Konwenty 2021. Najważniejsze wydarzenia dla fanów fantastyki

aktualności konwenty Specchio
Napisane przez Specchio 396 wyświetleń
Brak komentarzy
Udostępnij:

Zjazdy fanów fantastyki, gier fabularnych, mangi i anime, komiksu, seriali telewizyjnych to każdego roku najważniejsze wydarzenia świata popkultury. Wiele się jednak zmieniło w związku z sytuacją pandemiczną całego świata. Jak teraz wyglądają konwenty? Czy mają szansę na przetrwanie? Jakie znaczenie mają dla ludzi? Przekonaj się.

Z legend o dawnych czasach

Dawno, dawno temu, fani szeroko pojętej popkultury wszelakiej spotykali się w pewnych miejscach. Miejsca te, konwentami zwane, tajemniczą magią przepełnione i dziwną aurą otoczone, słynnymi były pośród fandomów. Z całego świata ściągały rzesze fanów, aby oddawać się tam zabawie, śmiechom i ogólnej radości. Na wydarzeniach tych spotkać można było twórców znanych, których dzieła tak ogromny wpływ na nas mają, przez których światy wykreowane zachwycają kolejne pokolenia. Na tych to konwentach fanów wielu, na pamiątkę bohaterów uwielbianych i straszliwych złoczyńców, za nich się przebierało, strojów do tego własnymi rękoma stworzonymi używając. W tych to miejscach kupowano potężne artefakty do praktyk fanowskich używanych.    

Niestety – dnia pewnego, który przeklinanym będzie przez wielu na wieki, spotkania zakazane zostały…

Dlaczego brak konwentów tak odciska się na popkulturze?

Z powodu ograniczeń epidemicznych, mających na celu zaprzestanie rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19, w roku 2020 nie odbyła się większość imprez takich jak Comic-Con, Pyrkon, E3 – część z nich została po prostu zorganizowana online, jednak nie odbiły się one takim echem. Dlaczego konwenty „offline” są tak popularne i tak ważne dla popkultury?

Pierwszym powodem jest reklama – dźwignia handlu. Autorzy, wydawcy, konsumenci – wszystkie te składowe spotykały się o jednym czasie, w jednym miejscu. Autorzy i wydawcy prezentowali swoje produkty, potencjalni nabywcy mogli zagrać w planszówkę/grę komputerową, przeczytać fragment powieści. Dodatkowo mieli szansę zadać kilka pytań wydawcom i autorom. Następnie zamieszczali swoją opinię wraz z istotnymi informacjami w swoich mediach społecznościowych. Reklama szła w świat. Tysiące fanów obecnych na konwencie relacjonowało jego przebieg. Miliony osób dowiadywało się o różnych nowinkach popkulturowych właśnie dzięki temu.

Drugim powodem, trochę mniej istotnym dla ekonomicznej strony konwentów, lecz nie mniej ważnym dla fandomów, jest swoiste poczucie jedności.  Dzięki swojej popularności konwenty były sercem popkultury. Organizowano turnieje najpopularniejszych gier komputerowych i planszowych, konkursy cosplay. Można było spotkać się twarzą w twarz z autorem ulubionej książki. Wypróbować najnowsze tytuły, zagrać w grę jeszcze przed jej premierą. Spotkać ludzi podobnych sobie, podzielających nasze pasje i krąg zainteresowań.

Konwenty online

Rzecz jasna, większość wydarzeń odbywa się teraz w wersji online. Zatem wszystko jest w porządku, prawda? Otóż nie do końca. Duże wydarzenia zostały porozbijane na mniejsze. Większość znaczących producentów (np. gier komputerowych czy filmów) organizuje swoje własne wydarzenia. Przez to mniej znani wydawcy często nie osiągają takich zasięgów, jakie mieliby zdobyć dzięki głośnym wydarzeniom na żywo. Inni z kolei nie zbudowali sobie odpowiedniego zaplecza w mediach społecznościowych. W końcu obecną sytuację trudno było przewidzieć.

Na konwentach online brakuje tego, co było ich istotą – fanów, którzy przyjeżdżali z daleka, aby zobaczyć nowy produkt, spotkać słynne persony, poznać ludzi takich samym jak oni. Prawdopodobnie dla niektórych może brzmieć to nieco nierealnie, lecz tak właśnie rozwija się popkultura. Różnice można podsumować jedną, trywialną – lecz celną frazą: „To po prostu nie to samo, co kiedyś”.

Najpopularniejsze konwenty

Konwenty były, są i – miejmy nadzieję – będą niezwykle popularnymi wydarzeniami dla fanów popkultury. Jakie z nich są najpopularniejsze, które z nich gromadzą najwięcej osób? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

San Diego Comic-Con

Prawdopodobnie największy i najpopularniejszy konwent fanów komiksu, seriali i innej szeroko pojętej fantastyki. Odbywa się rokrocznie w San Diego, w gigantycznym kompleksie San Diego Convention Center od 1970 roku. Na festiwalu można spotkać słynne gwiazdy ekranu, scenarzystów, pisarzy, grafików i reżyserów. Często właśnie tutaj ogłaszane są największe projekty filmowe, związane z grami i inne; prezentowane są specjalne zwiastuny.

O jego popularności świadczy fakt, że każdego roku San Diego Comic-Con gromadzi ponad 130 000 uczestników. Bilety w przedsprzedaży rozchodzą się w tempie błyskawicy, a serwery systemów rejestracyjnych często nie wytrzymują zainteresowania wydarzeniem.

Electronic Entertainment Expo (w skrócie – E3)

Największy konwent poświęcony ściśle rozrywkom elektronicznym. Odbywa się corocznie, zazwyczaj w maju lub czerwcu, w Los Angeles. Na targach najwięksi wydawcy prezentują swoje najnowsze, najgłośniejsze produkcje. Tutaj zapowiadane są nowe gry, przedstawiane zwiastuny do najbardziej oczekiwanych tytułów, jak np. Wiedźmin 3 w 2013 i 2014 roku. Każde E3 oznacza dla graczy kilkadziesiąt zapowiedzianych tytułów, zwiastunów, nowych projektów.

Pyrkon

Największy w Polsce i jeden z największych – jeśli nie największy – w Europie. Konwent jest organizowany zawsze w porze wiosennej (20. edycja wyjątkowo przeniesiona na 2-4 lipca 2021). Trwa nieprzerwanie przez trzy dni – od poniedziałku do piątku. Wiele atrakcji są całodobowe. Program Pyrkonu jest podzielony na 17 bloków tematycznych, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Od filmu, seriali, gier komputerowych, poprzez książki i komiksy aż po gry planszowe, mangę i anime.  

Niezwykle smutną wiadomością jest fakt, że wskutek problemów finansowych spowodowanych brakiem konwentu w 2020 Pyrkon chwieje się na krawędzi upadku. Organizatorzy stawiają sprawę jasno – jeżeli targi nie odbędą się w 2021, prawdopodobnie nie odbędą się już nigdy. Chętni mogą wspomóc organizatorów finansowo – w serwisie Patronite została otwarta zbiórka, gdzie można wpłacać pieniądze celem uratowania Pyrkonu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Największy konwent w Europie poświęcony głównie komiksowi. Jest organizowany corocznie w Łodzi. Jubileuszową, 30. edycję, której nasz sklep był partnerem, odwiedziło ponad 20 000 osób. Choć konwent jest poświęcony głównie komiksom, znajdziemy tam także strefy poświęcone grom komputerowym i planszowym, gdzie można zagrać w popularne produkty, wziąć udział w turnieju i spotkać się z twórcami. Na targach jest także strefa oddelegowana specjalnie dla fanów Gwiezdnych Wojen. W związku z pandemią koronawirusa 31. edycja została przeniesiona do Internetu.

Oczywiście wymienione konwenty to tylko kilka przykładów takich imprez. Znanymi popkulturowymi wydarzeniami są także, m.in. niemiecki gamescom, Imladris, toruński Copernicon i Serialis. Wszystkie konwenty zmagają się z problemami spowodowanymi koronawirusem. Brak targów oznacza brak zarobków – a praca nad organizacją wydarzenia trwa cały rok.

Obyśmy prędko znów spotkali się na konwentach. Bywajcie, miłośnicy popkultury!   

P.S. Pamiętajcie, że Gandalf.com.pl oferuje najlepsze produkty dla fanów fantastyki. 🙂

Udostępnij:
28 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.