kosztują podręczniki do 1 klasy liceum do języka obcego?

To banał, ale znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest po prostu niezbędna, gdy chodzi o konkurencyjność na rynku pracy. Żaden profil rozszerzony i żadne studia bez znajomości języka obcego nie dadzą młodym ludziom tylu możliwości, co poznanie na dobrym poziomie języka obcego. Niestety, ze wszystkich podręczników do 1 klasy liceum, to właśnie te do języka obcego potrafią sprawić, że dostaniemy po kieszeni (zwłaszcza jeżeli nasze dziecko uczy się nie jednego, lecz dwóch, trzech lub więcej). Ceny książek do języka angielskiego zaczynają się od 50 złotych (Headway), a kończą na 160 (Complete). Kwota do zapłacenia uzależniona jest od strategii wydawcy – jedni proponują zestaw ćwiczeń elektronicznych i/lub drukowanych w pakiecie, drudzy stawiają na samodzielne kompletowanie podręczników. W przypadku techników nierzadko potrzebny może być również specjalny zestaw ćwiczeń poszerzający zakres słownictwa z danego zawodu, np. gastronomii czy turystyki. Nie ma wielkich różnic między kosztem podręczników do języka angielskiego i niemieckiego, francuskiego czy rosyjskiego.

Ile kosztują podręczniki do matematyki i geografii do 1 klasy liceum?

Książki do takich przedmiotów, jak matematyka czy geografia mogą różnić się ceną nie tylko w zależności od tego, jakie wydawnictwo je proponuje, ale też z powodu adresowania podręcznika do klasy o profilu podstawowym lub rozszerzonym. Nie jest to duża różnica w kosztach (raptem 5 złotych w obrębie wydawnictwa), ale przy tak zintensyfikowanych wydatkach, warto mieć to na uwadze (zwłaszcza planując budżet  na ucznia z profilu rozszerzonego). Koszty podręczników do 1 klasy liceum do matematyki zaczynają się od około 30 złotych. W tej cenie otrzymamy uznany podręcznik Matematyka z wydawnictwa Podkowa – jeden z najczęściej wybieranych przez nauczycieli. Po drugiej stronie skali wydatków znajduje się podręcznik Prosto do matury z Nowej Ery adresowany do licealistów z profilu rozszerzonego – to już koszt blisko 50 złotych. W przypadku geografii nauczyciele skłaniają się ku podręcznikom z Nowej Ery lub Operonu. W przypadku pierwszego z wydawnictw trzeba liczyć się z wydatkiem około 40-50 złotych w zależności od poziomu,w przypadku drugiego zaś to już koszt 45-50 złotych.

Tanie podręczniki do 1 klasy liceum od Gandalf.com.pl

Ile kosztują podręczniki do 1 klasy liceum do biologii, chemii i fizyki?

Wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą obligatoryjnie uczęszczać na lekcje biologii, chemii i fizyki na poziomie podstawowym. Nastolatkowie marzący o studiach medycznych czy weterynaryjnych powinni jednak zdecydować się na profil z tymi przedmiotami w wersji rozszerzonej. Wiodący na rynku podręcznik do 1 klasy liceum do nauki biologii to Biologia na czasie od Nowej Ery, który w wersji podstawowej kosztuje około 40 złotych, zaś w wersji dla zaawansowanych niecałe 50 złotych. Dodatkowe maturalne karty pracy to wydatek rzędu 25 złotych. Bardzo podobnie kształtują się koszty podręczników do chemii i fizyki z tego samego wydawnictwa. Najdroższy konkurent popularnej Nowej Ery to WSiP – za książki z tego wydawnictwa przyjdzie nam zapłacić blisko 50 złotych, tak w przypadku podręczników do edukacji podstawowej, jak i rozszerzonej.

Ile kosztują podręczniki do historii i WOS-u do 1 klasy liceum?

Zwłaszcza dzisiaj, kiedy świat zmaga się z napięciami społecznymi i problemami gospodarczymi w wielu krajach, ważne jest nauczanie zasad rządzących naszym globem. Ogromne znaczenie ma również odkrywanie przed młodymi ludźmi przeszłości, by potrafili rozpoznawać wzorce znane z minionych wydarzeń, a dzięki temu – chronić się przed błędami poprzednich pokoleń. Na przeszkodzie do tego z pewnością nie staną ceny podręczników do 1 klasy liceum. Ich ceny zaczynają się już od około 30-35 złotych (Przewodnik obywatelski. Część 1. czy Historia z Operonu) i kończą w granicach 50 złotych (Ciekawi świata. Wiedza o społeczeństwie lub Historia z WSiP). Koszty różnią się oczywiście między sobą, w zależności od wyboru podręczników dla profilu podstawowego lub rozszerzonego.

Pozostałe podręczniki do 1 klasy liceum

Pierwsza klasa liceum do chyba najbardziej kosztowna ze szkolnych wyprawek. Na długiej liście podręczników, poza wymienionymi wyżej, znajdują się też książki do plastyki, religii/etyki czy wychowania do życia w rodzinie. Ze względu na mniejszą obszerność materiału (jeżeli chodzi o nauczanie w szkole) z tych dziedzin, podręczniki te są nieco tańsze. Za Plastykę z Operonu, Filozofię czy Wędrując ku dorosłości zapłacimy około 35 złotych, ale już za Religia. Moje miejsce w kościele raptem 20 złotych.

Ile kosztują podręczniki do 1 klasy liceum? Jak oszczędzić?

W niektórych szkołach koszt podręczników do 1 klasy liceum może sięgnąć nawet 1000 złotych, a do tego należy jeszcze doliczyć pozostałe elementy uczniowskiego wyposażenia, jak plecak, zeszyty czy przyrządy kreślarskie. To naprawdę spora suma pieniędzy, więc warto rozejrzeć się za możliwościami oszczędzenia. Jednym z nich jest postaranie się o dofinansowanie 300+ na wyprawkę szkolną. Kolejny to wspólne zakupy z innymi rodzicami – czasami wystarczy kupić raptem kilka podręczników, by cena za sztukę spadła o kilka złotych. Świetnym wyjściem jest też odkupienie podręczników od starszych roczników. Nie jest to możliwe w przypadku wszystkich przedmiotów, ale w tym roku właściwe numery dopuszczenia powinny mieć chociażby książki do biologii, geografii czy matematyki.

Wszystkie podręczniki i szkolne akcesoria możesz zamówić na Gandalf.com.pl.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Avatar

Gandalf